نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام، گفت: غفلت از اقتصاد مقاومتی، بی‌برنامه بودن و سوء مدیریت در عرصه‌های مختلف به‌ویژه حوزه اقتصادی کشور، موجب بروز این‌همه مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، آیت‌الله محمد نقی لطفی، امام‌جمعه ایلام، ظهر امروز (19 مرداد) در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) این شهر، اظهار کرد: مبارزه بی‌امان و قاطع با تهاجم اقتصادی دشمن اصلی‌ترین مطالبه مردم از دولتمردان است.

 

وی، بابیان اینکه عامل اصلی بیشتر مشکلات به وجود آمده، سوء مدیریت و سیاست‌های غلط است و نه تحریم‌ها، ابراز کرد: عدم توجه به استفاده از ظرفیت‌های داخلی، سوء مدیریت، اشرافی گری و فاصله گرفتن دولتمردان از تفکر انقلابی و مدیریت جهادی رشد و تشدید مفاسد اقتصادی، رانت‌خواری، دو تابعیتی برخی از مدیران و اسکان فرزندان برخی از مسئولان در کشورهای غربی، سبب اعمال سیاست‌های خصمانه و امیدواری رژیم آمریکا و کشورهای اروپایی شده است.

 

امام‌جمعه ایلام، تصریح کرد: دشمن روباه‌صفت با دستکش مخملی دیپلماسی مذاکره و با سرگرم کردن دولتمردان طی پنج سال گذشته دو هدف مهم و راهبردی مهندسی فروپاشی و ساماندهی و سازمان‌دهی جریانات معاند و محارب و تروریست را علیه ملت و نظام اسلامی در دستور کار خود قرار داده است.

 

آیت‌الله لطفی، بابیان اینکه استراتژی جدید دشمن دوقطبی کردن مردم پس از شکست در کودتای 88 است، افزود: نتیجه شکست آمریکایی‌ها در کودتا و فتنه 88 سبب شد سیاست تغییر روش از تقابل مردم با مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام و درنهایت دوقطبی کردن مردم را برای مقابله با نظام تعقیب کند.

 

خطیب نماز جمعه ایلام، یادآور شد: اعمال و تشدید تحریم‌های فلج‌کننده و اقناع و مدیریت افکار عمومی برای تبدیل ضرورت مذاکره با آمریکا به مطالبه عمومی برای اینکه تنها عامل برون‌رفت از مشکلات کشور قلمداد کنند و دولتمردان با ساده‌اندیشی و اعتماد بیجا به دشمن و لبخندهای فریبکارانه، سبب شروع مذاکرات هسته‌ای و امضای برجام دشمن را به‌شدت امیدوار کرد که دولت ایران برای حل مشکلات اقتصادی به هرگونه امتیازدهی و عقب‌نشینی از فعالیت‌های هسته‌ای تن می‌دهد.

 

امام‌جمعه ایلام، گفت: سرگرم شدن دولتمردان به مذاکرات و توهم دل بستن به رفع مشکلات کشور از طریق توافق با آمریکا و جذب سرمایه‌های خارجی فرصت سوزی پنج‌ساله‌ای که می‌توانست به تقویت اقتدار نظام اسلامی و استقلال اقتصادی و قطع وابستگی کشور همراه شود اما متأسفانه غفلت از اقتصاد مقاومتی و بی‌برنامه بودن و سوء مدیریت امروز شاهد این‌همه مشکلات هستیم.

 

آیت‌الله لطفی، در ادامه با اشاره به 17 مرداد روز خبرنگار، اظهار کرد: شکل‌گیری افکار عمومی توسط خبرنگاران محقق می‌شود. خبرنگاران نقش بی‌بدیلی در شکل‌گیری افکار و ایده‌های عمومی دارند.

 

وی، تصریح کرد: آزادی، مسؤولیت، تعهد، شجاعت در بیان واقعیت‌های جامعه و انعکاس مطالبات به‌حق مردم از ویژگی‌های خبرنگاران است و رسانه‌ها باید بیان واقعیت‌های جامعه را در اولویت کار خود قرار دهند.

 

امام‌جمعه ایلام، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است گفت: جهاد دانشگاهی به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی تأسیس شد بنابراین جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک‌نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی است.

 

آیت‌الله لطفی، در پایان خاطرنشان کرد: این نهاد مقدس اهدافی از قبیل گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه تتبع و استعدادها در سطح جامعه برای نیل به خو کفایی، توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری حوزه و دانشگاه و سایر مراجع را دنبال می‌کند.

پایان پیام/92

منبع: شبستان

خبر بعدی:

بورس نفت؛ از چالش‌ها تا الزام/ بازار سرمایه؛ آغاز یک استراتژی برای جبران غفلت سال‌های دور نفتی

همایون دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی عرضه نفت در بورس انرژی اظهار داشت: عرضه نفت در بورس اتفاق بزرگ اما بدون مقدمه چینی لازم بوده است، عملا این عرضه‌ها باید سال‌های پیش انجام می‌شد، باید کار با برنامه مدون و آماده سازی مقدمات لازم انجام می‌شد تا شانس موفقیت بیشتر شود اما اینک به نظر می‌رسد تنها نوعی رفع تکلیف در پشت این عرضه‌ها نهفته باشد و چون فروش نفت تحریم شده است به صورت نمادین این عرضه‌ها صورت می‌گیرد و چون برنامه مدونی برای آن نیست و مقدمات لازم آماده نشده، در بیشتر موارد به نتیجه نمی‌رسد.

وی تاکید کرد: عرضه نفت نیازمند فراهم کردن بسترهای مناسب و لازم برای اینکار بود موارد بی‌شماری در بخش‌های بانکی، بیمه‌ای و حمل ونقل باید پیش از انجام این عرضه‌ها آماده می‌شد که نشده است در اکثر موارد خریداران محموله‌های نفتی عموما در یکی از این بخش‌ها مشکل دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: مساله دیگه عدم بازار سنجی و ابزار سازی مناسب است در این خصوص به خوبی فکر نشده که قرار است نفت خام در خارک توسط چه کسانی و برای چه بازارهای خریداری شود. قاعدتا این عرضه‌ها باید ابتدا برای بازارهای منطقه و همچنین پالایشگاه‌های داخلی طراحی می‌شد اما این اتفاق نیفتاده است. پالایشگاه‌ها همچنان به صورت دستوری نفت دریافت می‌کنند و نمی‌توانند محصولات خود را صادر کنند و تجار کشورهای همسایه نیز یا نمی‌توانند در خارک نفتی را دریافت کنند و یا امکان پالایش نفت خام را ندارند، بنابراین بیشتر در ایران دنبال فرآورده هستند.

وی نبود ابزارهای کاهش ریسک در قراردادهای آتی در بورس انرژی روی نفت خام را از دیگر موارد ضعف برشمرد و گفت: از این رو خریدار به نحوه غیر قابل کنترلی در معرض ریسک نوسان نرخ ارز قرار می‌گیرد که این امر می‌تواند زیان هنگفتی را وارد کند در همین حال نرخ گذاری نفت خام عرضه شده نیز عموما از واقعیت‌های بازار نفت و شرایط تحریم به دور است بنابراین خریداران رغبتی برای خرید پیدا نمی‌کنند.

دارابی درباره اینکه آیا می‌توان به عرضه نفت در بورس به عنوان یک معبر بلند مدت فروش نفت نگاه کرد، بیان کرد: قطعا، اما به شرطی که مقدمات آن فراهم شود. وزارت نفت باید از کنترل پالایشگاه‌های داخلی و دیکته سیاست‌های خود بر این پالایشگاه‌ها دست بردارد، پالایشگاه‌ها و تجار منطقه نفت را خریداری کرده و تصفیه کرده و به صورت فرآورده صادر کنند، این امر به تقویت معاملات کمک چشمگیری می‌کند در همین حال پذیرش نفت خام کشورهای همسایه و افزایش معاملات آتی و رفع موانع بانکی ،بیمه‌ای و حمل ونقل می‌تواند بخش اساسی مشکلات را حل کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر چاره‌ای جز حرکت در این مسیر نداریم. ایران یک قطب انرژی درجهان به شمار می‌رود و داشتن بازار مستقل برای فروش نفت و فرآورده‌ها در هر شرایطی چه تحریم و چه غیر تحریم لازم و ضروری است، در این مورد سال‌ها غفلت و کوتاهی صورت گرفته است و می‌بایست جبران شود. درهمین حال با توجه به تجربه اخیر مشورت و رفع موانع و اندیشیدن استراتژی حرکت‌های آتی دارای اهمیت بالایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره تجربه دیگر کشورها در خصوص عرضه در بورس گفت: بورس‌های نفت در دنیا عمر عملی طولانی ندارند و شروع فعالیت آنها به دهه 70میلادی و بحران‌های نفتی از جمله ملی سازی‌ها و تحریم نفتی و افزایش بهای نفت باز می‌گردد. این بورس‌ها به دلیل حساسیت بالای سیاسی و حجم عظیم عملیات مالی عموما نیازمند تدارکات و حمایت‌های جدی هستند که بدون آنها شانس موفقیت آنها کم است از این رو بورس‌های موفق در قلب نقاط اقتصادی قوی به لحاظ بانکی، بیمه و لجستیک نظیر لندن، نیویورک، دبی و موارد دیگر مستقر هستند که این خود نشان از اهمیت و در عین حال حساسیت این بورس‌ها دارد.

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: روز خبرنگار مجلس خبرگزاری شبستان تحریم رسانه خبرنگاران اخبار سبک زندگی منتظرانه علی لاریجانی سیاسی مدیریت جهادی اقتصاد مقاومتی نماز جمعه

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۰۷۵۰۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ملّت ایران علاوه بر آمریکا، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر می‌داند
 • مسئولان در سال جدید حل مشکلات اقتصادی را در اولویت قرار دهند/تولید ملی، محور اصلی اقتصاد مقاومتی است
 • کانال مالی اروپا فریبنده بود / جلوگیری از واردات غیرضروری
 • مسئولین تمام تلاش خود را در جهت رونق کسب و کار قرار دهند
 • مسئولان پاسخگوی عملکردشان در حوزه اقتصاد مقاومتی باشند/ باید عرصه بر لیبرال‌های که در بدنه حاکمیت نفوذ کرده‌اند، تنگ شود
 • نسخه‌ای برای درمان نوسانات نرخ ارز در کشور
 • اولتیماتوم امام جمعه رشت به نصب بنرهای تبلیغاتی کالاهای خارجی در گیلان/ مسئولان از اقتصاد مقاومتی می گویند اما هنوز از کالای خارجی استفاده می کنند
 • امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
 • لزوم مطالبه مجلس از دولت برای کار جهادی/ نباید با مدیریت کشور بازی کرد
 • تولید ملی، یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است
 • رونق تولید ستون اصلی اقتصاد مقاومتی است
 • حرکت در مسیر رونق تولید زمینه ساز حل مشکلات اقتصادی است
 • ایستادگی نسل جوان در برابر تهاجم فرهنگی/ با افزایش تولید اشتغال جوانان فراهم می‌شود
 • آیت‌الله خاتمی: فرمایشات رهبر انقلاب در ابتدای سال سند بالادستی است/ «رونق تولید» شعبه‌ای از ارکان اقتصاد مقاومتی است
 • ایستادگی نسل جوان در برابر تهاجم فرهنگی/افزایش تولید سبب جذب نسل جوان به کار می‌شود
 • نماینده اهواز: رونق تولید زمینه ساز رشد اقتصادی کشور است
 • غفلت از تربیت قصه‌نویسان جوان انقلابی/ تاریخ شفاهی جای رمان انقلاب را گرفته است
 • اقتصاد مقاومتی؛ پادزهر تحریم/ اشکالات مدیریت بازار ارز به روایت لاریجانی/ ۵ پیام‌رسان داخلی در آستانه فعالیت/ سرنوشت حج تمتع۹۷/ شخصی که با دو سایت قیمت دلار را تعیین می‌کند
 • دانشجویان خراسان‌رضوی؛ علمدار پیگیری مشکلات مردم/ از حضور دیوارکش‌ها در دانشگاه تا مطالبه‌گری در گرمای ۴۰ درجه