بعضی افراد نمی‌توانند از عینک استفاده کنند و لنز، این امید را برای آنان به‌وجود می‌آورد که بتوانند عینک خود را بردارند. به نقل از سلامت نیوز، علت استفاده ازلنز چیست؟ ۲۵ درصد افراد دارای عینک از لنز استفاده می‌کنند. در ضمن، لنز کمک می‌کند میدان دید فرد بیشتر شود، چون عینک میدان دید فرد راکاهش می‌دهد. در مواردی که نمره دو چشم مساوی نباشد، لنز تماسی کمک‌کننده است.


برای عیوب انکساری می‌توان از لنز استفاده کرد؟ آیا برای نزدیک‌بینی، دوربینی، پیرچشمی و آستیگماتیسم که از عیوب انکساری هستند، می‌توان از لنز استفاده کرد؟

آستیگماتیسم که به اشکال قرنیه مربوط است، با لنز بهبود می‌یابد، اما اگر آستیگماتیسم مربوط به اشکالات داخل چشم باشد با لنز بهبود نمی‌یابد و تشخیص آن با پزشک است. در بعضی موارد، لنز می‌تواند هم در اصلاح آستیگماتیسم و هم در اصلاح نمره عینک موثر باشد.

آیا برای سالمندان لنز مخصوص وجود دارد؟

بله، اما در ایران استفاده از آن شایع نیست. ما لنز‌هایی داریم که هم برای دید دور است، هم برای مطالعه، مثل عینک دوکانونه. لنز دوکانونه هم داریم برای کسی که می‌خواهد دور و نزدیک را ببیند.

اگر فرد به‌طوراشتباه، لنز را بزند، چه مشکلی پیش می‌آید؟

با چند بار پلک زدن، لنز سر می‌خورد و سر جای خود می‌رود. اگر لنز‌های دوکانونه و آستیگماتیسم اشتباه گذاشته شود، در عرض یک تا دو دقیقه با حرکات چشم به جای خودش برمی‌گردد.

آیا می‌توان لنز زیبایی یا رنگی را خودسرانه تهیه کرد؟

لنز تماسی به گونه‌ای است که هنگام استفاده از خلل وفرج آن اکسیژن عبور می‌کند، چون اگر خون به قرنیه نرسد، ناراحتی در چشم ایجاد می‌شود، اما لنز‌های رنگی این‌طور نیستند یعنی از لنز رنگی اکسیژن عبور نمی‌کند. پس توصیه می‌شود افراد از لنز رنگی کمتر استفاده کنند یا وقتی استفاده می‌کنند، مدت آن کوتاه باشد. افراد باید بدانند لنز رنگی با لنز معمولی فرق می‌کند و باید زمان مصرف آن ر. ا. کوتاه کنند. لنز درمانی را می‌توان صبح تا شب استفاده کرد و این مدت قابل تحمل است، اما از لنز رنگی می‌توان در مهمانی یا عروسی حداکثر به مدت چهار ساعت استفاده کرد. اگر از لنز رنگی بیشتر از این استفاده شود، چشم آسیب می‌بیند.

ناراحتی ناشی از لنز چیست؟

لنز‌ها می‌توانند قرمزی، لک، عدم تحمل، خارش، سوزش و اشک ریزش ایجاد کنند. فردی که لنز دارد، باید هر سه ماه یکبار به پزشک مراجعه کند و معاینه شود و اگر مشکل دارد، استفاده از لنز را کم یا متوقف کند.

چگونه می‌توان از لنز نگهداری کرد؟

کسی که لنز دارد، باید در کیف خود جالنزی و مایع لنز داشته باشد، زیرا در طول روز ممکن است با باد و گردوغبار تماس داشته باشد و این‌ها داخل چشم برود. گردوغبار می‌تواند به قرنیه بچسبد و اگر کثیف و عفونی باشد در لنز عفونت ایجاد می‌کند؛ بنابراین باید این مواد همراه فرد باشد و هروقت احساس کرد گردوغبار داخل چشم رفته، لنز را دربیاورد و شست‌وشو دهد، چشم را تمیز کند و دوباره لنز را داخل چشم بگذارد. اگر با این اقدام، مشکل رفع شد که هیچ، اما اگر خوب نشد، نشان می‌دهد، عفونتی در کار است که در این حالت باید سریع به پزشک مراجعه کند.   منبع: سلامت نیوز 

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گاردین: غرب با چشم بستن بر جنایات در خاورمیانه، ناقوس مرگ نظام لیبرال خود را به صدا در می‌آورد

غرب با ناکامی در مسوول دانستن مصر و عربستان بابت قتل‌های جولیو رگنی و جمال خاشقجی، برای خود دردسر می‌آفریند.

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در مقاله‌ای نوشت: «والدین جولیو رگنی، پژوهشگر ایتالیایی که سه سال پیش (فوریه ۲۰۱۶) در قاهره به قتل رسید، در نامه‌ای به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر تاکید کردند "تا زمانی که این توحش بدون مجازات باقی مانده و تا زمانی که تمام مقصران، بدون در نظر گرفتن سمتشان در ایتالیا محاکمه نشدند، هیچکس در این جهان نمی‌تواند لحظه‌ای در کشور شما بماند و احساس امنیت کند."

دو سال بعد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد آل سعود در کنسولگری ریاض در استانبول به دام افتاد. شواهد صوتی از شکنجه شدید این روزنامه‌نگار و قطع انگشتان او پیش از قطع سر و مثله کردن او خبر می‌دهند.     

قتل‌ رگنی و خاشقجی بسیار وحشیانه و بسیار شبیه بود و اصلا هم اتفاقی نبوده است. آن دو بابت اینکه کارشان را انجام می‌دادند، کشته شدند. وحشیگری و سادیسم این قتل‌ها نه تنها به عدم تحمل مخالفان اشاره دارد، بلکه به این معناست که قاتلان آن‌ها می‌دانند که پاسخگو نخواهند بود.

از زمان کودتای نظامی ۲۰۱۳ صدها تن به اجبار در مصر ناپدید شدند، هدف شکنجه قرار گرفتند و جنازه آنها پیدا شد. با این حال نه سیسی و نه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هیچکدام مسوولیتی نپذیرفتند. تهدید دونالد ترامپ پس از قتل خاشقجی به "مجازات سخت" عربستان هم با واکنش تند او به گزارش اطلاعاتی سیا جایگزین شد و در نهایت رئیس‌جمهوری آمریکا از عربستان به عنوان "متحد بزرگ" یاد کرده و بابت کاهش بهای نفت قدردانی کرد.

سیسی و بن سلمان دقیقا می‌دانند که به لحاظ سیاسی و اقتصادی چه چیزی به دولت‌های غربی که همچنان از آنها حمایت می‌کنند، عرضه کنند. سیسی می‌داند که از نظر دولت ایتالیا، مصر نیروی برقراری امنیت و "مبارزه با تروریسم" در این منطقه است؛ همچنین مانعی بر سر ورود ناخواسته مهاجران به سوی اروپا. در حقیقت مصر تهدید کرده است تا ایتالیا را با مهاجران "لبریز" کند و در نهایت هیچ دولتی در ایتالیا این خطر را نمی‌پذیرد. پس فریاد والدین رگنی هم گوش شنوایی در ایتالیا ندارد.

به همین سبک، بن سلمان هم ارزش عربستان به عنوان یک شریک تجاری برای آمریکا را درک می‌کند و روی بهره‌کشی از نادیده‌انگاری و ساده‌لوحی نگران‌کننده ترامپ حساب کرده ‌است. ترامپ در پاسخ به اینکه آیا فروش تسلیحاتی به ریاض را متوقف می‌کند، گفت: نمی‌خواهم به مشاغل آسیب بزنم. ترجیح می‌دهم میلیون‌ها شغل را حفظ کنم و راه‌حل دیگری پیدا کنم.

سیسی و بن سلمان همچنین توانستند ترامپ را متقاعد کنند تا درباره لیبی تغییر موضع بدهد و از خلیفه حفتر حمایت کند. مصر و عربستان ثابت کرده‌اند که کوچکترین توجهی به دموکراسی ندارند و آشکارا آزادی بیان را خاموش می‌کنند. رگنی و خاشقجی تنها به دلیل ارتباطشان با غرب به تیتر اول تبدیل شدند اما چنین حوادثی در این دو کشور شایع است. قدرت‌های غربی که این روش رفتاری را تحمل می‌کنند یا نادیده می‌گیرند، معتقدند که این افراد نقشی در ثبات و امنیت رو به رشد منطقه‌ای ایفا می‌کنند. جرایمی که آنها هر روز مرتکب می‌شوند، بدون رسیدگی باقی می‌ماند و این منطقه هر روز بیشتر در هرج و مرج فرو می‌رود.

حال به نظر می‌رسد که جهان دوباره روی خاورمیانه متمرکز شده است. آن کسانی که قبلا اهمیت این منطقه را درک نمی‌کردند، اکنون تغییر رویه داده‌اند و آن کسانی که زمانی باور داشتند نظم لیبرال جهانی دست نخورده باقی خواهد ماند و بر حفظ وجهه اخلاقی خود حین حمایت از ستمگران تاکید داشتند، به ریاکاری خودشان پی می‌برند.  

اگر به این مساله توجه نکرده باشیم، خشونت دولتی در خاورمیانه بر ضد کسانی که کار خود را انجام می‌دهند، همچون روزنامه‌نگاران و یا محققان با افزایش اشتیاق ادامه خواهد یافت. حاکمان خودکامه در سراسر جهان عرب اشاعه خواهند یافت. اگر قدرت‌های غربی نتوانند از دموکراسی دفاع کرده، ظلم را محکوم کنند و چشم به روی کشورهایی که شهروندان یا منتقدان خود را می‌کشند، نبندند و نتوانند راه‌حل ارائه کنند، به‌زودی ناقوس مرگ نظام لیبرال خود را به صدا در می‌آورند.»

انتهای پیام

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: لنز چشمی لنز زیبایی مراقبت از چشم

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۰۷۶۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میهمانی متفاوت در ایستگاه آخر دنیا
 • ۵۴۳ زندانی جرائم غیرعمد چشم انتظار کمک های خیرین/وجود ۹۵ زندانی مهریه در زندان های کهگیلویه و بویراحمد
 • گزارش تصویری/مراسم احیای شب قدر در آزادشهر
 • از خوانندگی و نوازندگی تا غسالی! / پای صحبت های چند جوان غسال
 • خوراکی‌هایی که سلامت چشم‌ را تضمین می‌کند
 • عشاق بازی‌های رایانه‌ای، خشن و منزوی در جامعه/ هنگام بازی رایانه‌ای چشم 4000 حرکت در ساعت دارد
 • سروده‌هایی در رثای امیرالمومنین (ع):هرکس که گدای تو شد آقای جهان شد
 • نکات زیبایی بعد از زایمان را بدانید
 • سخنرانی تکان‌دهنده آقامجتبی تهرانی در شب قدر
 • برانکو: بابت هت‌تریک در قهرمانی احساس غرور می‌کنم/ من به جایگاه کی‌روش در تیم ملی چشم نداشتم
 • خطرات خوردن زولبیا و بامیه های رنگی در ماه رمضان
 • آینده برگزیت همچنان در ابهام؛ استعفای ترزا می‌ هم چشم انداز برگزیت را شفاف نکرد
 • تاثير نقاشي بر عملکرد ذهني و جسمي کودک
 • هیچ نقطه‌ای از استان تهران نباید از چشم برنامه ریزان مغفول بماند
 • بیش از ٧٠٠ زندانی نیازمند غیرعمد چشم انتظار هجدهمین جشن گلریزان زندانیان
 • برانکو: بابت هت‌تریک در قهرمانی احساس غرور می‌کنم/ من به جایگاه کی‌روش در تیم ملی چشم نداشتم/ اینکه ربیع‌خواه جذاب نیست دلیل نمی‌شود بازیکن بدی باشد
 • از سوزن‌دوزی برای دربار پهلوی تا دوختن جانماز برای گذران زندگی / 60 سال خاطره در کیسه‌ای پر از نخ‌های رنگی
 • تحلیل گاردین از چشم پوشی غرب در جنایات خاورمیانه
 • اجراي "پالت رنگي " در شمال شرق تهران