به گزارش پارس نیوز، 

اکنون که در آستانه اجرایی‌شدن تحریم‌های ناعادلانه آمریکا، دولت تصمیم گرفته به کالاهای ضروری و اساسی مردم از قبیل دارو و موادغذایی ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد، پرسش اینجاست که چگونه می‌توان از رسیدن کالاهای ارزان واردشده با این ارز به دست مردم اطمینان حاصل کرد؛ به عبارت دیگر بهترین، مؤثرترین و کم‌‌هزینه‌ترین راه برای جلوگیری از گرانفروشی و رانت‌‌خواری ناشی از مابه‌التفاوت ارز دولتی تا آزاد چیست؟

 

روشن هست که دولت از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و بازوهایش چون سازمان حمایت و سازمان بازرسی و نظارت (که پس از مدتی تعطیلی در شرف احیا قرار دارد)، امکانات بازرسی اتاق‌های اصناف و قوه قضائیه از طریق سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی کل کشور تا حد امکان بر قیمت‌های اجناس نظارت می‌کنند و خواهند کرد.

با این حال آیا امکانات، اشراف و نیروی انسانی موجود این دستگاه‌ها برای رصدکردن بازار کشور و شناسایی و مبارزه با این تخلفات کافی است؟

قطعاً خیر. چرا که این دستگاه‌ها صرفنظر از ایرادات ساختاری، تنبلی و بروکراسی که دارند، هر قدر هم نیرو داشته باشند قادر به کنترل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی (این رقم تنها مربوط به واحدهای صنفی مجاز است) نخواهد بود.

لذا کم‌هزینه‌ترین و مؤثرترین راه برای نظارت بر این واحدها و قیمت‌های اجناس، استفاده از ظرفیت خود مردم است.

به نظر می‌‌رسد دستگاه‌های نظارتی می‌باید در کنار استخدام و اعزام بازرس، آگاهی مردم درباره قیمت اجناس و تغییرات آن را افزایش دهند. به گونه‌ای که حتی یک خریدار عادی بداند قیمت یک جنس توسط فروشنده چطور محاسبه و اعلام می‌شود. اگر این گونه آگاهی‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی موبایلی در اختیار مردم قرار گیرد و از شهروندان خواسته شود، از واحدهایی که به هر دلیل گرانفروشی می‌کنند، جنس نخرند و به نوعی آنها را تحریم سود می‌کنند، خود به خود واسطه‌ها تحت تأثیر قرار گرفته و این حس القا می‌شود که گران شدن بی‌ضابطه، باعث تحریم و نخریدن آن جنس خواهد شد.

نگاهی به تنظیم قیمت‌ها در سایر کشورهای پیشرفته هم نشان می‌دهد که فرهنگ مردم که رفتار آنها را شکل می‌دهد، عامل مهمی در کنترل قیمت‌ها و حتی مبارزه با کمبودهاست.

هر چقدر در آن کشورها انجمن‌های مردم نهاد (ان‌جی‌او) قوی وجود دارند که رفتار مردم را جهت می‌دهند، اما در شرایطی که ضریب نفوذ تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی موبایلی از ۸۰ درصد فراتر رفته است، دستگاه‌های نظارتی می‌توانند با تسهیل ارتباط دو سویه با مردم از این طریق، جلوی تخلفات بازار را بگیرند. به عنوان مثال، می‌توان کانال یا کانال‌هایی در فضای مجازی ایجاد کرد که کاربران تصاویر مستند اجناس گران‌شده یا دستکاری شده از نظر وزن، عدم درج قیمت یا صدور فاکتور یا رشد قیمت یکباره یک جنس و مقایسه آن با بهای قبلی همان جنس ـ مثلاً در یکماه گذشته ـ‌ را به اشتراک بگذارند.

این کانال‌ها می‌تواند در سطح استانی راه اندازی شده و میزبان اطلاعات مستند و دارای مدرک و سند شهروندان از گرانفروشی صاحبان کالا یا فروشندگان نهایی باشد.

به نظر می‌رسد اگر دستگاه‌های ناظر در دولت و قوه‌قضائیه با همفکری هم و تشکیل یک اتاق فکر، برای استفاده از ظرفیت مردم در مبارزه با گرانی فکرهای خلاقانه تدوین و روی آن تبلیغات مناسب بکنند، عادی‌ترین شهروندان به یک بازرس بالقوه تبدیل خواهند شد.

روشن است از این رهگذر، فضا برای تخلف و گرانفروشی تنگ می‌شود چرا که سود استفاده کنندگان از ارز دولتی، واسطه‌ها و واحدهای صنفی درخواهند یافت که از این پس با خریدکنندگان خاموش روبرو نیستند، بلکه با پرسشگرانی مواجهند که چرایی رشد قیمت‌ها را مطالبه گری کرده و در صورت دریافت نکردن پاسخی قانع کننده، امکان رسوایی گرانفروش را خواهد داشت.

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

تقی زاده‌های زمانه ما را بهتر بشناسید

به گزارش خبرگزاری بسیج، هادی ابراهیمی عضو هیئت علمی دانشگاه رسانه ملی یادداشتی با عنوان «تقی زاده های زمانه ما» نوشته است.

متن این یادداشت بدین شرح است:

در تاریخ معاصر نمونه های فراوانی از این خودباختگی های فرهنگی می توان یافت که بطور نمونه کسروی ها برای تخطئه فرهنگ دینی و تقی زاده ها برای ترویج سبک زندگی غربی، پیشتازان این نوع نقش آفرینی ها بوده اند.
این روزها در فضای مجازی شاهد تکثیر نمو‌نه های کمی و‌ کیفی فوق الاشاره در راستای بزک کردن چهره پلید غرب و ایجاد جنبش اجتماعی برای استقبال از بیگانگان و فرهنگ بیگانه ایم و مقام معظم رهبری، این خطر را با عنوان میدانداری تقی زاده های زمان ما گوشزد کردند!
تقی زاده های زمانه اگر چه به صراحت تقی زاده رژیم پهلوی از لزوم فرنگی شدن ایرانی ها از موی سر تا ناخن پا سخن نمی گویند، اما هر جا که قلم زدند، قدم زدند، سخن گفتند و یا اظهار نظر کرده و نقش آفریده اند، غرب در قالب امریکا و اروپا مورد حمایت قرار گرفته و هرگونه موضعگیری دینی و‌ملی تخطئه شد.
تقی زاده های زمانه ما با نقد ادبیات انقلاب اسلامی، تا آنجا پیش رفته اند که تمام مشکلات نظام و مردم را ناشی از وجود نیروهای انقلابی در عرصه مدیریت، رواج تفکر بسیجی و توسعه مدیریت جهادی دانسته و از هر دری سخن می رانند، تا افکار عمومی را علیه غرب ستیزها بشورانند و کاری کنند که مردم خودشان امیرکبیرهای زمانه ما را به مسلخ فین ببرند!
این جماعت چشم خویش را بر جنایت های غرب بسته و فقط مبلغ نقاط قوت آنها شده و به نمایندگی از آنها می کوشند، غرب نوازی را جایگزین غرب ستیزی کرده و انقلاب اسلامی را از قابلیت و قدرت تحول آفرینی در جهان به مرز استحاله شدن در داخل سقوط دهند.
مأموریت بزرگ تقی زاده های زمانه ما، جنگ نرم با محتوای تغییر باورها، تغییر ذائقه ها، تغییر مواضع، تغییر رفتارها، تغییر محاسبه ها، تغییر عادتها، تغییر آرمانها، تغییر اهداف، تغییر افکار و اندیشه هل و ابزارها و در یک جمله، پشیمان سازی و به انفعال کشاندن نیروهای انقلابی و مردم در ادامه دادن به انقلابی است که بزرگترین دستاورد امام راحل و ملت انقلابی ایران است.
امروز بزرگترین وظیفه ما، شناسایی تقی زاده های زمانه ما و تشخیص نغمه ها و زمزمه هایی است که بخواهد تفکر غربی را ترویج کرده و به تدریج تفکر انقلابی و اسلامی را تخطئه و تخریب کند.
بهترین راه انجام این وظیفه خطیر، تبیین ماهیت پلید و عملکرد خبیثانه استکبار جهانی و همزمان تبلیغ مواضع انقلابی مقام معظم رهبری و ترسیم عملکرد و نفوذ انقلاب اسلامی در منطقه و جهانی است که مردم و بخصوص جوانانش تشنه استقبال از آن به عنوان تنها راه نجات و رهایی از یوغ استکبار جهانی و تهدید مزدوران دست نشانده و یا تحت حمایت آنان هستند.
امیدواریم نیروهای انقلابی هدف این نغمه گران غرب نواز و اسلام ستیز را درست درک کرده و دریابند که ریشه این قلم ها و سخن ها از کجاست و دنبال چه اهدافی اند.
فهم دغدغه های رهبر معظم انقلاب، نیازمند برخورداری از بصیرت ولایی و انقلابی است که انتظار می رود از این منظر و با درک عمیق این تهاجم ها و توطئه های فرهنگی، مقابله فرهنگی ارزشمندی با این سلسله تهاجمات داشته باشیم.

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: دولت دارو ارز معدن و تجارت قوه قضائیه تعزیرات سازمان بازرسی کل کشور نیروی انسانی استفاده از ظرفیت تلفن همراه فضای مجازی رشد گرانی تبلیغات رسوایی تعزیرات دولت سازمان بازرسی کل کشور قوه قضائیه وزارت صنعت معدن و تجارت پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۲۸۳۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با تعصّب دنبال کالای ایرانی بگردید؛ فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد
 • خوشبخت‌ترین کشور‌های جهان را بشناسید !
 • بازرسان سازمان صمت بر توزیع میوه تنظیم بازار نظارت دارند
 • جلوگیری از ادامه گرانفروشی مرغ / کشف ۴.۵ تن مرغ توسط تعزیرات
 • 107 متخلف صنفی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
 • بیوگرافی بیرجه آکالای بازیگر و دختر شایسته ترکیه و ازدواج های جنجالی اش +تصاویر
 • رونق تولید از جنس محتوای بومی
 • وقتی خدا میزبان می‌شود / ضیافتی از جنس «استغاثه»
 • استیلى: گام اول را محکم برداشتیم/ حمایت پرشور تماشاگران شایسته قدردانى است
 • حاشیه‌هایی که حضور بازرسان آژانس در دانشگاه کاشان به همراه داشت/ وداع دانشجویان با شهدای حادثه تروریستی زاهدان
 • عدّه‌ای بی‌انصافی می‌کنند؛ از آزادی موجود استفاده می‌کنند و به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد
 • پلمپ بیش از هزار واحد متخلف بهداشتی در ایام نوروز/ ۴ هزار مرکز متخلف تهیه و توزیع مواد غذایی به مراجع قضایی معرفی شدند
 • سوغاتی‌های شیرین کردستان را بشناسید
 • گرانفروشی مرغ را گزارش کنید
 • برخورد با عرضه‌کنندگان مرغ 22 هزارتومانی/گرانفروشی را گزارش کنید
 • با عرضه‌کنندگان مرغ 22 هزارتومانی برخورد شد/مردم گرانفروشی مرغ را گزارش دهند
 • میزبانی شایسته از زائران امام رئوف با هر دین و آیینی
 • عاشقانه‌هایی از جنس دلدادگی/ تمنای معتکفان برای آزادی نفس
 • آبشار آب سفید عروس آبشار‌های ایران /حرف‌هایی از جنس آب از دهان کوه + تصــاویر