به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ از جهت تفاوت ماهوی این سفر با دیگر سفر‌ها، آداب این مسافرت هم با دیگر مسافرت‌ها بسیار متفاوت است و هر مسافری در هر گوشه‌ای از کشور وقتی که قصد سفر می‌کند با آهنگی خاص روانه این سفر الهی می‌شود.
این روز‌ها از هر کوی و برزن در استان گلستان هم نوای الله الله به گوش می‌رسد و حجاج گلستانی با بدرقه دوستان و آشنایان به سرزمین وحی رهسپار می‌شوند.

 
امروز به روستای گل افرا یکی از روستا‌های استان گلستان از توابع بندرگز رفتیم تا مراسم بدرقه مسافران سرزمین وحی را از نزدیک ببینیم.
وقتی به منزل حاجی رسیدم دیدم تعداد زیادی از مردم روستا در منزلش جمع شده و برایش آرزوی سلامتی می‌کنند.  
همسایه ها، آشنایان، دوستان و فامیل سپس با کمک مداح و مدیحه سرا روانه کوچه‌ها و خیابان‌های روستا شدند و مداح با خواندن اشعاری از مردم روستا از طرف مسافر حلالیت طلبید.
در مسیر، حاجیان به خانه بزرگتر‌های فامیل می‌رفتند و از آن‌ها نیز حلالیت طلبیده و خداحافظی می‌کردند.  
رفتن به حضور افراد ناتوان و مستمند و آرزومندان سفر معنوی حج و دیده بوسی و طلبیدن حلالیت هم از دیگر بخش‌های جالب این مراسم معنوی بود.
یکی از جاذبه‌های این بدرقه کردن برایم این بود که تقریبا همه اقوام و فامیل‌های دور و نزدیک همه و همه در این مراسم همدیگر را می‌دیدند و به گونه‌ای دیدار‌ها تازه می‌شد.
بعد طی یک مسیر طولانی با سلام و صلوات و اسپند حاجیان را از زیر قرآن رد کردند و پشت سرشان آب برای روشنی ریختند و برای سلامتیشان صدقه دادند.  
برایم دیدن این مراسم درس‌هایی را به همراه داشت اینکه قبل از سفر باید از دوستان و آشنایان حلالیت طلبید و اگر دینی بر گردنمان است را پرداخت کرده تا مدیون کسی نباشیم.
دوم اینکه برای سفر‌های با هدف رسیدن به معبود باید از خیلی از مادیات دل کند و دیدن جمعیتی مثل امروز که برای این سفر بزرگ با سلام و صلوات بدرقه ات کنند یک آرامش خاطر است.  
بعد از رفتن مسافران کعبه هم خانم‌های فامیل دور هم در منزل حاجیان جمع شدند تا خانواده مسافران سرزمین وحی کمتر احساس دلتنگی داشته باشند و با هم در آن روز آش نذری پخته و در بین همسایه‌ها پخش کردند تا خیرات و صدقه‌ای برای سلامتی مسافرانشان باشد.
در میان مراسم با چند مسافر خانه خدا گفتگوی کوتاهی هم داشتم، یکی از این حجاج می‌گفت: نام همه این افرادی که برای بدرقه ما آمدند، در خاطرم مانده است و وقتی به کعبه بروم حتما از آن‌ها یاد خواهم کرد.
یکی دیگر از حجاج هم گفت: سعی کردم هر بدهی و قرضی که داشتم را پرداخت کنم تا با رفتن به این سفر دیگر دینی بر گردن من نباشد.
آداب هر چه که باشد هدف و مقصد یکی است و هر ایرانی که قصد زیارت خانه خدا می‌کند یک هدف دارد و ان جلای دل است.
امید که خداوند این سفر معنوی را قسمت تک تک دوستداران و علاقمندانش بکند.

گزارش از فاطمه حبیبی   انتهای پیام / ا

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

حذف بدرقه فیزیکی متهمان تا محاکم قضایی/ شعبات قضایی باید به کلانتری مبدل شوند/ راه اندازی کلانتری مجازی

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان،  سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا در مراسم رونمایی از کشفیات پلیس در عملیات مرصاد ۲۶ با بیان اینکه پلیس پیشگیری از وسیع ترین پلیسهای تخصصی در نیروی انتظامی است، گفت: در بیش از ۱۴ سازمان دولتی یگان حفاظت تشکیل شده و وظیفه پیشگیری از وقوع جرم را در این مراکز برعهده دارد.

وی  با بیان اینکه یکی از راهبردهای اصلی ما بحث برون سپاری بخشی از فعالیت های کلانتری و پاسگاه ها است، افزود: سالیانه بیش از ۳۰ میلیون مراجعه به پاسگاه ها و کلانتری ها وجود دارد و بر این اساس برنامه ریزی کرده ایم تا با روش برون سپاری، از این پس مردم بخشی از این خدمات را از طریق پلیس به اضافه ۱۰ دریافت کنند.

پیگیری روند پرونده ها به شکل الکترونیکی در می آید

رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیان داشت: بر این اساس بخشی از فعالیت‌های ما مانند  پیگیری روند پرونده ها به شکل الکترونیکی به طور مثال در قالب پیامک در کلانتری‌ها و پاسگاه ها به مردم ارائه می شود.

وی با بیان اینکه با انجام این کار پنج میلیون بار مراجعه کننده در سال ۹۷ مطابق این هدف کاهش پیدا می‌کند، ابراز داشت: به منظور افزایش استانداردهای تکریم مردم، ارباب رجوع، حقوق شهروندی و متهمان، مطابق اصل ماده ۵۹ و ۴۹ آیین دادرسی از این پس هر فردی توسط کلانتری و یا پاسگاه دستگیر شود بلافاصله باید شناسنامه وی ثبت شود.

سردار شرفی تصریح کرد: با این روند بلافاصله پس از دستگیری متهم دادستان به شکل آنلاین از اتهام وی با خبر و در صورت لزوم وکیل تسخیری برای وی تخصیص داده می‌شود، خانواده وی از موضوع مطلع می شوند و در صورت بیماری متهم ملاحظات لازم لحاظ خواهد شد.

 رئیس پلیس پیشگیری ناجا تاکید کرد: در واقع با این روش میزان نظارت سیستم قضایی بر عملکرد کلانتری ها بالا رفته و حقوق متهمان که از موضوعات سفارش شده قانون است عملیاتی می شود.

وی با اشاره به اینکه حذف بدرقه فیزیکی متهم به محاکم فضایی از برنامه های ما در سال ۹۷ و ۹۸ است، ابراز داشت: بر این اساس به جای اینکه متهمان صبح به صبح با پابند و دستبند به طرف محاکم قضایی حرکت کنند که جلوه مناسبی برای بینندگان و خود متهمان ندارد، محاکمه به شکل ویدئو کنفرانس انجام می شود.

محاکمه محکومان نیابتی  به شکل ویدئو کنفرانس

 وی از دیگر برنامه های سال ۹۸ پلیس پیشگیری را راه اندازی کلانتری های مجازی برشمرد و ابراز داشت: ارائه خدمات انتظامی به مردم بخش مهمی از درخواست ها را شکل می دهد که می توان این خواسته ها را از راه دور پیگیر کرد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اضافه کرد: در ارتباط با تحول درکلانتری ها و پاسگاه ها که مورد تاکید  سلسله مقام فرماندهی نیروی انتظامی و رهبر معظم انقلاب است، شورای تحول در سال ۹۵ در کلانتری ها راه اندازی شد که در ۹ بعد مورد توجه قرار می گیرد که یکی باز مهندسی ساختارهای کلانتری از نظر کیفی و کمی است.

  تمامی شعبات قضایی در انتهای سال ۹۸ باید به کلانتری مبدل شوند​

وی با بیان اینکه شعبات قضایی تاکنون به عنوان کلانتری کامل فعالیت نداشتند، ابراز داشت: بر این اساس تمامی شعبات قضایی در انتهای سال ۹۸ باید به کلانتری مبدل شوند که زیرساختهای آن فراهم شده است که میزان خدمات رسانی کلانتری ها نسبت به مردم افزایش خواهد داشت.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیان داشت: منابع انسانی قابلیت ها، ظرفیتها، توانمندی های حرفه ای کارکنان کلانتری و پاسگاه ها را بالا بریم و ۲۵ نفر از کارکنان کلانتری در دوره های تعالی رفتار حضور خواهند داشت تا در برابر مردم با بهترین رفتار با آنها برخورد کنند.

 طراحی منظومه گشتی در پلیس

وی با اشاره به اینکه  در حال طراحی منظومه گشتی هستیم، بیان داشت:  به طور مثال گشت آگاهی اطلاعات مبازره با مواد مخدر  در صحنه حضور دارد و از طریق سامانه AVLS  در زمان تماس شهروندان به جای کنترل فرماندهی، پیام افراد به نزدیک ترین واحد گشتی می رود و بلافاصله پس از دریافت پیام، نیروهای پلیس در صحنه حاضر شده و فاصله زمان تماس با زمان حضور گشت در سر صحنه کاهش پیدا می کند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه بیش از ۵۶ درصد کل کشفیات در حوزه پلیس پیشگیری بوده است، ابراز داشت: در اصفهان بیش از ۸۵ درصد دستگیری ها در این حوزه بوده است که نشان می دهد همکاران انگیزه انجام وظیفه بالایی دارند و امیدواریم قابلیت های فردی، مدیریت، توان تحرک و استفاده از بستر تحرک و فضای مجازی را فراهم کرده و در اختیار مردم  بگذاریم.

 ۴هزار واحد گشتی به دوربین لباس و یا عینک مجهز  می شوند

رئیس پلیس پیشگیری ناجا  با بیان اینکه مطابق برنامه قرار است ۴ هزار واحد گشتی به دوربین روی لباس و یا عینک مجهز  شوند که تاکنون یک هزار و ۷۰۰   مورد در تهران، اصفهان، مشهد، خوزستان، فرودگاه امام به کار گیری شده است.

وی با بیان اینکه بدین ترتیب قاضی با خیال راحت حکم صادر می کند و درصد رعایت حقوق نیروی انتظامی و شهروند ان نیز ارتقاء پیدا می کند، بیان داشت: دوربین روی البسه پیش از این وجود داشت و در سری جدید این دوربین ها روی عینک تعبیه می شود.

انتهای پیام/س

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

واکنش‌ها به ازدواج همسر شهید حججی +عکس

کلیدواژه: حج و زیارت حج 97

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۵۶۶۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آخرین پرواز؛ بدرقه شهید ندری در خرم‌آباد به روایت تصویر
 • پیشرفت۴۰درصدی پروژه احداث زیرگذر «کوی نصر»
 • بدرقه پیکر حسین محب اهری با حضور چهرهای مشهور سینما
 • بدرقه حسین محب‌اهری؛ تشییع لبخند و عشق
 • محب‌اهری با اشک‌های آتیلا پسیانی بدرقه شد/ لبخندی که در ذهن ماند
 • بدرقه پیکر حسین محب‌اهری به سوی سفر ابدی
 • مداحی اگر که یارت تو بستر افتاد با نوای محمود کریمی
 • بدرقه اندوهناک شهدای سانحه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ + فیلم
 • مداحی به تو از دور سلام با نوای محمدحسین‌پویانفر
 • دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به استان گلستان
 • نوای قرون وسطایی با هاردی-گاردی
 • کوی دانشگاه پس از 20 سال
 • بازتاب سفر رییس جمهور به گلستان در شبکه های اجتماعی
 • تقدیر نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان از حضور مردم در سفر رئیس جمهوری
 • 2 روایت متضاد از کوی دانشگاه
 • مناظره داغ تاجزاده و زاکانی درباره کوی دانشگاه
 • زاکانی: پس از گذشت چهل سال مردم دیگر از ما «آزمون و خطا» نمی‌پذیرند/ تاج‌زاده: تنها راه نجات کشور استفاده از همه نیروهاست/ از موضوع «لباس شخصی‌ها» تا «تیراندازی در کوی دانشگاه»
 • مداحی ای کاش قصه مادر آنقدر داغ نبود با نوای محمود کریمی
 • بررسی حوادث سال 78 کوی دانشگاه در مناظره تاج زاده و زاکانی