ایالت نبراسکا آمریکا برای نخستین‌بار در آمریکا از داروی شبه‌مرفینی فوق قوی فنتانیل برای اعدام استفاده کرده است. فنتانیل همان ماده مخدر آزمایشگاهی است که در کانون بحران مرگ و میر ناشی از اعتیاد در آمریکا و کانادا قرار دارد. نبراسکا آخرین اعدام را در سال ۱۹۹۷ با استفاده از صندلی الکتریکی انجام داده بود.

ایران آنلاین /کاری دین مور، محکوم ۶۰ ساله که در سال ۱۹۷۹ دو راننده تاکسی را به قتل رسانده بود پس از ۲۱ سال توقف اجرای احکام اعدام در نبراسکا، با تزریق فنتانیل اعدام شد.

او که خود خواستار اجرای حکمش شده بود نخستین اعدامی با استفاده از این نوع ماده شبه مرفینی در تاریخ آمریکاست. مقام‌های قضایی آمریکا گه در چند سال اخیر برای دسترسی به مواد ترکیبی برای اعدامبا مشکل و امتناع شرکت‌های داروسازی روبرو بوده‌اند، تاکنون از فنتانیل استفاده نکرده بودند و در چند مورد اخیر کوکتلی مرکب از چند ماده را برای اجرای احکام اعدام مورد استفاده قرار داده بودند.

بنابر گزارش یک روزنامه محلی مقام‌های قضایی در نبراسکا برای اعدام آقای مور از کوکتلی که شامل دیازپام، فنتانیل، پتاسیم کلراید و سیس‌آتراکوریوم استفاده کرده‌اند.

به گزارش واشنگتن‌پست، پس از تزریق حدود ۲۳ دقیقه طول کشید تا پزشکان مرگ آقای مور را اعلام کنند.

فنتانیل یک شبه‌مرفین بسیار قوی است که سرمنشاء طبیعی ندارد و تنها در آزمایشگاه تولید می‌شود.

شرکت داروسازی آلمانی کابی هفته گذشته با طرح یک شکایت در دادگاه تلاش کرده بود جلوی اجرای این حکم اعدام را بگیرد.

اما این شکایت به جایی نرسید و آن طور که روزنامه واشنگتن پست مدعی است دادستان کل ایالت نبراسکا گفته: "مردم نبراسکا با درصد بالایی خواهان از سرگرفتن مجازات اعدام درباره آقای مور شده بودند."

فنتانیل که ۱۰۰ برابر مرفین (۵۰ برابر هرویین) قدرت دارد بیش از ۴۰ سال پیش وارد مصارف پزشکی شد و چسب‌های آزادکننده تدریجی آن که برای دردهای شدید ناشی از سرطان کاربرد دارد، از چند سال پیش در ایران هم تولید می‌شود.

این ماده که برخلاف مخدرهای طبیعی (تریاک، مرفین و هرویین) ریشه گیاهی ندارد و تماما در آزمایشگاه تولید می‌شود با سرعتی به مراتب بیشتر از مرفین و هرویین از غشاءهای محافظ مغز و نخاع عبور می‌کند و با قدرتی اعجاب‌آور بروی گیرنده‌های مرفینی مغز تاثیر می‌گذارد.

به همین علت فنتانیل موجب تسکین فوری درد و نشئگی سریع می‌شود اما موضوع اینجاست که این ماده به سرعت بروی دستگاه تنفسی و کارکرد قلب هم تاثیر می‌گذارد و شاید حتی پیش از آن که نشئگی سراغ مصرف‌کننده بیاید با توقف دستگاه نتفسی او را به بیهوشی می‌برد و در آستانه مرگ قرار می‌دهد.

گریگور رابتسون، شهردار ونکوور، در خلال فیلم‌برداری مجموعه فنتانیل به من گفت که در طول سال گذشته میلادی فقط در ونکوور هر روز یک نفر به علت اُوردوز جان داده و اریک باکلر، افسر مبارزه با موادمخدر پلیس فدرال کانادا (آر‌سی‌ام‌پی) هم گفت که تقریبا دیگر هرویینی در ونکوور توزیع نمی‌شود و آنچه در کف خیابان با نام گرد "سفید چینی" معامله می‌شود فقط فنتانیل است.

او هشدار داد که فنتانیل دیر یا زود سراغ همه جوامعی که در آنها مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر مرفینی قابل توجه است خواهد رفت و در کانادا و آمریکا که چهار سالی است با این بحران روبرو هستند نشانگانی وجود دارد که مواد مخرب‌تری چون کارفنتانیل هم در راه است؛ ماده‌ای که ۱۰ هزار برابر مرفین قدرت دارد و تاکنون مصرفی برای آدمیزاد نداشته و تنها برای از پا انداختن موجودات عظیم الجثه‌ای چون فیل استفاده می‌شده است.

ک شرکت داروسازی دیگر، سندوز، هم هفته پیش خواسته بود که مقام‌های نبراسکا بگویند چه کسی یا چه شرکتی داروی ترکیبی برای اعدام آقای مور را تهیه کرده چرا که به ادعای آنها نبراسکا این مواد را به طور "قانونی" به دست نیاورده است.

شرکت‌های داروسازی آمریکا چند سالی است که فروش مواد لازم برای اجرای احکام اعدام از طریق تزریق دارو را متوقف کرده‌اند چرا که می‌گویند استفاده از محصولات آنها برای اعدام، برایشان بدنامی به بار می‌آورد.

نبراسکا تنها ایالت آمریکا نیست که استفاده از فنتانیل را برای اعدام محکومان در نظر گرفته است. ایالت نوادا هم ماه گذشته تصمیمی مشابه برای اعدام یکی از محکومان در نظر داشت اما در پی طرح یک شکایت در دادگاه این ایالت، فعلا اجرای آن را به تعلیق درآورده است.

فنتانیل که در چهار سال گذشته موجب مرگ ده‌ها هزار نفر در آمریکا و کانادا شده مصارف پزشکی فراوانی برای تسکین سرطان‌های پیشرفته و داروی بیهوشی دار اتاق‌های عمل دارد اما در چند سال گذشته ورود غیرقانونی او به بازار موادمخدر به افزایش بی‌سابقه مرگ و میرهای ناشی از سوءمصرف مواد (اوردوز) انجامیده است به طوری که آمریکا و کانادا با اعلام وضعیت فوق‌العاده بهداشتی تلاش می‌کنند از مرگ و میرهای فزاینده در این زمینه جلوگیری کنند./بی بی سی

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

دوومیدانی‌‌کاران برتر مشخص شدند/ تفتیان و قنبرزاده بر سکوی نخست ایستاددند

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از فدراسیون دوومیدانی، مسابقات دوومیدانی انتخابی تیم ملی مردان از ظهر امروز با حضور ورزشکارانی از استان‌های مختلف کشور در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب برگزار شد.

برگزاری این رقابت‌ها در حالی بود که ماده‌های پرش با نیزه و پرش طول به دلیل بدی شرایط جوی برگزار نشد و دوندگان ۱۰ هزار متر نیز از ادامه رقابت خود انصراف دادند.

اسامی نفرات اول تا سوم ماده‌های مختلف به شرح زیر است:

ماده ۱۱۰ متر با مانع: ۱- میلاد سیار ۱۴:۱۵ ۲- آرمین سبحانی ۱۴:۷۱ ۳- علی سلامتیان ۱۴:۷۲

ماده ۱۰۰ متر: ۱- حسن تفتیان ۱۰:۰۹ ۲- سید مهران حسینی ۱۰:۳۸ ۳- رضا قاسمی ۱۰:۴۴

ماده ۸۰۰ متر: ۱- امیر مرادی ۱:۵۰:۹۶ ۲- عبدالرحیم درزاده ۱:۵۲:۳۷ ۳- علی عالمی ۱:۵۳:۴۱

ماده ۴۰۰ متر: ۱- مهدی رحیمی ۴۷.۵۸ ۲- سهند توانایی ۴۸.۴۵ ۳- رضا کاشف ۴۹.۷۰

ماده پرتاب دیسک: ۱- بهنام شیری ۵۹.۷۰ ۲- محمد صمیمی ۵۷.۶۲ ۳- سجاد پیرآیقرچمن ۵۴.۳۳

ماده ۱۵۰۰ متر: ۱- محمد جعفری آخماز ۳:۴۹.۶۰ ۲- امیر زمانپور ۳:۴۹.۹۲ ۳- علی فهیمی ۳:۵۱.۳۴

ماده پرش سه گام: ۱-و حید صدیق ۱۵.۳۴ ۲- حمیدرضا کیا ۱۵.۲۱ ۳- هادی مداحی ۱۴.۷۶

ماده پرش ارتفاع: ۱- کیوان قنبرزاده ۲.۱۵ متر ۲- رضا سلیمی ۲.۰۵ متر ۳- حسین بیزار ۲.۰۰ متر

ماده پرتاب نیزه: ۱- یوسف یوسف‌وند ۶۷.۱۰ متر ۲- مصطفی نیکخواه ۶۲.۳۱ متر

ماده پرتاب چکش: ۱- رضا مقدم ۶۷.۸۲ متر ۲- داوود ملک‌پور ۴۲.۰۰ متر

ماده ۳ هزار متر با مانع: ۱- مسلم نیادوست ۹:۰۹.۷۲ دقیقه ۲- بهزاد مصطفوی ۹:۳۰.۷۶ دقیقه

ماده ۲۰۰ متر: ۱- فرشاد اداوی ۲۱.۳۴ ثانیه ۲- محمدرضا فریدی ۲۱.۴۶ ثانیه ۳- رضا قاسمی ۲۱.۶۴ ثانیه

ماده ۵ هزار متر: ۱- جواد علیزاده ۱۶:۴۴.۱۰ دقیقه ۲- عطا اسدی ۱۷:۱۷.۸۶ دقیقه

ماده ۴۰۰ متر با مانع: ۱- مهدی پیرجهان ۵۰.۹۴ ثانیه ۲- جواد شوریابی ۵۲.۵۳ ثانیه ۳- رضا ملک‌پور ۵۲.۶۰ ثانیه

ماده پرتاب وزنه: ۱- شاهین جعفری ۱۸.۰۰ متر ۲- محمدرضا طیبی ۱۷.۷۳ متر ۳- علیرضا مهرصفوتی ۱۷.۵۵ متر  

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۷۱۰۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دختر 27 ساله از گذراندن ۹ نوروز در زندان زنان چه می‌گوید؟/ پایان خوش 9 سال انتظار برای اعدام
 • رئیس جمهور بیمار الجزایر برکنار شد
 • بی خبری از انتقال وحوش منطقه حفاظت شده خانگرمرز/ ۷راس ماده در میان ۲۶ وحوش منتقل شده به ملایر وجود دارد
 • چه مجازاتی در انتظار کارفرما‌هایی است که از بیمه کردن کارگران خودداری می‌کنند؟
 • درخواست رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر درباره پست ریاست جمهوری
 • ۵ روش کاهش وزن با لیمو و زنجبیل
 • وظایف مدیریت بحران چیست؟ بودجه آن چقدر است؟ +چارت سازمانی و ساختار
 • 11 هزار و 63 کیلوگرم ماده غذایی فاسد در آستارا امحاء شد
 • طرح شکایت کیفری سازمان بورس از ۱۸ کانال تلگرامی
 • ویژه‌نامه نوروزی-۱۲|چرا آیت‌الله منتظری عزل شد؛ بازخوانی ۲ نامه تاریخی امام خمینی
 • مقررات حوادث کار برای بیمه شدگان تامین اجتماعی
 • سیل در نبراسکا ارتش آمریکا را تسلیم کرد
 • ۴ دلیل اصالت نامه«عزل» منتظری/وقتی اشک در چشمان رهبرانقلاب جمع شد
 • معرفی و بررسی انواع قرارداد کار/ از قرارداد کار چه می‌دانید؟! + نکات مهم
 • مقررات حوادث کار برای بیمه شدگان تامین اجتماعی/ صفر تا صد شیوه حمایت تامین اجتماعی از بیمه شدگان
 • قهرمانی تفتیان، قنبرزاده و مرادی در انتخابی تیم ملی
 • اعدام یک زن با شمشیر در عربستان/ ادای احترام داماد شیعه عربستانی به ائمه اطهار در مراسم عروسی/ اقدام دیوانه وار یک مرد در پریدن به محل نگهداری شیرها + فیلم
 • با اصلاح قوانین، 4هزار نفر را از اعدام و 12هزار نفر را از زندان‌ نجات دادیم
 • سرقت ٢٠ خودروی نمایندگان مجلس تکذیب شد/ چکش‌کاری تقاضای استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس/ قولی که بوی نفت می‌دهد/ هشدار به اقدام متقابل/ آب به خرمشهر رسید