حیدر کسمایی، داور بین‌المللی قرآن، در حاشیه برگزاری مرحله استانی چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن اوقاف در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی، گفت: سطح این دوره از مسابقات در دو رشته ترتیل و اذان خوب بود. در مقایسه با سال قبل یا سال‌های قبل به نظرم تفاوت آن‌چنانی نکرده است و ارتقایی که لازم است را شاهد نبودیم.

حضور چهره‌های تکراری؛ یکی از معضلات مسابقات
وی با اشاره به اینکه حضور چهره‌های تکراری در مسابقات قرآنی یکی از معضلات است، تصریح کرد: یکی از معضلات این است که یک نفر تا جایی که امکان دارد و عمرش و صوتش اجازه دهد در مسابقات شرکت می‌کند، هدف از برگزاری مسابقات قرآن حضور چهره‌های جدید است برای این کارها باید چاره‌اندیشی شود. باید تحقیق کرد که چه طرحی برای ورود چهره‌های جدید به میدان مسابقات اتخاذ شود.

حضور کم‌رنگ دانش‌آموزان در حوزه فعالیت‌های قرآنی
کسمایی ادامه داد: مسابقات قرآن اوقاف برای مقاطع سنی بالای 18سال برگزار می‌شود. مقطع سنی کمتر از 16 سال یا 18 سال مقطعی است که نوجوانان مدتی ظهور می‌کنند اما با ورود به سن بزرگسالان باید در این مقطع رقابت کنند که همینطور می‌مانند، مشکل اینجاست که در مقاطع سنی کمتر از 16 سال هم مانند سال‌های قبل نوجوان مستعد نداریم، در سال‌های قبل حضور کودکان 8 تا 10 سال در حوزه قرآن بسیار زیاد بود اما امروز شاهد ورود دانش‌آموزان در حوزه قرآن نیستیم و این واقعیت است که چه باید کرد تا نوجوانان و جوانان جذب فعالیت قرآنی شوند.

هدف از برگزاری مسابقات فهم قرآن است
داور بین‌المللی مسابقات قرآن اظهار کرد: در تمامی رشته‌های قرآنی منبع و بنیه اصلی مسابقات صوت است، خوشبختانه صوت بین همه دانش‌آموزان وجود دارد اما گاه این استعداد کشف نمی‌شود، رهبری در فرمایشات خود مکرر می‌فرمایند، مسابقات، قرائت و ترتیل و ... همه درآمد است و هدف غایی و اصلی نیست، مسابقات تنها وسیله است، ما می‌خواهیم با مسابقات جوانان به جایی برسند که قرآن را فهمیده، عمل و تدبر کنند.

لزوم بکارگیری شیوه‌های جدید
وی با یادآور شدن این نکته که وسیله بودن مسابقات قرآن برای فهم و تدبر قرآن مهم است، تصریح کرد: برای رسیدن به هدف غایی وسیله‌ها را باید تقویت و پرنگ کرد و دنبال روش‌های جدید بود، برای رسیدن به اهداف ترسیم شده باید بیشتر تفکر کرد، مسئولان و برگزار‌کنندگان مسابقات قرآن برای ورود به فعالیت‌های قرآنی دقت‌نظر بیشتری داشته باشند و جلسات هم‌اندیشی قرآنی جهت پرهیز از موازی‌کاری تشکیل دهند.

نقش بسیار مهم آموزش و پرورش
داور بین‌المللی مسابقات قرآن اضافه کرد: برای ایجاد روش‌های جذاب و تربیت قرآن‌آموزان نخبه، آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی دارد که متأسفانه این نهاد بسیار ضعف دارد. بارها در استان خودمان دنبال برگزاری جلسات هم‌اندیشی به منظور سرمایه‌گذاری روی آموزش و پرورش بودیم اما آنطور که مدنظر ما بود اجابت نشد.
کسمایی گفت: رهبری رهنمودها را برای دستگاه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش تذکر می‌دهند اما آن‌چنان که باید شاید عملی نمی‌شود، آموزش و پرورش بهترین اداره برای آموزش مبانی قرآنی است، گاه در مدارس نیروهای خدوم و دلسوزی فعالیت دارند که برای اشاعه فرهنگ قرآن و آموزش دانش‌آموزان برنامه‌های مفصل دارند و برای رسیدن به اهداف خود از اساتید بنام و مجرب دعوت می‌کنند.

در مدارس قرآنی، جنبه مادی طغیان کرده است
وی ادامه داد: راه‌اندازی مدارس قرآنی از دیگر اشکالات است، آموزش و پرورش با چه هدفی این مدارس را راه‌اندازی کرد؟ برای رسیدن به ترویج فرهنگ قرآنی چه برنامه‌ریزی در این مدارس شده است؟ متأسفانه جنبه مادی طغیان کرده است. در مدارس قرآنی و غیر‌انتفاعی حرف اول را فقط مادیات می‌زند و به کیفیت اهمیت چندانی داده نمی‌شود. کیفیت و اهداف ترسیم‌شده مهم نیستند. برای هدایت مدارس قرآنی باید ستاد واحدی تعریف شود.

عدم وجود سازمان واحد برای فعالیت‌های قرآنی
کسمایی در پایان اظهار کرد: اوقاف، آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی، شورای عالی قرآن و مؤسسات قرآن همگی متصدی امور قرآنی هستند اما تشکیلات فوق سازماندهی واحد برای انجام امور ندارند، با وجود اینکه در هر یک از دستگاه‌ها انسان‌های شریف و خدومی خدمت می‌کنند اما هر یک ساز خود را می‌زنند و کارها سازماندهی شده نیست، کار قرآنی هنوز گم است و موازی‌کاری شده و فعالیت‌های موازی، کارساز نیست.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

مدیریت برنامه‌های فرهنگی به مردم واگذار شود/فعالیت ۳۸۰ سمن قرآنی

به گزارش خبرنگار مهر، عزیز صابر پیش از ظهر یکشنبه در بازدید از موسسات فرهنگی و مذهبی استان اردبیل افزود: واگذاری برنامه‌های مرتبط با حوزه‌های مختلف جامعه از جمله مسائل فرهنگی و دینی به مردم و جوانان مورد تاکید مقام معظم رهبری و قانون اساسی قرار گرفته و باید زیرساخت‌های لازم برای تحقق هر چه مناسب این موضوع فراهم شود.

وی از فعالیت ۳۸۰ سازمان مردم نهاد قرآنی در سطح استان اردبیل خبر داد و افزود: فعالیت مناسب چنین مجموعه‌هایی در فراگیر کردن فرهنگ قرآنی مفید واقع شده و با نیازسنجی مناسب شرایط فعالیت چنین مجموعه‌هایی مهیا خواهد شد.

صابر اهمیت آموزش حفظ قرآنی در موسسات را یادآور شد و ادامه داد: تشکل‌های مردم نهاد در پرورش حافظان، قاریان و جوانانی که با قرآن انس می‌گیرند سنگ تمام گذاشته و به مسئولیت اجتماعی و سازمانی خود به بهترین شکل ممکن عمل می‌کنند.

فعالیت ۵ هزار مربی قرآنی در اردبیل

رئیس اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل به خدمات شایان مربیان قرآنی در تربیت اعتقادی نسل جدید اشاره کرد و یادآور شد: فعالیت چشمگیر پنج هزار مربی قرآنی در استان اردبیل در سایه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد مرتبط محقق گردیده است.

به گفته وی برای دستیابی به مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص تربیت ده میلیون حافظ قرآن در سطح کشور باید تمامی ظرفیت‌های فرهنگی استان را بکار بست تا اردبیل در عمل به وظیفه خود در پرورش حافظان سربلند شود.

رئیس اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل افزود: برای تربیت حافظان موفق برنامه‌ریزی‌ موسسات قرآنی می‌بایست در سطوح مختلف مشخص شده و در راستای دستیابی به این مهم با بهره‌گیری از مربیان مجرب و توانمند تلاش کرد.

کد خبر 4517950

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن خبرگزاری ایکنا ایکنا مرکزی داور قرآن استان مرکزی مدارس قرآنی مدارس غیرانتفاعی آموزش و پرورش اراک

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۹۶۱۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نقاط حادثه خیز در مقابله با طغیان رودخانه شناسایی شود
 • برگزاری هفته قرآن و عترت لرستان با ٢٠ جشنواره و مسابقه فرهنگی،هنری و قرآنی
 • تدوین سند توسعه فعالیت‌های قرآنی در ایلام
 • اجرای طرح قرآن‌آموزی والدین در مدارس مازندران
 • ابتکار آیسسکو؛ فرصتی برای تبیین ظرفیت قرآنی سرزمین صلح
 • عرصه هنری سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان تقویت شده است
 • همراه با پیشتازان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن/ نیروی انسانی و سرمایه مادی؛ دو عامل پیشتازی
 • اجرای طرح قرآن‌آموزی والدین در مدارس مازندران/فعالیت قرآنی دانش‌آموزی از اوقاف به آموزش و پرورش منتقل شد
 • مسیر ارتباطی شهرک امام رضای اندیمشک ایمن‌سازی شد
 • مشارکت درون و برون سازمانی مهم ترین رویکرد آموزش و پرورش است
 • ترویج و تبلیغ فرهنگ و مفاهیم قرآنی هدف برگزاری جشنواره عترت و قرآن در سطح کشور است
 • برنامه های قرآنی رادیو قرآن در دهه فجر تشریح شد
 • حرکت «کاروان قرآنی انقلاب» در 11 استان/ اعلام برنامه‌های دهه فجر رادیو قرآن
 • در حوزه قرآن باید فعالیت جهادی و انقلابی انجام شود/ شرکت ۲۵۰هزار نفر از دانشگاهیان در جشنواره قرآنی
 • خلأ استادان خبره در حوزه تفسیر و تدبر قرآن در الوان شوش/جوانان مستعدی داریم
 • برگزاری مسابقات قرآنی" مدها متان" در شهرستان رزن
 • فعالیت‌های قرآنی بین راه دولت، مجلس و مردم ذبح می‌شود/ قوانینی که مبلغ فعالیت‌های قرآنی نیست
 • نقش مسابقات قرآن در رفع مهجوریت کلام وحی/ با روخوانی قرآن آشنا شویم
 • مسابقات قرآنی؛ حرکت به سمت کاهش مهجوریت کلام وحی