بگومگوهای زن و شوهر را بعضی ها نمک زندگی می دانند اما این نمک گاهی شوری زیادی دارد و دیگر شورش درمی‌آید و زندگی را به کام همسران تلخ می‌کند؛ آمار مراجعان همسرآزاری به پزشکی قانونی حکایت تلخ زندگی‌هایی است که دیگر دوامی ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، قدیمی ها می گویند، دعوا نمک زندگی زن و شوهر است؛ البته دعوا داریم تا دعوا، دعوایی از نوع جر و بحث که در نهایت می تواند منجر به داد و فریاد شود و دعوایی که منجر به ضرب و جرح می شود و طرف مقابل آسیب دیده را به مراکز درمانی و پزشکی قانونی می کشاند.

دوستی حدودا 60 ساله، تعریف می کند که پدربزرگ و مادربزرگش که در روستا زندگی می کردند، تقریبا تمام روزهای خود را با جر و بحث و به قول خودش با دعوا و مرافه شروع می کردند.

او می گوید اما زمانی که پدربزرگ از خانه به قصد کشاورزی خارج می شد، انگار دل مادربزرگ را با خود می برد و گویی مادربزرگ در غم فراق او گرفتار می شد، تند تند بساط چاشت نیم روز، تخم مرغ آب پز، نان و پنیر و سبزی و چای را آماده می کرد، در رسیدن تا مزرعه سر از پا نمی شناخت انگار دو پا داشت و دوپای دیگر هم قرض می کرد تا هرچه زودتر به پدربزرگ برسد. به نزدیکی های مزرعه که می رسید، صورتش از شوق دیدار پدربزرگ سرخ می شد، با صدایی بلند که مملو از عشق و امید بود فریاد می زد و خسته نباشی و خدا قوت می گفت.

کار به اینجا ختم نمی شد، مادربزرگ بار بنه و خوارکی و چای همراه را گوشه ای می نهاد و با قدم های سرشار از شوق به سوی پدربزرگ می رفت، من از دور آنها را نظاره می کردم نمی دانم بینشان چه می گذشت، اما پدربزرگ سریع بیل خود را کناری می گذشت و دعوت مادربزرگ به صرف چای را با آغوش گرم می پذیرفت با هم قدم زنان با صورتی بشاش به سایه بانی که ابتدای زمین زراعی برای استراحت فراهم کرده بودند، می آمدند و به کمک هم آتشی می افروختند و کتری دودی سیاه را پر آب می کردند و مادربزرگ یک تکه هیزم می گذاشت و تکه بعدی را پدربزرگ و سرانجام چای آماده می شد، چای که آماده می شد بی آنکه رنجشی از جر و بحث های صبح داشته باشند، به هم چای تعارف می کردند و مادربزرگ برای پدربزرگ لقمه می گرفت، بی آنکه نازکشی و منت کشی کند، خبری از دل گیری های صبح نبود و هر نگاهی، عمق عشق و دلدادگی آنها را نشان می داد.

اگرچه این جر و بحث ها همه روزه بود، چون پدربزرگ کم حوصله بود اما در مقابلش مادربزرگ صبر و متانت داشت و پی به اخلاق شوهرش برده بود، می دانست که هرگز شوهرش بداخلاق نیست و عصبانیت هایش را به هزار مهربانی اش می بخشید و این داستان هر روز ادامه داشت، اما ما همیشه عشق آنها را می دیدم، عشقی از جنس سادگی و دوست داشتن های بی غل و غش.

اما این روزها داستان دعوای زن و شوهرها طور دیگری است؛ دعوایی که نه تنها یک جر و بحث کم اهمیت نیست، بلکه دعوایی است که به بیمارستان و پزشکی قانونی و گاهی هم متاسفانه به جدایی یا جان باختن یکی از طرفین ختم می شود.

اوایل امسال بود که جر و بحثی بین زن و شوهری جوان در همدان اتفاق افتاد که متاسفانه در این مشاجره خانوادگی زن با استفاده از کلنگ 19 ضربه به همسر 35 ساله اش می زند، ضرباتی که احتمالا از همان ابتدا هم به قصد مرگ بوده است اما این سوءقصد نافرجام می ماند و مرد بینوا راهی بیمارستان می شود.

علت این درگیری از زبان بستگان و همسایگان سوءظن، بد رفتاری و بد اخلاقی همسر اعلام شده که موجب طراحی و اقدام به قتلی نافرجام شده است.

زن و شوهر دیگری فقط به خاطر چک کردن گوشی موبایل یکدیگر با هم درگیر می شوند، کار به مشاجره لفظی می کشد و صدای فریادهای مرد تمام ساختمان را پر می کند، شوهر شروع به پرخاشگری می کند و ناسزا می گوید، هنوز چند قدمی از زن دور نشده بود که ناگهان زن کارد سرامیکی آشپزخانه راکه به عنوان دکور روی اوپن آشپزخانه چیده بود، به طرف مرد پرتاب می کند و از آنجایی که زن پر از کینه و عصبانیت بود و اتفاقا هدفگیری خوبی هم داشت به شاهرگ گردن مرد اثبات می کند در چشم برهم زدنی مرد نقش بر زمین می شود و کف اتاق غرق خون می شود و تا همسایه ها مرد را به بیمارستان می رسانند، جان می دهد.

راستی چه شده است که این همه شاهد دعوا و نزاع های خانوادگی و آن هم از نوع همسرآزاری هستیم؛ طوری که در سال گذشته بیش از 81 هزار نفر به دلیل همسرآزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند و این شمار تنها میزانی از نزاع ها و همسرآزاری است که منجر به مراجعه به پزشکی قانونی می شود و شاید هم چند برابر این نزاع ها صورت می گیرد که به پزشکی قانونی مراجعه نمی شود.

آمارها نشان می دهند که در سال 96 نسبت به سال قبل از آن میزان همسرآزاری 5،8 درصد افزایش یافته و نکته قابل تامل تر این است که در این بین همسرآزاری توسط زنانی که شوهرانشان را مورد اذیت و آزاد قرار می دهند، افزایش یافته و این نوع آمارها در مراجعه به پزشکی قانونی دست خوش افزایش است.

اگرچه شمار بسیاری از موارد همسرآزاری به پزشکی قانونی مراجعه نمی کنند اما تقریبا بیشتر افراد اعم از زن یا مرد آزاردیده که به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، ادامه زندگی آنها با مشکل جدی مواجه و به طلاق ختم می شود و این افراد به دنبال مستنداتی برای احقاق حق خود و گرفتن دیه هستند.

* همسرآزاری افزایش یافته است

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اعلام افزایش 5.8 درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95، گفت: 90 درصد مدعیان همسرآزاری را زنان و 10 درصد باقیمانده را مردان تشکیل می دهند.

* بیشتر مراجعات به پزشکی قانونی مربوط به مدعیان همسرآزاری است

احمد شجاعی افزود: بیشتر مراجعات به پزشکی قانونی مربوط به مدعیان همسرآزاری است و بیشتر مراجعه کنندگان برای معاینات را بانوان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: در سال 1395 آمار مراجعان همسرآزاری 77 هزار و 280 نفر بود (74 هزار و 180 زن و سه هزار و 100 مرد) و در سال 1396 این آمار به 81 هزار و 729 نفر رسید (77 هزار و 59 زن و چهار هزار و 670 زن) بودند.

* مردانی که از همسرانشان آزار دیده اند

شجاعی اظهار داشت: 90 درصد مدعیان همسرآزاری را زنان و 10 درصد باقیمانده را مردان تشکیل می دهند و به طورکلی شاهد افزایش پنج و هشت دهم درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال 96 نسبت به سال 95 هستیم؛ تا سال 95 فقط پنج درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می دادند، اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم هفت درصد افزایش یافته است.

* تهران دارای بیشترین میزان همسرآزاری

عباس مینویی مدیرکل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در خصوص میزان همسرآزاری در تهران گفت: در سال 1396 استان تهران در بین استان های کشور با 16 هزار و 152 نفر مراجعه همسرآزاری به پزشکی قانونی دارای بیشترین میزان همسرآزاری بود.

وی خاطر نشان کرد: بعد از استان تهران، استان های خراسان رضویی با هشت هزار و 541 مورد و استان اصفهان با هفت هزار و 124 مورد همسرآزاری ارجاع شده به پزشکی قانونی در رتبه های بعدی قرار دارند.

* ایلام دارای کمترین همسرآزاری

مینوی گفت: استان ایلام در سال گذشته با 320 نفر مراجعه کننده به دلیل همسرآزاری دارای کمترین مراجعه کننده بود و بعد از ایلام، استان های بوشهر با 535 و کهگیلویه و بویراحمد با 707 مراجعه کننده در رده های بعدی قرار دارند.

منبع: اقتصاد آنلاین

خبر بعدی:

چرا مشاورین املاک نباید از چرخه معاملات مسکن حذف شوند؟

صراط:

با افزایش ضریب نفوذ اینترنت و استفاده از گوشی‌های هوشمند این روزها بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی با مدل‌های دیجیتالی، تحت وب و اپلیکیشن موبایل جایگزین شدند. از فروشگاه‌های آنلاین در دسته‌های مختلف گرفته تا فروش، اجاره و خرید خانه و یا مشاوران املاکتهران و شهرستان‌ها، همه و همه این روزها در حال استفاده از پتانسیل موجود در فضای مجازی هستند. در آنسوی داستان اما این دیجیتالی شدن باعث حذف برخی از مشاغل سنتی در صنوف مختلف شده و این ذهنیت را بوجود آورده است که در آینده نه چندان دور شاید این تعطیلی‌ها و حذف‌ها شامل سایر اصناف هم بشود. امروز از نگاه کیلید می‌خواهیم در همین مورد صحبت کرده و به این سوال پاسخ دهیم که چرا مشاورین املاک نباید از چرخه معاملات مسکن حذف شوند؟ پس با ما همراه باشید.

مشاور املاک، خوب یا بد؟
اگر در حال خواندن این مطلب هستید یعنی حتما شما هم در زندگی تا بحال چندین بار گذرتان به دفاتر مشاور املاک رسیده است. خواه برای خرید یا فروش خانه و خواه رهن و اجاره کردن آن. درست است که این روزها با رشد فعالیت‌ها و خدمات سایت‌ّهای حاضر در بخش املاک در تهران و شهرستان‌ها روبرو هستیم اما به باور کارشناسان همچنان بار اصلی در این حوزه روی دوش مشاوران املاک و بطور کلی آژانس‌ها و دفاتر حاضر در این بخش است.
چرایی این موضوع نیز بسیار ساده است. درست است که جمعیت کشور در حال حاضر به سمت جوان شدن رفته و نسل جوان نیز این روزها بیشتر از سایر نسل‌ها به دنبال دریافت خدمات مورد نظر خود بر بستر اینترنت و تلفن همراه است اما نباید یک نکته اساسی را فراموش کرد که همچنان فروشندگان املاک و یا آندسته از مالکانی که قصد رهن و یا اجاره ملک خود را دارند همچنان از پتانسیل مشاوران املاک و یا املاکی‌هایی که از قدیم با آن‌ها در تعامل بوده‌اند استفاده می‌کنند.
بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، گفته می‌شود که تا یک دهه آینده نزدیک به ۷۰ درصد معاملات مسکن در کشور در فضای مجازی به صورت دیجیتالی انجام خواهد شد. این موضوع شاید باعث شود که فروشنده و خریدار بدون واسطه و مستقیم به یکدیگر متصل شده و فرآیند خرید و فروش خود را انجام دهند و هر چند که به ظاهر ممکن است این اقدام مزایایی داشته باشد اما قطعا قسمت معایب آن بسیار بیشتر از مزایای آن است.

دلایل مراجعه به مشاورین املاک قانونی
مشاور املاک کسی است که روزانه با معاملات زیادی سر و کار دارد در نتیجه به واسطه دانش و تجربه با مشکلات قانونی،‌ که ممکن است در آینده گریبان‌‌گیر هر یک از طرفین قرارداد شود، آشناست. بنابراین چنین فردی به راحتی می‌تواند برای هر دو طرف ماجرا نقش یک راهنمای حرفه‌ای را بازی کند.
اگر تا بحال به سراغ یکی از مشاوران املاک مجاز و قانونی رفته باشید حتما می‌دانید که مهمترین وظیفه آن‌ها پیش از انجام معامله، بررسی تمامی مدارک دو طرف معامله است. این افراد موظف هستند برای تنظیم و عقد قرارداد، قبل از هر چیز صحت مدارک دو طرف را بررسی کنند و در صورتی که بعدا مشخص شود به دلیل سهل‌انگاری او در انجام چنین کاری زیان‌ دیده‌اید، می‌توانید از او شکایت و خسارت دریافت کنید. در واقع به نوعی وظیفه‌ بررسی صحت مدارک طرف دیگر معامله را از گردن خود برداشته و بر عهده‌ مشاور املاک می‌گذارید. البته به شرط آنکه مشاور املاک مجاز و قانونی باشد. یعنی دارای پروانه کسب با تاریخ معتبر از سوی اتحادیه مشاوران املاک باشد.

امنیت و اطمینان
مهمترین دلیلی که بسیاری از افراد برای خرید و یا رهن و اجاره ملک به بنگاه‌ها و یا مشاوران املاک مراجعه می‌کنند به جز کامل بودن بانک اطلاعاتی آن‌ها، اشراف کامل این افراد به قوانین و البته پروسه احراز هویت و بررسی قانونی مدارک ارایه شده از سوی هر دو طرف است.
حضور مشاوران املاک باعث می‌شود مردم با اطمینان خاطر بیشتری معاملات خود را انجام دهند. قطعا پیش آمده که از دوستان یا آشناهایتان داستان‌ّهایی در مورد کلاهبرداری‌های ملکی شنیده باشید. یکی از مهمترین دلایل این موضوع عدم تسلط خریدار به قواعد و قوانین حاکم در این بازار و یا اطمینان بی‌جا و بدون بررسی او به دفاتر غیر مجاز بوده است. پس با بودن مشاوران املاک در این عرصه مردم با اطمینان خاطر بیشتری معاملات خود را انجام خواهند داد.

قدرت چانه‌زنی و مذاکره بالا
هر چند که بسیاری از افراد تصور می‌کنند مشاوران املاک بیشتر به فکر جیب خود هستند اما اگر این فرضیه درست هم باشد همین موضوع در نهایت می‌تواند برای هر دو سوی ماجرا یعنی هم خریدار و هم فروشنده و یا هم موجر و هم مستاجر سودمند باشد. چرا که مشاور املاک تنها در صورتی می‌تواند به حق‌العمل خود برسد که بتواند یک معامله را به سرانجام برساند. در نتیجه او نهایت سعی و تلاش خود را انجام می‌دهد که به هر دو طرف ماجرا سود برساند.
مشاوران املاک قدرت چانه زنی بسیاری بالایی دارند و همانطور که گفته شد سعی می‌کنند هم توانایی و بودجه مالی شخص خریدار را در نظر بگیرند و هم فروشنده را راضی به اخذ تخفیف برای خریدار کنند. در نتیجه در انجام معاملات خرید و یا اجاره در بسیاری از موارد مشاوران می‌توانند کمک حال هر دو طرف در فرآیند مذاکرات پیش رو باشند.

چگونه یک مشاور املاک قانونی را شناسایی کنیم؟‌
همانطور که گفتیم اولین گام برای شناسایی یک مشاور املاک مجاز و قانونی دیدن پروانه کسب و کار است. شما حتی می‌توانید پیش از اقدام به فرآیندهای قانونی پیش روی خود، شماره پروانه آن مشاور را از سوی اتحادیه مشاوران املاک بررسی کرده و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.
نکته بعدی که می‌تواند خیال شما را از مجاز بودن یک بنگاه املاک راحت کند ارایه کد رهگیری توسط همان بنگاه و نه همکاران اوست. ارایه کد رهگیری به شما باعث می‌شود که ملک مورد معامله شما دیگر در هیچ دفتر املاکی قابل عرضه و عقد قرار داد به دیگران نباشد. یعنی زمانی که معامله‌ شما در سامانه کد رهگیری ثبت می‌شود، تمام مشاورین املاک مجاز در سراسر کشور از معامله شدن آن ملک مطلع می‌شوند؛ بنابراین اگر مالک بخواهد کلاه‌برداری کند و ملک خود را علاوه بر شما به افراد دیگری نیز بفروشد یا اجاره دهد، سیستم به مشاور املاک هشدار می‌دهد.
گفتنی است که ارایه امکان ثبت کد رهگیری صرفا برای آندسته از آژانس‌های املاکی فعال می‌شود که دارای پروانه صنفی معتبر باشند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سامانه‌ ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به آدرس www.iranamlaak.ir و مراجعه به بخش جست‌و‌جوی مشاورین املاک مجاز بررسی کنید بنگاهی که به آن مراجعه کرده‌اید مجوز دارد یا خیر. همچنین آژانس‌هایی که در سامانه کیلید ثبت شده‌اند نیز همگی مجوزهای لازم را در اختیار دارند بنابراین با خیال راحت می‌توانید در معامله به آنها اطمینان کنید.

مشاوران املاک همکاران نزدیک سایت‌های اینترنتی
استفاده از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های حاضر در بخش خرید، فروش، رهن و اجاره املاک مانند سایت کیلید مزایای بسیاری را به همراه دارد. مهمترین این مزایا بازدید مجازی شما از ملک آگهی شده در این سایت‌ها به واسطه عکس‌ها و یا حتی فیلم‌های بارگذاری شده از آن ملک است. نقطه قوت بعدی این سایت‌ها مقایسه قیمت خانه‌ها در دسته‌های مختلف و در مناطق مورد نظر کاربران و در کنار آن امکان جستجوی حرفه‌ای با فاکتورها متفاوتی همانند متراژ، حداکثر قیمت قابل پرداخت و تعیین سایر امکانات مورد نظر در مناطق مختلف شهری و یا حتی استان‌های دیگر است.
هر چند که بسیاری از آگهی‌های درج شده در این سایت‌ها بصورت مستقیم از سوی فروشنده و موجر درج شده اما حجم بسیار بالایی از آگهی‌های دیگر این سایت‌ها همچنان توسط مشاوران املاک قانونی و مجاز فعال در سراسر کشور درج می‌شود که همین مساله در نهایت باعث می‌شود تا فرآیند انتخاب ملک از سایت‌ها و یا اپلیکیشن‌های موبایلی یه رابطه سودمند برای تمامی طرف‌ّهای حاضر در این معامله باشد. از خریدار و فروشنده گرفته تا مشاور املاک و سایت‌های آنلاین.
در پایان با بیان این نکته که مشاوران املاک هیچ وقت از چرخه معاملات مسکن حذف نمی‌شوند همچنان به این مهم تاکید می‌شود که بهتر است بنا به دلایلی که در بالا هم به آن پرداختیم بجای ارتباط مستقیم با مالک این ارتباط از سوی مشاوران املاک قانونی صورت بگیرد و یا در نهایت فرآیندهای ثبت قانونی حتما در دفاتر املاک قانونی و مجاز بررسی و انجام شود.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: زندگی مشترک دعوا

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۶۳۲۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراجعه فریدون جیرانی و احسان ظلی‌پور به دادسرای رسانه
 • بارش باران و جاری شدن سیل در «سلطان آباد نمک» + فیلم
 • هشدار پزشکی قانونی در مورد حوادث چهارشنبه سوری/ مرگ ۳ نفر در چهارشنبه سوری سال گذشته
 • افزایش معضل نزاع ، فصل تلخ جامعه ایران / نزاع در ایران روز به ‌روز زنانه ‌تر می ‌شود
 • معضل نزاع، فصل تلخ جامعه ایران
 • روند نگران‌کننده نزاع در جامعه ایران
 • افزایش معضل نزاع ، فصل تلخ جامعه ایران
 • اعلام ساعت کار کشیک نوروزی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران
 • گردشگری اولویت اصلی قم در بهره برداری از دریاچه نمک است
 • احداث شهرک نمک و فراورده‌های معدنی در قم
 • مشکل سرمایه‌گذاری معدنی و گردشگری حوزه دریاچه نمک قم از بین می‌رود
 • شهرک نمک و فراورده‌های معدنی در قم احداث می‌شود‌
 • بحران دریاچه نمک قم دامن‌گیر زندگی ۲۵ میلیون نفر از شهرهای اطراف می‌شود‌
 • وضعیت دریاچه نمک قم هرسال وخیم‌تر شده است
 • پزشکی قانونی آماده پذیرش مصدومان حوادث چهارشنبه سوری است
 • اعلام ساعت کار کشیک اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در نوروز
 • ساعت کار کشیک اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در نوروز ۹۸ اعلام شد
 • ساعت کار کشیک نوروزی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام شد
 • خانه هایی که هیچ وقت رنگ دعوا را نمی بینند