حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد این کشور علی‌رغم مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد. آفتاب‌‌نیوز : حیدر عبادی گفت: «ما آن‌ها (تحریم‌ها علیه ایران) را یک خطای راهبردی و غیرصحیح می‌دانیم اما آن‌ها را اجرا خواهیم کرد تا از منافع مردم‌مان دفاع کنیم.

ما با این تحریم‌ها رابطه‌ای نداریم و از آن‌ها حمایت نمی‌کنیم اما به آن‌ها ملتزم خواهیم ماند.»
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ رئيس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به طرف‌های تجاری ایران هشدار داد که باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند.

عراق در سال گذشته میلادی، ۲۰۱۷، به میزان ۶.۶ میلیارد دلار اجناس مصرفی نظیر گوجه فرنگی، پنکه، پتو و خودرو از ایران وارد کرد.
یک مقام بلند‌پایه شرکت عراقی واردات خودرو از ایران که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: «به خاطر تحریم‌های آمریکا ما واردات خودرو را از ایران متوقف کرده‌ایم.»
این مقام مسئول اضافه کرد: «دولت عراق از آمریکا تقاضای معافیت [از اجرای تحریم ها] برای واردات بعضی قطعات لازم در تولید خودرو کرده است. در این حین، تمام خطوط تولید خودرو در عراق متوقف شده‌اند و ۵ هزار کارگر در این حوزه نمی‌دانند که آیا شغلشان حفظ خواهد شد یا نه.»
در مقابل اگرچه میزان صادرات عراق به ایران رقمی ناچیز معادل ۷۷ میلیون دلار است، اخلال در وضعیت سفر زائران ایرانی به عراق که توریسم مذهبی را شامل می‌شود می‌تواند بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی بگذارد. محمد صالح مشاور اقتصادی نخست‌وزیر عراق در این‌باره می‌گوید: «[با وضع تحریم‌ها] عراق می‌تواند از گردش اقتصادی حاصل از سفر سالانه ۲ تا ۳ میلیون زائر ایرانی به عراق محروم شود.»
دولت عراق از هر زائر ایرانی برای صدور ویزای ورود به خاک این کشور ۴۰ دلار دریافت می‌کند. این به جز مبلغی است که مسافران ایرانی در هتل‌ها و در بازارهای این کشور خرج می‌کنند.
واکنش صادقی به موضع العبادی در برابر تحریم ایران
نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در آخرین توییت خود نسبت به مواضع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا واکنش نشان داد.
محمود صادقی صبح پنجشنبه در آخرین پست توییت خود نوشت: «دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸ ۱۱۰۰ میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است؛ دولت ایران با لحاظ تنگناهای مردم عراق در مطالبه این غرامت تعلل کرده است؛ اکنون نخست‌وزیر عراق به‌جای جبران، با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند!»
سخنگوی نُجَباء خطاب به حیدر العبادی: آقای نخست وزیر، با دشمن ایران همراهی نکن
سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء نسبت به اعلام همراهی نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنشی شدیداللحن نشان داد.
سید هاشم الموسوی با مخاطب قرار دادن حیدر العبادی از او پرسید: ما ملت عراق از کِی جزو پروژه تحریم ملت‌ها بوده‌ایم؟ فرزندان عراق از چه زمانی شریک محور تروریسم آمریکایی بوده‌اند؟ محوری که به‌دنبال مداخله و تجزیه کشورها، ظلم به ملت‌ها و غارت ثروت‌هایشان است. ملت بخشنده عراق نه فقط با مال، بلکه با جان خود در فلسطین و سوریه فداکاری کرده است. ما نه اکنون و نه هیچ زمان دیگر اجازه نخواهیم داد که عراق به ایالتی از ایالات آمریکا تبدیل و اراده آنان بر ما تحمیل شود. ما برای تثبیت حاکمیت عراق خون داده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم کسی به استقلال ما دست‌اندازی کند.
وی با تأکید بر این‌که «دولت عراق نباید از تصمیم یکجانبه آمریکا برای تحریم ایران بترسد»، افزود: این تصمیم شورای امنیت نیست که در برابر آن تسلیم شویم. دو سوم جهان از روسیه و چین گرفته تا هند، پاکستان و سایر کشورها در کنار ایران ایستاده‌اند.
 مرکز رسانه ای نجباء  در ادامه به نقل از عضو ارشد مقاومت اسلامی نُجَباء  اضافه کرد: ایران امروز به‌خاطر حمایت واقعی از فلسطین، عراق، سوریه و همه کشورهای اسلامی مورد هجمه قرار گرفته است. آیا ایران خودروی انفجاری و کمربند انتحاری به عراق فرستاد؟!
سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء که در مراسم بزرگداشت شهدا حضور یافته بود، در پایان سخنرانی خود بار دیگر العبادی را مخاطب قرار داد و گفت: معلوم نیست چه کسانی به تو مشاوره می‌دهند! مگر پاداش نیکی چیزی جز نیکی است که با دشمنان ایران همراهی می‌کنی؟! جواب ملت ایران را که با همه وجود به یاری ما آمد، چه می‌دهی؟ جواب خانواده‌های شهدایشان و عرق جبین رزمندگان‌شان را چه می‌دهی؟!
منبع: یورونیوز و خبرگزاری ایسنا کد خبر: ۵۳۹۰۳۴ تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷ تعداد نظرات: ۹ نظر

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

تهدید آمریکا علیه لبنان : اگر در بازسازی سوریه شرکت کنید تحریم می‌شوید

وزارت خارجه آمریکا با ارسال تلگرافی به لبنان در خصوص مشارکت سوریه در نشست سران عرب در بیروت هشدار داده و تهدید کرده در صورتی که بیروت در بازسازی سوریه مشارکت کند، تحریم خواهد شد. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه لبنانی الاخبار اعلام کرد که به نسخه‌ای از تلگراف محرمانه سفارت لبنان در واشنگتن که برای بیروت ارسال شده، دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد موضع ایالات متحده آمریکا در خصوص دعوت سوریه به نشست سران اقتصادی کشورهای عربی که قرار است در بیروت برگزار شود، منفی است و واشنگتن تهدید کرده که در صورت مشارکت لبنان در بازسازی سوریه تحریم‌هایی ضد این کشور اعمال خواهد شد.

بر این اساس بنا به درخواست آمریکا، سوریه به اجلاس اقتصادی سران کشورهای عربی در بیروت دعوت نخواهد شد. این موضوع به صورت رسمی از راه‌های مختلف به وزارت خارجه لبنان ابلاغ شده است. سفارت آمریکا در بیروت به صورت مستقیم این پیام را به مسئولان ذیربط مخابره کرده است. همچنین سفارت لبنان در واشنگتن نیز مواضع وزارت خارجه آمریکا را دریافت و آن را به وزارت خارجه لبنان انتقال داده است.

شرط آمریکا برای کمک به بازسازی سوریهچرا آمریکا در حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه سنگ‌اندازی می‌کند؟

پیام آمریکا در واکنش به درخواست هیئت دیپلماتیک در آمریکا برای اطلاع از دیدگاه این کشور در خصوص دعوت سوریه به نشست سران مطرح شده که قرار است یک شنبه هفته آینده در بیروت برگزار شود.

در همین رابطه روزنامه الاخبار به نسخه‌ای از این تلگراف محرمانه که در تاریخ 30 ژانویه از هیئت لبنانی در آمریکا به وزارت خارجه این کشور در بیروت ارسال شده، دست پیدا کرده که در خصوص روشن شدن مواضع واشنگتن درباره احتمال دعوت سوریه به نشست اقتصادی سران عرب در بیروت است.

در این پیام آمده است که دفتر لبنان در وزارت خارجه آمریکا از طریق نامه دست نویس در پست الکترونیک در واکنش به سوال هیئت دیپلماتیک لبنانی اعلام کرده است که واشنگتن، لبنان و تمام کشورهای عضو اتحادیه عرب را از ارسال دعوتنامه برای سوریه منع می‌کند. واشنگتن همچنین به لبنان سفارش می‌کند که هیچ اقدامی در خصوص مشارکت در تامین منابع مالی برای دولت سوریه انجام ندهد. این اقدام می‌تواند به عنوان مثال از طریق سرمایه گذاری و تامین مالی روند بازسازی در این کشور صورت می‌گیرد. بر اساس تهدید آمریکا هرگونه حمایت مالی یا مادی از دولت بشار اسد یا حامیان این کشور ممکن است با تحریم‌های آمریکا مواجه شود.

الاخبار در ادامه مقاله خود می‌نویسد که تصمیم تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب در سال 2011 که از طریق حمد بن جاسم آل ثانی وزیر خارجه قطر به اجرا گذاشته شد، بنا به درخواست و دستور هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا بود. این در حالی بود که در آن شرایط، کشورهای عربی و رژیم های حاشیه خلیج فارس روابط خوبی با دولت سوریه داشتند. به این ترتیب به نظر می‌رسد فشار دادن دکمه بازگشایی روابط اتحادیه عرب با سوریه نیز تنها باید با تصمیم آمریکا باشد.

تمام شاخص‌ها نشان از نقش تاثیرگذار آمریکا در این روند دارد، چرا که آمریکا، لبنان و کشورهای عربی را در  ارتباط با دعوت سوریه به نشست سران اقتصادی مورد عتاب قرار داده است. این موضوع عامل اصلی عدم حضور دمشق در نشستی است که قرار است در 20 ژانویه در بیروت برگزار شود. این در حالی است که لبنان در توجیه عدم دعوت سوریه به این نشست مدعی شده است که تنها برگزاری این مراسم را برعهده دارد و دعوتنامه‌ها را به نمایندگی از اتحادیه عرب ارسال می‌کند.

لحنی که در پیام ارسال شده از سوی آمریکا برای بیروت وجود دارد، نشان می‌دهد که لبنان درخواست موضع‌گیری آمریکا در خصوص احتمال دعوت سوریه را داشته تا تصمیم خود را بر اساس این موضع‌گیری اتخاذ کند. این موضوع در تناقض با اظهارات مطرح شده از سوی جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در این خصوص است.

در همین رابطه یک مسئول وزارت خارجه لبنان تصمیم‌گیری آمریکا در خصوص عدم دعوت سوریه به نشست سران عرب را رد کرده و گفته است که این یک موضوع عربی است و ارتباطی با آمریکا ندارد.

وی با اشاره به اینکه موضع گیری آمریکا در خصوص مشارکت سوریه در اجلاس بیروت کاملاً مشخص است، در عین حال تاکید می‌کند که دیدگاه واشنگتن برای بیروت الزام‌آور نیست. در صورتی که این موضوع درست باشد، چرا باید هیئت دیپلماتیک لبنان در آمریکا درخواست موضع‌گیری واشنگتن در خصوص این موضوع عربی را مطرح کنند؟

موضوع خطرناک دیگر که در تلگراف محرمانه ارسال شده از سوی واشنگتن وجود دارد، تهدید به اعمال تحریم‌ها ضد لبنان در خصوص مشارکت این کشور در بازسازی سوریه است. این موضوع نشان دهنده همان هشدارهایی است که پیش از این نیز شخصیت‌های سیاسی لبنان از مسئولان آمریکایی دریافت کرده‌اند. سوالی که مطرح است، این است که اگر لبنان تسلیم فشارهای آمریکا شود و فرصت احیای مناسبات خود با دمشق را از دست بدهد، چه منافع سیاسی و اقتصادی می‌تواند داشته باشد؟ اظهارات جبران باسیل نشان نمی‌دهد که لبنان بخواهد مجری دستورات آمریکا باشد. او گفته است که سالهای جنگ در سوریه باعث فشار بر لبنان شده و بازارهای عربی را به روی این کشور بسته است، بنابراین عاقلانه نیست که لبنان خودش را در دوران صلح تحت فشار و محاصره بگذارد. وی گفته بود که لبنان در طلیعه کشورهایی قرار خواهد داشت که خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می‌شود و در این خصوص وابسته به کشورهای دیگر نخواهد بود.

باسیل تاکید کرد: بعد از جنگ موضوع بازسازی سوریه مطرح هست. آیا عاقلانه است که ما خودمان را مجازات کنیم و در روند بازسازی مشارکت نداشته باشیم، چرا که دولتی وجود دارد که ما را از این روند باز می‌دارد و تهدید کرده که در صورت مشارکت ما در بازسازی سوریه ما را تحریم می‌کند؟

وی که این اظهارات را بعد از برگزاری نشست خود با دیوید هیل قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی مطرح کرده، ابراز داشت لبنان به دنبال حضور در روند بازسازی سوریه است و باید این موضوع در نظر گرفته شود. حال باید دید آیا همراهی وزارت خارجه لبنان با عدم دعوت سوریه به نشست سران اقتصادی در ازای پایبندی این کشور به حضور در روند بازسازی سوریه مطرح شده است؟

انتهای پیام/

R36346/P/S8,90/CT10 واژه های کاربردی مرتبط لبنان

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۰۶۳۳۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخستین هم‌اندیشی با موضوع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برگزار شد
 • هیئت پارلمانی ایران با نخست‌وزیر سوریه دیدار کرد
 • واکنش‌ها درباره ماهواره پیام/اظهارات اژه‌ای درباره رییس بعدی قوه قضاییه/نامه خرازی به جهانگیری
 • مصاحبه|محسن حکیم: عراق وارد بلوک‌ بندی منطقه‌ای نمی‌شود / تحرکات مشکوک برای سازماندهی مجدد داعش
 • بدترین شکست پارلمانی برای نخست‌وزیر بریتانیا در قرن اخیر + عکس و آمار
 • آزمون سخت این روزهای مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • ورشو، نقاشی تانک‌ها / بهترین دوران مناسبات ایران و عراق / نقش مردم در مقابله با توطئه تحریم / تاملاتی در باب امید عمومی
 • فارسی صحبت کردن نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در دیدار با ظریف + فیلم
 • جریان چپ "آیت‌الله هاشمی" را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • جریان چپ هاشمی را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • ۲۵ قصه در روز نخست جشنواره قصه‌گویی چله انقلاب اجرا شد
 • طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها به کجا رسید؟
 • وزیر خارجه ایتالیا تحریم دائمی روسیه را محکوم کرد
 • دموکرات‌های سنا بررسی طرح تحریم علیه ایران را رد کردند
 • دیدار پادشاه اردن با نخست وزیر عراق در بغداد
 • تحریم علیه روسیه باید موقتی باشد
 • سنا به کاهش تحریم های میلیاردر روس واکنش نشان می دهد
 • بی ثمر بودن حربه آمریکا برای همسو کردن بغداد در تحریم علیه ایران
 • رای‌گیری سنای آمریکا در مخالفت با کاهش تحریم‌ها علیه شرکت‌های مرتبط به میلیاردر روس