به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با چهارمین روز از هفته دولت صبح روز دوشنبه در مراسمی با حضوراردکانیان وزیر نیرو و زاهدی استاندار قزوین بهره برداری از بزرگترین نیروگاه بادی کشوردر منطقه طارم سفلی قزوین به بهره برداری رسید.

این نیروگاه به ظرفیت ۶۱.۲ مگاوات در منطقه طارم قزوین در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار احداث شده است.

برای اجرای این طرح ۸۹ میلیون یورو معادل ۸۰۰ میلیارد تومان است که با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است.

ایستگاههای نیروگاه بادی سیاهپوش هرکدام ۳.۴ مگاوات برق تولید می کند که با افتتاح آن بستر تامین انرژی مورد نیاز منطقه برای سالهای اینده تامین شده است.

این نیروگاه توسط بخش خصوصی احداث شده و از تسهیلات صندوق توسعه ملی هم برای اجرای آن اختصاص یافته است.

بزرگترین نیروگاه بادی کشور در سیاهپوش طارم سفلی استان قزوین شامل ۱۸ توربین ۳.۴ مگاواتی است که در مدت یک سال احداث شده است.

نصب پست برق ۳۳ به ۲۳۰ کیلو ولت به ظرفیت ۲۴۰ مگاوات آمپر و توربین های بادی سنکرون با اهن ربای دایم بدون گیربکس با برترین تکنولوژی روز دنیا از دیگر امکانات این نیروگاه است.

جلوگیری از انتشار سالانه ۱۱۰ هزار تن گازهای گلخانه و کاهش آلودگی محیط زیست معادل کاشت ۱۱۰۰ هکتار جنگل و الودگی ۲۲ هزار خودرو و نیز تولید انرژی پاک الکتریکی برای بیش از ۷۵ هزار خانوار و یا ۲۵۰ هزار نفر جمعیت از دیگر ویژگیهای نیروگاه بادی در سیاهپوش قزوین است.

کد خبر 4385330

منبع: مهر

خبر بعدی:

هشدار درباره نیروگاه بوشهر

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کمتر از یک هفته دیگر نیروگاه بوشهر برای تعویض سوخت و تعمیرات برنامه‌ریزی شده از مدار خارج می‌شود در حالی که هنوز مطالبات پیمانکار برای تعمیرات سال قبل به طور کامل پرداخت نشده است و با رقم بودجه ارایه شده فعلی، تکلیف این نیروگاه برای سال آینده هم مشخص نیست. آفتاب‌‌نیوز : بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مطالبی که روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی در مورد تامین بودجه خرید سوخت نیروگاه اتمی بوشهر و ابراز نگرانی نسبت به خاموشی این نیروگاه در صورت تامین نشدن بودجه مورد نظر اشاره شد، اظهار کرد: در سال‌های گذشته که نیروگاه به بهره برداری رسیده است هر ساله باید یک سوم سوخت نیروگاه با سوخت جدید جایگزین شود که بخش عمده این بودجه هر ساله تا کنون توسط شرکت تولید و توسعه مادر تخصصی انرژی اتمی و بخش کمی هم توسط دولت تامین می شد اما با توجه به گران شدن ارز در کشورمان، این نگرانی جدی به وجود آمده است که با توجه به تامین نشدن ما به ازاء این بودجه از سوی دولت در بوجه سال 98 عملا نیروگاه با تهدید خاموشی رو به رو شود.
وی در ادامه گفت: قیمت تمام شده برق تولیدی در نیروگاه بر اساس هزینه‌های واقعی قبل از افزایش نرخ ارز ۱۲۷۰ ریال برای هر کیلوات ساعت بود ولی پس از افزایش نرخ ارز حدود۵۰۰ تا ۶۰۰ ریال به آن اضافه می‌شود.
این مقام سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات، سالیانه می‌تواند ۷۲۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید کند که در سه سال گذشته بیشتر از این مقدار تولید کرده است. در سال ۹۷ هم تاکنون بیش از ۷۱۵۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده است. در مجموع تاکنون بیش از۳۵۰۰۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه برق تحویل داده است.
کمالوندی اضافه کرد: تولید سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان حدود ۱۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۶ میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود. در مجموع تاکنون سبب صرفه جویی در مصرف۵۵ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۳۰ میلیون تن شده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که "بخشی از تفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش برق از محل یک ردیف متفرقه در قانون بودجه کل کشور به عنوان مابه‌التفاوت قیمت سوخت در سال‌های قبل تامین می‌شده است و بخشی به صورت بدهی‌های نیروگاه" اظهار کرد: این در حالی است که قیمت خرید برق نیروگاه توسط وزارت نیرو حدود  ۵۰۰ریال برای هر کیلووات ساعت است. علاوه بر آن در سه سال گذشته همواره در زمان تنظیم بودجه‌های سالیانه این موضوع به صورت احکام بودجه‌ای از مجلس درخواست شده که آن هم به نتیجه خاصی نرسیده است.
وی گفت: هم چنین از حدود چهار سال مکاتبات متعددی با دولت و سازمان برنامه و بودجه انجام شد تا براساس رویه مربوط به انرژی‌های پاک ما به‌التفاوت سوخت مصرف نشده به برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر هم تعلق بگیرد که تا کنون این امر هم میسر نشده است.
کمالوندی با اشاره به این که "قیمت بین المللی برق حدود ۱۰ سنت است که اگر فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد برق تولید در سبد صادراتی کشور لحاظ شود به راحتی امکان تامین هزینه‌های نیروگاه فراهم خواهد شد" ادامه داد: در سال جاری بلافاصله پس از افزایش نرخ ارز در مکاتبات متعدد از سازمان برنامه و بودجه و دولت درخواست شد یا نیروگاه کماکان از ارز دولتی استفاده کند، یا تفاوت قیمت به نوعی تامین شود که با وجود قول مساعدت عملا نتیجه‌ای حاصل نشده است.
این مقام سازمان انرژی اتمی گفت: کمتر از یک هفته دیگر نیروگاه برای تعویض سوخت و تعمیرات برنامه‌ریزی شده از مدار خارج می‌شود در حالی که هنوز مطالبات پیمانکار برای تعمیرات سال قبل به طور کامل پرداخت نشده است و اعتبارات اسنادی برای قطعات یدکی سال جاری هم به طور کامل باز نشده است و تکلیف بودجه سال آینده هم مشخص نیست.
وی خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی بوشهر عضو وانو (اتحادیه جهانی بهره‌برداران هسته‌ای) مرکز مسکو است و همواره از نظر بهره‌برداری ایمن تحت ارزیابی‌های دوره‌ای قرار می‌گیرد و هم اکنون جزو نیروگاه‌های با عملکرد خیلی خوب قرار دارد. علاوه بر آن در سال جاری تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ارزیابی مربوط به بهره‌برداری ایمن را انجام و گزارش خیلی خوبی را در این مورد منتشر کرد.
کمالوندی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر وضعیت بودجه نیروگاه و سایر بخش های حساس و مهم از جمله پروژه هایی که در چارچوب برجام در حال طراحی و ساخت هستند چگونه است؟ اظهار کرد: درخواست سازمان انرژی اتمی برای افزایش ردیف متفرقه یا جبران قیمت فروش برق نیروگاه با قیمت تمام شده در بودجه ۹۷ در مرحله تهیه و تنظیم بودجه در دولت حذف شد با این حال قرار شد برای طرح‌های حساس درخواست جداگانه ارسال شود که برای نیروگاه بوشهر، اکتشاف و راکتور اراک جداگانه نامه ارسال شد که البته آن هم به نتیجه نرسید.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره نگاه کمیسیون تلفیق و نمایندگان به این مساله اظهار کرد: نمایندگان محترم دو پیشنهاد برای حل این موضوع پیشنهاد کردند که در بالا به بخش هایی از این پیشنهادها اشاره شد. در یکی از جلسه های کمیسیون تلفیق نیز این پیشنهاد که بتوانیم 20 درصد از برق نیروگاه را به قیمت بین المللی آن به وزارت نیرو بفروشیم و 80 درصد را به قیمت سوبسیدی فعلی، تصویب شد اما در کمتر از 48 ساعت بعد نمایندگان رای شان به این پیشنهاد را تغییر دادند و با آن مخالفت شد.
کمالوندی گفت: در حال حاضر نیروگاه‌های حرارتی سوخت مجانی دریافت می کنند برای تولید برق اما نیروگاه هسته ای بوشهر باید سوخت خود را خریدا ی کند و هیچ حمایت جدی نمی شود.
وی تاکید کرد: دکتر صالحی پیش از این در جلسات هشدار داده بودند که اگر بودجه نیروگاه بوشهر تامین نشود، نیروگاه تعطیل می‌شود.
محمد احمدیان معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت گفته بود که "دولت در سال‌های گذشته بخشی از هزینه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را پرداخت می‌کرد اما به دلیل افزایش نرخ ارز در حال حاضر این کمک برای تأمین سوخت کافی نیست و در صورتی که به صورت جدی تدابیر لازم برای حل مشکلات اتخاذ نشود در سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است."
نیروگاه بوشهر نخستین و تنها نیروگاه هسته‌ای تولید انرژی در خاورمیانه است. بر اساس قرارداد سازمان انرژی اتمی ایران و روسیه، تأمین سوخت آن تا 10 سال بعد از بهره برداری با روسیه است.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: رضا اردکانیان نیروگاه بادی تولید برق وزارت نیرو مردم علیه احتکار هفته دولت بوشهر کرمانشاه خبرگزاری مهر گرگان شهرکرد احتکار مشهد عید سعید قربان شیراز خطبه های نماز جمعه سانحه تصادف بیرجند لیگ برتر فوتبال ایران

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۳۱۸۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلنگ نیروگاه ۲۵ مگاواتی در آق قلا به زمین زده شد
 • نیروگاه کوچک با سرمایه گذاری ۱۲ میلیون یورویی در گلستان کلنگ زنی شد
 • تعرفه سوخت نیروگاه‌های خودتأمین تعیین شد
 • تعرفه سوخت «نیروگاه‌های خود تأمین» تعیین شد
 • ظرفیت نیروگاه زباله‌سوز چقدر است؟
 • دومین روز از رزمایش دریایی ولایت ٩٧/هشدارهایی درمورد نیروگاه بوشهر/توصیف روحانی از شرایط کشور
 • نیروگاه بوشهر برای تامین سوخت و قطعات یدکی یک هزار و 200 میلیارد تومان نیاز دارد
 • چاه شماره۸ پازنان پس از نیم قرن وارد مدار تولید شد
 • 20 درصد برق نیروگاه بوشهر را با قیمت صادراتی بخرند
 • انتقاد صالحی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر
 • انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر
 • افتتاح کنارگذرجنوبی تهران درسال ۹۸/نیروگاه سبلان وارد مدار می‌شود
 • انتقاد از قیمت پایین خرید برق نیروگاه بوشهر
 • احمدی، خدمتی و صادقیان به فینال تفنگ بادی جام جهانی نرسیدند
 • مسابقه رشته تفنگ وتپانچه بادی با حضور 7 استان کشور در بوشهر برگزار شد
 • نیروگاه تولید پراکنده برق در قم احداث می شود
 • نصب 700 مگاوات نيروگاه تجديد پذير
 • ۷۰۰ مگاوات نیروگاه ­تجدید پذیر در کشور نصب شد
 • شاخص با رشد بیش از ۲ هزار واحدی به مدار بازگشت/ ادامه کمبود نقدینگی در معاملات+نمودار