معاون بهره‌برداری شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: از نظر وضعیت پایداری تولید برق شاخص قابل اطمینان در جهان و در خاورمیانه رتبه اول را داریم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمد نیازی در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از مراکز و بخش‌های مختلف شرکت توزیع برق استان اصفهان  با بیان اینکه این مرکز دارای چهار مجموعه دیسپانچینگ و فوریت‌های برق، بازار برق، ایمنی و کنترل ضایعات، دفتر فنی و بهره‌برداری است، اظهار کرد: کارشناسان و متخصصان بخش دیسپاچینگ و فوریت‌های برق اتفاقات و حوادث را بررسی و پاسخ می‌دهند.

وی ادامه داد: دیسپاجینگ و فوریت‌های برق دارای بخش‌های مختلفی است. در قسمت گروه مطالعات شبکه‌ها از نظر قابلیت اطمینان و پایداری، رصدها و مطالعات لازکم را انجام می‌دهد. همچنین شاخص‌های قابل اطمینان شبکه نیز از دستاوردهای این واحد به‌شمار می‌رود.

ثبت مشکلات و عیوب  در نرم‌افزار "ناب"

مدیر امور دیسپاچینگ و معاون بهره‌برداری شرکت توزیع برق استان اصفهان با اشاره به فعالیت کارشناسان در بخش فوریت‌های برق، گفت: در این مرکز تمامی همشهریان و مشترکین استان اصفهان با تماس با شماره‌ ۱۲۱ مشکلات برقی را مطرح و درخواست مشترکین در نرم افزار ثبت خاموشی‌ها (نرم‌افزار ناب) ثبت و پس از تشخیص اینکه باید مأموران به محل اعزام یا نیازی به حضور کارشناسان نیست،  عیوب برق مشترکین برطرف می‌شود.

نیازی ادامه داد: از نظر ولتاژ بخش‌بندی‌های مختلفی در صنعت برق وجود دارد. نیروگاه‌ها وظیفه تولید برق را برعهده دارند. تبدیل ولتاژ اولیه به ولتاژهای بالاتر و انتقال برق از نیروگاه‌ها به نزدیکی مراکز مصرف مثل شهرها، مناطق صنعتی و روستاها برعهده ما است.

انتظار ذینفعان کسب درآمد بیشتر از فروش انرژی و انتظار مشترکین دریافت برق مطمئن و پایدار

وی اضافه کرد: مشترکین انتظار دارند برق مطمئن و پایداری دریافت کنند. ذی‌نفعان برق که شامل مدیران ارشد برق از توانیر و وزارت نیرو تا شرکت‌های برق منطقه‌ای هستند انتظار دارند با تأمین برق مطمئن و پایدار، فروش انرژی برق بیشتری را دارا باشند و بتوانند از فروش انرژی درآمد بیشتری حاصل کنند. تأمین برق مطمئن و پایدار وظیفه اصلی امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق است.

مدیر امور دیسپاچینگ و معاون بهره‌برداری شرکت توزیع برق استان اصفهان خاطرنشان کرد: مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز نظامی و ... مراکزی است که از نظر ارائه خدمات و امنیت حائز اهمیت و در اولویت است و در صورت قطعی برق این مراکز، اکیپ کارشناسان و متخصصان برای وصل برق سریعاً اقدام می‌کنند.

نیازی تصریح کرد: به طور معمول متوسط زمانی که پس از تماس مشترک با مرکز، برای رفع قطعی برق اقدام می شود، ۲۰ دقیقه است. برای داشتن مدیریتی جامع و کامل نیازمند "رویت‌پذیری شبکه" هستیم به این معنا که قبل از قطعی برق و تماس مشترکین، متوجه بروز مشکل و قطعی برق شویم و برای رفع آن اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه مرکز امور دیسپاچینگ و معاونت بهره‌برداری شرکت توزیع برق استان اصفهان یکی از پیشرفته‌ترین مراکز کنترلی کشور است، گفت: این مرکز از لحاظ سطح خدمات و تکنولوژی قابل استفاده، دارای بالاترین سطح است.

مدیر امور دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان اصفهان با بیان اینکه خاموشی‌های برق دو نوع با برنامه و بدون برنامه است، خاطرنشان کرد: در قطعی‌های با برنامه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته زمان و تاریخ قطع برق منطقه از طرق مختلفی از جمله وب‌سایت شرکت توزیع برق، رسانه ملی، ارسال پیامک به مشترکین دیماندی و ... به اطلاع مردم خواهد رسید اما در خاموشی‌های بدون برنامه که ناشی از اتفاقات شبکه بوده و قابل پیش‌بینی نیست، امکان اطلاع‌رسانی وجود ندارد که در این شرایط برای جلوگیری از رخداد حادثه‌ای بزرگتر، برق منطقه را قطع خواهیم کرد.

ایران حائز رتبه اول خاورمیانه در شاخص پایداری

نیازی با اشاره به اینکه کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی، ژاپن و مالزی شاخص‌های قابل اطمینانی دارند، اظهار کرد: از نظر وضعیت پایداری شاخص قابل اطمینان در جهان، جزو کشورهای قابل قبول و متوسط هستیم و در خاورمیانه رتبه اول را داریم. از نظر استاندارد ایران جزو کشورهای خوب است و شرکت توزیع برق استان اصفهان جزو شرکت‌های برتر در صنعت برق کشور محسوب می‌شود.

غیرحضوری بودن ۹۸ درصد خدمات به مشترکین در سال ۹۸

 هم چنین، معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق استان اصفهان اظهار کرد: شرکت توزیع برق استان اصفهان به‌عنوان شرکتی پیشرو در صنعت توزیع برق کشور، به یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۲۲۳ مشترک در مساحتی به وسعت ۹۱ هزار کیلومتر مربع که شامل ۲۳ شهرستان، ۹۱ شهر و ۱۱۸۷ روستا است خدمت‌رسانی می‌کند و در بخش تعداد مشترکین رتبه چهارم کشوری و در بخش فروش انرژی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

جعفر بحرینی با اشاره به راه‌اندازی مرکز تلفنی سمیع به منظور ارائه مشاوره، پذیرش و پیگیری درخواست مشترکین و متقاضیان، ادامه داد: یکی از اهداف شرکت در سال ۹۸، ارائه ۹۸ درصد خدمات به مشترکین به صورت غیرحضور است که برای تحقق این امر باید فرهنگ‌سازی شود و مرکز سمیع در اصل، سامانه مکالمه به جای مراجعه است.

مدیریت سبز را در دستور کار قرار داده‌ایم

وی گفت: با توجه به بسترهای خوب ایجاد شده در مرکز بصیر، کارشناسان بر مراحل مختلف فرآینده‌ها نظارت و کنترل دارند و برای هر کدام از فرآینده‌ها شاخصه‌هایی تعریف شده است. در بخش مدیریت سبز سعی شده است که در حوزه مشترکین از کاغذ استفاده نشود و پرونده‌ها، مدارک، خدمات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: در راستای اهداف هوشمندسازی شبکه‌های برق اولین قدم، هوشمندسازی کنتورها است. در حال حاضر برخی از کنتورها قابلیت‌هایی را دارا هستند که بدون حضور کارشناسان شرکت در محل، اطلاعات کنتور از طریق GPRS در فاصله زمانی ۱۵ دقیقه یک‌بار  ارسال می‌شود. در حال حاضر این کنتورها برای مشترکین دیماندی نصب شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه فخیم (فراسامانه خدمات یکپارچه مشترکین)، اضافه کرد: این سامانه به منظور برقراری امکان پایش برخط شاخص‌های ارائه خدمت تمام شرکت‌های توزیع برق کشور توسط مدیران عالی شرکت توانیر و همچنین مدیران شرکت‌های توزیع سطح کشور و امکان رصد لحظه‌ای پارامترهای مرتبط با انشعاب برق و انرژی مصرفی توسط مشترکین برق و جلوگیری از بروز خسارات ناشی از مصارف غیرنرمال، نرم‌افزارهای کاربردی فخیم مدیران و فخیم مشترکین طراحی، تولید و در حال بهره‌برداری است.

ارائه طرح‌های تشویقی برای مشترکین دیماندی

بحرینی خاطرنشان کرد: در ساعات پیک‌بار که مصرف برق زیاد است طرح‌های تشویقی برای مشترکین دیماندی در نظر گرفته شده است و در صورتی که در این ساعات مصرف برق خود را به صفر برسانند، می‌توانند در ساعات دیگر شبانه‌روز از طرح‌های تشویقی بهره‌مند شوند. به طور مثال اکر کشاورزان از ساعت ۱۲ تا ۱۶ که پیک‌بار است، از پمپ های برقی استفاده نکنند مصرف برق کل ساعات شبانه‌روز آن‌ها رایگان می‌شود.

منبع: ایمنا

خبر بعدی:

زنگ خطر صنعت خودرو به صدا در آمد +جدول

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که زنگ خطر در صنعت خودروسازی کشور به صدا در آمده و این بخش نیازمند چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از بحران است.

به گزارش مشرق، در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «بررسی آشفتگی ها در بازار خودرو و راه حل‌های فوری تسویه بازار» آمده است: صنعت خودروسازی پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال و نقشی مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارد. پس از سال‌های متمادی تجربه اعمال تحریم‌های فعال، آمریکا و جامعه جهانی آسیب‌پذیری ایران در مورد تحریم‌ها را به خوبی شناخته‌اند. به طور کلی هدف اصلی در تحریم صنعت خودروسازی کشور، تحت تأثیر قرار دادن اشتغال حوزه تولید و درآمدهای ناشی از صادرات از این بخش است به نحوی که بتواند تلاش دولت ایران برای کاهش اتکا به صادرات نفت و ایجاد اشتغال در بخش‌های غیرنفتی را محدود کند.

بازار خودرو کشور همانند دیگر بازارها از ابتدای سال جاری تاکنون دستخوش آشفتگی شده است، هرچند بستر این آشفتگی و نابسامانی در تیرماه سال ۱۳۹۶ با تصویب نامه ممنوعیت ثبت سفارش و حذف‌گری‌مارکت‌ها و تخلف‌های وارداتی پس از آن آماده بود. به عبارت دیگر خروج آمریکا از برجام و عدم همکاری پژو و رنو و همچنین شوک بزرگ ارزی و اخلال در دیگر بازارها مزید بر علت عدم تعادل در بازار خودرو شد. دولت در اکثر بازارهای نامتعادل ورود کرد و به طور نسبی موجبات تعادل در آنها را فراهم کرد اما در بازار خودرو شاید به دلیل تبعاتش، تصمیم‌گیری جهت تسویه بازار و حذف رانت‌جویی‌های شکل گرفته را به تأخیر انداخت و در این بین تغییر مرجع ثبات‌ساز از شورای رقابت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین تغییر وزیر صمت مزید بر علت شد.

در این مطالعه به طور خلاصه وضعیت موجود این صنعت با تکیه بر میزان تولید خودرو، صنعت قطعه‌سازی و واردات قطعات منفصله، بررسی قیمت تمام شده و مبالغ فروش در دو شرکت ایران خودرو و سایپا مورد تحلیل قرار گرفته است. در بخش‌های بعدی نیز چالشها و چرایی آشفتگی صنعت خودرو مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها راهکارهای بهبود وضعیت و برون‌رفت از بحران در قالب دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه شده است.

۱. وضعیت موجود صنعت خودروسازی کشور

الف: تولید خودرو

وضعیت تولید مطابق نمودار ۱ نشان می‌دهد تولید خودرو در ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۷ با کاهش ۳۵.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۱۲ هزار و ۹۷۹ دستگاه رسیده است. روند کاهش تولید خودرو که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ شروع شده بود در شهریورماه متوقف شد و رو به افزایش گذاشت اما در آبان ماه سال ۱۳۹۷ مجدداً روند کاهشی ادامه پیدا کرد. میزان تولید خودرو در دی ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به آذرماه ۲۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

روند تولید خودرو در ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۷ در دو خودروساز ایران خودرو و سایپا تقریباً روندی مشابه با روند کلی تولید در کشور دارد.

ب: وضعیت صنعت قطعه‌سازی و واردات قطعات منفصله خودرو

ارائه آمارهای دقیق برای صنعت خودروسازی با توجه به وجود دو انجمن مختلف یکی ذیل وزارت صمت و دیگری وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین زنجیره وابسته به آن هم در حوزه تأمین و هم خدمات، کار مشکلی است. نتایج بررسی‌ها بر اساس مصاحبه‌های حضوری و آمارهای موجود نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۵۳۰ واحد قطعه‌سازی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ در کشور وجود دارد که میزان اشتغال ایجاد شده توسط این واحدها که زنجیره تأمین مواد را هم شامل می‌شود حدود ۵۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

روند بیکاری و تعدیل نیرو در واحدهای کوچک و متوسط قطعه‌سازی با واحدهای بزرگ متفاوت است. واحدهای قطعه‌سازی بزرگ با روش‌هایی همچون کاهش شیفت، مرخصی‌های اجباری، حذف اضافه کاری و… و با امید به تغییر شرایط با دریافت مطالبات و افزایش تولید (افزایش سفارشات جدید قطعه)، حدود ۱۰ درصد تعدیل نیرو داشته‌اند. اما در واحدهای کوچک و متوسط وضعیت به مراتب بدتر است به گونه‌ای که در ۱۶ واحد قطعه‌سازی مورد بررسی، تقریباً بیش از ۳۰ درصد تعدیل نیرو اتفاق افتاده است که می‌توان تا حدودی آن را به کل واحدهای کوچک و متوسط قطعه‌سازی تعمیم داد.

*مطالبه ۲۰ هزار میلیارد تومانی قطعه سازان از خودروسازان

مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان تا پایان سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ حدود ۴,۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شد که این مقدار به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تا پایان دی‌ماه رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد اگرچه تحریم موجب افزایش افسارگسیخته مطالبات قطعه‌سازان شده است اما ریشه در گذشته و قبل از تحریم نیز دارد. قطعه سازان به عنوان بخش خصوصی واقعی بزرگترین قربانی روند فعلی در صنعت خودروسازی خواهند بود.در هفت ماه نخست سال جاری در مجموع واردات قطعات منفصله خودروهای سواری با کد تعرفه ۹۸۸۷ به ارزش دو میلیارد و ۹۱ میلیون دلار در رتبه اول اقلام عمده وارداتی بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. اگرچه آمار ارزش واردات قطعات منفصله خودروهای سواری در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری نشان دهنده رتبه اول واردات قطعات منفصله خودروهای سواری است اما واردات این اقلام با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ به ۲۳۳۷ میلیون دلار رسیده است. ارزش واردات قطعات منفصله جهت تولید خودرو سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۴ درصدی مواجه شده است.

ج: مواد اولیه مصرفی در صنعت خودرو و قطعه‌سازی

عمده مواد اولیه مصرفی در خودرو مواد پلیمری، ورق سرد فولادی، آلومینیوم، مس کاتدی و فولاد آلیاژی است. در جدول ۱ تغییر متوسط قیمت مواد اولیه مصرفی مورد استفاده در صنعت خودرو در آبان ۱۳۹۷ نسبت به اسفند ۱۳۹۶ ارائه شده است. نتایج نشان می‌دهد بیشترین تغییرات در آلومینیوم با ۱۲۶ درصد افزایش و کمترین مربوط به فولاد آلیاژی با ۵۰ درصد افزایش بوده است.

امکان تأمین ورق فولادی، آلومینیوم، مس کاتدی و سرب در کشور وجود دارد و تنها فولاد آلیاژی از خارج کشور تأمین می‌شود. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که قطعه‌سازان به دلیل نداشتن نقدینگی، هم در تأمین مواد اولیه داخلی و هم خارجی با مشکل مواجه‌اند. تأمین مواد اولیه داخلی عمدتاً از طریق بورس انجام می‌شود که نیاز به پرداخت نقدی است و در مورد تأمین از خارج هم مشکل نقدینگی و هم پروسه ثبت سفارش عمده چالش این بخش برای قطعه‌سازان است.

*به صدا درآمدن زنگ خطر در صنعت خودروسازی

د: بررسی بهای تمام شده تولید و درآمد فروش خودروهای داخلی در ایران خودرو و سایپا

بررسی صورت‌های مالی میان دورهای ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه ۹۷ نشان می‌دهد زیان انباشته ایران خودرو و سایپا بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است. از طرفی مطالبات قطعه‌سازان از کل خودروسازان حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. زنگ خطر در صنعت خودروسازی کشور به صدا در آمده و نیازمند چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از این بحران است. راه‌حل این بحران مطمئناً با لحاظ هر دو طرف عرضه و مصرف، می‌تواند به حل مشکلات صنعت خودرو و در نهایت رسیدن به ثبات در بازار خودرو کمک کند. به این منظور بررسی دقیق بهای تمام شده تولید و درآمد فروش خودروهای داخلی مورد تأکید است.

مطابق جدول ۲، اگر چه شرکت ایران خودرو در ابتدای دوره ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ سود انباشته حدود ۴۴۰ میلیارد تومانی داشته اما در انتهای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ با زیان انباشته بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی مواجه شده است. این در حالی است که زیان انباشته شرکت ایران خودرو برای دوره شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حدود ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است. نکته حائز اهمیت این است که سهم هزینه‌های مالی از زیان خالص این شرکت در دوره مورد بررسی بیش از ۴۰ درصد است.

همچنین وضعیت سود و زیان شرکت سایپا برای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ در جدول ۲ نشان داده شده است. این شرکت در ابتدای دوره ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ زیان انباشته بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیارد تومانی داشته که در انتهای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ به زیان انباشته بیش از ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی رسیده است. این در حالی است که زیان انباشته شرکت ایران خودرو برای دوره شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. سهم هزینه‌های مالی از زیان خالص این شرکت نیز همانند شرکت ایران خودرو سهم عمده‌ای از زیان خالص را به خود اختصاص داده است به گونه‌ای که سهم هزینه‌های مالی در دوره مورد بررسی بیش از ۳۲ درصد زیان خالص این شرکت است.

مطابق نمودار ۳، طی چهار سال منتهی به سال ۱۳۹۶ در شرکت ایران خودرو، همواره مبالغ فروش بیش از بهای تمام شده محصولات بوده است اما، مبالغ فروش در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷، یک هزار میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است. این روند در نه ماهه نخست سال ۱۳۹۷ ادامه یافته به گونه‌ای که مبالغ فروش، بیش از دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است. روند فروش و بهای تمام شده محصولات گروه سایپا طی دوره ۱۳۹۲ تا شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ در نمودار ۴ - ب نشان داده شده است. طی چهار سال و نیم اخیر مبالغ فروش همیشه بیش از بهای تمام شده بوده است. در نه ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ مبالغ فروش، بیش از دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است.

ایران خودرو در سال ۱۳۹۲ چیزی حدود ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان صرف تولید محصولات خود کرده، حال آنکه درآمدی نزدیک به ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از فروش خودروهای مورد نظر نصیب این شرکت شده است. در سال ۱۳۹۳ نیز این شرکت ۱۴ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان صرف تولید محصول کرده و در مقابل، حدود ۱۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان رقم فروش آنها بوده است و به این ترتیب حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سود از تفاوت بهای فروش و قیمت تمام شده عاید این شرکت شده است. همچنین، در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب حدود یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان سود از محل تفاوت قیمت فروش و بهای تمام شده عاید شرکت ایران خودرو شده است. این در حالی است که در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۷، مبلغ بهای تمام شده شرکت ایران خودرو حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده و مبلغ فروش، حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

شرکت سایپا هم در سال ۱۳۹۲، بیش از سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بهای تمام شده تولید داشته، حال آنکه مبلغ فروش آنها نزدیک به سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. در سال ۱۳۹۳ هم سایپا توانسته بیش از شش هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان خودرو بفروشد، حال آنکه مبلغ تمام شده تولید این شرکت کمتر از پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که سودی معادل یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از این محل برای این شرکت به ارمغان آورده است. همچنین، در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب حدود یک هزار میلیارد تومان، یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سود از محل تفاوت قیمت فروش و بهای تمام شده عاید شرکت سایپا شده است. این شرکت طی نه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷، بیش از پنج هزار میلیارد تومان صرف تولید محصول کرده و در عوض، پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش آنها درآمد به دست آورده است. که موجب شده سودی حدود ۳۰۰ میلیارد تومانی در نیمسال نخست سال جاری از این محل به دست آورند. این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که زیان شرکت سایپا در شش ماهه اول ناشی از محل تولید نبوده است. اما در سه ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ زیان شرکت از محل تولید خود را نشان داده به گونه‌ای که حدود ۹ هزار میلیارد تومان مبلغ بهای تمام شده بوده است و مبلغ فروش حدود ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که زیان بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی را از این محل نشان می‌دهد.

در جدول ۳، تعداد تولید و فروش به تفکیک نوع خودرو تولیدی در دو شرکت سایپا و ایران خودرو نشان می‌دهد که تقریباً همه خودروهای تولیدی به فروش رفته و حتی در برخی موارد از ظرفیت تولید مانده از دوره قبل هم به فروش اضافه شده است. همچنین برآورد تولید در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ و سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که نمی‌توان چندان امیدی به تسویه تعهدات قبلی خودروسازان تا پایان سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸ داشت.

همانگونه که در نمودار ۵ نمایش داده شده است، بررسی سود و زیان در دو شرکت ایران خودرو و سایپا به ازای هر خودرو تولیدی بر اساس مبلغ فروش و بهای تمام شده در ۹ ماهه نخست در مقایسه با شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد در شش ماهه ابتدایی سال جاری، شرکت سایپا به جز در خانواده پراید که به ازای هر خودرو بیش از ۵۰۰ هزار تومان زیان ده بوده است در بقیه تولیدات مبلغ فروش بیش از بهای تمام شده بوده است. حتی در خودروی سراتو این اختلاف به بیش از ۲۳ میلیون تومان رسیده است. اما در بررسی صورت‌های مالی ۹ ماهه ابتدایی سال جاری این روند به کلی تغییر کرده و در تمامی تولیدات به جز برلیانس مبلغ بهای تمام شده بیش از مبلغ فروش است.

مبلغ فروش در شرکت ایران خودرو در شش ماهه ابتدایی سال جاری، تنها در سه خودروی هایما، سوزوکی و دانگ فنگ، بیش از بهای تمام شده بوده و در بقیه تولیدات مبالغ بهای تمام شده بیش از فروش بوده است. در گروه سمند و دنا به ازای هر خودرو به ترتیب بیش از ۱۰ و ۸ میلیون تومان مبلغ فروش کمتر از بهای تمام شده بوده است. در گروه پژو این زیان برای هر خودرو به حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد.

در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری میزان اختلاف بهای تمام شده و مبلغ فروش بیشتر شده به گونه‌ای که تفاوت بهای تمام شده با مبلغ فروش در گروه پژو و سمند به ترتیب به ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ازای هر خودرو رسیده است.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: تولید برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان اصفهان شهردار اصفهان ریاست جمهوری ورزشگاه نقش جهان فناوری های نوین مدیریت شهری اصفهان فردا زاینده رود کشاورزی حمل و نقل عمومي

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۶۲۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش قیمت آب و برق از ابتدای اردیبهشت ۹۸/ تشدید فشار ترامپ بر یک شرکت خودروساز/ بازار چین به کالا‌های ایرانی نیاز دارد/ معرفی برترین مراکز مالی جهان
 • مرکز آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد
 • برق برخی مناطق شهرستان گنبدکاووس قطع شد
 • واحد آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق استان افتتاح شد
 • طرح ویژه «دوشنبه سوری» همراه اول برای آخرین دوشنبه سال + کدهای فعال سازی
 • قطعی گاز برخی از روستا‌های شهرستان مهاباد
 • مهم‌ترین وقایع آب و برق در سال۹۷
 • بارش برف و باران برق 18 روسای مازندران را قطع کرد
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت مدیریت تولید برق بیستون و دانشگاه رازی کرمانشاه
 • مطالبات ۵ میلیارد تومانی شرکت آبفار همدان از مشترکان روستایی
 • سال ۹۸؛ جهش بزرگ تبادلات ایران و عراق در حوزه برق
 • هدیه دوشنبه سوری برای تمام مشترکین اپراتور همراه اول
 • هدیه دوشنبه سوری برای تمام مشترکین اپراتور اول
 • همراه اول به مشترکين خود تا 100 گيگابايت اينترنت رايگان هديه مي دهد
 • مدیرعامل جدید مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد معرفی شد
 • یک شادی مشترک، هدیه دوشنبه سوری برای تمام همراه اولی‌ها
 • عملیات اجرایی ۶ پروژه صنعت برق در استان بوشهر آغاز شد
 • وزیر نیرو در دشتستان: ۴۲۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های آبرسانی و برق استان بوشهر تخصیص یافت
 • بسته‌های مبتنی بر موقعیت «شاتل موبایل پلاس» رونمایی شد