هنرهای تجسمی را می‌توان یکی از عرصه‌های مغفول مانده در وزارت ارشاد نامید. برخی از هنرمندان این عرصه بر این باورند که مسئولان ارشد این وزارت‌خانه توجه چندانی به این رشته هنری ندارند. ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» عهده‌دار مسئولیت بخش فرهنگ و هنر کشور و موظف به نظارت و رسیدگی به امور و برنامه‌های این عرصه است.

فرهنگ و هنر همواره دو بال پرواز این وزارتخانه بوده‌اند و شخص وزیر در هر دولت و برهه‌ای از زمان، صرف نظر از هر حزب و جناح سیاسی می‌بایست بدون هیچگونه اعمال نظر سلیقه‌ای و تبعیض به امور هر دو بخش بپردازد.

حضور در رویدادهای بزرگ، سرکشی به نهادها و مراکز فرهنگی و هنری، برگزاری جلسات با اهالی فرهنگ و هنر و تلاش برای رفع مشکلات آنها از مهمترین وظایف این وزارتخانه‌ی مهم و حساس است.

هنرهای تجسمی یکی از شاخه‌های فرهنگ و هنر و از مجموعه‌های تحت نظارت وزارت‌خانه مذکور است که در صورت توجه و هدایت راهبردی به خوبی می‌تواند در اشاعه فرهنگ در داخل  کشور کارساز واقع شود و همچنین در صدور فرهنگ ایرانی-اسلامی به آنسوی مرزها سهم قابل توجهی داشته باشد.

به باور بسیاری از کارشناسان، هنرهای تجسمی دارای زبان مشترک و جهانی است که این خصلت می‌تواند تأثیر شگرفی در برقراری دیپلماسی فرهنگی میان ایران با سایر ملل داشته باشد.

متاسفانه در دهه‌های اخیر بی‌توجهی به هنرهای تجسمی همواره نارضایتی هنرمندان این رشته را به دنبال داشته است،  روندی که در دوران دولت دوازدهم نیز همچنان شاهد آن هستیم.

«سیدعباس صالح شریعتی» معروف به سیدعباس صالحی پانزدهمین سکاندار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولد 1342 در مشهد دارای دکترای فلسفه و سطوح عالی حوزوی است. سردبیری مجله حوزه، مسئول دفتر تبلیغات اسلامی خراسان، عضویت هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی، مدیرمسئول نشریه پژوهش‌‌های قرآنی، تأسیس سایت دین‌آنلاین و معاون فرهنگی وزیر ارشاد در دولت یازدهم از سوابق و مسئولیت‌های وی است.

صالحی در نشست هم‌اندیشی وزیر ارشاد با اهالی چاپ و نشر در روز 21 شهریورماه 96 گفت: «...اکنون که در یک دوره تازه قرار داریم شناخت من از صنعت چاپ و نشر این توقع را ایجاد کرده که با همتی مضاعف حرکت کنیم. ما نیازمند نظرات، ایده‌ها و پیشنهادات تمامی فعالان صنعت چاپ و نشر هستیم. من خودم را خادم این جمع احساس می‌کنم و افتخار می‌کنم که خادم اهالی فرهنگ باشم. ممکن است فرصت‌های همنشینی با اهالی صنعت چاپ و نشر به خاطر سنگین‌تر شدن مسئولیتم (در مقایسه با زمان تصدی معاونت فرهنگی) کمتر شود؛ اما امیدوارم همدلی‌ها ادامه داشته باشد، چون دل و هوش ما همراه این جمع است. طی دوران چهارساله‌ی تصدی معاونت فرهنگی با تمام فعالان صنعت چاپ همدلی داشتم...»

این سخنان او در حالی است که صالحی طی مدت یک سال وزارت خود، کمتر به میان هنرمندان صنوف مختلف هنر آمده و پای درد دل اهالی سینما، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی نشسته و تنها به برگزاری یک نشست هم‌اندیشی با فعالان فرهنگی و هنری عرصه دفاع مقدس اکتفا کرده است. 

برگزاری رویدادهایی همچون دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان از فعالیتهای وزارت ارشاد در حوزه هنرهای تجسمی طی دوران تصدی سیدعباس صالحی است. همچنین او از نمایشگاه جشنواره هنرهای تجسمی فجر بازدید و در اختتامیه این رویداد سخنرانی کرد؛ اما آقای وزیر در جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان که اخیراً در تبریز برگزار شد حضور نیافت و تنها به صدور یک پیام برای این رویداد اکتفا کرد. صالحی تیرماه امسال از گالری عالی در حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز بازدید کرد.

فعالان عرصه هنرهای تجسمی از کم‌تحرکی‌ها و بی‌توجهی‌ها به این عرصه گلایه‌مندند و بر ضرورت توجه به این عرصه تاکید می‌کنند.

حبیب‌الله صادقی (نقاش انقلاب) در این باره معتقد است که صالحی انسان دوست‌داشتنی و شریفی است.سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد نیز نیز هنرمندی حاذق و خوشنویسی درجه یک است. وقتی که طبق قوانین وزارت بازرگانی کالاهای مورداستفاده‌ی نقاشان جزو اقلام لوکس محسوب و این امر موجب گرانی نجومی این کالاها می‌شود، چه کاری از دست وزیر ارشاد برمی‌آید؟ گلایه‌کردن یک راه است اما امروز باید با این مدیران انقلابی همراهی کرد. البته مسئولین امر هم باید با ایجاد تعامل با هنرمندان شرایط لازم را برای فعالیت آنها فراهم کنند.

عبدالحمید قدیریان (نقاش انقلاب) نیز بر این باور است که «هنر» یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در عبور از بحران‌های فعلی راهگشا باشد. وزارت ارشاد از مهمترین دستگاه‌هایی است که می‌تواند در این شرایط حساس در مقابل دشمن ایستادگی کند. این نهاد می‌تواند با دستاوردهای خود به مردم امید دهد و وحدت و غیرت را در جامعه افزایش دهد. وزارت ارشاد باید مجموعه‌ای از صفاتی را که جامعه به آنها نیاز دارد در قالب‌های هنری مخصوصاً آثار تصویری ترسیم و تصویر کند. لذا لزوم پرداختن به هنرهای تجسمی مخصوصاً نقاشی کاملاً احساس می‌شود. مدیران دلسوز می‌توانند بنیان‌های تصویری را با پرداختن به هنر نقاشی تقویت کرده تا هنرهای تاثیرگذاری چون سینما از آن بهره ببرند. هنر و هنرمند اینگونه می‌توانند از قالب تزئینی خارج شوند و در بطن جامعه به مردم کمک کنند.

امیرعلی جوادیان (عکاس دفاع مقدس و مدرس دانشگاه) اما بر این نظر است که صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچگونه سابقه هنری ندارد و  اهمیتی برای اهالی هنر قائل نیست. به باور وی شورای ارزشیابی هنرمندان کشور در زمان تصدی صالحی کاملاً راکد بوده است. درحالی که  صفار هرندی در زمان وزارت خود جلسات متعددی با هنرمندان در موزه هنرهای معاصر و مکان‌های دیگر برگزار کرده است تا کنون حتی یک بار هم  صالحی را از نزدیک ندیده‌ایم.

وی به عنوان یک هنرمند انقلابی از بی‌توجهی‌ها و کم‌محلی‌های وزارت ارشاد به هنرمندان گلایه‌مند است.

روح‌الله شمسی‌زاده (دبیر انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران) با اشاره به این که هنرهای تجسمی مادرِ سایر هنرها به شمار می‌آید و بخشی از مقوله حمایت از آن به عهده وزارت ارشاد است، معتقد است که وزارت ارشاد همراهیِ زیادی با اهالی هنر تجسمی ندارد و رویدادهای تجسمی را مورد حمایت جدی قرار نمی‌دهد.

به باور وی مقایسه جشنواره تجسمی فجر با جشنواره فیلم فجر بخشی از نگاه و رویکرد وزارت ارشاد را آشکار می‌سازد. به جرئت می‌توان گفت که جشنواره تجسمی فجر تنها رویداد جدی است که وزارت ارشاد برای هنرهای تجسمی در طول سال برگزار می‌کند که در آن هم بدنه‌ی حرفه‌ای هنرمندان تجسمی حضور ندارند و این جشنواره نتوانسته به یک جریان جدی در عرصه هنری کشور تبدیل شود.

وی بر این باور است که نظام صنفی هنرمندان تجسمی وضعیت اسفناکی دارد. مجسمه‌سازان برای اجرای پروژه‌های خود با مشکلاتی همچون مسائل عمرانی، بیمه، مالیات، تهیه مواد اولیه و درگیری با شهرداری و سایر نهادهای مربوطه مواجهند، با این حال وزارت ارشاد حمایتی در این زمینه از هنرمندان نمی‌کند و نظام صنفی مشخصی نیز برای آنها وجود ندارد. اگر قرار باشد که هیچ پیشرفت و تغییری در زمینه هنرهای تجسمی رخ ندهد بنابراین جابه‌جایی مدیران و تغییر سیاست‌ها هیچ معنایی پیدا نمی‌کند. ما نه‌تنها شاهد پیشرفتی در این زمینه نبوده‌ایم بلکه شاید مسئولین امر در برخی موارد درجا زده‌‌اند و یا پسرفت داشتند. بنابراین ما نتوانسته‌ایم به جایگاه آرمانی خود دست یابیم.

انتهای پیام/

R1489/P1010114/S4,40/CT4 واژه های کاربردی مرتبط هنرهای تجسمی وزارت ارشاد سید عباس صالحی

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

معرفی برگزیدگان دوسالانه هنرهای تجسمی «آفرینش»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بیش از ۳۰۰ کودک و نوجوان عضو مراکز فرهنگی‌، هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در هفتمین دوسالانه هنرهای تجسمی «آفرینش» در رده‌های مختلف سنی ۴ تا ۱۸ سال موفق به دریافت رتبه‌های برگزیده، دیپلم افتخار و لوح تقدیر شدند.

در رشته‌ خوشنویسی در مجموع در سه گروه سنی (۷‌ تا ۹)، (۱۰ تا ۱۲) و (۱۳ تا ۱۸) سال ۹ نفر به عنوان برگزیده، ۱۳ نفر شایسته دریافت دیپلم افتخار و ۲۲ نفر شایسته لوح تقدیر معرفی شدند.

در رشته‌ هنرهای بومی و سنتی (صنایع دستی) در سه گروه سنی (۷‌ تا ۹)، (۱۰ تا ۱۲) و (۱۳ تا ۱۸) سال ۹ نفر به عنوان برگزیده، ۱۴ عضو شایسته دریافت دیپلم افتخار و ۲۱ نفر شایسته دریافت لوح تقدیر شناخته شدند.

همچنین در رشته‌ هنرهای بومی و سنتی (عروسک) در سه گروه سنی (۷‌ تا ۹)، (۱۰ تا ۱۲) و (۱۳ تا ۱۸) سال ۹ کودک و نوجوان به عنوان برگزیده، ۱۵ نفر شایسته دریافت دیپلم افتخار و ۲۹ نفر نیز شایسته دریافت لوح تقدیر شدند.

در همین حال در رشته نقاشی در چهار گروه سنی (۴ تا ۶)، (۷‌ تا ۹)، (۱۰ تا ۱۲) و (۱۳ تا ۱۸) سال ۱۲ عضو کانون به عنوان برگزیده معرفی شدند و ۲۰ نفر شایسته دریافت دیپلم افتخار و ۳۷ کودک و نوجوان نیز برای دریافت لوح تقدیر رشته‌ نقاشی انتخاب شدند.

۱۱ کودک و نوجوان به عنوان برگزیده‌ رشته‌ عکاسی هفتمین دوسالانه هنرهای تجسمی «آفرینش» در چهار گروه سنی یاد شده معرفی و ۱۱ نفر دیگر موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند و ۱۹ نفر نیز در این بخش لوح تقدیر گرفتند.

در رشته‌ هنری سفال در این دوره نیز ۱۲ نفر برگزیده شدند و ۱۵ عضو دیپلم افتخار و ۲۳ کودک و نوجوان نیز لوح تقدیر دریافت کردند.

تمامی این آثار در قالب نمایشگاهی همزمان با جشن‌های چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران از ۷ تا ۲۲ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون در خیابان حجاب تهران برپا می‌شود.

کد خبر 4519465 زهرا منصوری

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: هنرهای تجسمی وزارت ارشاد سید عباس صالحی هنرهای تجسمی وزارت ارشاد سید عباس صالحی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۳۶۶۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزیدگان دوسالانه هنرهای تجسمی «آفرینش» کانون معرفی شدند
 • اعلام فراخوان نخستین جشنواره هنرهای تجسمی روستا و عشایر کشور در شهرکرد
 • تخصیص بودجه فرهنگ و هنر، مهمترین خواسته هنرمندان بواناتی است / هنر زبان تبیین دستاوردهای انقلاب
 • آئین تکریم از هنرمندان پیشکسوت کشور در عرصه تئاتر انقلاب اسلامی
 • آغاز به کار جشنواره تجسمی فجر از ششم بهمن
 • جزئیات یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر/آغاز به کار رسمی جشنواره تجسمی از 10 بهمن
 • ​برگزیدگان دوسالانه هنرهای تجسمی «آفرینش» معرفی شدند
 • آغاز فعالیت رسمی یازدهمین جشنواره تجسمی فجر از ششم بهمن
 • آغاز به کار جشنواره تجسمی فجر از ششم بهمن/ نمایشگاه بخش مسابقه ۱۰ بهمن افتتاح می‌شود
 • فعالان قرآن، فرهنگ و هنر خنداب تقدیر شدند
 • اعلام روزشمار برگزاری بخش های مختلف جشنواره هنرهای تجسمی فجر
 • آغاز رسمی جشنواره تجسمی فجر از ششم بهمن
 • چهار دهه بعد از 57 با هنر انقلاب
 • رئیس جدید انجمن هنرهای تجسمی استان گلستان انتخاب شد
 • شجاعی طباطبایی: هنر انقلابی از مظلوم حمایت می‌کند/ اقدامات جدی در حوزه کاریکاتور بعد از انقلاب شکل گرفت/ هنر کمترین سهم را در بودجه‌‌بندی دولت دارد
 • آئین تکریم از هنرمندان پیشکسوت کشور در عرصه تئاتر انقلاب اسلامی به میزبانی البرز
 • دهمین جشنواره «سیمرغ» رشته‌های تجسمی خود را اعلام کرد
 • اعلام جوایز و مقررات بخش هنرهای تجسمی دهمین جشنواره «سیمرغ»
 • ​اعلام رشته‌های تجسمی در دهمین جشنواره «سیمرغ»