وزیر شیلات نروژ به دلیل عدم رعایت قوانین امنیتی سفر در ایران مجبور به استعفا شد.

به گزارش صدای ایران از یورونیوز، روزنامه نروژی «Aftenposten» به نقل از یک منبع ناشناس از استعفای «پر ساندبرگ»، وزیر شیلات نروژ در روز دوشنبه خبر داد. دلیل این استعفا، انتقاداتی بوده که به او به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های امنیتی در جریان سفرش به ایران وارد شده است.
«پر ساندبرگ»، عضو حزب راستگرای «پیشرفت» در نروژ که خواستار سخت‌گیری در قوانینی مهاجرت و تطبیق بیشتر مهاجران با جامعۀ نروژ است، در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه «بهاره لتنس»، دوست ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.

دولت نروژ می‌گوید که او برای انجام این سفر پروتکل‌های امنیتی را رعایت نکرده است؛ از جمله اینکه خلاف مقررات تعیین شده از سوی دفتر نخست‌وزیر نروژ، سفر خود به ایران را در زمان لازم به این دفتر اطلاع نداده است. بر اساس مقررات نروژ، همه وزرا موظف هستند پیش از سفر به هر نقطه از دنیا، موضوع را به دفتر نخست‌وزیری اطلاع دهند اما ساندبرگ دو روز پس از ورود به ایران این موضوع را خبر داده است.

بر اساس این گزارش، او در جریان این سفر، تلفن همراه دولتی خود را به همراه داشت. این موضوع از آن جهت چالش برانگیز است که از نظر سرویس امنیتی نروژ، ایران در کنار چین و روسیه، کشوری با ریسک بالا محسوب می‌شود و کنترل شدیدی بر وسایل مخابراتی و الکترونیکی دارد. ساندبرگ پیش از این در سفر به چین در ماه مه هم تلفن کاری خود را به همراه داشت.

«ساندبرگ» اشتباهات خود را پذیرفته و در پاسخ به پرسش‌های روزنامۀ نروژی «Verdens Gang» اعلام کرده است که بر اهمیت رعایت قوانین ایمنی سفر واقف است و از اشتباهاتی که مرتکب شده، درس گرفته است.

اگرچه «ارنا سولبرگ»، نخست‌وزیر نروژ نسبت به نقض قوانین سفر اعضای کابینه به «ساندبرگ» هشدار داده اما اعلام کرد که با وجود نقض این مقررات، همچنان به «پر ساندبرگ» اعتماد کامل دارد.

به نقل از ایلنا، با این وجود، برخی از مقامات نروژ از جمله «کل گراندهاگن»، رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی این کشور، بر این باورند که به احتمال زیاد تلفن دولتی «ساندبرگ» در ایران هک شده است و بر این اساس خواستار استعفای او شده‌اند.

«گراندهاگن» مدعی شد: «ایران یکی از سه کشوری است که هم از سوی سازمان امنیت داخلی نروژ (Politiets Sikkerhetstjeneste) و هم سرویس اطلاعات این کشور یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود. ایران یک کشور مشکل آفرین در منطقۀ خاورمیانه است و من باور دارم که تلفن همراه او هک شده است.»

«ساندبرگ» در صفحه فیسبوک خود به این انتقادات پاسخ داده و اعلام کرده است: «من در تعطیلاتی بوده‌ام که مردم، کشور و فرهنگ ایران را از نزدیک دیدم و تجربه کردم و اینها نتایج من از این سفر هستند؛ ایران کشوری بزرگ با مردمی بزرگ است اما متاسفانه آنها نهاد قدرتی دارند که کاملا با ارزش‌های من ناسازگار است. من معتقد به روشن فکری هستم و من مردم ایران را باور دارم. من باور دارم که ارزش‌های من و ارزش‌های حزب "پیشرفت" نروژ در ایران هم پیروز خواهد شد اما برای آن باید ابتدا مردم ایران را باور کرد. شما نمی‌توانید پشتتان را به مردم ایران کنید اما با شجاعت و روش فکری‌تان کمکشان کنید. شجاعتی که من در بسیاری از مردم در ایران دیدم. من شانه به شانۀ مردم تمامی کشورها و مللی هستم که آرزوی ارزش‌های اساسی من و حزبم را در سر دارند. یک هفته در ایران شاید تاثیری نداشته باشد اما من معتقدم که حضور در ایران خود تاثیرگذار است. من می خواهم آزادی بیان، برابری، دموکراسی و حق انتخاب را در ایران هم ترویج کنم. اگر این تخلف از ارزش‌های حزبم است، من قطعا موقعیتم در حزبی که عاشقش هستم را مورد بازنگری قرار خواهم داد.»

منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

هیئت نظارت مجلس: حواشی پرونده سلمان خدادادی ساده نیست/ باید وقت کافی داشته باشیم

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می‎گوید این هیئت همچنان در حال بررسی پرونده سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان و اتهامات اخلاقی وارده به او است. حواشی این پرونده ساده نیست، بنابراین باید وقت کافی برای بررسی داشته باشیم.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا و سخنگوی هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی درباره پرونده سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان به ایرناپلاس می‎گوید: ما فعلاً در حال بررسی هستیم. حواشی این پرونده، ساده نیست، بنابراین باید وقت کافی برای بررسی داشته باشیم.

جمالی نوبندگانی همچنین با اشاره به اینکه قوه قضاییه روند معمول را برای بررسی این پرونده طی نکرده‎ است، تصریح می‎کند: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به این مسئله وارد شده است، یک بار هم از آقای سلمان خدادادی دعوت شده‎ است که در جلسه این هیئت شرکت کند.

سخنگوی هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه می‎دهد: عرف این است که وقتی پرونده‎ای درباره نمایندگان به قوه قضاییه فرستاده می‎شود، قوه قضاییه آن را به هیئت نظارت ارجاع می‎دهد که آیا این عمل، خلاف شئونات و وظایف نمایندگی بوده ‎است یا خیر؟ ما در این مواقع به‌عنوان هیئت نظارت اعلام نظر می‎کردیم و قوه قضاییه هم بر همان اساس عمل می‌کرد و بعد از آن، پیگیری‌ها و احکام از طریق قوه قضاییه ادامه پیدا می‎کرد.

نماینده مردم فسا تأکید می‎کند: در مورد این پرونده بر اساس پیگیری‎های بنده تا روز یکشنبه 26 اسفندماه ، حکمی را قوه قضاییه به هیئت نظارت و هیئت رئیسه مجلس نفرستاده ‎است. البته بهتر بود تا حکم قطعی نشده، اعلام نمی‎شد.

22 اسفندماه سایت رکنا گزارش داد، سلمان خدادادی به دلیل اتهامات اخلاقی از سوی دادگاه کیفری تهران به دو سال انفصال از خدمت، دو سال تبعید و 99 ضربه شلاق به خاطر رابطه نامشروع محکوم شده است.

دیروز نیز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در یک گفت‎وگوی رادیویی اعلام کرد که ما گزارش مبسوطی برای هیئت نظارت مجلس ارسال کردیم. ایشان پرونده‌هایی در گذشته داشت که مختومه شده بود. این پرونده جدید به دادگاه ارسال شد و دادگاه در یک بخشی نپذیرفت و در یک بخشی پذیرفت، چون اعلام مسائل اخلاقی اشکال دارد و هنوز قطعی نیست. از آنجا که قابل اعتراض است باید صبر کنیم تا دیوان عالی کشور در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

او همچنین اضافه کرد: بخشی از آن حکم رد شده ‎است و از بیان عنوان اتهامی معذورم و بخشی از آن را دادگاه پذیرفته است و چون تصمیم قطعی نیست، قابل اعلام نیست و باید صبر کرد تا اعتراض ایشان بررسی شود و هیئت نظارت تصمیم‌گیری کند. نمایندگان در نطق‎های مجلس مصونیت دارند. مصونیت مطلق وجود ندارد، اساساً همه افراد در برابر قانون مساوی‌اند؛ اینکه کسی مرتکب جرم شود، مصونیتی وجود ندارد، کما اینکه در مورد اخیر هم دادگاه به آن وارد شد.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: نروژ ایران وزیر شیلات سفر

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۲۹۵۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افتتاح بلندترين برج چوبي جهان در نروژ
 • دانلود؛ ویدیوی باشگاه اینتر از پشت صحنه حواشی دربی میلان
 • حواشی حضور وزیر ورزش در اردوی تیم امید؛ از شوخی وزیر با مهدی تاج تا هدیه ملی‌ پوشان به سلطانی‌ فر
 • بهتاج از مدیرعاملی باشگاه تراکتورسازی استعفا کرد
 • ایوب بهتاج از مدیرعاملی باشگاه تراکتورسازی استعفا داد
 • چهارمین مدیرعامل تراکتور دراین فصل هم استعفا کرد!
 • مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی استعفا داد
 • مدیرعامل تراکتورسازی استعفا کرد
 • بهتاج از مدیرعاملی تراکتورسازی استعفا کرد
 • هیئت نظارت: حواشی پرونده نماینده ملکان ساده نیست
 • توضیح مدیر دفتر موسیقی درباره حواشی کنسرت‌های اخیر
 • آغاز رزمایش بین‌المللی باد شمالی در سوئد
 • مادورو از وزرای دولت ونزوئلا خواست استعفا دهند
 • اصلاح طلبان به روحانی پیشنهاد استعفا دادند
 • شمخانی در جلسه محرمانه به نمایندگان چه گفت؟/زاکانی: بابک زنجانی شاگرد دوستان زنگنه است/پیشنهاد استعفا به روحانی توسط برخی اصلاح‌طلبان/فتح‌الله‌زاده: احمدی‌نژاد و مرحوم هاشمی استقلالی بودند
 • غرب و تروریسم مشروع / تایید کشتار‌های نژادپرستانه در غرب با رای مردم
 • فساد در اقتصاد رانتی
 • سرمربی قشقایی شیراز استعفا داد
 • حواشی عجیب بعد از انتخاب میراسماعیلی در فدراسیون جودو