به گزارش خبرنگار مهر، کتاب تصوف و طریقت؛ نگاهی تاریخی، ترجمه دو مدخل «تصوف» و «طریقت» از دانشنامه اسلام به زبان انگلیسی است. نویسندگان این دو مدخل از جمله سرشناس‌ترین محققان این حوزه به‌شمار می‌روند. ایشان ضمن توضیح اصطلاحات تصوف و طریقت و ریشه‌های تاریخی شکل‌گیری آنها در عالم اسلام، به پراکندگی جغرافیایی طریقت‌ها و سلسله‌های صوفیانه، تحولات تاریخی آنها از ابتدا تا دوران معاصر، مشایخ و شیوه‌های سلوک و.

.. در مناطق مختلف دنیا، از اروپا و آفریقا گرفته تا اقصی نقاط آسیا پرداخته‌اند. جامعیت نسبی، بی‌طرفی، پرهیز از مطالب حاشیه‌ای و غیرضروری از جمله ویژگی‌های مطالعات نویسندگان این مجموعه است.

در بخش سخن ناشر این اثر آمده است: کتاب پیش رو ترجمه دو مدخل بلند تصوف و طریقت از ویرایش دوم دائرة المعارف اسلام لایدن چاپ بریل است. محتوای این مقالات به اقتضای شکل دائرة المعارفی آنها سامان خاصی یافته، از جمله اینکه از تفصیل مطالب اجتناب شده و هر مقاله بخش بندی تاریخی و جغرافیایی متنوعی پیدا کرده است تا تقریبا همه ادوار اسلامی در همه کشورهای مهم اسلامی را در بر بگیرد؛ هر بخش را نویسندگان مطرح متفاوت نوشته اند؛ منابع هر بخش در انتهای همان بخش یا ضمن مطالب آمده؛ شیوه ارجاع دهی متفاوتی استفاده شده و از همه مهمتر اینکه بخشهایی از هر دو مقاله خالی مانده و به مطالب نوشته شده در مقاله دیگر ارجاع داده شده است.

دلیل انتخاب این دو مدخل و کنار هم نشاندن آنها در این کتاب نیز وابستگی متقابل این دو به یکدیگر است. طبیعتا کتاب پیش رو به اقتضای همین شکل دائرة المعارفی خالی از مقدمه و نتیجه گیری مستقل برای همه مطالب هر دو مدخل در کنار هم است؛ استقلال نسبی تک تک بخشهای هر مدخل به خواننده اجازه می دهد که در عین بهره بردن از همه مطالب در کنار هم، بتواند به آسانی مطالب مورد نظر خود درباره تصوف و طریقت را در هر دوره زمانی یا هر مکان جغرافیایی خاص جداگانه پی بگیرد.

فهرست مباحث کتاب عبارت است از:

سخن ناشر

تصوف

تکامل اولیه در سرزمین های عربی و ایران/ لویی ماسینیون و برند راتکه

ابن عربی و پس از آن در سرزمین های ایران و عرب و ماورای آن/ ویلیام چیتیک

تصوف در شمال آفریقا

تصوف در مصر در سده های نوزدهم و بیستم/ فریدریک دُ یونگ

تصوف در ایران پس از ۱۲۱۵/۱۸۰۰/ لئونارد لویزُن

تصوف در میان ترک ها/ تی بری زارکون

تصوف در هند دوره اسلامی/ کارل ارنست

تصوف در چین دوره اسلامی/ فرانسوا اوبن

تصوف در آفریقا، جنوب مغرب(مراکش) در سده های نوزدهم و بیستم/جان هانویک

طریقت

ماهیت و شکل گیری اصطلاح طریقت در حوزه تصوف/ اریک ژوفروا

بررسی پراکندگی جغرافیایی: طریقت در شمال آفریقا/ پی‌یر لوری

طریقت در شرق و شمال شرقی آفریقا/ رکس شون اُفَهی

طریقت در جنوب صحرای آفریقا

طریقت در سرزمین های ترک، از آناتولی تا شرق ترکستان/ تی‌یری زارکون

طریقت در بالکان/ ناتالی کلایر و الکساندر پوپویچ

طریقت در هند دوره اسلامی/ خالق احمد نظامی

طریقت در اندونزی/ نیکو کپتین

نمایه

کتاب تصوف و طریقت؛ نگاهی تاریخی نوشته ماسینیون، لویزن، چیتیک، ارنست، لوری و ... با ترجمه علیرضا رضایت به همت انتشارات حکمت در سال جاری به بهای ۲۵۰۰۰ تومان منتشر شد.

کد خبر 4363155

منبع: مهر

خبر بعدی:

معرفی کتاب تقریبی جهان اسلام/ توازن و اعتدال در عمل مبتنی بر استحکام برادری اسلامی

به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، امروزه دنیاى اسلام که از جهت ذخایر مادى، انسانى، فکرى و تاریخى یکى از بزرگ‌ترین مجموعه‌هاى جهان است، بیش از همیشه نیازمند وحدت و تقریب است؛ متمرکز و هم‏ جهت ساختن تلاش‌ها و توان‌ها و به جریان انداختن آن در سمت و سوى نجات امت اسلامى، هدف و آرزوی هر مسلمان خیرخواه و دلسوز است و باید دانست که این هدف، جز در سایه‏ ى نزدیک کردن دل ها، فکرها و ایمان ها، دست ‏یافتنی نیست (مقام معظم رهبری).

مجمع تقریب یک مجمع جهانی است که سمت و سوی مردمی دارد، این مجمع در تلاش است که روابط خوبی با سازمان های مختلف جهانی ایجاد کند تا در بطن جامعه جای داشته باشد، تفکر تقریب، طیف ‌های ‌وسیعی از متفکران و مصلحان را تشکیل می‌دهد که از سر دلسوزی و خردمندی این تفکر را دنبال می‌کنند.

تاکنون در باب تقریب منابع بسیاری به چاپ رسیده است که در همین راستا خبرگزاری تقریب طی سلسله گزارش‌هایی به معرفی کتاب‌های تقریبی برجسته جهان اسلام پرداخته است که در ادامه می‌آید:

در دوازدهمین شماره‌ از این‌‌ ‌‌گزارش به بررسی‌ کتاب «‌اسلام نوسانتارا منهج تبلیغ اسلام اهل سنت و جماعت در نوسانتارا»، ‌«نویسنده: تیم بحث المسایل نهضت العلماء، شعبه جاوه شرقی».

این کتاب از سوی  انتشارات «‌مؤسسه تالیف و نشر نهضت العلماء جاوه شرقی و دانشگاه دولتی مالانگ» در 80 صفحه به چاپ رسیده است.

کتاب "اسلام نوسانتارا" مستندی از تصمیم رسمی بحث المسایل الموضوعیه نهضت العلماء شعبه جاوه شرقی در 13 فوریه 2016 در دانشگاه دولتی مالانگ است. نشست بحث المسایل که در این کتاب ثبت شده است، در مورد موضوعات مختلف پیرامون تاریخ، تبلیغ، تحمل تا ملیت بحث می کند.

این کتاب می‌تواند یک منبع استراتژیک برای نهضتیین، مسؤولان ، محققان و جامعه باشد. این کتاب بسیار مهم و خواندنی، مخصوصا برای فعالان، مدیران و نهضتیین است تا اطلاعات غلط درباره اسلام نوسانتارا را خنثی کند که در واقع یک هویت اسلامی علی منهج نهضت العلماء از قدیم بوده است.

انتظار می‌رود که این کتاب مزایای گسترده‌ای را به هر کسی که به وجود اهل سنت و جماعت النهضیه در چارچوب جمهوری اندونزی با پنچاسیلا به عنوان ایدئولوژی زندگی ملت و دولت، توجه دارد، ارائه دهد.

همه امیدوارند که احزاب مختلف که در سمت راست و یا در سمت چپ در بحث درباره اسلام نوسانتارا، قرار دارند، از منهج معتدل تاسیس شده بنیان‌گذاران نهضت العلماء، پیروی کنند.

این کتاب خواننده را به درک ویژگی‌های اهل سنت و جماعت که عبارتند از توسط، توازن و اعتدال در عمل و رفتار در همه موارد، می رساند تا استحکام برادری اسلامی (اخوت اسلامی)، اخوت وطنی و اخوت بشری در طول زمان محفوظ بماند.

این کتاب مفهوم اسلام نوسانتارای به عنوان یک اعمال اسلامی با رنگ نوسانتارا و به عنوان یک روش تبلیغ اسلام در مجمع الجزایر، چه در دوران اولیای نه‌گانه و چه در حال حاضر را تبیین می کند.
این کتاب همچنین مبنا، یعنی نص آیه های قرآنی و احادیث در برخورد با سنت ها که قانونی بودن آن را در اسلام به دست آورده اند، ارائه می دهد.

 کتاب "اسلام نوسانتارا" به وضوح رویکردی نسبت به سنت و حفظ سنت به عنوان ابزار تبلیغ و پایه و اساس تحمل نسبت به تکثر مذاهب و ادیان و نیز استدلال های کلامی بر ثبات در حفظ وحدت ملی را نشان می دهد.

امین معروف، رئیس سابق شورای نهضت العلماء (2015-2018) گفت که اخیرا اسلام نوسانتارا به گفتمان عمومی تبدیل شده است. نه تنها در میان طرفداران نهضت العلماء (نهضتیین)، بلکه مردم اندونزی نیز آن را مورد بحث قرار داده اند و تصور شده است که اسلام نوسانتارا یک دین جدید است.

رئیس سابق شورای نهضت العلماء اظهار داشت، این طبیعی است، زیرا نهضت العلماء بزرگترین سازمان این ملت است. اگر تغییری در این سازمان رخ دهد، تاثیر آن بلافاصله توسط کل کشور احساس می شود. بنابراین، این شکل از قدردانی عمومی بسیار مثبت است، هم برای نهضت العلماء و هم برای این کشور.

انتهای پیام/

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

کلیدواژه: انتشارات حکمت تصوف معرفی کتاب معرفی کتاب فلسفه فعالیت های قرآنی تازه های نشر امام رضا ع قرآن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سهروردی نشست علمی دین اسلام سازمان اوقاف و امور خیریه دهه کرامت اخلاق

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۹۵۵۹۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اخراج نماینده مصر از لیگ قهرمانان آفریقا
 • تایلند برای زیست شیعه بهتر از مالزی است
 • سردی بازار تازه‌های نشر/ انتشار چند اثر درباره قرآن و نهج‌البلاغه در دهه سوم دی‌ماه
 • تایلند برای زیست شیعه بهتر از مالزی است/انقلاب ایران و شیعه تایی
 • کارگاه برند: مبحث آرکتایپ (+لینک مطالب)
 • صحیفه سجادیه به زبان میانماری ترجمه می شود
 • کتاب مجموعه عکس و اسناد تبریز در انقلاب اسلامی ایران منتشر می شود 
 • کتابی در پاسخ سوالات نوجوانان درباره شیعه منتشر می‌شود
 • معرفی نامزدهای «کتاب سال» در چند بخش
 • پاسخ دانشگاه علوم پزشكی شیراز درباره مطالب مطرح شده در فضای مجازی
 • کتاب هفتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران منتشر شد
 • تأثیر منطق رواقی بر منطق اسلامی بررسی می شود
 • ویژگی‌های مربی مهد کودک و پیش دبستانی
 • بی‌اعتنایی ناشران به نمایشنامه نویسان جوان/سبقت ترجمه بر تالیف معضل بزرگ نمایشنامه نویسی
 • یوتیوپ اکانت تندروهای انگلیسی را بست
 • اتحادیه‌اروپا و اتحادیه‌آفریقا از رئیس‌جمهوری کنگو حمایت می‌کنند
 • رهی و سایه بی‌رحمانه شعرهای خود را حذف می‌کردند
 • اطلاعیه وزارت خارجه درباره جانبازی حسین فریدون
 • دنیا تشنه معارف اهل بیت(ع) است