یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که بسیاری از ما انجام می‌دهیم، تقسیم کردن دارو‌ها به دو دسته در ذهنمان می‌باشد: دسته‌ی اول گروه امن، دارو‌هایی که برای استفاده آن‌ها نیازی به تجویز پزشک نیست و خودمان می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم و دسته‌ی دوم گروه خطرناک، دارو‌هایی که برای استفاده باید حتماً تجویز پزشک وجود داشته باشد.

دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی
این به نظر بسیار آسان است که خود به این نتیجه برسیم که برای مصرف برخی از دارو‌های شیمیایی نیازی به تجویز پزشک و توجه به هشدار‌ها وجود ندارد، چنین دارو‌هایی را می‌توان خودسرانه مصرف نمود و بی‌خطر هستند؛ اما حقیقت چیز دیگری است. در واقع خطرات بسیار زیادی در خصوص مصرف خودسرانه‌ی دارو‌ها در کمین ما هستند که ما از آن‌ها بی‌اطلاعیم. به عنوان یکی از نمونه‌های آن تحقیقات مربوط به مصرف ایبوپروفن است که سبب افزایش ۳۱ درصدی بروز ایست قلبی می‌شود!

بر اساس آمار منتشره از برخی مؤسسات بهداشتی، ایبوپروفن به عنوان یک مسکن بی‌ضرر و برای کاهش درد و درمان تب و التهاب به صورت مصرف روزانه در میان بیش از ۳۰ میلیون نفر از مردم دنیا رواج دارد. این دارو در گروه دارو‌هایی قرار می‌گیرد که از آن‌ها با عنان دارو‌های غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs) نام برده می‌شود و مطالعه‌ای که در یکی از مجلات معتبر قلب و عروق اروپایی منتشر شد بیان کرد که برخی از سایر دارو‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند، حتی از ایبوپروفن هم خطرناک‌تر هستند؛ به عنوان مثال، دیکلوفناک که به عنوان یک مسکن و کاهش دهنده‌ی درد در بیماری آرتریت استفاده می‌شود، سبب افزایش تقریبی ۵۰ درصدی خطر ایست قلبی را در پی خواهد شد.

تنها عدم نیاز به نسخه‌ی پزشک به معنای امن و بی‌خطر بودن دارو نیست
NSAID‌ها با مسدود کردن آنزیم‌های ضدالتهابی که با نام‌های COX-۱ و COX-۲ شناخته می‌شوند، سبب تسکین و کاهش درد می‌شوند. در حالی که این عوامل سبب خنثی‌سازی پاسخ‌های طبیعی بدن (همانند بروز درد) نسب به التهاب‌های موجود می‌شوند، اما در واقع هیچ کاری برای درمان و یا حذف عامل درد نمی‌کنند و از آنجا که این دارو‌ها تجمع پلاکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، خطر افزایش میزان لخته‌های خونی را افزایش می‌دهند، فشار خون را بالا می‌برند، شریان‌ها را تنگ می‌کنند و احتباس مایعات را افزایش می‌دهند؛ این ترکیبی سمی از علائم است که می‌تواند باعث ایست قلبی در افرادی شود که از این دارو استفاده می‌کنند، حتی اگر از آن‌ها برای مدت کوتاهی استفاده کرده باشند.


گزارشی که توسط انجمن قلب و عروق اروپا منتشر گردید نشان داد که محققان چگونه به این نتایج دست یافته‌اند:تمامی اطلاعات مربوط به بیماران یکی از کشور‌های اروپایی که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۰ دچار آسیب‌های قلبی در خارج از بیمارستان شده بودند توسط انجمن حملات قلبی آن کشور، از سرتاسر کشور جمع آوری گردید. همچنین تمامی داده‌های مربوط به پرداخت دارو‌های گروه NSAID از تمامی داروخانه‌ها، از سال ۱۹۹۵ را نیز جمع آوری کردند. این داده‌ها شامل دارو‌های ضدالتهاب غیرانتخابی (دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن) و مهارکننده‌های انتخابی COX-۲ (روفوکوکسیب، سلکوکسیب) بود.

برای بررسی ارتباط فی ما بین استفاده از دارو‌های گروه NSAID و ایست قلبی، یک طرح کنترل زمان استفاده شد:مشخص شد که در مجموع ۲۸۹۴۷ نفر در طول مدت ده ساله‌ی مورد بررسی دچار حملات قلبی خارج از بیمارستانی شده بودند. از این تعداد ۳۳۷۶ نفر با استفاده از دارو‌های NSAID در طول مدت ۳۰ روز قبل از بروز ایست قلبی مورد درمان قرار گرفته بودند. ایبوپروفن و دیکلوفناک دارو‌هایی از این گروه بودند که به ترتیب با میزان ۵۱ و ۲۲ درصد از کل این گروه دارویی مورد استفاده قرار گرفته بودند.

این اولین و تنها مطالعه‌ای نیست که به بررسی خطرات استفاده از دارو‌های گروه NSAID می‌پردازد. پیش‌تر از این نیز، مطالعات گوناگونی صورت گرفته که حتی عوارض بیشتری از مصرف این گروه دارویی، نظیر افزایش خطر خونریزی معده را تأیید کرده بودند.
به طور کلی، استفاده هر کدام از دارو‌های گروه NSAID سبب افزایش ۳۱ درصدی بروز ایست قلبی بوده‌اند که در این میان دیکلوفناک با ۵۰ درصد و ایبوپروفن با ۳۱ درصد بیشترین میزان ارتباط با بروز این مشکل را به خود اختصاص داده‌اند.
ناپروکسن، سلکوکسیب و روفکوکسیب، دارو‌هایی بودند که شاید به دلیل میزان بسیار کم حوادث گزارش شده‌ی مرتبط با آن‌ها، ارتباطی را با بروز این مشکل نشان نداده‌اند.محققان اعتقاد دارند که نتایج این تحقیقات، یک هشدار جدی است که به ما نشان می‌دهد دارویی که از آن با نام بی‌ضرر یاد شود، وجود ندارد و اجازه‌ی فروش و استفاده از آن‌ها بدون تجویز پزشک و نسخه دارویی، موجب بروز علائم ایمنی نادرست و اشتباه در مصرف کنندگان آن خواهد شد. همچنین آن‌ها اذعان داشته‌اند که دارو‌های گروه NSAID نباید مورد استفاده‌ی افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و یا سایر فاکتور‌های خطرزا هستند، قرار گیرد و تنها باید در داروخانه‌ها، آن هم در مقادیر کم و دز‌های پایین وجود داشته باشد.
آن‌ها همچنین توصیه می‌کنند که میزان مصرف ایبوپروفن روزانه نباید از ۱۲۰۰ میلی‌گرم تجاوز کند و معتقدند که شاید ایمن‌ترین نوع دارو در این گروه، احتمالاً ناپروکسن است.

در نظر داشته باشید که این اولین و تنها مطالعه‌ای نیست که به بررسی خطرات استفاده از دارو‌های گروه NSAID می‌پردازد. پیش‌تر از این نیز، مطالعات گوناگونی صورت گرفته که حتی عوارض بیشتری از مصرف این گروه دارویی، نظیر افزایش خطر خونریزی معده را تأیید کرده بودند. این‌ها، تنها نکاتی هستند که می‌خواهند به ما یادآوری کنند که چقدر خوب است اگر سعی کنیم استفاده از دارو‌های شیمیایی را تا حد ممکن کاهش داده و حتی از مصرفشان اجتناب کنیم و در مقابل به سوی استفاده از جایگزین‌های طبیعی در مبارزه با درد‌ها و التهاب‌ها حرکت کنیم.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

استقرار ۱۷ ایستگاه ایست و بازرسی در مبادی ورودی شهر

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت با اشاره به تمهیدات پلیس برای امن تر شدن تهران در ایام نوروز و بویژه شب چهارشنبه سوری اظهار کرد: در ۱۷ مبادی ورودی و خروجی تهران ما ایستگاههای ایست و بازرسی داریم.

وی افزود: همچنین پلیس‌های راهور ما در کنار امر راهنمایی و رانندگی بحث راهنمایی مسافران را هم دارند.

آمار ورود و خروج مسافران در ایام نوروز در تهران گفت: تهران ۸۰ درصد مسافرفرست است و ۲۰ درصد مسافرپذیر است.

سردار رحیمی در پایان گفت: برای تمامی مراکز تفریحی (۸۰ پارک و مجموعه تفریحی بزرگ) ایستگاههای ویژه پلیس در نظر گرفته‌ایم تا امنیت هم مسافران و هم افرادی که قصد استفاده از این مکان‌ها را دارند به خطر نیفتد.

کد خبر 4572392 مهسا شمس

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: پزشک درمان دارو قلب مسکن فشار خون بیمارستان تجاوز بیمارستان تجاوز دارو فشار خون مسکن

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۵۰۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سال ۹۸ برای بازار دارو سال سختی خواهد بود
 • آمریکا در بیان عدم تحریم دارویی دروغ می‌گوید/ سال 98 برای بازار دارو سال سختی خواهد بود/ دپوی دارو در منزل، کمبود مصنوعی ایجاد می‌کند
 • کشته شدن 6 نیروی امنیتی پاکستان در ایالت بلوچستان
 • ۶ نیروی امنیتی پاکستان در ایالت بلوچستان کشته شدند
 • توصیه جدید پزشکان درباره آسپرین
 • گیاهان دارویی مناسب اقلیم استان یزد
 • کشته شدن نیروهای امنیتی پاکستان در بلوچستان توسط افرادی ناشناس
 • شش نیروی امنیتی پاکستان در بلوچستان کشته شدند
 • ارتباط کم خوابی و بیماری قلبی عروقی
 • تاثیر علائم یائسگی بر افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی عروقی
 • ارتباط علائم یائسگی و افزایش ریسک بیماری قلبی عروقی
 • پردیس سلامت گیاهان دارویی در اردبیل ایجاد می شود
 • تعرفه خدمات سرپایی دارویی سال 98 ابلاغ شد
 • دستورالعمل تعرفه خدمات سرپایی دارویی ابلاغ شد
 • مصرف تخم‏ مرغ و افزایش حمله قلبی
 • مصرف افراطی این ماده غذایی خطر مرگ را افزایش می دهد
 • ابلاغ دستور العمل تعرفه خدمات سرپایی دارویی
 • تعرفه جدید خدمات سرپایی دارویی در داروخانه‌ها ابلاغ شد
 • ابلاغ دستورالعمل تعرفه خدمات سرپایی دارویی در داروخانه‌های دولتی و خصوصی