سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - همشهری آنلاین:
محمد عبادی حدود پنج دهه در عرصه دوبله فعالیت کرد. به‌رغم‌ صدای خوب و نقش‌های ماندگاری که از خود به جا گذاشت، چندان اهل مصاحبه و حضور در رسانه‌ها نبود. اما کارنامه کاری او به وضوح گویای هنرش است. همکارانش از او به عنوان اسطوره‌ی دوبله یاد می‌کنند، هنرمندی که صدایش تا ابد ماندگار است.

به گزارش ایسنا، محمد عبادی، دوبلور نقش‌های مختلفی در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی از جمله «ناوارو» در نقش اوکلن، «جنگجویان کوهستان» در نقش شی چن، «از سرزمین شمالی» در نقش تام، «کاراگاه و رکس»، «شرلوک هلمز»، «جومونگ»، «لوک خوش شانس» در نقش بوشوگ، «سفرهای میتی کومان» در نقش تسوکه، «ریو مادن» و ... بوده است. 

منوچهر والی‌زاده، جلال مقامی، ناهید شعشعانی و سعید شیخ‌زاده که تجربه همکاری با زنده‌یاد محمد عبادی را داشتند، در گفت‌وگوهایی مجزا با خبرنگار ایسنا خاطراتشان را با این دوبلور باسابقه روایت کردند.

یکی از افراد خوب ومستعد در عرصه دوبله بود

منوچهر والی‌زاده ـ دوبلور شخصیت کارتونی «لوک خوشانس» ـ درباره شخصیت محمد عبادی بیان می‌کند:  ایشان یکی از گویندگان قدیمی بودند و سال‌هاست که در عرصه دوبله فعالیت می‌کنند. او یکی از افراد خوب و مستعد این کار بود که یکی، دو سال پیش مبتلا به بیماری آلزایمر شد.

ما در بسیاری از فیلم‌ها با هم همکاری کردیم و آخرین برخورد ما در برنامه «خندوانه» بود که با آقای عرفانی دعوت شده بودیم. یکی از نقش‌هایی که ایشان صحبت می‌کرد بوشوگ لوک خوش‌شانس بود و بسیار شیرین حرف می‌زد. او گوینده مستعد و یک دوبلور قدیمی بود که سال‌ها در این کار فعالیت داشت. عبادی انسانی نجیب، خوب و بامعرفت بود.

محمد عبادی هم مانند بهرام زند، اسطوره عرصه دوبله بود

جلال مقامی، دوبلور شخصیت‌های «شرلوک هلمز» و «دکتر واتسون» با بیان اینکه هر همکاری که از دست می‌رود خاطراتی از او باقی می‌ماند، می‌گوید:  محمد عبادی هم مانند بهرام زند اسطوره دوبلاژ بود که هر دو فوت کرده‌اند.

عبادی یکی از بچه‌های ناز و مرد بی شیله‌پیله، خوددار و خوبی بود. من با او زیاد کار کردم و نقش‌های بسیاری را به ایشان می‌دادم. به تدریج به سمت صداپیشگی در کارتون رفت و صدایش هم تغییر کرد. موقعی که کار می‌کردیم خانه ایشان در شهرک غزالی بود و سر راه ایشان را سوار می‌کردم و به جام جم می‌رفتیم.

او ادامه می‌دهد: متأسفم زمانی که او در بیمارستان بستری بود به عیادت او نرفتم چون خودم هم سلامت کامل ندارم.

کمبود ایشان بی‌نهایت احساس می‌شود

ناهید شعشعانی ـ دوبلور کارتون‌های «هاچ زنبور عسل» و «حنا دختری در مزرعه» ـ  درباره محمد عبادی چنین اظهار می‌کند:‌  ما در شرایط بدی هستیم. ایشان عزیز ما بودند. ما حدودا با هم وارد دوبله شدیم و او همکار عزیز من و مرد بسیار خوبی بود. کمبود ایشان بی‌نهایت احساس می‌شود و ایشان اواخر مریضی خود سرکار می‌آمدند و در تمام فیلم‌هایی که مدیر دوبلاژ بودم، از او دعوت می‌کردم تا حتی نقش‌های کوچک هم بازی کند.

این در حالی است که ایشان جایگاه خاصی در دوبله داشتند و همیشه نقش‌های بزرگ را می‌گفتند. ایشان همیشه به قدری تشکر می‌کردند و قدردان این قضیه بودند که حرف‌هایشان را فراموش نمی‌کنم. فکر می‌کنم بعد از فوت بهرام زند، توان نداریم که همکاران عزیز خود را از دست بدهیم و امیدوارم که ایشان آخرین نفر باشد. همه ما بسیار عزادار هستیم. دوبله یک حالتی دارد که با کارهای دیگر متفاوت است. دوبله یعنی زندگی و عشق و در حال حاضر انگار یک عزیزی را در خانواده خود از دست داده‌ایم و امیدوارم که خدا به خانواده او صبر دهد.

صدایش تا ابد ماندگار است

سعید شیخ‌زاده ـ دوبلور شخصیت‌های «مرد عنکبوتی» و «هری پاتر» ـ خاطرنشان می‌کند: آقای عبادی در شغل ما از جهت کاری نمونه بودند و صدای زیبایی داشتند. ایشان در یاد ما می‌مانند. آقای عبادی اواخر دچار یک بیماری شدند که پزشکان تلاش کردند اما نتوانستند بیماری او را تشخیص بدهند.

برای چندمین بار است که این قضیه را می‌بینیم که گویا بخش پزشکی ما علم جدیدی ندارد و این مساله ما را غصه‌دار می‌کند که فردی که سالم است و شاید راحت درمان شود، چون هزینه درمانی برای اعزام او به خارج از کشور نیست، باید جان خود را از دست دهد.

او با گله از ناتوانی جامعه پزشکی در برخورد با بیماری‌های خاص ادامه می‌دهد: این مساله ساده نیست و باید دید جامعه پزشکی چقدر برای محمد عبادی تلاش کرده و می‌توانستند او را نگه دارند. این مساله باعث شد که یک هنرمند بزرگ و دوست‌داشتنی به راحتی فوت شود. من هیچ وقت ندیدم که لبخند روی صورت ایشان نباشد یا شکایت کند. او فردی مهربان، آرام و صمیمی بود و هیچ وقت تکبر و غرور در ایشان ندیدم و همیشه جوری رفتار می‌کرد که هم شخصیت والایی داشت و هم به دیگران احترام می‌گذاشت.

آقای عبادی در عرصه دوبله جزو کسانی بود که او را دوست داشتیم و نسل‌های بعد از عبادی که به دوبله آمدند نیز او را دوست داشتند. صدایش تا ابد ماندگار است اما حیف است که مانند عبادی‌ها که کم پیدا می‌شوند از دست بروند. امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که نیروهای خوب و فرهیخته را به همین راحتی از دست ندهیم.

در همین زمینه: معرفی برگزیدگان هجدهمین جشن حافظ | آشنایی با رکوردداران بنی‌اعتماد | از نگارش فیلم‌نامه‌ی زندگی توران میرهادی تا یک دغدغه قدیمی شروع نمایش چهار فیلم سینمایی جدید در سینماها برای مردادی‌های سینمای ایران

منبع: همشهری آنلاین

خبر بعدی:

از قدمت ۵۰ساله هواشناسی در قزوین تا مادری که به پیش‌بینی هوا اعتقادی نداشت

کارشناس هواشناسی قزوین گفت: کار هواشناسی تاحدودی با استرس همراه است چراکه باید پیش بینی صادر کرد و پای آن ایستاد و نیاز به تجربه و تبحر دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  شاخص، این روزها هواشناسی یکی از موارد اجتناب ناپذیر در زندگی بشر محسوب می‌شود و تقریبا هر برنامه ریزی وابسته به اطلاع از شرایط جوی است.

امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی نیز پیش بینی شرایط جوی به طور روزانه و حتی لحظه‌ای در دسترس همگان قرار دارد و این اخبار را می‌توان از طریق ابزارهای مختلف از جمله اینترنت، رادیو و تلویزیون به دست آورد.

اما باید توجه داشت اخبار هواشناسی که به راحتی در دسترس داریم به سادگی انجام نمی‌گیرد و در پشت صحنه کارشناسان هواشناسی با علم و تجره‌ای که دارند برای به دست آمدن این پیش بینی‌ها تلاش می‌کنند.

روز جهانی هواشناسی در سال ۱۹۵۰ توسط سازمان جهانی هواشناسی شکل گرفت؛ سازمان جهانی هواشناسی(WMO)، همه ساله ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردین به استثناء سال‌های کبیسه را که در ایران این روز مصادف با چهارمین روز عید باستانی نوروز و تعطیل رسمی می‌باشد به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده‌است.

این سازمان هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می‌کند و این روز در تمام کشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود.

روز جهانی هواشناسی را بهانه‌ای دیدیم تا به گفت‌وگویی جذاب با یکی از کارشناسان هواشناسی استان قزوین بپردازیم و از نزدیک با کار آن‌ها آشنا شویم.

خودتان را برای مخاطبانمان معرفی کنید.

مهدی آخوندی، متولد سال ۱۳۶۶ در قزوین و دارای مدرک کارشناس ارشد فیزیک هستم که اکنون در مقطع دکتری تحصیل می‌کنم.

چه شد که هواشناسی را انتخاب کردید؟

از آنجایی که هواشناسی یکی از گرایش‌های فیزیک است و با توجه به آزمون‌هایی که در آن زمان برگزار می‌شد وارد اداره کل هواشناسی قزوین شدم.

همچنین از سال ۱۳۸۹ در دانشگاه‌های استان قزوین درس فیزیک را تدریس می‌کنم.

از چه سالی مشغول به کار شدید؟

از سال ۱۳۹۲ در این اداره مشغول به کار شدم.

اولین روز کاریتان را به خاطر دارید؟ چطور بود؟

آقای فلاح و خانم مشاطان از همکاران باسابقه بودند که در موارد کاری من را راهنمایی کردند.

آیا کار سختی بود؟ چطور توانستید با این کار ارتباط برقرار کنید؟

کار هواشناسی تاحدودی با استرس همراه است چراکه باید پیش بینی صادر کرد و پای آن ایستاد و نیاز به تجربه و تبحر دارد.

روزهای اول مقداری سخت بود اما هر چه تجربه بیشتر شود کار هم راحت‌ و جذاب‌تر است.

از روال کاریتان بیشتر برایمان توضیح دهید.

هر روز صبح حدود ۵۰تا۱۰۰ نقشه را بررسی می‌کنیم؛ ۱۰ایستگاه هواشناسی در استان داریم که تمام اطلاعات این ده ایستگاه را هر روز صبح دریافت می‌کنیم.

تمام شرایط جوی استان و نقشه‌ها را بررسی می‌کنیم و در نهایت در ساعت ۱۰تا۱۱ پیش بینی انجام می‌شود که نتیجه گفت‌وگوی علمی و ارزیابی میان چهار نفر از کارشناسان اداره کل است.

آیا پیش آمده است که پیش بینی اشتباه داشته باشید؟

بله اتفاق افتاده است و اشتباه و خطا در کارمان وجود دارد، این یک امری است که هر چه قدر هم علم پیشرفت کند باز هم اتفاق می‌فتد و گاهی پیش آمده که پیش بینی صادر می‌کنیم اما وضعیت جوی برعکس آن تغییر می‌کند.

البته این اشتباهات نسبت به گذشته کمتر شده و اکنون دقت پیش بینی‌های سه روز ۹۵تا۱۰۰درصد افزایش داشته است.

به نظر شما هواشناسی امروز با گذشته چه تفاوتی دارد؟

در گذشته فقط استان تهران برای سایر مناطق کشور پیش بینی صادر می‌کرد اما امروز ما در شهر قزوین ۱۰ایستگاه هواشناسی داریم و بر شرایط جوی استان واقف هستیم که خیلی به ما کمک می‌کند.

نقشه‌های آنلاین در دسترس داریم که امکان پیش بینی دقیق‌تر را می‌دهند و قطعا با پیشرفت تکنولوژی دقت کار ما هم افزایش می‌یابد.

هواشناسی چه نقشی در زندگی بشر دارد؟

اکنون یک سامانه به نام”تهک” را در سازمان داریم که ترویج هواشناسی کاربردی است درواقع این بنا را گذاشتیم که پیش بینی‌هایی که صادر می‌شود به درد مخاطب بخورد.

به طور مثال بسیاری از فعالیت‌های کشاورزان وابسته به پیش بینی‌های هواشناسی است که سعی می‌کنیم در این زمینه کمک کننده باشیم که در بالا بردن ارزش افزوده برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد.

ما با توصیه‌ها و پیش بینی‌هایی که صادر می‌کنیم از خسارت‌ها جلوگیری می‌کنیم و امروزه مردم به این آگاهی رسیدند که با پیش بینی شرایط جوی می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای زندگی داشته باشند.

وضعیت هواشناسی استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه از شرایط خوبی برخوردار است و ایده‌های زیادی در نظر داریم و می‌خواهیم پیش بینی‌های منطقه‌ای را داشته باشیم که هر منطقه پیش بینی خاص خود را داشته باشد.

استان قزوین شرایط اقلیمی متنوع و متفاوتی دارد که هر کدام از مناطق پیش بینی لازم خود را می طلبد و شرایط جوی خاصی دارد.

تمام ایستگاه‌های ما خودکار و آنلاین به شبکه وصل است و به لحاظ زیرساختی و علمی به سمتی پیش می‌رویم که پیش بینی منطقه‌ای را ارائه دهیم.

با چه مشکلات و نقاط ضعفی مواجه هستید؟

یکی از بسترهای هواشناسی اینترنت است تا بتوانیم به شبکه جهانی وصل باشیم و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنیم اما گاهی سرعت اینترنت در سطح منطقه بسیار کند عمل می‌کند که مشکلاتی به وجود می‌آورد.

گاهی هم مردم انتظاراتی بیشتر از توان ما دارند که باوجود میزان امکانات و بسترهای موجود نمی‌توانیم پاسخ دهیم.

دغدغه اصلی ما این است که بتوانیم این خطاها را از بین ببریم و انتظارات مردم را برآورده کنیم.

روزانه چه تعداد تماس مردمی دارید؟

روزانه حدود ۲۰۰تماس مردمی داریم که پاسخ می‌دهیم.

چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟

سال ۹۲ازدواج کردم و به تازگی دخترم نیلا به دنیا آمده است.

اگر فرزندتان بخواهد وارد حیطه هواشناسی شود، موافقت می‌کنید؟

به نظرم همه چیز به علایق افراد بستگی دارد و باید از کاری که انجام می‌دهد لذت ببرد.

هواشناسی تقریبا علم سختی است که با شاره‌ها و سیالات سر و کار دارد اما برای ما لذت بخش و شیرین است و اگر روزی هم دخترم بخواهد وارد این کار شود مخالفتی نمی‌کنم.

اگر کسی بخواهد وارد هواشناسی شود باید از چه شاخصه‌هایی برخوردار باشد؟

ابتدا باید از ریاضیات بسیار قوی برخوردار باشد چراکه در علم هواشناسی ریاضیات پیشرفته‌ای داریم و همچنین درک فیزیک بسیار بالایی باید داشته باشد.

یک هواشناس نباید خیلی زود خسته شود چراکه ممکن است گاهی پیش بینی‌هایش اشتباه شود و در کار خود استمرار داشته باشد.

همچنین باید در برابر برخی اظهار نظرهای مردم که از روند کار هواشناسی آگاه نیستند و نسبت به برخی پیش بینی های غلطی که پیش می‌آید انتقاد می‌کنند، صبور باشد.

ما هم دوست نداریم که حتی یک پیش بینی اشتباه رخ دهد اما ابزار و امکانات ما محدود است.

سطح علمی کارشناسان هواشناسی کشورمان با کشورهای خارجی هیچ تفاوتی ندارد اما امکانات بیشتری نیاز داریم و ما در مسیر پیشرفت قرار گرفته‌ایم.

علم هواشناسای در استان قزوین چه میزان قدمت دارد؟

براساس آمارهایی که از فرودگاه قزوین داریم، هواشناسی در این استان قدمت ۵۰ساله دارد.

از خاطرات تلخ و شیرین در دوران کاری خود برایمان بگویید.

پیش بینی‌های اشتباهی که گاهی اتفاق میفتد از خاطرات تلخ ما است.

از خاطرات شیرین هم می‌توانم به این خاطره اشاره کنم که نزدیک ایام عید نوروز از صبح بیش از ۲۰۰تماس از خانم‌های خانه‌دار داشتیم که می‌خواستند برای شستشوی فرش از وضعیت جوی مطلع شوند.

طبق پیش بینی‌های انجام شده به همه گفتم که بارندگی در پیش است و از شستشوی فرش خودداری کنند اما وقتی به منزل رفتم دیدم که مادرم فرش شسته است.

گفتم: چرا فرش شسته‌اید؟! که در جواب گفت: من به هواشناسی اعتقاد ندارم!

در حالی که در آن روز بارندگی اتفاق افتاد و این ماجرا به یک خاطره شیرین برای ما تبدیل شد.

انتهای پیام/ 

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۶۲۷۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اشتباه عجیب در دوبله مستند تلویزیونی
 • سقوط بهمن در خرگوش دره چالوس خسارتی نداشت
 • بهرنگ توفیقی: جنجال‌های سریال «پدر» به من ربطی نداشت
 • شکاری: یمن چیزی برای از دست دادن نداشت/ هیچ تیمی جلودار ما نیست
 • آرسن ونگر: هیچ‌کس انتظار قهرمانی قطر در جام ملت‌های آسیا را نداشت/ مدل آموزشی قطری‌ها شایسته ستایش و دنباله‌روی است
 • گرانی عجیب و غریب استیضاح وزیر جهادکشاورزی را کلید زد/اشتباهی فاحش در دوبله مستند بروس لی/مطهری پیگیر ماجرای «فردوسی‌پور» شد/واکنش صوفی به عدم حضور رئیس جمهور در گلستان
 • رضا شکاری: یمن چیزی برای از دست دادن نداشت/ مدعی آسیا هستیم و تیمی جلودار‌مان نیست
 • شاخص تیر ماه نسبت به ماه گذشته کاهش نداشت
 • اشتباهی فاحش در دوبله مستند بروس لی+عکس
 • عکس پانته آ بهرام بر سر سفره هفت سین
 • عجیب و غریب‌ترین خودرو‌های نظامی جهان+تصاویر
 • رنج‌ها و اتفاقات دردناک زندگی «سلین دیون»
 • رجایی: مرحوم هاشمی به زهد ظاهری اعتقادی نداشت
 • واکنش مهران مدیری به سوال پانته‌آ بهرام درمورد شغل بازیگری
 • دختر جوان مرد مست را به باد کتک گرفت / او طاقت ظلم این مرد را نداشت+ فیلم
 • تکذیب حضور خواننده جنجالی در برنامه احسان علیخانی/ درگذشت ناگهانی دوبلور پیشکسوت/ کمدین خندوانه تصادف کرد
 • گفتگو با بهرام قاسمی: گاهی اوقات اگر صریح جواب بدهم مخرب است/کار سخنگویی کار سختی است / ایران در امور داخلی دیگر کشور‌ها دخالت نمی‌کند
 • ضیا: آقای علیخانی به خودت نگاه کن و دروغ نگو
 • تنگه بهرام چوبین از مهمترین جاذبه های تاریخی و طبیعی دره شهر است