به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛محمدرضا کربلایی کارشناس علوم قرآنی درباره انتقال مفهوم مهدویت گفت: از موضوعات مهمی که در روند انتقال فرهنگ مهدویت باید همواره به آن توجه داشته باشیم، استفاده از ابزار‌های لازم و مناسب در این مسیر است چراکه گاهی انتخاب نادرست در این راستا می‌تواند نتایج جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به گسترش وسیع فضای مجازی و استفاده از شبکه‌های ارتباطی مختلف در این فضا برای موضوعات مختلف، بهتر است مومنان و همچنین افراد دست اندرکار برای انتقال مفهوم مهدویت از فضای مجازی هم به شکلی ویژه بهره بگیرند چرا که در روزگار کنونی مردم بخش زیادی از زمان خود را به استفاده از چنین فضا‌هایی اختصاص می‌دهند.

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: نگارش کتاب‌های مفید درباره امام زمان (عج) و همچنین موضوع مهدویت یکی دیگر از راه‌های مهمی است که عالمان و نویسندگان حوزه دینی و اعتقادی می‌توانند همواره به آن توجه جدی داشته باشند از این رو لازم است نویسندگان با به روز کردن اطلاعات خود در چنین حوزه‌هایی هرچه جدی‌تر و با اراده‌تر در مسیر ارائه راهکار‌های تاثیرگذار گام بردارند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: البته برای انتقال و دریافت مفهوم عمیق مهدویت تنها آگاهی پیدا کردن از راهکار‌های تاثیرگذار در این زمینه، ضمانت موفقیت نخواهد بود بلکه فردی که می‌خواهد چنین مفهوم اصیل و ارزشمندی را انتقال دهد و یا آن را دریافت کند باید به طور ذاتی از یکسری زمینه‌های لازم برخوردار باشد، چون فردی که هیچگونه زمینه لازم را در امور دینی و مذهبی نداشته باشد، نمی‌تواند در این مسیر به موفقیت دست پیدا کند.

کربلایی افزود: افرادی که در راستای انتقال مفهوم مهدویت گام بر می‌دارند باید هویت اخلاقی خود را پرورش دهند و برخی از خصوصیاتشان مانند صبر را بیش از پیش بالا ببرند چرا که یک فرد منتظر به طور ذاتی باید شکیبایی زیادی داشته باشد تا بتواند در مسیر انتظار برای ظهور حضرت قائم (عج) پابرجا یماند.

وی خاطرنشان کرد: فرد منتظری که تصمیم دارد در راستای انتقال فرهنگ مهدویت گام بردارد، باید از نظر عملکردی نیز شخصیتی فعال داشته باشد که در مواجهه با امور مختلف دچار هراس نشود چرا که تنها یک فرد برخوردار از عنصر ارزشمند شجاعت می‌توانند در مسیر بندگی و سپس انتظار به شیوه‌ای موفقیت آمیز عمل کند.

منبع:میزان

انتهای پیام/

لزوم افزایش صبر منتظران ظهور/ابزاری که به مسیر انتقال مفهوم مهدویت کمک می‌کند

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

کتاب هایی که شخصیت بانوی صبر و استقامت را روایت می کنند

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، کتاب هایی در زمینه شخصیت حضرت زینب ( س ) نوشته شده و هرکسی از یک زاویه به  ابعاد وجودی ایشان پرداخته است در اینجا معرفی می کنیم که درباره حضرت زینب سلام الله علیها نوشته شده اند.

آفتاب در حجاب

«آفتاب در حجاب»  اثر سید مهدی شجاعی، نویسنده چیره‌دست کشورمان در مورد حضرت زینب (س) است. وی در این کتاب با نثر روان و زیبایش واقعه کربلا و عاشورا را از زبان آن حضرت روایت می‌کند.

او در این نوشتار، چیره‌گی‌اش را در زمینه توصیف لحظه های تاثیر گذار داستان با چاشنی مستند بودن وقایع تاریخی درآمیخته است تا حاصل آن واگویه ای زیبا، روان و واقعی از رنج های حضرت زینب (س) باشد.نویسنده در این کتاب با مخاطب قرار دادن آن بانوی بزرگوار مانند روایتگری که گویا در واقعه کربلا حضور داشته و در لحظات سخت آن روز با حضرت زینب (س) همراه بوده است خاطراتش را بازگو می کند.

این کتاب در ۱۸ فصل یا به تعبیر نویسنده، در ۱۸ پرتو نوشته شده و انتشارات نیستان آن را منتشر کرده است. «آفتاب در حجاب» از زمان انتشار تاکنون، بیش از ۱۰ بار تجدید چاپ شده است.

الخصائص‌الزينبيه؛ ويژگی های حضرت زينب عليهاالسلام

  علامه سيد نورالدين حائری جزايری کتاب الخصائص‌الزينبيه؛ ويژگی های حضرت زينب (س) را نوشته است. در اين كتاب ولادت، القاب، عصمت، شمايل و دلايل، جهاد، امتحان و معرفت حضرت زینب (س)، مراتب خوف و رضا و تسليم ایشان مصايب و بليات، صبر و مواسات و غيرت ايشان، نيابت خاصه و خدمات آن بانوی بزرگوار در كربلا، شباهت عقیله بنی‌هاشم با برخی از انبياء و امامان و خطبه‌های آن حضرت مطرح و بحث شده است.

کتاب حاضر یکی از کتاب‌های مهم در زمینه زندگانی حضرت زینب (س) است.نویسنده کتاب دلیل نگارش این کتاب را مشاهده مطالب نادرست و غلط در کتاب‌های مقتل عنوان کرد. کتاب برای اولین‌بار سال 1341 به زبان عربی به نگارش درآمد و بلافاصله به منزله اثری خدشه‌ناپذیر و قابل اعتماد به زبان‌های رایج دنیا ترجمه شد.

خطبه های آتشین:

کتاب «خطبه های آتشین» ترجمه محمد مهدی آجیلیان مافوق که مجموعه ای از سخنان و خطبه های حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در کوفه، شام و مدینه پس از واقعه عاشورا است  به همت گروه دین و معارف زائر گردآوری و برای نخستین بار در انتشارات آستات قدس رضوی  چاپ و منتشر شده است.

این کتاب با توجه به این حقیقت مهم که اگر حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نبودند، کربلا در کربلا باقی می ماند،  در پنج فصل شامل خطبه حضرت زینب(س) در کوفه، خطبه امام سجاد(ع) در کوفه، خطبه حضرت زینب(س) در شام، خطبه امام سجاد(ع) در شام و خطبه امام سجاد(ع) در نزدیک مدینه گردآوری و تدوین شده است.در جمع آوری مطالب این کتاب از منابع و مراجع متعددی استفاده شد. از آن میان می توان به بحار الانوار، مقتل الحسین، مقاتل الطالبیین، الفتوح و الطبقات الکبری اشاره کرد.

زندگانی زینب کبری علیها السلام یا قهرمان زنان جهان

کتاب حاضر به صورت مختصر به بیان زندگانی حضرت زینب کبری سلام الله علیها می پردازد.از جمله مطالبی که در این کتاب آمده است می توان به مطالب زیر اشاره کرد: مقدمه، اسیر آزادی بخش، تولد حضرت زینب (س)، در عصر خلفا، در عصر علی بن ابی طالب (ع)، در عصر امام حسن (ع)، در عصر امام حسین (ع)، نبرد کربلا، در شهر کوفه، در مجلس ابن زیاد، کاروان اسیران در قصر یزید، در بازار شام، جبهه گیری جدید در مقابل فشار افکار عمومی، حرکت به سوی مدینه.

کتاب «زینب فریاد فرمند» 

کتاب «زینب فریاد فرمند» نوشته آنتون بارا در شش فصل با عنوان‌های «آماج مصائب»، «عروس شهادت»، «بانوی قهرمان کربلا»، «فریادی که انقلابی را کامل کرد»، «بانوی مقدس» و «حماسه پیروزی» و کتاب «زینب کبری (س) پیام‌آور عاشورا» در چهار فصل با عنوان‌های «زندگانی فردی زینب کبری (س)»، «حیات سیاسی»، «قیام» و «زینب وقیام امام حسین (ع)»، هر یک در شمارگان ۳۰۰۰ جلد از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. «زینب فریاد فرمند» ترجمه اثری از دکتر آنتوان بارا نویسنده مسیحی است که متن عربی آن اثری فاخر و منثور در ادبیات عربی به حساب می‌آید. متن اصلی آن پیش‌تر توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل به چاپ رسیده و  غلامحسین انصاری مترجم باتجربه با قلم شیوای خود آن را به فارسی برگردانده است. 

کتاب «زینب کبری (س) پیام‌آور عاشورا»

این اثر در قالبی عمیق به زندگی و حیات عقیله بنی هاشم می‌پردازد و  منصوری لاریجانی نویسنده این کتاب با رعایت ایجاز و روانی قلم خود، خوانندگان این اثر را به ضیافت پربرکت حضرت زینب (س) میهمان کرده‌است.این کتاب هم در نشر بین الملل منتشر شد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

کلیدواژه: دانستنی ها احادیث

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۸۳۲۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کیوان الستی: تخلفات پژوهشی یک مسأله اجتماعی است- 1
 • روح بزرگ ایران را در اسراری که این سرزمین در خود دارد، کشف کردم.
 • آغاز دهمین دوره مسابقه بزرگ کتابخوانی به استقبال ظهور در آران و بیدگل
 • آیه نگاشت/یاری جستن از صبر و نماز در مواقع سختی
 • تدارک جمکران برای زائران نخستین هفته بهار
 • کشف روح بزرگ ایران در تنوع اقوام
 • فلسفه تشبیه امام عصر(عج) به بهار/سنت هایی که زمستان غیبت را تمام می کند
 • ایجاد تمدن اسلامی؛ مهم‌ترین مأموریت منتظران ظهور
 • کندوکاوی در فلسفه کی‌یرکگور/شباهتها و تفاوتهای ابراهیم و آگاممنون
 • امیدواریم گام دوم انقلاب، گام ظهور امام زمان «عج» باشد/استعفای اخیر ائمه جمعه با رضایت قلبی خودشان بوده است
 • توسعه یک پوشش محافظ برای ظهور ابرسربازان
 • مرگ حقیقت؛ آیا پراگماتیسم به شکاکیت می‌رسد؟
 • دچار بدترین نوع سیاست‌زدگی هستیم
 • الگوریتم‌های پیچیده‌تر، انسان‌های ساده‌لوح‌تر؟
 • 5 ابزار مفید برای ترجمه محتوای سایت
 • بهار طبیعت، مَثَلی از بهار حقیقیِ عالَم در عصر ظهور است
 • حضور پررنگ دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی ها/ سال ظهور جوان‌ترها
 • هفت «صاد» که باید برای ظهور مهیا شود/استغفار در ماه رجب فرصت مهم دل تکانی
 • برخی از مسئولان درکی از مفهوم محیط زیست ندارند/ مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجب عدم تعهد مردم به طبیعت