به گزارش خبرگزاری فارس، روز یکشنبه 21 مرداد ماه شهر بندری آکتائو قزاقستان میزبان پنجمین اجلاس سران دریای خزر با حضور رؤسای جمهور ایران، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و ترکمنستان بود و در پایان این نشست، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بعد از 21 سال گفت‌وگو بین این کشورها و همچنین 6 موافقت‌نامه و پروتکل دیگر به امضای سران و نمایندگان این پنج کشور رسید.

در این کنوانسیون به دو موضوع تحدید حدود بستر و زیربستر و تعیین خطوط مرزی پرداخته نشده و قرار شد در مذاکرات آینده در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

در حالی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و حسن روحانی، رئیس جمهوری پیش از امضای این کنوانسیون در اظهاراتی اعلام کردند که در این کنوانسیون به بحث تحدید حدود و تعیین خطوط مرزی پرداخته نشده، ولی در آستانه، همزمان و بعد از امضای این کنوانسیون برخی مطالب در رسانه‌ها و فضای مجازی درباره سهم ایران از دریای خزر و آمار و ارقام متعددی از 50 درصد گرفته تا 11 درصد منتشر شد.

در همین زمینه شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی، یکشنبه گفت‌وگویی با «رجب صفراُف» رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه که در این برنامه تحت عنوان «عضو هیأت کارشناسی روسیه در مذاکرات قزاقستان» معرفی شد، انجام داد و صفراف در این گفت‌وگو مدعی حضورش در مذاکرات خزر در سال 1996 میلادی شد و ادعا کرد که «وقتی بحث برگزاری رژیم حقوقی دریای خزر در سال 1996 شروع شد ما و کارشناسان در روسیه برای اولین جلسه جمع شدیم که در کدام چارچوب این موضوع حل و فصل شود و همه انتظار داشتیم که ایران طبق قرارداد 1921 و 1940 میلادی درخواست 50 درصد حق خود را خواهد کرد، ولی در جلسه اول یکی از طرف ایران گفت که دریای خزر باید برابر تقسیم شود و هر یک از پنج کشور کمتر از 20 درصد داشته باشند که برای ما عجیب و غریب بود که چگونه ایران از سهم خود گذشت می‌کند.»

 

 

صفراف افزود: « براساس این دو قرارداد که فعالیت را در این دریا مشخص می‌کرد، هر اتفاقی در طرف شوروی رخ می‌داد در آن قسمت 50 درصد شوروی بود و اگر ایران می‌خواست 50 درصد را داشته باشد، طبق قانون این اجازه را به آن می‌دادند.»

فیلم گفت‌وگوی صفراف با بی‌بی‌سی فارسی تحت عنوان عضو هیأت کارشناسی روسیه را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

 

در همین زمینه یک منبع مطلع در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره ادعای مطرح شده توسط «رجب صفراف» گفت که «این فرد هیچ‌گاه در ترکیب مذاکره‌کنندگان روسیه در بحث خزر نبوده» و بهرام قاسمی،؟ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در این باره به تسنیم گفت که براساس سوابق موجود این شخص هیچ‌گاه فردی مذاکره کننده از جانب هیأت روسیه با هیأت ایرانی در مذاکرات خزر نبوده و سخنان و ادعاهای این فرد فاقد هرگونه اعتبار است.

*صابر: در معاهدات 1921 و 1940 و هیچ سندی بین ایران و شوروی و یا روسیه بحث درصد و تقسیم خزر ذکر نشده

به گزارش فارس، طرح این گونه مطالب در حالی عنوان شده که به گفته «مجید صابر» رئیس دبیرخانه خزر وزارت امور خارجه ایران در معاهدات 1921 و 1940 و هیچ سندی بین ایران و شوروی و یا روسیه بحث درصد و تقسیم خزر ذکر نشده و مواردی که مطرح می‌شود برداشت‌های نادرست از این معاهدات است. (جزییات بیشتر) 

 

 

وی همچنین اعلام کرد: «ما به مردم ایران تضمین می‌دهیم که کوچک‌ترین عقب‌نشینی از مواضع خودمان درباره تحدید حدود و سهم ایران در خزر نکرده‌ایم.»

صابر خاطرنشان کرد: در مذاکرات کنوانسیون و در مذاکرات پنج جانبه از سهم کشورها صحبتی نمی‌شود که هر کشور از بستر و زیربستر چند درصد دارند، محل این مذاکرات جداگانه‌ای است که در چارچوب دیگری انجام می‌شود و مذاکرات در این زمینه در جریان است و تا به حال مذاکرات زیادی با کشورهای مجاور انجام شده ولی تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم و امیدواریم در آینده به نتیجه برسیم.

 

 

از سوی دیگر «جمشید ممتاز» استاد حقوق بین‌الملل درباره اعداد و ارقامی که درباره سهم ایران در فضای مجازی عنوان می‌شود، گفت: این درصدها به هیچ وجه نباید توجه ما را جلب کند. درباره بستر و زیربستر آنچه مهم است، منابع است و باید بگوییم چه منابعی در آینده در این تعیین حدود نصیب ما خواهد شد. حالا ممکن است این منابع در یک محدوده 12 درصدی یا 18 درصدی باشد یا ممکن است این 12 یا 18 درصد فاقد منابع باشد.

نکته جالب‌تر اینکه دیروز (دوشنبه) بی‌بی‌سی فارسی در گفت‌وگویی که با صفراف انجام داد، این بار وی را «مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در مسکو» معرفی کرد و این شخص اظهاراتی که به نقل وی منتشر شده را رد کرد و گفت: «در هیچ قرارداد و اسنادی نیامده که ایران و اتحاد شوروی 50 درصد از دریای خزر را دارند. هیچ منطقی نبود که ایران در این سال‌ها دعوای 50 درصد را داشته باشد.»

 

 

وی که خودش پیش از این از بحث 50 درصد سخن گفته بود، در این گفت‌وگو خاطرنشان می‌کند: «نمی‌دانم از کجا الان در ایران این دعوا هست که دولت ایران از حقوق خود گذشته و باید 50 درصد را می‌گرفت. 50 درصد در هیچ جا و سندی تعیین نشده که متعلق به ایران است. این دریاچه‌ای بود که بین دو کشور تقسیم شده بود و دو کشور در آنجا مدیریت می‌کردند»

فیلم گفت‌وگوی صفراف با بی‌بی‌سی فارسی این بار با عنوان مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر را در این جا مشاهده کنید.

 

 

انتهای پیام/

منبع: فارس

خبر بعدی:

گفتگو‌های آمریکا با کره شمالی چه تفاوتی با مذاکرات برجام دارد؟

رویداد۲۴ رضا نصری در پاسخ به این سوال تا چه اندازه انجام مذاکرات میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون تحت تاثیر خروج از توافق هسته‌ای و تلاشی از سوی واشنگتن برای پر کردن خلا خروج از برجام بود؟ گفت: ماجرای برجام تنها انگیزه این مذاکرات نیست، اما قطعاً نقش برجسته‌ای دارد.

علاقه ترامپ به دستیابی به یک موفقیت بین‌المللی پیش از فرارسیدن فصل انتخابات

وی با اشاره به تبعات خروج از توافق هسته‌ای برای امریکا اظهار داشت: حقیقت این است که در فضای داخلی آمریکا، ترامپ متهم است با خروج از برجام هم به رژیم بین‌المللی «عدم اشاعه» لطمه زده است؛ هم متحدان آمریکا را از خود رانده است و هم باعث شده جامعه جهانی به این نتیجه برسد که لازم است سازوکار‌های جدیدی ایجاد کند تا از این پس «تحریم‌های ثانویه» آمریکا را - که یکی از مهم‌ترین حربه‌های این کشور بوده - خنثی و بی اثر سازد.

این کارشناس ارشد مسائل امریکا ادامه داد: در چنین فضایی، ترامپ علاقه دارد پیش از فرارسیدن فصل انتخابات، دستِ کم یک موفقیت مهم بین‌المللی در همین حوزه به نمایش بگذارد.

روش و مدل مذاکرات ترامپ چگونه است؟

نصری در پاسخ به این سوال که توافق ایده‌آل ترامپ در مذاکره با پیونگ یانگ بر چه اساس و مدلی استوار است؟ تصریح کرد: ترامپ مدعی است پنج رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مُدل مذاکراتی غلطی پیش گرفته بودند و به همین خاطر یا موفق به انعقاد قرارداد نشدند یا فریب خوردند.

وی با بیان اینکه ترامپ مدعی است مُدل مذاکراتی او دستِ کم از دو جهت با روش رؤسای جمهور قبلی تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: تفاوت اول اینکه روش ترامپ مبتنی بر مُدل مذاکراتی «از بالا به پایین» (یا Top down) است، حال اینکه دیگران مُدل «از پایین به بالا» (Bottom-up) را پیش گرفته بودند. یعنی اگر در روش مذاکراتی قبلی، بالاترین مقامات کشور‌ها صرفاً در مرحلهٔ نهایی گفتگو‌ها - یعنی پس از اینکه مقامات پایین‌تر به نتیجه رسیده‌اند - برای رفع اختلافات باقی‌مانده وارد میدان می‌شدند، در روش پیشنهادی ترامپ، بالاترین مقامات از همان ابتدا - ضمن برقراری یک رابطه دوستانه شخصی - به حلاجی اختلافات می‌پردازند.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی افزود: تفاوت دوم اینکه روش مذاکراتی ترامپ - به زعم او - مبتنی بر سیاست «فشار حداکثری» است و مادام که طرف مقابل به صورت کامل و غیرقابل بازگشت خواسته‌های او را به اجرا نگذارد، حاضر به کاهش فشار نخواهد بود. او مدعی است این مُدل موجب می‌شود طرف مقابل «اعتبار» و «تهدید» آمریکا را جدی‌تر بگیرد و با مقاومت و مطالبات کمتری به خواسته‌های آن تن دهد.

رویکرد ترامپ در زمینه «اقدامات متقابل»، غیرمنطقی و زورگویانه است

نصری در پاسخ به این سوال که دومین دیدار ترامپ و کیم جونگ اون بدون دستیابی به یک نتیجه خاص و با شکست به پایان رسید. دلیل این شکست چه بود؟ ابراز داشت: معتقدم منطقی که ترامپ در این مذاکرات پیش گرفته منطق مخدوشی است که با منافع حیاتی طرف مقابل، محاسبات امنیتی او و تاریخچه روابط دو کشور سازگاری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد دولت ترامپ در زمینه «اقدامات متقابل»، رویکرد غیرمنطقی و زورگویانه‌ای است که طرف مقابل به راحتی به آن تن نخواهد داد، بیان کرد: اگر به یاد داشته باشید، در مذاکرات هسته‌ای ایران، بحث «اقدامات همزمان» و «اقدامات متناظر» مطرح بود. حال اینکه در مُدل مورد نظر ترامپ توقع می‌رود کره شمالی تمام خواسته‌های آمریکا در زمینه خلع سلاح، انحلال برنامه موشکی و انحلال کامل تاسیسات هسته‌ای را یکجا برآورده کند تا سپس در ازای آن از «فشار حداکثری» کاسته شود.

ترامپ توقع دارد کره شمالی به انجام اقدامات غیرقابل بازگشت تن بدهد

حاکمان کره شمالی به ضمانت‌های امنیتی آمریکا اعتماد ندارند​

این حقوقدان بین‌المللی با بیان اینکه ترامپ توقع دارد کره شمالی - در ازای لغو تحریم (که ذاتاً امری قابل بازگشت است) - به انجام اقدامات غیرقابل بازگشت تن بدهد، یادآور شد: در قضیه برجام، ایران تنها به «محدود کردن» برخی فعالیت‌ها (و نه برچیدن زیرساخت‌های هسته‌ای خود)، آن هم به صورت موقت (و نه دائمی) تن داد و هیچ‌گونه محدودیتی نیز در زمینه برنامه‌های دفاعی و نظامی خود قبول نکرده است. حال اینکه در مورد کره شمالی دولت ترامپ اصل را بر «اقدامات دائم در ازای اقدامات بازگشت‌پذیر» قرار داده است.

نصری اضافه کرد: دولت ترامپ تصور می‌کند می‌تواند کشوری را که موشک‌ها و سلاح هسته‌ای خود را تنها عامل بازدارنده در برابر تهاجم نظامی آمریکا می‌داند، با «تهدید» و اِعمال تحریم‌هایی که موجودیت کشور را به مخاطره می‌اندازد وادار به واگذاری همان اهرم بازدارنده کند! طبیعتاً، حاکمان کره شمالی نیز نه به ضمانت‌های امنیتی آمریکا اعتماد دارند و نه امنیت خود را با چنین منطقی به حراج خواهند گذاشت.

لغو قطعنامه‌ها با الگوی رفتاری آمریکا و منش اعضای شورای امنیت سازوگاری ندارد

وی در پاسخ به این سوال که چرا امریکا با درخواست کره شمالی مبنی بر تعلیق بند‌هایی از پنج قطعنامه شورای امنیت درباره این کشور موافقت نکرد در حالی که آن‌ها قبلا با لغو تمامی قطعنامه‌های تحریمی ایران در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل موافقت کرده بودند؟ عنوان کرد: مورد لغو قطعنامه‌های شورای امنیت درباره ایران یک مورد استثنایی است که نه با الگوی رفتاری امریکا، نه با منش سایر اعضای دائمی شورای امنیت و نه با رویه خود این نهاد سازگاری دارد.

این کارشناس ارشد مسائل امریکا با بیان اینکه مورد ایران نه مسبوق به سابقه بوده و نه تکرار آن برای سایر کشور‌ها به این آسانی میسر است، گفت: حقیقت این است که یکی از مهم‌ترین اهداف و اولویت‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای خروج از زیر ضرب شورای امنیت سازمان ملل بود و به همین خاطر هم از ابتدا تیم مذاکره‌کننده وزارت امور خارجه با عزمی جدی و یک تلاش فنی بی نظیر، عدم عادی‌سازی پرونده کشور در شورای امنیت را به عنوان «خط قرمز» خود تعریف کرد و در آن جهت نیز گام برداشت.

ایران تنها کشوری است که بدون اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت، آن‌ها را لغو کرد

بعید است کره شمالی استعدادی در حوزه دیپلماسی و حقوق بین‌المللی همانند ایران داشته باشد

نصری با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که موفق شده بدون اینکه حتی یک روز قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کرده باشد، کلیت آن‌ها را - صرفاً با توسل به مذاکره - لغو کند، اظهار داشت: در اصل، نه تنها ایران موفق شد قطعنامه‌های قبلی را لغو کند، بلکه - به عنوان کشوری که در شورای امنیت عضویت ندارد و صرفاً «موضوع» رسیدگی آن بوده - حتی توانست در تدوین و نگارش قطعنامه جدید نیز ایفای نقش کند و ملاحظات و خواسته‌های خود را در سند جدید به کُرسی بنشاند.

وی ادامه داد: این دستاورد استثنایی در همان زمان هم موجب تعجب بسیاری از تحلیلگران شد و بعید است کره شمالی - ولو با وجود سلاح هسته‌ای - موفق شود چنین استعدادی در حوزه دیپلماسی و حقوق بین‌المللی از خود به نمایش بگذارد.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

پیش بینی هواشناسی در نوروز 98

منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۴۰۱۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آسیب جدی به ذخیره دریای خزر با صید ماهیان بارور
 • اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران/ کاهش بودجه رسانه‌های معاند فارسی‌زبان
 • هلگا اشمید از مذاکرات میان ایران و چهار کشور اروپایی خبر داد
 • شوک مالی کاخ سفید به VOA فارسی و رادیوفردا
 • «مطر» حامی ایران است/ زبان فارسی در ترجمه فقر دارد
 • نفت ایران در پیچ ملی‌شدن یا مصادره
 • مسئول غیرپاسخگو در کارش ضعف دارد/هزینه انتقال آب دریای خزر صرف معیشت مردم شود
 • تدوین فهرستگان نسخ خطی فارسی جهان به نیمه رسید
 • هشدار هواشناسی درباره توفان در خزر و خلیج فارس
 • تغییر نام دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ
 • قاسمی: استعفای آقای ظریف را در اینستاگرام دیدم/ تلخی گرایش‌های جناحی و جنجال‌های درونی آزاردهنده است / به جای حمایت ازمذاکره‌کنندگان در کنوانسیون دریای خزر به آن‌ها اتهام زدند/ با ناتوانی اروپا درقبال آمریکا و موضوعات پولی و مالی مواجه بودیم
 • عضو مجلس خبرگان: انتقال آب خزر به سمنان تحقق نمی یابد
 • سرما نرفته؛ برگشت، مسافران مراقب باشند برف و بوران در راه است کاهش 10 درجه‌ای هوا در سواحل خزر
 • واکنش روسیه به سخنان بولتون درباره مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| دارابی: ۶ هزار ساعت برنامه برای حمایت از کالای ایرانی تولید شد/ پیشنهاد جایزه ویژه نگهبانی از زبان فارسی به جشنواره رادیو
 • رئیس سنای افغانستان: به هیچ وجه حکومت موقت را نمی پذیریم
 • سخنان متفاوت امام جمعه دامغان درباره طرح انتقال آب دریای خزر/ حسینیان: از مصادره امور به مطلوب بپرهیزید
 • پیشنهاد جایزه ویژه نگهبانی از زبان فارسی
 • درد و دل های بهرام قاسمی