اتحادیه اروپا اعلام کرده است مواد موجود در جوهر تاتو سرطان‌زاست و کشورهای عضو باید به محدود کردن ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مورد استفاده رای مثبت دهند.

ایران آنلاین / این مطالعه تا بخشی به دلیل افزایش استقبال از تاتو در این کشورها انجام گرفته است و در حال حاضر ۱۲ درصد از مردم اروپا تاتو کرده‌اند اما این افزایش در میان افراد ۱۸ تا ۳۵ ساله یک چهارم بوده است.

از آنجاییکه رنگ‌های مورد استفاده به طور دائم در بدن باقی می‌ماند امکان تاثیرگذاری مخرب آن همیشگی است. اتحادیه اروپا همچنین نسبت به نبود نظارت بر موادی که در جوهر تاتو استفاده می‌شود، ابراز نگرانی کرده است.

به گفته کارشناسان بیشترین نگرانی در مورد آلرژی‌هایی است که از مصرف ترکیب‌های موجود در جوهر ناشی می‌شود و ممکن است فرد را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهد، به DNA آسیب زند یا بر قدرت باروری تاثیر بگذارد.

به رغم توصیه‌ها و نمونه‌هایی از سرطان‌زا بودن برخی مواد شیمیایی موجود در جوهر تاتو هنوز شواهدی از تاثیرگذاری مستقیم آن بر خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد هرچند نمی‌توان در مورد بی‌خطر بودن آن به طور قطعی اظهار نظر کرد. بیشترین نگرانی‌ها در مورد تاثیرات مواد شیمیایی است که در پوست تزریق می‌شود و تاثیرات طولانی مدت تجزیه شدن رنگدانه‌هاست.

در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای انجام گرفت که حاکی از وجود ذرات رنگی جوهر تاتو درغدد لنفاوی بیماران بود. هرچند از آنجاییکه سال‌ها یا دهه‌ها پس از قرار گرفتن در معرض این مواد ممکن است علائم سرطان ظاهر شود به سختی می‌توان آن را به تاتو یا برخی مواد به کار رفته در تاتو مرتبط دانست./ ایسنا

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

سرطان در مرد‌ان اردبیلی بیشتر از زنان گزارش شده است

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: میزان مرگ‌ های اتفاق افتاده به دلیل سرطان در بین گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال در مردان ۱۱۷.۲ نفر در صد هزار نفر و در زنان ۸۸ نفر در صد هزار نفر می ‌باشد.     به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، قدرت اخوان اکبری در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس آمار سال ۹۳ سرطان ‌های شایع مردان در استان اردبیل به ترتیب سرطان معده ۴۱.۴۳ درصد، سرطان پوست ۱۵.۷۳ درصد، کولورکتال ۱۲.۷۷ درصد، ریه ۱۲.۱۵ درصد و سرطان پروستات ۱۰.۹ درصد است. 
وی افزود: براساس آمار اعلامی سال ۹۵ در مردان میزان بروز شیوع فشارخون بالا ۲۷.۵ درصد و مبتلا به دیابت ۱۱.۵ درصد می ‌باشد. 
اخوان اکبری از ارائه خدمات بهداشتی و خطر سنجی به تمامی مردان ۵۹- ۳۰ سال در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به صورت رایگان خبر داد و افزود: همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه‌های مختلف جامعه این اقدام انجام می‌پذیرد. 
وی افزود: با هدف توجه به اولویت‌های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، در هفته ملی «سلامت مردان ایران» برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود تا فرصت مناسبی برای آموزش عموم مردم در جهت بهبود وضعیت سلامت جامعه، ترغیب برای مراجعه زودهنگام به پزشک، تشخیص و شروع به موقع درمان بیماری‌های شایع مردان و در عین حال فراهم کردن خدمات بهداشتی درمانی رایگان برای گروه‌های محروم از این خدمات فراهم شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به اعلام شعار هفته ملی سلامت مردان در سال ۹۷ با عنوان «مردان فعال‌تر، مردان سالم‌تر» پرداخت و یادآور شد: جمعیت ثبت نام شده در سامانه «سیب» استان اردبیل تاکنون یک میلیون و ۱۵۸ هزار نفر است که از آن ۴۹۳ هزار نفر «۴۲.۵ درصد کل جمعیت» در گروه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. 
وی تصریح کرد: مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور ضامن امنیت خانواده و جامعه هستند و این گروه با مواجهات و مخاطرات بیولوژیک، فیزیولوژیک و محیط ویژه‌ای روبرو هستند که به صورت مستمر سلامت آنان را تهدید می‌کند. 
اخوان اکبری با تاکید بر اینکه علل عمده فوت مردان ایرانی، بیمار‌های قلبی عروقی، حوادث ترافیکی و سرطان‌ها گزارش شده است، افزود: براساس میزان استخراج شده مرگ‌های زود هنگام در استان اردبیل طی سال ۹۶ در مردان ۳۰ تا ۷۰ سال استان اردبیل ۴۳۹ نفر در ۱۰۰ هزار نفر بوده در حالی که این میزان در زنان همین گروه سنی ۲۵۸.۹ در ۱۰۰ هزار نفر است.   وی افزود: آمار مرگ به علت بیماری‌های قلبی عروقی در مردان ۱۶۱ و در زنان ۹۶.۵ در صد هزار نفر بوده و همچنین مرگ به علت سکته قلبی ۸۲.۷ و در زنان ۳۳ در صد هزار نفر می‌باشد. 
اخوان اکبری ادامه داد: در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تمامی مردان ۵۹ تا ۳۰ سال خدمات تن سنجی، بررسی الگوی تغذیه، بررسی وضعیت مصرف مکمل‌ها و تجویز ویتامین دی به صورت ماهانه، بررسی مصرف دخانیات، غربالگری مصرف الکل و مواد مخدر و دارو‌های روانگردان، بررسی سلامت روان، بررسی سوابق بیماری فردی و خانوادگی و بیماری‌های اولویت دار گروه سنی به صورت رایگان انجام می‌شود. 
وی به تشریح وضعیت فعلی خطرسنجی در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: در حال حاضر از جمعیت ۳۰ سال به بالای تحت پوشش در استان، حدود ۵۰.۵ درصد مردان و ۷۹.۲ درصد زنان تا پایان آذر ماه ۹۷ خطرسنجی شدند که علی‌رغم بالا بودن شیوع بیماری‌های قلبی در آقایان تعداد مراجعه مردان برای انجام خطرسنجی کمتر از جمعیت زنان می‌باشد و این امر منجر به عدم شناسایی عوامل خطر شده و احتمال خطر سکته‌های قلبی و مغزی افزایش می‌یابد.   اخوان اکبری اضافه کرد: انجام آزمایش قند و کلسترول خون، اندازه گیری فشار خون و تعیین محدوده آن، ارزیابی ریسک حوادث قلبی عروقی در ۱۰ سال آینده و توجه به انجام اقدامات متناسب با درصد خطر، بررسی شرح حال، علائم و نشانه‌های سرطان ۵۰ تا ۷۰ سال انجام می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پایان به بررسی فعالیت جسمانی و غربالگری بیماری سل نیز در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به صورت رایگان اشاره کرد و یادآور شد: توجه به سلامت و بهداشت آحاد جامعه از جمله اولویت‌های اساسی دولت بوده که در تمامی استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته است.
انتهای پیام انتهای پیام

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۲۴۴۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا باید روزانه یک سیب ناشتا بخوریم/ خواص بسیار خوردن روزی یک سیب قرمز
 • 40 تا 50 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است
 • چگونه سرطان را شکست دهیم؟
 • خواص خوردن روزی یک سیب قرمز
 • افزایش دو برابری سرطان طی ۱۰ سال آینده در ایران
 • با تغییر سبک زندگی تا ۳۰ درصد از بروز سرطان جلوگیری کنید
 • افزایش ابتلا به سرطان در 10سال آینده
 • جوهر شهادت در اسلام هدفمند و دارای تاثیر ملی است
 • پیشگیری از سرطان با کاهش وزن
 • ابتلا سرطان در 10 سال آینده ۲ برابر می‌شود
 • لرستان| ۴۹ درصد علت مرگ‌ومیرها بیماری قلبی عروقی و سرطان است
 • وزارت بهداشت: سرطان طی 10 سال آینده در ایران بیش از 2 برابر خواهد شد
 • ضرورت توجه به کیفیت زندگی مبتلایانِ سرطان
 • سرطان طی 10 سال آینده در ایران بیش از 2 برابر خواهد شد
 • سرطان بیشترین هزینه را به حوزه سلامت کشور‌ها تحمیل می‌کند
 • 78 هزارغربالگری سرطان در بروجرد انجام شد
 • ارتباز تغذیه ناسالم با سرطان گوارش/ شیوع زیاد سرطان سینه در بین زنان
 • خاصیت خوردن روزی یک سیب قرمز/ چرا باید روزانه یک سیب ناشتا بخوریم
 • میوه ای که دشمن سلول های سرطانی است