به گزارش تسنیم، نخست وزیر عراق در پاسخ به این سوال که آیا این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد یا خیر گفت: اساساً ما مخالف تحریم در منطقه هستیم. محاصره و تحریم، نظام‌ها را تضعیف نمی‌کند بلکه جوامع را نابود می‌کند... ما تحریم را خطایی راهبردی و نادرست می‌دانیم "اما برای حفظ منافع مردم خود به آن پایبند خواهیم بود.

از آن حمایت نمی‌کنیم اما به آن پایبندیم".

تنها چند ساعت پس از این اظهارات بود که در فضای سیاسی این کشور موجی به راه افتاد که به تحلیل چرایی این موضع گیری می‌پرداخت و بسیاری نیز با نکوهش این اظهارات، ضمن یادآوری همسایگی و نیز کمک‌های ایران به عراق در دوران تهاجم داعش، تصریح کردند که عراق باید در چنین شرایطی از ایران حمایت کند.

واکنش احزاب و شخصیتهای سیاسی

شخصیتهای مختلف سیاسی از جمله فواد معصوم رئیس جمهور، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی، نوری مالکی معاون رئیس جمهور، همام حمودی رهبر مجلس اعلی، مقتدی صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون و بسیاری از سازمانها، نهادها و احزاب از جمله حزب فضیلت، جنبش اراده، جنبش کتائب سید الشهدا، عصائب اهل الحق، مقاومت اسلامی نجبا و سازمان بدر نیز با محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام و تحریم ایران، بر عدم پیروی عراق از این تحریم‌ها تاکید کردند.

در همین خصوص سید عمار حکیم ایران را عمق استراتژیک عراق خوانده و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در معرض فشار و تحریم و حمله ای است که اقتصاد و نظام سیاسی آن را هدف قرار داده؛ از همه می خواهم که در این بحران در کنار جمهوری اسلامی ایران بایستند و این کشور را یاری کنند. در این بحران عراق باید راه تنفسی برای ایران باشد؛ وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران است چرا که این کشور در کلیه بحرانها کنار ما ایستاد.

نوری مالکی رهبر دولت القانون نیز در این خصوص طی بیانیه ای اعلام کرد: ما اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و تمامی تحریم های یکجانبه علیه ملت ها را محکوم می کنیم و دولت های منطقه و جهان را نیز به محکوم کردن آن فرامی خوانیم. محاصره و فشار اقتصادی اقدامی نادرست، غیر قانونی، انتقام جویانه، ظالمانه و بدون هیچ گونه مشروعیت بین المللی و غیرقابل توجیه است چرا که خارج از چارچوب سازمان ملل انجام شده است.

سید مقتدی صدر نیز در این باره طی بیانیه ای، با اشاره به شعار دینی 'هیهات منا الذله' تاکید کرد اگر آمریکا این تصمیمات(تحریم علیه کشورها) خود را کنار نگذارد ما در برابر خسارت هایی که به ملت های منطقه وارد می شود دست بسته و ساکت نخواهیم ماند.

تحلیلگران چه میگویند

جدای از مواضع مطرح شده برخی تحلیلگران نیز به چرایی موضع نامانوس نخست وزیر عراق در این باره پرداختند.

'نجاح محمد علی' کارشناس عراقی در این باره می‌گوید: 'موضع ذلیلانه العبادی در قبال واشنگتن که به امید به دست آوردن مجدد پست نخست وزیری و برخلاف مخالفت جامعه جهانی، پایبندی خود را به تحریم ها یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده باعث شده است که بحث حذف او از حزب الدعوه مطرح شود.

عدنان سراج رییس مرکز توسعه رسانه ای عراق نیز در این خصوص اظهار داشت که "از حیث قانونی، نخست وزیر عراق نمی تواند در قضیه اقدامات یکجانبه ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران موضع گیری کند بلکه این موضوع از اختیارات پارلمان است. اقدامات آمریکایی علیه ایران از حیث سیاسی غیر قابل قبول است زیرا یکجانبه است و از طرف شورای امنیت اعمال نشده و حتی اروپایی ها یا کشورهای اسلامی و عربی با آن همراهی نکرده اند.

'محمد عبدالجبار الشبوط' روزنامه نگار و رییس سابق شبکه رسانه ای عراق (شبکه رسانه ای وابسته به دولت) نیز در یادداشتی از موضع شتابزده نخست وزیر عراق در قبال اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.
وی گفته است که نباید نخست وزیر عراق در اعلام موضع خود در قبال اقدامات ضد ایرانی دونالد ترامپ، یکجانبه عمل میکرد به ویژه اینکه اینها از طرف شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.

برخی تحلیلگران از جمله نزار العبادی روزنامه نگار عراقی نیز به گونه ای دیگر به این موضوع پرداخته و آورده است: مگر غیر از این است که در عرف سیاست خارجی، کشورهای همسایه دارای اولویت هستند پس چرا العبادی این اولویت ها را بجای کشور همسایه به آمریکا بعنوان اشغالگر سابق عراق داده است. العبادی در مورد خطری که عراقی ها را تهدید می کند سخن گفته است اما آیا دست کشیدن آمریکا از کمک رسانی به عراق در زمان اشغال این کشور توسط داعش را فراموش کرده است؟ آیا ایستادگی ایران را در برابر بحران و خطر داعش را به یاد نمی آورد؟ آیا فراموش کرده که داعش ساخته آمریکا و اسرائیل است؟ پس با این حال از نظر العبادی منشا خطر چه کسی می تواند باشد؟

واکنش وزارت خارجه عراق

اندکی بعد وزارت خارجه عراق نیز به این موضوع واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا از جامعه جهانی خواست تا با فشار آوردن بر آمریکا مانع ادامه این سیاست‌ها شوند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق روز چهارشنبه در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که تحریم ها علیه ایران تاثیرات منفی بزرگی بر عراق و عموم منطقه از حیث اقتصادی و اجتماعی خواهد گذاشت زیرا ایران یکی از همسایگان عراق محسوب میشود.

در بیانیه از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق در مقابله و مبارزه با تروریسم تقدیر شده و آمده است که عراق هرگز مواضع شرافتمندانه همسایه خود ایران را در بحرانها از یاد نمی برد. وزارتخارجه عراق با اصل محاصره اقتصادی علیه هر کشور دیگر مخالف است زیرا معتقد است که ضرر محاصرهها در درجه نخست متوجههای اقشار مختلف مردم می شود.

حمایت ملت عراق از ایران و نکوهش نخست وزیر

این موج اما در سطح مقامات سیاسی و نظامی و نیز احزاب و تشکل‌ها محدود نماند و ملت عراق نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.

در شبکههای مجازی، کاربران ضمن تقبیح این واکنش عبادی یادآور شدند که ایران در شرایط سخت در کنار ملت عراق بوده و اکنون زمان آن است که عراق نیز جبران کند بخصوص اینکه این تحریم‌های ظالمانه تنها از سوی یک کشور و برخلاف تمام موازین بین المللی صورت میگیرد.

'زهرا الفیاض الحسینی' یکی از فعالان شبکههای اجتماعی عراق توئیت کرد: تصمیمات العبادی و اقدامات آمریکا بر علیه ایران با اصول اسلامی، انسانی، حسن همجواری و تمامی پیمان نامهها و قوانین بین‌المللی در تضاد است.

برخی از کاربران این شبکه اجماعی با هشتگ 'متضامن مع الشعب الایرانی' (اعلام همبستگی با مردم ایران) نوشتند ما در ازای ایستادگی ایران به هنگام سختیها در کنار عراق احساس مسوولیت کرده و تحریمهای آمریکا را محکوم میکنیم.

'حیدر اللامی' دیگر کاربر عراقی در توییت اخیر خود آورده است: نمک نشناسی، خصلت جوانمردان نیست.

'دکتر آیده السعدی' دیگر کاربر عراقی با ذکر نام شهید 'حمید تقوی' (سردار و مستشار نظامی جمهوری اسلامی ایران که در جنگ با داعش در عراق به شهادت رسید) از اظهارات العبادی در پایبندی بر اقدامات ضد ایرانی ترامپ انتقاد کرد.

کاربر دیگری به نام 'سجا السعدی' آورده است: از شهدای ایرانی، جانبازان ایرانی ، سردار قاسم سلیمانی و از خانواده های شهدا و جانبازان ایرانی معذرت میخواهم و می گویم #العبادی_لا_یمثلنا (العبادی نماینده ما نیست).

همچنین کاربری با نام 'استثنائیه' آورده است که موضع العبادی ناشی از ترس و ذلیلانه است.

نتیجه گیری

اظهارات عبادی در خصوص تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران و پیروی عراق از آن با هر نیت و هر محاسبه ای که صورت گرفته باشد با واکنش سخت و قاطع رهبران سیاسی، احزاب و تشکل ها و نیز عموم مردم عراق روبرو شد و نشان داد علیرغم بسیاری از فراز و نشیب‌های چند دهه گذشته بین ایران و عراق، ملت‌های دو کشور در کنار هم بوده و برای ثبات و امنیت و نیز موفقیت دو کشور تلاش خواهند کرد.

شاید در ابتدای امر برخی کشورها از جمله آمریکا یا عربستان سعودی از این موضع گیری خرسند شده باشند اما سیر ماجرا نشان داد که ایران و عراق "عمق استراتژیک" یکدیگر محسوب می‌شوند و نمی‌توان به سادگی و با چند اقدام سطحی یا موضع گیری ناپخته آنها را از یکدیگر جدا کرد.

منبع: الف

خبر بعدی:

آمریکا: تحریم های نفتی ایران تا سال ۲۰۲۰ ادامه دارد

به گزارش اسپوتنیک، وزارت انرژی ایالات متحده اعلام نمود که تحریم های آمریکا علیه بخش نفت ایران، که توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ اعمال شده، حداقل تا پایان سال ۲۰۲۰، ادامه یابد. بر اساس گزارش منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی وزارت انرژی ایالات متحده در روز سه شنبه، این تحریم ها برای دوره ۲۰۱۹-۲۰۲۰ اعمال خواهد شد.

وزارت انرژی همچنین پیش بینی کرده است که معافیت های موقت از اقدامات تحریم ها علیه ایران برای برخی کشورها پس از انقضای ان در ماه مه سال جاری تمدید نخواهد شد.

این گزارش می گوید: اداره اطلاعات انرژی بر این عقیده است که تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران حداقل تا پایان دوره پیش بینی شده ادامه خواهد داشت.

وزارت انرژی ایالات متحده یادآور می شود: "علاوه بر این، انتظار می رود که استثنائات ایجاد شده برای هشت کشور که امکان خرید نفت ایران را دارند، پس از ماه مه ۲۰۱۹ تمدید نخواهد شد."

بر اساس این گزارش، تا دسامبر ۲۰۱۸، تولید نفت ایران در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون بشکه کاهش یافته است.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۰۷۵۱۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخستین هم‌اندیشی با موضوع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برگزار شد
 • آمریکا: تحریم‌های نفتی ایران تا ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت/ معافیت‌ها تمدید نمی‌شود
 • موضع صداوسیما در قبال دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی
 • کابل از موضع اسلام آباد در قبال صلح اظهار خوش بینی کرد
 • تهدید آمریکا علیه لبنان : اگر در بازسازی سوریه شرکت کنید تحریم می‌شوید
 • بزرگترین بانک آمریکا به سود مورد انتظار تحلیل‌گران نرسید
 • عراق با تحریم‌ها علیه ایران همراهی نمی‌کند
 • جدیدترین موضع‌گیری حمید درخشان علیه کی‌روش
 • عراق با تحریم‌ها علیه ایران همراهی نمی‌کند/ لزوم رفع موانع تجاری
 • ایران و اروپا تا 2020 در یک قایق نشسته‌اند
 • ورشو، نقاشی تانک‌ها / بهترین دوران مناسبات ایران و عراق / نقش مردم در مقابله با توطئه تحریم / تاملاتی در باب امید عمومی
 • طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها به کجا رسید؟
 • دموکرات‌های سنا بررسی طرح تحریم علیه ایران را رد کردند
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد| او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت| ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76| منتظری و شهید بهشتی دفتر یادبود تسخیر لانه را امضا نکر
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد/ او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت/ ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76
 • تحریم علیه روسیه باید موقتی باشد
 • بی ثمر بودن حربه آمریکا برای همسو کردن بغداد در تحریم علیه ایران
 • رای‌گیری سنای آمریکا در مخالفت با کاهش تحریم‌ها علیه شرکت‌های مرتبط به میلیاردر روس
 • پول مال یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است/ پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود، سازمان آدمکش منافقین