مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی از مرمت گنبد چینی خانه واقع در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از سبلان‌ما، عبدالرحمن وهاب زاده  امروز در خصوص آخرین وضعیت مرمت گنبد چینی خانه به خبرنگاران اردبیلی گفت: چینی خانه یکی از بخش های مجموعه فاخر بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی با معماری منحصر به فرد و تزئینات کم نظیر است.

وی افزود: در گنبد دوپوش به هم پیوسته چینی خانه بیش از 10 سال است رطوبت از پوش ها، جداره ها و دیوارهای آن به داخل نفوذ کرده و سبب فروریزی یزدی بندی ها، طلاکاری ها و گچ بری های کارشده در دوره صفویه شده است.

مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ادامه داد: رطوبت حتی موجب آسیب به یزدی بندی های بازسازی شده در سال 67 شده بود.

وهاب زاده تصریح کرد: در مرحله اول به منظور قطع رطوبت های نزولی نسبت به جمع آوری آجرکاری های بدون عایق کاری شده چنبره گنبد اقدام شد.

وی اضافه کرد: در این دوره از تعمیرات دوباره سازی گریو گنبد، عایق کاری، شیب بندی و آجر فرش مجدد نیز اجرا شده است.

مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ابراز امیدواری کرد در آینده با فراهم آمدن امکانات لازم نسبت به قطع رطوبت از پوش های دیگر گنبد نیز اقدام شود.

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

خرم آباد - ایرنا - پایگاه خبری یافته در مطلبی با عنوان ' نه به چهارشنبه سوری چینی' نوشت: در دهه‌های اخیر به یمن تلاش عده‌ای بازرگان وطنی! در کنار ورود اجناس و کالاهای بی‌کیفیت و بنجل، پای باروت و مواد محترقه چینی هم به این جشن ملی باز شد و شد آنچه که نباید بشود.

در ادامه این مطلب آمده است: ایرانی‌ها در طول تاریخ دارای بهترین آداب، سنن و فرهنگ بوده‌اند؛ پیشینیان ما نه‌تنها برای هرماه یا هفته که برای بیشتر روزهای سال مراسم و آیین خاص خود را داشته‌اند.
یکی از این آیین و سنت‌ها، جشن «چهارشنبه‌سوری» است؛ این جشن و آیین هم به‌طور قطع و یقین نظیر سایر آیین و رسوم گذشتگان این سرزمین دارای حکمت و فلسفه خاص خودش بوده و به‌قول‌معروف هیچ اقدام و کار قدیمی‌ها بی‌حکمت نیست؛ بر این اساس، این جشن در اعصار و قرون متوالی در جای‌جای ایران کنونی و نیز ایران فرهنگی در کمال امنیت و آرامش برگزارمی شده است.
تا این‌که در دهه‌های اخیر به یُمن تلاش عده‌ای بازرگان وطنی! در کنار ورود اجناس و کالاهای بی‌کیفیت و بُنجل، پای باروت و مواد محترقه چینی هم به این جشن ملی باز شد و شد آنچه که نباید بشود.
حالا دیگر علاوه بر اقتصاد که حوزه فرهنگمان نیز تحت تأثیر چینی‌ها قرار گرفته و «جشن سوری» یا همان چهارشنبه‌سوری که در ایران باستان مقدمه و پیشواز جشن‌های نوروز به شمار می‌رفته و در آن نه خبری از باروت بود و نه مواد آتش‌زا، اکنون بی‌شباهت به جشن ترقه‌بازی چینی نیست و در حقیقت می‌توان گفت که به مخلوطی از جشن ایرانی و چینی تبدیل شده است.
چشم‌بادامی‌ها نه‌تنها اقتصاد ایران (در پی ورود بی‌رویه اجناس و کالای بی‌کیفیت چینی و تعطیلی پی‌درپی واحدهای تولیدی) که جشن‌ها و مراسم ملی ما را هم به آتش کشیده‌اند؛ جشنی که زمانی موجب شورونشاط و دور همی‌های شادمانه مردم اقصی نقاط این سرزمین می‌شد، اکنون به مراسمی دلهره‌آور و رعب‌انگیز بدل گشته است؛ به‌نحوی‌که روزهای پایانی سال را به کام خانواده‌ها تلخ کرده و خانواده‌ها در چند روز مانده به عید نوروز نگران سلامت فرزندان خود می‌شوند و هرلحظه منتظر شنیدن خبر و حادثه‌ای ناگوارند.
آتش‌بازی و پرتاب کردن مواد منفجره هیچ‌گونه هم‌خوانی با جشن‌های ایرانی که توام با مهرورزی و کمک به نیازمندان و محبت به هم نوعان است، ندارد.
بر اساس آمار منابع رسمی در چهارشنبه‌سوری سال 96 در کشور 4 تن کشته،2082 نفر مصدوم شدند و 160 حادثه آتش‌سوزی در واحدهای مسکونی، تجاری و وسایل نقلیه موتوری رخ داد، از بین مجروحان این مراسم متأسفانه 23 مورد قطع عضو هم ثبت شده، با این حال گزارش پلیس و اورژانس حاکی از آن است که مراسم چهارشنبه‌سوری سال 96 نسبت به سال‌های پیش کم حادثه‌تر بوده است.
بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی، در چهارشنبه پایان سال 96 در لرستان نیز 34 نفر دچار مصدومیت شدند که از این تعداد 29 نفر مرد و 5 نفر زن بودند؛ بیشترین تعداد مجروحان در شهرستان بروجرد بود با 11 نفر؛ در خرم‌آباد و دورود نیز هرکدام 8 نفر، ازنا 6 نفر و الیگودرز 1 نفر دچار حادثه شدند؛ بر پایه این گزارش تعداد مصدومان این مراسم در استان به نسبت به سال نودوپنج 30 درصد کاهش داشته است.
با برنامه‌های آگاهی‌بخش نهادهای فرهنگی و رسانه‌های جمعی به‌ویژه صداوسیما، در سال‌های اخیر آمار حوادث در چهارشنبه آخر سال روند نزولی به خود گرفته و این موضوع نشان می‌دهد که تا حدود زیادی هشدارها و برنامه‌های دستگاه‌های متولی جواب داده و در صورت برخورد مناسب مسئولان با این قضیه، می‌توان از تبدیل چهارشنبه‌سوری به معضلی اجتماعی جلوگیری کرد.
درصد بالایی از مجروحان حوادث چهارشنبه آخر سال در سراسر کشور در سنین نوجوانی و جوانی هستند و به نظر می‌رسد که این قشر که بخش عظیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهد به بهانه‌های مختلف به دنبال تخلیه روانی و هیجانی خود است؛ حالا بهانه آن می‌خواهد چهارشنبه آخر سال باشد یا بُرد شیرین تیم محبوب در یک مسابقه فوتبال و ...چاره این مسئله هم حذف چهارشنبه‌سوری و یا هر جشن و مراسم دیگر نیست.
متولیان امر باید در این خصوص چاره‌اندیشی کنند؛ ممانعت از برگزاری این مراسم که تا حدود زیادی عملی نیست، رها کردن آن‌هم به بهانه این‌که نباید جلوی تفریح و شادی جوانان گرفته شود، هم منطقی نیست.
به نظر می‌رسد ترویج «چهارشنبه‌سوری ایرانی» و نه چینی آن، بهترین راهکار برای برگزاری بی‌خطر و شادی‌آفرین این جشن ملی است؛ به همین دلیل ضروری است صاحب‌نظران و نهادهای مسئول گرد هم‌آیند و در این باره تدابیر لازم را برای احیای این جشن ملی بیندیشند.
گفته می‌شود در ایران باستان این جشن، آداب و رسوم خاص خود را داشته است؛ «سمنوپزان»، «آتش‌افروزی»، «شکستن تخم‌مرغ»، «میر نوروزی»، «شال اندازی»، «قاشق زنی»، «کوزه شکنی» و «بخت‌گشایی» از جمله مراسم حاشیه‌ای در چهارشنبه‌سوری و 5 روز آخر سال بوده است.
احیای این مراسم که الهام گرفته از روح مهر آفرین و نوع‌دوستی ایرانیان است، صدها بار بهتر از برگزاری مراسم «چهارشنبه سوزی» است؛ جشنی که علاوه بر اخلال در نظم عمومی و خسارات فراوان جانی و مالی، بخش زیادی از توان دستگاه‌های امدادی و امنیتی کشور در روزهای پایانی سال صرف آن می‌شود.
منبع: پایگاه خبری یافته
7269/6060

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۰۲۹۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بافت پیرامونی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ساماندهی می شود
 • 6 فیلم دوبعدی و سه بعدی جدید در آسمان نمای گنبد اکران می شود
 • صعود ستارگان چینی به قله اورست
 • طرح ساماندهی بافت پیرامونی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در حال انجام است
 • اهر ، شهری که قدمت چند هزار ساله دارد
 • شیراز| کارگاه‌های مرمت تخت جمشید در ایام نوروز پذیرای مسافران است
 • اعلام برنامه مسابقات انتخابی ایت بال چینی قهرمانی جهان
 • ری؛ شهری باستانی که گردشگران را فرا می خواند
 • نقش رطوبت پوست در ابتلا به بیماری‌های مزمن
 • اهر دروازه بهشت ارسباران
 • نور، با جاذبه های گردشگری آماده میزبانی ازمسافران نوروزی است
 • پايان فعاليت کارگاه هاي مرمت در بناهاي شاخص تاريخي اصفهان در آستانه نوروز
 • طرح ساماندهي بافت پيراموني بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي بررسي شد
 • گشايش موزه‌هاي باستان‌شناسي و مردم‌شناسي بيرجند پس از مرمت و سامان‌دهي
 • تولید آب شیرین از هوا!
 • اقدامات انجام شده در پروژه حفاظت و مرمت کوشک احمدشاهي مجموعه نياوران
 • پایان فعالیت کارگاه‌های مرمت در بناهای شاخص تاریخی اصفهان در آستانه نوروز/ برچیده شدن بخش اعظم داربست‌های ایوان کاخ چهلستون
 • خاک پای گردشگران نوروزی سرمه چشم زعفرانی ترین شهر جهان
 • عکاسخانه مانی شیراز و رویای مرمت + عکس