به گزارش ایكنا از فارس، امیر سرتیپ 2 ذبیح‌الله بهمن زیاری، فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز امروز، 29 فروردین‌ماه ضمن گرامیداشت فرا رسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی گفت: 29 فروردین هر سال یادآور حماسه‌آفرینان ارتش و نیروی پرتوان زمینی ارتش در سال 1358 یعنی درست سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در صحنه‌های گوناگون انقلاب در اقصی نقاط كشور و در دفاع از تمامیت ارضی و حفظ ثغور و مرزهای میهن اسلامی در رویارویی با گروه‌های مختلف داخلی و خارجی در مرزهای ایران است.


وی افزود: امام خمینی(ره) روز پیوستن ارتش به مردم را با عبارت حکیمانه (لحظه شادی بندگان خدا و یاس ستمگران) قلمداد کرده و به‌عنوان بزرگترین حامی ارتش پای به میدان نهاد و طی پیامی ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام و یکپارچگی ارتش، در روز 28 فروردین 1358 فرمان تاریخی و مهمی را صادر و روز 29 فروردین را روز گرامیداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران حماسه‌آفرینی‌های كاركنان نیروی زمینی ارتش نامگذاری كردند.

اجرای پرش سقوط آزاد تكاوران در 6 استان كشور
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در ادامه سخنان خود از اجرای پرش سقوط آزاد همزمان تکاوران تیپ ۵۵ هوابرد در ۶ مركز استان کشور خبر داد و گفت: این برنامه به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
وی به سایر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به مناسبت روز ارتش اشاره كرد و گفت: دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان‌تیپ، تجلیل از خانواده‌های شهدا و بازنشستگان، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری همایش کوهنوردی و پیاده‌روی با حضور كاركنان پایور و وظیفه و تجلیل از کارکنان وظیفه نمونه و همچنین کارکنان وظیفه دوران دفاع مقدس این تیپ از دیگر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به‌مناسبت روز ارتش است.

 تیپ 55 هوابرد نخستین یگان اعزام شده برای مبارزه با ضد انقلاب در منطقه كردستان بود
فرمانده تیپ 55 هوابرد در ادامه به حماسه‌آفرینی‌ها و دلاورمردی‌های رزمندگان تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در دوران هشت ساله حماسه و ایثار و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اشاره كرد و گفت: تیپ۵۵ هوابرد شیراز به‌عنوان یك واحد واكنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مفتخر است كه در جهت انجام مأموریت خود به عنوان اولین یگان پس از به ثمر رسیدن انقلاب شكوهمند اسلامی ایران جهت مبارزه با عناصر ضد انقلاب از تاریخ ۲۸ آبان سال ۱۳۵۸ به منطقه كردستان اعزام شد و در این راستا شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی كرد.
وی ادامه داد: تیپ ۵۵ هوابرد بلافاصله ۳ روز قبل از جنگ تحمیلی به سوی مناطق عملیاتی غرب و جنوب غرب اعزام شد كه برابر منویات مقام معظم رهبری، گسیل تیپ ۵۵ هوابرد شیراز به جبهه‌های جنوب، دل مسئولان نظام را خرسند كرد.
بهمن زیاری اظهار كرد: تیپ ۵۵ هوابرد در دوران دفاع مقدس تقریباً در تمامی عملیات‌های بزرگ شركت داشته است و عمدتاً به‌عنوان یگان خط شكن در نوك پیكان عملیات‌ها نقش تعیین‌كننده و كلیدی خود را ایفا كرده است به طوری كه در طول ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۶۰ هزار رزمنده از طریق این تیپ به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل اعزام شدند.

تقدیم 2350 شهید از تیپ 55 هوابرد به نظام جمهوری اسلامی
فرمانده تیپ 55 هوابرد سپس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گلگون كفن و والامقام جمهوری اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به 2350 آلاله به خاك و خون خفته و 12700 جانباز سرافراز تیپ 55 هوابرد در دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: انقلاب اسلامی ما حاصل و ثمره مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها و ایثار ملت قهرمان ایران اسلامی و با تقدیم شهدای زیادی به دست آمده و گویای استقلال و آزادی ملت شجاع ما است.
وی با بیان اینكه خون شهیدان باعث شد این نظام مقدس امروز مقاوم‌تر و استوارتر از همیشه در دنیا بدرخشد، افزود:‌ فرهنگ شهادت است که باعث پیروزی ما شده و ما باید این فرهنگ شهادت‌طلبی و اعتقاد و ایمان قلبی را در این کشور و ملت تقویت كنیم.
بهمن‌زیاری یادآور شد: بر همه اقشار جامعه لازم است که برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و شهدای به خاک و خون خفته انقلاب هر چه در توان دارند به کار گیرند. ما در برابر این شهدا مسئولیم و باید کاری بکنیم که شرمنده این شهدا نشویم.

اشاره به عملیات‌هایی كه تیپ 55 هوابرد نقش مؤثری در آن داشته است
فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز در ادامه گفت: از جمله عملیات‌های بزرگی كه این تیپ نقش مؤثر و تعیین كننده‌ای در آن داشته است به ترتیب می‌توان به ثامن‌الائمه(ع)، طریق القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، والفجرها، كربلاها، مسلم‌بن عقیل، محرم، قادر، بدر، الله اكبر، خیبر، عاشورا، حاج عمران و غیره اشاره كرد.
وی سپس به تشریح برخی از رشادت‌های تیپ ۵۵ هوابرد به نقل از برخی از فرماندهان وقت تیپ و برابر اسناد و مدارك موجود پرداخت و افزود: طبق روایت امیرسرتیپ كریم عبادت، فرماندهی وقت تیپ، دلیرمردان این تیپ در عملیات بیت‌المقدس اولین رزمندگانی بودند كه به دروازه‌های خرمشهر رسیدند.
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز اضافه كرد: همچنین به نقل از سرهنگ عباس كیانا، فرمانده وقت گردان ۱۲۶ هوابرد، در عملیات فتح‌المبین به قدری موفقیت رزمندگان این تیپ چشم‌گیر بود كه سرلشكر دخیل علی حلالی، اولین سرلشكری از اسرای حزب بعثیون كه فرمانده قرارگاه عراق بود، توسط رزمندگان گروهان یكم گردان ۱۲۶ تیپ ۵۵ هوابرد به اسارت درآمد و به منطقه عقب منتقل شد.

 شكارچی تانك دفاع مقدس از تیپ ۵۵ هوابرد بود
وی همچنین به معرفی یكی از رزمندگان شاخص تیپ ۵۵ هوابرد پرداخت و گفت: سرهنگ چترباز و جانباز ۵۰ درصد، رفیع غفاری، معروف به شكارچی تانك از جمله رزمندگان شاخص این تیپ است كه در طول جنگ تحمیلی حدود ۲۰۰ دستگاه تانك و نفربر دشمن كه معادل ادوات یك لشكر زرهی عراق است را منهدم كرد و بیش از ۵۰ دستگاه تانك دشمن را سالم به غنیمت گرفت و در این راه ۷ مرحله مجروم شد.
بهمن زیاری بیان كرد: تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، ۱۴ ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی از تاریخ ۲۸ آبان سال ۵۸ تا ۲۸ شهریور سال ۷۲ با ۸۶۱ بار جابجایی، رسالت و دین خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت قدرشناس و فهیم ایران ادا كرد و به پادگان سرزمینی خود برابر طرح رجعت عزیمت كرد.

 تیپ 55 هوابرد نخستین یگان منتقل كننده تانك در عملیات مشترك
وی یادآور شد: تیپ 55 هوابرد شیراز نخستین یگان در سرتاسر دنیاست كه توانسته است تانك را در عملیات مشترك هوابرد منتقل كند و این تیپ توانست با اقتدار تانك را با چتر مانند تجهیزات دیگر بار، پرتاب كند و پس از فرود آن را بلافاصله عملیاتی كرده و تانك از سلامت كامل رزمی و جنبشی برخوردار و آماده شركت در درگیری باشد.
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز گفت: در حال حاضر این یگان منحصر به فرد، در سطح منطقه از كفایت و آمادگی رزمی بسیار خوب و بالایی برخوردار است و برابر آموزه‌های مرتبط یگان هوابرد، وفق مأموریت ذاتی خود آمادگی دارد به عنوان دست بلند سلسله مراتب فرماندهی به ویژه فرماندهی معظم كل قوا در هر زمان و مكان در مأموریت‌های مختلف مانند ذوالفقاری حیدری و در دست علی زمانه باشد تا دشمنان اسلام و نظام چشم طمعی به ایران عزیز نداشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین تیپ 55 هوابرد در فعالیت‌های مردم یاری و حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی در امدادرسانی و كمك به هموطنان نقش ویژه و ارزنده‌ای داشته است و این یگان همچنان آماده هر گونه كمك و یاری به هموطنان است.
بهمن‌زیاری در پایان یادآور شد: برابر فرامین مقام معظم رهبری و در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۷۰ تاكنون این تیپ موفق به تشكیل پروژه ققنوس مبنی بر خودكفایی در ساخت و تولید انواع چترهای اتوماتیك، سقوط آزاد و باررزی سبك شده است و نهایتاٌ به عنوان یك سرباز اعلام می‌دارم ما با ولایت زنده‌ایم، تا زنده‌ایم رزمنده‌ایم.
انتهای پیام

گزارشی تکان‌دهنده از شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه: اینجا 80 درصد مردم سرطان دارند!

ماهی گرفتن احمدی‌نژاد از کشتار مردم

​آغاز پیش‎فروش ۸ محصول ایران خودرو از ساعت ۱۰/امروز کدملی ۱ ثبت‎نام کنند

منبع: ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۷۸۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضور تیپ 83 امام جعفر صادق(ع) در نمایشگاه هفته دفاع مقدس
 • برپایی غرفه تیپ 83 امام جعفر صادق(ع) در نمایشگاه هفته دفاع مقدس
 • اجرای بیش از ۱۰۰۰ عنوان برنامه بزرگداشت مقام امام سجاد(ع) در کشور
 • طنین نوای قرآن در تیپ 55 هوابرد شیراز/ انقلاب اسلامی با صلابت به كار خود ادامه می‌دهد
 • آئین بزرگداشت شهید علی کمایی در اهواز برگزار می‌شود
 • بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی اهواز در «مسجد ارک» برگزار می‌شود
 • بزرگداشت محسن وزیری مقدم در خانه هنرمندان
 • رونمایی مستند خشاب‌های خالی در مراسم پاسداشت شهدای تیپ نیروی مخصوص ارتش
 • تبیین نقش نیروی زمینی ارتش در ۸ سال دفاع مقدس؛ ولایتمداری رمز پیروزی بر مشکلات در جنگ تحمیلی+فیلم
 • مراسم بزرگداشت شهدای حمله تروریستی اهواز در مسجد ارک برگزار می‌شود
 • بزرگداشت محسن وزیری مقدم ۵ مهر برگزار می‌شود
 • مراسم بزرگداشت شهداي منا در حوزه هنري برگزار مي‌شود/ تشريح ديپلماسي مقاومت
 • کوکتل مولوتف ابزار دفاعی روزهای اول نبرد خرمشهر
 • مراسم بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی اهواز در «مسجد امام خمینی (ره)»
 • پنجمین تیپ شخصیتی هم شناسایی شد
 • ماجرای آتش زدن بیماران بیمارستان اسلام آباد توسط منافقین
 • بزرگداشت شهدای مدافع حرم در هفته دفاع مقدس
 • ملاقات‌های محرمانه مقامات آمریکایی با صدام / بنی‌صدر می‌خواست به شیوه چندصد سال قبل بجنگیم/ ماجرای آتش زدن بیماران بیمارستان اسلام آباد توسط منافقین/ «کوکتل مولوتف» ابزار دفاعی روزهای اول نبرد خرمشهر
 • ملاقات‌های محرمانه مقامات آمریکایی با صدام و تحریک او به شروع جنگ/ بنی‌صدر می‌خواست به شیوه چندصد سال قبل بجنگیم/ شرکت ۴۷ کشور در جنگ تحمیلی/ ماجرای آتش زدن بیماران بیمارستان اسلام آباد توسط منافقین/ «کوکتل مولوتف» ابزار دفاعی روزهای اول نبرد خرمشهر
 • ملاقات‌های محرمانه مقامات آمریکایی با صدام و تحریک او به شروع جنگ/ بنی‌صدر می‌خواست به شیوه چندصد سال قبل بجنگیم/ ۴۷ کشور در جنگ تحمیلی شرکت داشتند/ ماجرای آتش زدن بیماران بیمارستان اسلام آباد توسط منافقین