برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع پیدا و پنهان عرضه فولاد برگزار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیدا و پنهان عرضه فولاد موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب 23 مردادماه بود که با حضور حمیدرضا طاهری زاده نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی برگزار شد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در ابتدای برنامه با بیان اینکه افزایش قیمت فولاد از دوسال پیش آغاز شده است،گفت: سال ۱۳۸۶ تورم رسمی کشور حدود ۱۲ درصد و افزایش نرخ دلار زیر ۲۰ درصد بود، اما افزایش قیمت فولاد بیش از ۸۸ درصد بوده است. متاسفانه در سال ۱۳۹۷ و شش ماهه اخیر هشدارهای ما به وزارت صنایع،معادن و تجارت با بی توجهی روبه رو شد و ما شاهد به وجود آمدن شرایط فعلی هستیم.

وی ادامه داد: تفاوت قیمت موجود میان بازار و بورس حدود دو تا سه هزار تومان است. مثلا برای ورق های فولاد مصرفی، صدها مدل صنایع پایین دستی وجود دارد و در بورس کالا به صورت نمادین و نقطه ایی به صورت ناخالص ۳ هزار تومان است، اما در بازار آزاد حدود ۵ هزار و پونصد تومان، بنابراین آنچه در بورس کالا عرضه می شود قطره چکانی و ذره چکانی شده است.

کاوه تصریح کرد: این یعنی تولید کننده بالا دستی با روش مهندسی عرضه، عرضه کم التهابی در بازار ایجاد می کرده و بعد با توجه به تفاوت بین بازار بورس و آزاد قیمت ها را افزایش می داده است.

تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار ۴۲۰۰ هزار تومان افزایش دهند

در ادامه برنامه طاهرنژاد نایب رئیس انجمن تولیدکننده فولاد اظهار کرد: پیرو مصوبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ وزارت صنعت، معدن و تجارت کلیه تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار ۴۲۰۰ هزار تومان افزایش دهند.

وی گفت: برنامه فولاد کشور در سال ۱۳۹۷ ، تولید ۲۴ میلیون تن و در سال ۱۳۹۶ تولید فولاد در کشور ۲۱ و نیم میلیون تن بوده است. ما دو مسیر توزیع داریم، یک صادرات، که طبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه آوری کشور باید صادرات را افزایش داد؛ که با تامین نیاز داخلی توانستیم صنایع متفاوت فولاد را به کشور‌های اروپایی و حتی افعانستان و عراق صادر کنیم.

طاهر نژاد با اشاره به رکود صنایع پایین دستی کشور ادامه داد: اگر قرار بود صنایع پایین دستی را بیش از چیزی که بود تامین می کردیم با رکود بسیار بیشتری در این صنایع روبه رو می شدیم.

طاهر نژاد با بیان اینکه باید به تحریم های کشور توجه کرد گفت: ما باید قبل از ایجاد رکود در کشور تمهیداتی را در نظر بگیریم. بنابراین باید صادرات را روزبه روز افزایش داد.

امروز به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم‌

کاوه با اشاره به ضعف برنامه ریزی کشور گفت: ما امروز در صنایع پایین دستی و بالا دستی به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم‌.

وی در رابطه با قیمت بورس اظهار کرد: قیمت بورس را به صورت تصنعی نگه داشته اند و قیمت واقعی بورس چیزی که گفته می شود نیست و قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود.

در ادامه برنامه حامد سلطان نژاد مدیر عامل بورس، گفت: برای قضاوت درمورد بازار یک کالا نیاز است به سه سوال پاسخ داده شود‌. خریداران و فروشندگان کالا در این بازار چه کسانی هستند و قیمتی که در آن استخراج می شود ماحصل چه معاملاتی است و چگونه استخراج می شود.

وی تصریح کرد: عرضه های اقتصادی در بورس کالا سال ها است که ثابت می باشد و هیچ وقت نوسان آنچنانی در آنها وجود نداشته، بنابراین عرضه کاهش نداشته است؛ اما ما شاهد برخی تفاوت قیمت ها در بازار بورس بوده ایم که متاسفانه پول این تفاوت قیمت ها در بیشتر مواقع در جیب مصرف کنندگان نرفته است.

بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است

کاوه با اشاره به اینکه بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است تصریح کرد: طبق گفته مدیر عامل بورس کالا، کالایی که در بازار بورس قیمت گذاری شده، ملاک نیست چون عرضه کم بوده است. درحالی که جالب است بدانید اولین پایه بورس کالا آن بوده که عرضه و تقاضا کننده کالا متعدد باشد. وقتی که فقط یک عرضه کننده کالا وجود داشته باشد قیمت به دلخواه آن مشخص می شود.

سلطان نژاد در ادامه برنامه گفت: فولاد مبارکه محصول خود را به طور کامل در بازار بورس به فروش می رساند و سهامداران آن مردم و دارندگان سهام عدالت هستند و روا نیست فولاد مبارکه محصول خود را به قیمتی بفروشد که منافع سهامداران بورس کالا در اختیار کسانی قرار بگیرد که تنها نام صنعت پایین دستی را یدک می کشند‌.

منبع: تابناک

خبر بعدی:

بورس تهران چشم انتظار ماند

رویداد۲۴ محمدرضا پوراصغری؛ در تابستان سال جاری بود که ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، از ورود پتروشیمی نوری به بورس تا پایان شهریورماه سال 97 و پتروشیمی بوعلی و بندر امام تا پایان سال خبر داد. با اجرایی نشدن این عرضه در تاریخ مذکور، ربیعی در نشست خبری هلدینگ خلیج فارس در شهریورماه از عرضه سهام نوری تا پایان مهرماه گفت که البته متاسفانه به این قول نیز عمل نشد. موضوع به این جا ختم نشد و جعفر ربیعی مدیرعامل بازنشسته هلدینگ خلیج فارس در نشست خبری اخیر خود خبر از بورسی شدن سه شرکت مذکور در سال آینده داد.

این در حالی بود که پس از پیگیری های فراوان از مدیریت پذیرش بورس تهران، بازهم خبر آمد که به دلیل آماده نشدن مدارک و مستندات از صورت های مالی این شرکت از سوی هلدینگ خلیج فارس، امکان عرضه اولیه وجود ندارد.

پیش از این نیز اسماعیل درگاهی مدیر پذیرش بورس اوراق بهادار خبر داده بود که اصلی ترین دلیل تاخیر در عرضه اولیه پتروشیمی نوری، عدم ارائه صورت های مالی حسابرسی شده این شرکت توسط هلدینگ خلیج فارس است. وی همچنین بیان داشته بود در بورس تهران تمام مراحل پذیرش پتروشیمی نوری انجام شده و ما منتظر اصلاح صورت‌های مالی شرکت پتروشیمی نوری از سوی هلدینگ خلیج فارس هستیم. در این گزارش درگاهی با اشاره به عدم وصول اطلاعات صورت های مالی حسابرسی شده شش ماهه منتهی به 31 شهریور سال 97 از سوی هلدینگ خلیج فارس گفت: تا کنون تمام موارد موجود برای عرضه پتروشیمی نوری در بورس به صورت کامل انجام شده است اما هلدینگ خلیج فارس همچنان در ارسال گزارش حسابرس به خصوص برای بند مورد مناقشه با تاپیکو اقدامی انجام نداده است.

حال که با پایان یافتن سال 97 چشم سهامداران و معامله گران بورس اوراق بهادار به ورد سه شرکت مذکور سفید شد به نظر می رسد باید به عدم وفای به عهد از سوی مدیران هلدینگ، موضوع فراموشی را هم بی افزاییم. چراکه اخیرا جعفر ربیعی مدیرعامل بازنشسته این شرکت در نشست خبری به موضوع عرضه اولیه سه شرکت مذکور در بورس تهران طی سال آینده خبر داد بی آنکه به وعده های خود رد سال جاری اشاره ای کند. بیم آن می رود که این وعده ها نیز شبیه به وعده بهره برداری از پتروشیمی کود اوره لردگان و پتروشیمی دهدشت به تاریخ بپیوندد.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۴۹۸۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طغیان عرضه اولیه در بورس هفته آخر اسفند
 • بورس کالا می‌تواند سکوی پرتاب تجارت به آسیای میانه باشد
 • عرضه نفت در بورس در ایام عید تداوم یابد
 • دولت به فکر حقوق بگیران باشد/ هشدار درباره کمبود شیر در سال آینده/ آیا جهش قیمت گوشت و گوسفند هم کار سلطان گوسفند بود؟
 • بررسی مزایای عرضه محصولات کشاورزی به بورس کالا
 • برای تولید‌کنندگان کالای ایرانی به میزانی که حقوق می‌دهند تبلیغ رایگان می‌کنیم
 • رئیس صداوسیما: برای تولیدکنندگان کالای ایرانی رایگان تبلیغ می‌کنیم
 • نفت برای هفتمین بار به بورس رفت
 • مصوبه راهبرد‌ها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی ابلاغ شد
 • راهبرد‌ها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی مشخص شد
 • متلاطم‌ترین سال تاریخ بورس
 • افزایش قیمت آب و برق از ابتدای اردیبهشت ۹۸/ تشدید فشار ترامپ بر یک شرکت خودروساز/ بازار چین به کالا‌های ایرانی نیاز دارد/ معرفی برترین مراکز مالی جهان
 • هفتمین عرضه نفت در بورس انرژی
 • 1.6 میلیارد دلار کالای آرایشی تقلبی و قاچاق در کشور/ فریب درج نام ساخت آمریکا را نخورید
 • نرخ گذاري نبايد رانت آورباشد
 • نفت عرضه شده در بورس، بدون مشتری ماند/نرخ هر بشکه، ۶۱.۷۳ دلار
 • بهترین راهکار، کشف قیمت‌ها در تقابل عرضه و تقاضا
 • اعلام مختصات معاملات آتی زعفران در بورس ‌کالا
 • نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید