در پی سخنان رهبری درباره ممنوعیت مذاکره با آمریکا حالا کشورهای اروپایی باید تصمیم روشن تری بگیرند که میان تهران و واشنگتن کدام یک را می خواهند انتخاب کنند .

به گزارش خبرگزاری شبستان، پیشنهاد اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با تهران، آن هم بدون پیش شرط واکنش های بسیار گسترده ای را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشت.

اگرچه همه می دانستند که پیشنهاد ترامپ درباره گفتگو با ایران مانند دیگر سیاست هایی که تاکنون در پیش گرفته است بازی بچه گانه ای پیش نیست اما از آنجا که این پیشنهاد از سوی بالاترین مقام آمریکایی عنوان شده بود نیاز به پاسخ داشت.

 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به اظهارات گفت که "مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد". رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران هم گفت که "به نظر می‌رسد آقای ترامپ عاشق ملاقات برای ملاقات است و به نتایج ملاقات‌ها و سخنان متناقض خویش چندان نمی‌اندیشد". بسیاری دیگر از مقامات بلندپایه ایرانی هم با تاکید بر اینکه ترامپ در رابطه با گفتگو با ایرتن دچار توهم است یادآور شدند که تهران هیچ گاه چنین کاری را انجام نخواهد داد اما هیچ از یک این واکنش ها نمی توانست به اندازه سخنانی که مقام معظم رهبری در دیدار با هزارن نفر از قشرهای مختلف مردم با تاکید بیان کرد، تاثیرگذار باشد.

 

از آنجا که بیانات رهبری در همه مسائل از جمله در مورد مذاکره با آمریکا فصل‌الخطاب است، دیگر جای هیچ شک و شبهه ای برای رد پیشنهاد ترامپ باقی نمی ماند. حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات خود اشاره کردند که "در حال حاضر مذاکره با امریکا قطعا به ضرر تهران تمام می‌شود و ممنوع است". ایشان همچنین در سخنان خود تاکید کردند که "جنگی رخ نخواهد داد و ایران نیز با آمریکا مذاکره نخواهد کرد".

 

این سخنان نشان می دهد که تهران نه تنها ترسی از هوچی گری های یکجانبه آمریکا ندارد بلکه در دام لطافت های دروغین آمریکا هم نخواهد افتاد. از سوی دیگر با سخنان روز گذشته رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، تکلیف برای همه کشورهایی که به نوعی با اقتصاد ایران درگیر و منتظر هستند تا بدانند تکلیف روابط تهران و واشنگتن در ارتباط با توافق هسته ای چه خواهد شد، روشن شد.

 

همه کشورهای اروپایی و حتی خود آمریکا می دانند که ایران قدرت کمی در معادلات منطقه ای و بین المللی نیست و درست به همین دلیل است که پس از خروج آمریکا از برجام قاطعانه برای حفظ این توافقنامه پشت تهران ایستاده اند. بسیاری از رسانه های خارجی از جمله رویترز، نیویورک تایمز، اسپوتنیک، ایندیپندنت، خبرگزاری فرانسه و دیگر رسانه ها بر اظهارات رهبر ایران درباره «ممنوعیت مذاکره با آمریکا» تاکید کردند.

 

ممنوعیت مذاکره با آمریکا به این معنی است که تهران می خواهد توافق بین المللی هسته ای را با راهکارهایی که در پیش گرفته و گفتگوهایی که با کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای که وابسته به بازار انرژی ایران هستند، حفظ کند. تحلیلگران معتقدند که تجارت بین المللی در نتیجه اقدام آمریکا برای قطع واردات نفتی ایران به کشورهای دیگر دچار اختلال خواهد شد بنابراین عزم بین المللی برای نجات این بازار وجود خواهد داشت و خط بطلان کشیدن بر حضور آمریکا این عزم را راسخ تر خواهد کرد.

 

روزنامه فایننشال تریبیون اخیرا در گزارشی نوشت که اگر اتحادیه اروپا می خواهد برجام را زنده نگه دارد باید تاثیر تحریم های آمریکا در روابط تجاری با ایران را کاهش دهد.

 

کشورهایی اروپایی در اولین قدم توصیه های حقوقی به شرکت ها ارائه می دهند و به دنبال معافیت از تحریم های آمریکایی هستند به این امید که بتوانند روابط تجاری خود با ایران را ادامه دهند. اگر این مسیر تاکنون با کوچک ترین شک و شبهه ای طی می شد پس از اتمام حجت مقام معظم رهبری برای عدم مذاکره با آمریکا، قطعا قاطعیت بیشتری از سوی کشورهای دیگر برای حفظ برجام حداقل برای حفظ منافع خودشان وجود خواهد داشت.

 

حالا کشورهای اروپایی باید تصمیم روشن تری بگیرند که میان تهران و واشنگتن کدام یک را می خواهند انتخاب کنند. با توجه به تنش های اخیر میان دولت ترامپ و بسیاری از کشورهای جهان و همچنین وابستگی این کشورها به بازار نفت و انرژی ایران به طور قطع وزنه انتخاب ایران سنگین تر خواهد بود.

 

گزارش از فریبا پازوکی

پایان پیام/7

منبع: شبستان

خبر بعدی:

سناتور گراهام: قدرت ترامپ کره شمالی را به میز مذاکره آورد

نیویورک- ایرنا- رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا، از بین رفتن داعش، آمدن طالبان و کیم جونگ اون به میز مذاکره و شکستن توافق هسته ای ایران را نمایش قدرت ترامپ دانست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لیندسی گراهام روز جمعه در گفت وگو با شبکه خبری فاکس نیوز افزود: چرا کیم با ترامپ مذاکره می کند، چرا خلافت داعش از بین رفت، برای اینکه دونالد ترامپ یکی از بهترین فرماندهان است.
وی ادامه داد: کیم به میز مذاکره آمد تنها به خاطر ترامپ. او از توافق هسته ای با ایران خارج شد چرا که ایران را در مسیر دستیابی به سلاح هسته ای قرار می داد، ما داعش را از بین بردیم و در افغانستان با طالبان مذاکره می کنیم؛ چرا؟ ما با فاجعه روبرو بودیم.
ترامپ در حالی از توافق هسته ای ایران خارج شد که همه طرف ها همچنان از آن حمایت می کنند، آژانس بین المللی انرژی اتمی برای 14 بار پایبندی ایران به مفاد آن را تایید کرده و قطعنامه شورای امنیت هم از آن پشتیبانی می کند.
این سناتور جمهوریخواه اضافه کرد: ترامپ از باراک اوباما ناراحت بود. دلیل اینکه کیم و طالبان به میز مذاکره آمد این بود که ترامپ قوی نمایان شد و اکنون ما به توافق نزدیک شده ایم.
قرار است ترامپ و کیم برای دومین بار در هشتم و نهم اسفندماه در ویتنام با یکدیگر دیدار و گفت و گو کنند.
گراهام درباره تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هم گفت: ما به سیاست اطمینان از عدم بازگشت داعش نیاز داریم. ما به جنگ بین ترکیه، کردها و نیروهای دمکراتیک سوریه که به ما کمک کرده اند، نیازی نداریم. ما فقط باید مطمئن باشیم که داعش بازنخواهد گشت و ایران نتواند از این خلاء استفاده کند.
وی افزود: از این رو، گروه کوچک آمریکایی با نیروهای اروپایی در آنجا فعالیت خواهند داشت و اکنون زمان آن است که اروپا رهبری را در آنجا به دست گیرد.
این سناتور آمریکایی که پیش از این به ترکیه هم سفر کرده بود، ادامه داد: من به ترکیه می گویم که شما نیازی برای رفتن به سوریه ندارید، اگر به سوریه بروید با نیروهای کرد، اروپا و مسیحیان درون سوریه درگیری ایجاد می کنید.
گراهام اضافه کرد: بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم، کمک به ترکیه است چرا که نگرانی مشروعی درباره امنیت ملی خود دارد. ایجاد یک منطقه امن در غرب این کشور مفید است. ناتو به همراه 200 نیروی آمریکایی، منطقه امن را پشتیبانی می کنند تا فعالیت داعش را رصد کنند و اجازه ندهند که ایران، روسیه و بشار اسد آنجا را پر کنند.
وی با بیان اینکه این یک طرح بسیار خوبی است، اظهار کرد: ترامپ می خواهد 2 هزار و 700 نیرو را حفظ کند چرا که ما در سه سال گذشته، 8 نیروی خود را از دست دادیم. نیروهای کشورهای عربی هم در این مبارزه به ما کمک می کنند، این یک مدل موفق از 11 سپتامبر تا کنون است.
رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا با یادآوری اینکه زمانی که متیس از وزارت دفاع رفت، ما خلافت داعش را نابود کرده بودیم، گفت: اکنون با نیروهای اروپایی و ترکیه به دنبال آن هستیم که خلافت داعش بازنگردد و ایران هم نظارت شود. ایران از تهران به بیروت در لبنان و سوریه تسلیحات خود را ارسال می کند و این خطر بزرگی برای اسرائیل است. ما یک استراتژی پس از داعش داریم که آن بسیار اهمیت دارد.
گراهام مدعی شد: ما با کمک نیروهای اروپایی و نیروهایی که در عراق داریم می توانیم تحرکات داعش را زیر نظر بگیریم و به محض ورودشان به عراق، آنها را از بین ببریم. رئیس جمهوری ترامپ برنامه ای را دنبال می کند که ما را ایمن نگهدارد.
وی ادامه داد: دیگر متحدان ما در منطقه مبارزه خواهند کرد و من از طرحی که دیگران بیشتر و ما کمتر درگیر شویم، حمایت می کنم. این امنیت بین المللی است که باید دیگران را گرد هم آورد.
این سناتور جمهوریخواه آمریکا بار دیگر تکرار کرد: کردهایی که به ما کمک کردند باید مطمئن شوند که محاصره نمی شوند، داعش هرگز اجازه نخواهد یافت که بازگردد و ایران نمی تواند احساس کند که می تواند این خلاء را پر کند.
گراهام همچنین از سیاست ترامپ در قبال مرز با مکزیک و اعزام نیروی نظامی به آنجا به طور کامل حمایت کرد.
اروپام*1429

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

کلیدواژه: دولت زلزله روزنامه های ورزشی ورزش ایران فوتبال ایران خبرگزاری شبستان روز خبرنگار عربستان شیراز مجلس مقام معظم رهبری آمریکا ایران

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۳۷۸۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مادورو: ما از هر مذاکره‌ای استقبال می‌کنیم
 • از هر مذاکره‌ای استقبال می کنیم/ قدرت مردمی ما بزرگ و بسیار نظام مند است
 • نمایشگاه سرآمدان فناوری و صنعت در راستای بیانات رهبری تحت عنوان گام دوم انقلاب تلقی می‌شود
 • نمونه‌هایی زنانه برای مؤمنان تاریخ +عکس
 • مذاکره حتی با عربستان
 • مذاکره مقامات ونزوئلایی با واشنگتن درباره دیپلمات‌های آمریکایی
 • واشنگتن قصد رساندن سلاح به مخالفان دولت ونزوئلا را دارد
 • واشنگتن میزبان وزرای دفاع و روسای ستاد کل ترکیه طی روزهای آتی
 • واشنگتن طی روزهای آتی میزبان نشست وزرای دفاع و روسای ستاد کل آمریکا و ترکیه
 • استقبال کردها از تصمیم آمریکا برای حفظ ۲۰۰ سرباز در سوریه
 • نشست مقامات ارشد نظامی ترکیه و آمریکا در واشنگتن
 • واشنگتن میزبان نشست مقامات ارشد نظامی ترکیه و آمریکا خواهد بود
 • واشنگتن حساب‌های بانکی ونزوئلا را مسدود کرد
 • واشنگتن حساب های بانکی دیپلماتیک ونزوئلا را مسدود کرده است
 • استفاده ابزاری از بیانات رهبری شیوه‌ اصولگرایان هست/ روحانی فهمید غربی‌ها چه می‌کنند و قضیه برجام را راه انداخت/ قالیباف قطعا نمی‌دانسته در شهرداری چه خبر است/ دنبال ریاست جمهوری بوده
 • بیانات رهبر انقلاب درباره خدعه اروپایی‌ها هشدار به مسئولان در عدم تکرار اشتباهات برجام است
 • واکنش وزارتخارجه به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره/ آمریکا ابتدا اعتماد از دست رفته را احیا کند
 • بیانات امام خمینی(ره) پیرامون لزوم بیان اختلاف نظرها در مجلس +فیلم
 • واکنش قاسمی به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با تهران