رویداد۲۴ محمد نعیمی‌پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درباره پاسخ به درخواست ترامپ برای مذاکره ایران و آمریکا هم معتقد است وقتی احتمال انتخاب دمکراتها به نفع ایران بالاست چرا باید اجازه دهیم ترامپ به این موفقیت دست یابد؟
نماینده مجلس ششم رفراندوم را بها دادن به نظر مردم می داند و حساسیت های موجود درباره این اصل قانون اساسی را چندان موجه ارزیابی نمی کند.
بخش نخست از گفتگوی تفصیلی محمد نعیمی پور را در ادامه می خوانید: 
آقای نعیمی پور شما اوایل انقلاب جز دانشجویان پیرو خط امام (ره) و از تسخیرکنندگان سفارت آمریکا بودید. با توجه به اینکه دولت وقت و مرحوم بازرگان با این دست اقدامات چندان موافق نبودند و این اقدام به نوعی پایان بخش روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا بود. آیا از اقدام خود پشیمان هستید یا از آن دفاع می کنید؟
نعیمی پور: مرحوم مهندس بازرگان پس از اعلام حکم نخست وزیر خود از مردم خواستند که به خانه های خود بازگردند و اجازه دهند که دولت به امور رسیدگی کند. من همان زمان هم این خواست ایشان را نتوانستم هضم کنم. مردمی که با شور و هیجان انقلاب کردند دستورپذیر نبودند. باید به آن ها با یک مکانیزم هایی اطمینان داده می شد، در حالی که این اطمینان داده نشد و انواع و اقسام ترورها در کشور صورت گرفت. 
اگر مردم به خانه بازمی گشتند قطعا نمی توانستیم ارتش مناسب برای دفاع در برابر آشوب ها داشته باشیم. اما درباره موضوع سفارت، بسیاری از دانشجویان تسخیرکننده سفارت از نظر سیاسی پخته و صاحب تفکر بودند و رویدادهای مختلف کشور و دخالت آمریکا در این رویدادها را مورد توجه داشتند. بهانه ای مانند بیماری شاه و حضور او در آمریکا می توانست آغازگر اتفاقات دیگری هم باشد، شرایط ایجاب می کرد که بایستیم. بنابراین دانشجوها به فکر یک اعتراض متفاوت تر بودند، تصمیم گرفته شد که دانشجویان به نشانه اعتراض دو روز سفارت آمریکا را اشغال کنند نه بیشتر از دو روز. 
بسیاری از دوستان از جمله خود من تمایل داشتیم به درس و دانشگاه بازگردیم و اساسا گفته می شد که ما فقط دو روز در سفارت کار داریم. اما پس از تسخیر سفارت ، امام (ره) سرنخ این اتفاق را به دست گرفت. یقین دارم دانشجویان امکان نداشت چنین بسیجی بین مردم ایجاد کنند و قدرت دیگری این بسیج را ایجاد کرد. 
امام از این اتفاق به عنوان انقلاب دوم یاد کردند و ما تنها نگهدارنده گروگان های سفارت بودیم، ادامه گروگانگیری به صلاحدید حکومت انجام شد. با این حال من این تصمیم را اشتباه نمی دانم و پشیمان هم نیستم. اگر هر جوان دانشجوی امروزی هم در چنین شرایطی قرار می گرفت، همین کار را انجام می داد. 
آیا این آغازی برای دومینوی تنش با آمریکا و قطع رابطه نبود؟ 
نعیمی پور: پس از تسخیر سفارت توسط دانشجویان، بارها و بارها موقعیت هایی پیش آمد که می توانست این رابطه دوباره برقرار شود، رویدادهایی مانند ایران گیت، آوردن اسلحه برای ایران که حتی مرحوم آیت الله هاشمی موافق آن بود، از سوی عده ای که امروز حقوق بشری شده اند با تندروی رد شد. این گروه ها از موضع چپ سوسیالیستی اسلامی که مد آن روزها بود، مذاکره با آمریکا را قبول نکردند و به شدت اعتراض داشتند. اگر زمان تسخیر سفارت آمریکا منِ دانشجو اعتراضی داشتم، سال های بعد از آن موافق رابطه درست با آمریکا بودم. بنابراین در بررسی روابط ایران و آمریکا نباید تنها به این مقطع پرداخت. 
تسخیر سفارت آمریکا در کنار پیامدهای خارجی آن، در داخل کشور هم تبعاتی در پی داشت و افرادی مانند عباس امیرانتظام در پی برخی افشاگری ها به زندان های طولانی محکوم شدند. افشاگری های آن روز را تا چه حد درست می دانید؟
نعیمی پور: یکی از بزرگترین انتقادهایی که دانشجویان پیرو خط امام به خود داشتند و دارند این است که افشاگری کار اشتباهی بود. ما باید اسناد و مدارک را به مقامات ارائه می کردیم و تحویل می‌دادیم. دانشجویان هم پس از مدتی خود به این نتیجه رسیدند که افشاگری کار ناشیانه ای بود. معتقدم افشاگری ها اشتباه بود اما به این معنی نیست که اگر افشاگری صورت نمی گرفت، اتفاقی نمی‌افتاد و کسی زندان نمی رفت با توجه به جو آن سال‌ها که از دانشجویان برای افشاگری مطالبه می‌شد، برخی پرونده‌ها تشکیل شد و کسانی که در این موضوعات درگیر بودند باید دربرابر برخی پرسش‌ها پاسخگو باشند. 
انکار برخی از دانشجویان فعال تسخیر سفارت و فعالان سیاسی امروز درباره وجود و حضورشان در آن مقطع را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
نعیمی پور: دانشجویان پیرو خط امام ساختاری بودند که می توان اکنون تصمیمات و عملکرد آن ها را مورد انتقاد و ارزیابی قرار داد، اما وقتی شخصی اتیکت و یا نشان دانشجوی پیرو خط امام را داراست، در مقطع کنونی اگر بگوید «من نبودم، شخص دیگری بوده است» چندان پسندیده نیست و فرافکنی مسئولیت خواهد بود. 
همانطور که اشاره کردید گفتگو با آمریکا هم روزی تابو بود، اکنون هم پس از خروج این کشور از برجام بار دیگر موضوع مذاکره با آمریکا به صدر تحلیل ها بازگشته است. با دولت کنونی آمریکا می توان به مذاکره پرداخت؟
نعیمی پور: هرچند دیگر تابو مذاکره با آمریکا مطرح نیست اما موضع دولت و رئیس جمهوری درباره مذاکره با آمریکا و تاکید ایشان بر عدم استنکاف از مذاکره؛ خوب و قابل قبول است اما درباره مذاکره با آمریکا نه ذوق زده باشیم و بی اعتنا. اگر مبنا منافع ملی قرار گیرد، ملاحظاتی وجود دارد، مانند اینکه آیا این مذاکره برابر است؟ آیا تحت فشار است؟ آیا با آینده تعاملات بین المللی ایران همخوانی دارد؟ دیپلماسی این نیست که تا کسی از مذاکره سخن گفت، به او لبیک گفته شود. 
همانطور که رئیس جمهوری گفتند، این مذاکره می تواند کمک موثری به ترامپ در انتخابات نوامبر کنگره داشته باشد که توانسته ایران را پای میز مذاکره آورد. در چنین شرایطی چرا باید اجازه دهیم ترامپ به این موفقیت دست یابد؟ در حالی که می‌دانیم احتمال بالای انتخاب دموکرات‌ها به نفع ایران خواهد بود. هرچند عده ای هم این میان با شعار انقلابی‌گری مذاکره با آمریکا را نهی می کنند اما چشم خود را بر منافع ملی بسته‌اند. ایران در افغانستان و عراق با آمریکا مذاکره کرده است.
موضوع همه پرسی یا رفراندوم که در ماه های اخیر دو یا سه بار در سخنرانی های رئیس جمهوری هم مورد اشاره بود؛ با توجه به واکنش های تند علیه آن به نوعی تابو در تاریخ سه دهه اخیر تبدیل شده است. چرا رئیس جمهوری از رفراندوم سخن می گوید؟ و چرا این میزان بر این اصل قانون اساسی حساسیت وجود دارد؟ 
نعیمی پور: این میزان حساسیت نسبت به موضوع رفراندوم قابل قبول نیست. اصل رفراندوم پس از سال 78 بارها مطرح شد به ویژه در مجلس ششم که با جدیت پیگیری شد و به عنوان یکی از اصول کنار مانده قانون اساسی طرح و حتی اعلام شد که از موضوعات سبک‌تری هم می‌تواند شروع شود. در این مورد به دیدگاه و نقطه نظر امام رجوع شده بود که ایشان فرموده بودند دلیلی ندارد که نسل‌های گذشته برای نسل های آینده تصمیم بگیرد. 
این موضوع زمانی اهمیت می یابد که بدانیم در اصلاح قانون اساسی اصولی به آن اضافه شد که محل اختلاف نظر بوده است. در حال حاضر هم سخن رئیس جمهوری، درست است، ایشان می‌گوید اختلافی وجود دارد، ممکن است درصد زیادی از مردم برای تغییر و تحول درباره آن نظر مثبت داشته باشند، این موضوع چه اشکالی می‌تواند داشته باشد، وقتی امکانی وجود دارد می توانیم از آن استفاده کنیم. شاید اصلا نتیجه این رفراندوم به نفع آن هایی باشد که مخالف این موضوع هستند. اما همچنان که گفتید این موضوع در شرایط کنونی تابو است، همان طور که مذاکره با آمریکا تابو بود. اما تابو نمی‌تواند منافع ملی کشور را تامین کند.
چه موضوعاتی می تواند موضوع رفراندوم در کشور قرار گیرد؟ 
نعیمی پور: سیاست خارجی مبتنی بر صلح، می تواند موضوع پیشنهادی برای مذاکره باشد. شاید مثال کشور چین در این زمینه جالب باشد، این کشور پس از تحولاتی تصمیم گرفت تنها به اقتصاد داخلی خود توجه کند و تا سال 2020 به هیچ موضوع تنش زای بین المللی ورود نکند. معتقدم که توانمندی کشور از نظر اقتصادی باید به قدری محکم و برجسته شود تا زمینه فعالیت های دیگر را فراهم کند. بنده مخالف حضور ایران در منطقه نیستم اما باید در چارچوب منافع ملی بوده و مورد پذیرش مردم قرار گیرد. موضوعات بسیاری در زمینه اقتصادی مانند یارانه و در زمینه سیاسی مانند نظارت های استصوابی وجود دارد که می تواند مورد نظرسنجی قرار گیرد. 
چه موانعی را بر سر راه تحقق این اصل قانون اساسی می بینید؟ 
نعیمی پور: از نظر من هیچ مانعی وجود ندارد. پیش از این هم موضوع انتخابات شورای شهر هم تابو و بیست سال متوقف بود. با وجود آنکه امام خمینی و مرحوم آیت الله طالقانی پیگیر این موضوع بودند اما برخی بهانه جنگ را پیش می‌کشیدند که قابل قبول هم نبود، چون ما در دوران جنگ انتخابات دیگری هم برگزار کردیم و مشکلی هم پیش نیامد. رفراندوم هم اینگونه است. رفراندوم یعنی بها دادن به نظر مردم. تنها کسانی درباره این موضوع دچار مشکل می شوند که نظر مردم برایشان اولویت نباشد یا مردم در نظر آن ها صغیر و مستضعف هستند.

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

آغاز مذاکره نیمار با پی اس جی برای تمدید قرارداد

نیمار سینیور، پدر نیمار جونیور، ستاره پاری سن ژرمن، اعلام کرد این ستاره برزیلی در حال مذاکره با پاریسی ها برای تمدید قرارداد است.

به گزارش "ورزش سه"، با جدایی کریس رونالدو از رئال مادرید، گفته می شود این باشگاه به دنبال به خدمت گرفتن یک ستاره برای پر کردن جای اوست و از نیمار به عنوان گزینه اصلی کهکشانی ها نام برده می شود.

اما اکنون نیمار سینیور که مدیر برنامه هایش پسرش نیز هست، اعلام کرد در حالی که هنوز سه سال از قرارداد فعلی این بازیکن با پی اس جی باقی مانده، دو طرف در حال مذاکره برای تمدید قرارداد هستند.

او به خبرنگاران گفت:" او دومین سال قراردادش با پی اس جی را سپری می کند و هنوز سه سال دیگر تا پایان قراردادش در سال 2022 باقی مانده است. ما در حال مذاکره برای تمدید قرارداد با پی اس جی هستیم.

 

 

نام او از 17 سالگی در بازار نقل و انتقالات شنیده می شود؛ از زمانی که اولین بازی حرفه ای اش را انجام داد.

نیمار تنها دو انتقال در طول زندگی اش داشت اما 10 سال است که نام او در شایعات شنیده می شود. احتمال اینکه او از پی اس جی جدا نشود، خیلی زیاد است. مردم می گویند:" نام نیمار در هر پنجره نقل و انتقالات در شایعات مربوط به باشگاه های بزرگ شنیده می شود."

این به آن معنی است که دوران حرفه ای اش را خوب مدیریت کرده که همیشه در بین نام هایی است که باشگاه ها به آن توجه می کنند. اما این به معنای این نیست که او به این یا آن باشگاه می رود."

پاری سن ژرمن نیمار

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

کلیدواژه: رویداد24 نعیمی پور سفارت امریکا

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۵۹۰۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رونق تولید و اقتصاد داخلی در گرو تفکر انقلابی و جهادی است/ توجه جدی همه نهادها به شعار سال/
 • اهمیت راهبردی جولان سوریه در چیست؟
 • ایران به وحدت و همبستگی و اعتماد و امید نیاز دارد
 • سفارت فنلاند در ایران با خانواده های قربانیان سیل همدردی کرد
 • ابراز همدردی سفارت فنلاند با خانواده های قربانیان سیل
 • تاکید نماینده غیرنظامی ناتو بر حفظ دستاوردهای حقوق بشری در مذاکره با طالبان
 • ابراز همبستگي سفارت فرانسه با مردم ايران
 • ۴ دلیل اصالت نامه«عزل» منتظری/وقتی اشک در چشمان رهبرانقلاب جمع شد
 • ۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
 • شکست پروژه آمریکایی مشروعیت بخشی به رژیم صهیونیستی؛ انتقال سفارت آمریکا به قدس چگونه محکومیت جهانی را در پی داشت
 • نظر صریح رهبر انقلاب: هرگز با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم/ هاشمی رفسنجانی کجا از دنیا رفت؟/ 31 مفسد اقتصادی مرتبط با مسئولان نظام دستگیر شدند/ ارسال قطعات موشکی از لندن به ایران تکذیب شد
 • سفارت فرانسه با مردم و مقامات ایران ابراز همبستگی کرد
 • جنبش «یک میلیون» در انگلیس
 • تصمیم رومانی وهندوراس برای انتقال سفارت خود به قدس محکوم است
 • سفارت رومانی به قدس اِشغالی منتقل می‎شود
 • هندوراس در صدد انتقال سفارت خود از تل‌آویو به قدس است
 • ابتکار: تسخیر سفارت آمریکا واکنش به سلطه‌‌گری آمریکا بود
 • سفارت یک کشور دیگر نیز به قدس منتقل می‌شود
 • نخست وزیر رومانی: سفارت بخارست به قدس منتقل می‌شود