خبرگزاري آريا - خرم آباد - ايرنا - در غوغاي مدرن شدن ، بازگشت به زيبايي هاي اصيل و دست نخورده در دل طبيعت و ساکنين محلي روستاها مي تواند جذابيت خاص داشته باشد تا با توسعه گردشگري جنبه اقتصادي نيز پيدا کند و پويايي و نشاطي اجتماعي و اقتصادي در اين جوامع ايجاد شود.
image
شايد با نام گردشگري روستايي بي درنگ روستاي کندوان و آن معماري زيباي صخره اي در دامنه هاي سهند يا ماسوله پلکاني گيلان با آن سرسبزي و هواي مه آلود با تابستان هاي خنک و زمستان هاي پربرف در اذهان جان گيرد اما اين تمام گردشگري روستايي نيست در جاي جاي ايران زمين روستاهاي بکر و ناشناخته اي وجود دارد که از ظرفيت گردشگري مطلوبي برخوردار هستند.

در لرستان حدود 40 درصد جمعيت استان را روستائيان تشکيل مي دهند که بيانگر ظرفيت هاي طبيعي و فرهنگي منحصر بفرد مناطق روستايي و عشايري اين استان است و مي تواند با توسعه گردشگري روستايي، منجر به پويايي و نشاط در اقتصاد محلي شود.
تعداد 2 هزار و 864 روستا در لرستان وجود دارد و بنا بر گفته مسئولين ميراث فرهنگي و توسعه گردشگري استان لرستان در حال حاضر 44 روستاي هدف گردشگري در اين استان وجود دارد.
بنا بر اعلام اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان لرستان ، روستاهاي `بيشه` ، `سنگ تراشان` ، `ونايي` ، `گوشه شهنشاه` ، `کمندان رباط نمکي` ، `گايکان` ، `دهکرد` ، `ولي عصر` ، `سراوند` ، `چنار گريت` و امامزاده قاسم از جمله روستاهايي هستند که از سوي سازمان ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي بعنوان روستاهاي هدف گردشگري در اين استان مشخص شده اند.
**سنگ تراشان ؛روستايي شبيه به ماسوله در لرستان
در استان لرستان محور گردشگري خرم آباد - سنگ تراشان - آبشار نوژيان در شهرستان خرم آباد از پتانسيل گردشگري مناسبي برخوردار است بطوريکه در روستاي سنگ تراشان زيرساخت هاي طبيعي چشمگيري وجود دارد.
روستاي سنگ تراشان ، بافت کاملا سنتي خود را حفظ کرده و يک محوطه پيش از تاريخي است که داراي يک معبد سه هزار ساله به نام معبد پايتخت سنگ تراشان با شش فصل کاوش است.
اين روستا ويژگي طبيعي خاصي دارد که بعد از هر بارندگي اقيانوسي ابري فضاي روستا را در برمي گيرد.
يکي ديگر از روستاهاي هدف گردشگري مشهور در لرستان روستاي بيشه است که در حال حاضر داراي زير ساخت هاي کامل گردشگري ، راه دسترسي آسان ، اقامتگاه ، رستوران ، سکوي استراحت ، سرويس بهداشتي ، پاسگاه انتظامي و خط راه آهن است.
عطا حسن پور کارشناس ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري لرستان در اين خصوص به ايرنا گفت: نام سنگ تراشان در دوره پهلوي اول بر اين روستا نهاده شده در حاليکه نام قديم اين روستا `اوشه` بوده که حدود 2 کيلومتر پا يين‌تر از محل روستاي فعلي قرار داشته است.
اين محقق باستان شناسي افزود: زمانيکه مهندسان راه‌آهن مي‌خواهند از دره اي، راه‌آهن را عبور دهند به دنبال معادن سنگ مي گردند و اين روستا به محلي براي تراشيدن سنگ‌ها و ساخت پل‌هاي راه‌آهن و زير ريل تبديل مي‌شود.
وي گفت: ويژگي توپوگرافي و ساخت منازل در اين روستا که به شکل پلکاني در يک شيب تند قرار دارد باعث شده است تا امروزه اين روستا بعنوان يکي از روستاهاي هدف گردشگري در لرستان محسوب شود.
حسن پور يادآور شد: ساخت پلکاني خانه هاي اين روستا به گونه اي است که حياط يک خانه ، پشت بام خانه بالايي بوده و در واقع ديوار و حصاري بعنوان جداکننده وجود ندارد.
وي اظهار داشت: عبور عشاير کوچ رو از اين منطقه يکي از ويژگي هاي خاص اين روستا است که عشاير از آن به سمت خوزستان حرکت مي‌کنند و همين کوچ عشاير نيز يک جاذبه گردشگري بسيار زيبا در اين منطقه به شمار مي رود.
حسن پور افزود: مراسم اسفند چيني يکي از ويژگي هاي روستا از منظر مردم‌شناسي است به اينصورت که سالي يکبار زنان روستا، اسفندها را از بوته‌ها براي دوري از چشم بد مي‌چينند.
اين محقق و پژوهشگر ميراث فرهنگي يادآور شد: در روستاي سنگ تراشان درختان کهنسال بلوطي وجود دارد که با قدمتي بالاي 400 سال ، قدمت شان به قبل از سکونت مردم در اين روستا مي رسد.
مديرکل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري لرستان مي گويد: اين استان علاوه بر دارا بودن مواهب گسترده طبيعي و ظرفيت هاي فرهنگي و تاريخي منحصر به فرد ، داراي مناطق روستايي و عشايري زيبايي است.
سيد امين قاسمي افزود: اقامتگاه هاي بوم گردي در طبيعت منحصر به فرد لرستان، روستاهاي هدف گردشگري و زندگي عشايري وجوه قابل تمايز اين استان هستند که امکان جذب گردشگران بسياري در اين استان را ايجاد مي کنند.
**44 روستاي هدف گردشگري در لرستان
معاون گردشگري ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري لرستان در اين خصوص گفت: لرستان داراي روستاهاي متعددي با ظرفيت گردشگري روستايي است و از قابليت هاي بالايي در راستاي توسعه اکوتوريسم طبيعي و مردم شناسي دارد.
ديانوش چراغي ،افزود: در حال حاضر 44 روستاي هدف گردشگري در اين استان وجود دارد که از اين بين 12 روستا به عنوان روستاي هدف گردشگري به تصويب سازمان ميراث فرهنگي رسيده و تهيه طرح هاي مطالعاتي اين روستاها هم اکنون در دست اقدام است.
چراغي افزود: علاوه بر اين تعداد 30 روستاي ديگر در اين استان به عنوان روستاهاي مستعد گردشگري شناسايي شده اند که شرايط لازم را براي قرار گرفتن در ليست روستاهاي هدف گردشگري دارند.
معاون گردشگري ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري لرستان ادامه داد: در برخي از روستاهاي استان علاوه بر ظرفيت گردشگري طبيعي و اکوتوريسم ، ظرفيت گردشگري تاريخي ،فرهنگي و مذهبي نيز وجود دارد.
چراغي بيان کرد: توسعه گردشگري روستايي در روستاهاي داراي ظرفيت علاوه بر جذب گردشگر رونق اقتصادي در جوامع روستايي را نيز افزايش مي دهد.
** وجود 10 اقامتگاه بوم گردي در لرستان
بوم گردي نوعي از گردشگري و سفر به جاذبه هاي طبيعي است اگر اين جاذبه ها در روستاها باشند در حوزه گردشگري روستايي قرار دارد در اينصورت گردشگران در روستا اقامت مي کنند و گاهي ممکن است در فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي روستا مشارکت داشته باشند.
در واقع گردشگران درباره فضاي روستايي و نحوه زندگي روستاييان بسيار کنجکاوند و براي رهايي از تنش هاي روزمره زندگي هاي شهري براي مدتي در روستاها اقامت مي گزينند.
معاون گردشگري ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري لرستان گفت: در حال حاضر 10 اقامتگاه بوم گردي با پيشرفت فيزيکي بالاي 60 درصد در اين استان وجود دارد و 10 مجوز اوليه نيز جهت فعاليت اقامتگاه بوم گردي در روزهاي گذشته صادر شده است.
چراغي بيان کرد: جهت رونق صنعت گردشگري اشتغالزايي در اين زمينه امکان صدور مجوز بوم گردي براي خانه هاي روستايي داراي ظرفيت براساس تيپ بوم گردي در استان وجود دارد.
به گفته وي اکنون اقامتگاه هاي بوم گردي در نقاط مختلف استان به ويژه در شهرستان هاي خرم آباد، بروجرد، اليگودرز فعال است و درساير شهرستان ها نيز اين موضوع در حال پيگيري است.
**بنياد مسکن و مشارکت در گردشگري روستايي
مدير کل بنياد مسکن لرستان نيز مي گويد: با توجه به ضرورت بهره‌مندي از پتانسيل‌هاي گردشگري روستاها و پويايي اقتصاد آنها از مجاري گردشگري روستايي، يکي از وظايف بنياد مسکن در راستاي وظايف محوله به استناد ماده 99 قانون برنامه ششم اين است که در سطح کشور 300 روستاي داراي جاذبه گردشگري با همکاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري شناسايي و نسبت به تهيه و اجراي طرح اين روستاها اقدام شود.
مسعود رضايي افزود: در اين راستا بنياد مسکن لرستان اقدامات اجرايي لازم را به انجام رسانده و براي اجراي طرح گردشگري روستاي بيشه 9 ميليارد ريال ازمنابع اعتباري سال‌هاي گذشته و شش ميليارد ريال از اعتبارات ملي سال 1396 تامين اعتبارشده است.
مديرکل بنياد مسکن لرستان عنوان کرد: در همين راستا طرح هاي گردشگري روستاهاي امامزاده قاسم ازنا 20درصد ، وليعصر پلدختر60 درصد و ونايي بروجرد 50 درصد داراي پيشرفت فيزيکي است.
رضايي يادآور شد: روستاهايي `چنار` و `قلعه خانجان` و `پسيل` خرم‌آباد ، `کوگان` و `افرينه` پلدختر و `کوشکي سفلي` بروجرد نيز که قابليت گردشگري دارند در سطح ملي به عنوان روستايگردشگري مصوب شده اند.
مديرکل بنياد مسکن لرستان اظهار داشت: روستاهايي که براساس بررسي کارشناسي بنياد مسکن داراي قابليت گردشگري بودند روستاهاي امامزاده محمدابن الحسن اليگودرز، تيان، دربند و دره تخت ازنا، امامزاده ابراهيم دلفان، ابوالوفا کوهدشت و روستاي سنگتراشان هستند.
وي گفت: با توجه به تفاهم‌نامه تنظيمي بين بنياد مسکن انقلاب اسلامي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور، امکان پرداخت تسهيلات به منظور ايجاد خانه‌هاي بوم‌گردي و يا تعمير واحدهاي موجود در روستا که قابليت تعميري و نگهداري داشته، تسهيلات قرض‌الحسنه تا مبلغ 15 ميليون تومان پرداخت مي‌شود.
رضايي بيان کرد: در روستاهاي هدف امکان پرداخت تسهيلات احداثي 25 ميليون توماني درنظر گرفته شده است که درصورت درخواست متقاضيان اين بنياد آمادگي لازم براي انجام کار را دارد.
** گردشگري روستايي و توسعه
گردشگري روستايي، يکي از شاخه‌هاي مهم و پرطرفدار در صنعت گردشگري و يکي از فرصت‌هايي است که مي‌تواند علاوه بر منافع اقتصادي، زمينه‌هاي اجتماعي، فرهنگي و زيست‌محيطي را نيز پوشش دهد؛ با تغييرات سبک زندگي در شهرها به نظر مي‌رسد روستاها در آينده به مهم‌ترين مقاصد گردشگران تبديل شوند.
اجراي صحيح صنعت گردشگري بخصوص در بخش گردشگري روستايي مي تواند به رشد و توسعه کسب و کارهاي محلي و بازگشت مردم از کلان شهرها به ديار خويش و تلاش براي حفظ ميراث بومي شود.
1920/6060
انتهاي پيام /*

تصاویر| حضور احمدی‌نژاد در کرج

ولایتی:توازن بین غرب‌وشرق را رعایت کردیم|سوریه،عراق،فلسطین،لبنان،یمن و ونزوئلا در غرب‎ما هستند|اگر سارکوزی به‎تهران می‌آمد،فصل‌نوینی از روابط ایران و فرانسه آغاز می‌شد|چه‌کسی مانع شد؟

تشییع پیکر حجت الاسلام محمد تولایی در روز تاسوعا + فیلم

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۹۱۹۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روستاهای شرق سمنان در محاصره سیلاب/عکس
 • سیل به تعدادی از روستاهای دامغان خسارت زد
 • خسارت بارش‌های رگباری به بیش از ۵۰ روستا در آق قلا
 • سیلاب به روستاهای منطقه سرحدات خسارت زد
 • آیین سوگواره خورشید در روستا وسطی کلا قائم‌شهر
 • انجام طرح بازنگری برای 4500 روستا در کشور
 • لباس محلی قوم های مختلف در ایران
 • افتتاح طرح هادی و آسفالت معابر در روستاهای هشترود
 • رسیدگی به مشکلات بهداشتی مدارس روستایی خرمشهر ضروری است
 • ۱۰ درصد هدررفت آب روستاهای تهران مربوط به انشعابات غیرمجاز است
 • میزان آب روستاهای خارتوران، کافی و کیفیت آن مطلوب است
 • ساخت مجموعه فرهنگی چند منظوره؛ در روستای«بزنج» اسفراین
 • مصرف زیاد بخش کشاورزی دلیل تنش آبی در روستاهای قروه است
 • مساکن روستایی آذربایجان غربی آمارگیری می شود
 • میزان آبدهی چاه های روستایی باشت به نصف رسید
 • نیاز ۷۲۰ میلیارد تومانی اعتبار برای تکمیل طرح جامع آبرسانی به روستا‌های گیلان
 • تجهیز 44 روستا به اینترنت پرسرعت در شهرستان نیر
 • رونق گردشگری از رهگذر ترویج بازی های بومی و محلی
 • راه‌اندازی کتابخانه‌ در مناطق محروم روستایی لرستان
 • 5 طرح گازرسانی در روستاهای تکاب به بهره برداری رسید