به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، تلسکوپ فضایی هابل تصویری از سحابی سیاره ای  NGC۳۹۱۸ثبت کرده که شبیه چشمی در آسمان است. این ابر زیبا و رنگی از گازهای مختلف در صورت فلکیCentaurus  قرار دارد که حدود ۴۹۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

در این تصویر، کره چشم نیز در حقیقت بقایای درحال مرگ یک ستاره سرخ عظیم است.

این رویداد بخشی از آن چیزی است که روزی برای خورشید اتفاق می افتد. طی مرحله متلاطم پایانی و قبل از آنکه این شی آسمانی به شکل یک ستاره کوتوله سفید تبدیل شود، ابرهای عظیم گازی از سطح آن بیرون می آیند. اشعه های شدید مافوق بنفش از بقایای یک ستاره سبب می شوند گازهای اطراف بدرخشند.

ناسا در این باره می گوید: سحابی های سیاره ای رنگارنگ و خارق العاده یکی از جالب ترین مناظر در آسمان هستند. سحابی های سیاره ای بیشتر اوقات شکلی عجیب و نامتقارن دارند که هنوز توضیحی برای آن وجود ندارد.

شکل چشم مانند سحابی سیاره ای NGC۳۹۱۸ شبیه بقیه نیست و بیشتر به نظر می رسد در نتیجه دو فرایند جداگانه خروج گاز  به وجود آمده است.

جت های قدرتمند گاز از انتهای این ساختار عظیم بیرون می آیند که تصور می شود باسرعت ۳۵۰ هزار کیلومتر در ساعت از ستاره فاصله می گیرند.

 باتوجه به استانداردهای رویدادهای ستاره شناختی، سحابی های سیاره ای مانندNGC۳۹۱۸ عمر کوتاهی دارند و تنها ده ها هزار سال زنده می مانند.

کد خبر 4387116 شیوا سعیدی قوی اندام

منبع: مهر

خبر بعدی:

ایران تیم اول گروه D به لطف گل بیشتر

خرداد:ملی پوشان فوتبال ایران بعد از شروع مقتدرانه‌ای که با برتری 5 بر صفر برابر یمن در جام ملت‌های آسیا داشتند، در دیدار اخیرشان هم ویتنام را با نمایشی سراسر هجومی و نتیجه 2 بر صفر شکست دادند تا خود را به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی این رقابت‌ها معرفی کنند ولی آنها در مسابقه امشب برابر عراق، به دنبال جبران انتقام شکست چهار سال قبل و کسب سه امتیاز هستند تا مقتدرانه در صدر جدول گروه D بایستند ولی در آن سوی میدان نیز شاگردان سرکو کاتانچ دست و پا بسته نیستند و بعد از غلبه بر ویتنام و یمن، می‌خواهند نمایش واقعی خود را برابر تیم ایران ارائه دهند و امیدوار به صدرنشینی هستند.جام ملت‌های آسیا - امارات 2019 ؛ گروه D
چهارشنبه: 97/10/26 ؛ ساعت 19:30
استادیوم: آل مکتوم- دبی
داور: روشن ایرماتوف(ازبکستان)؛ کمک‌ها: عبدوخامیدولو رسولوف و سایدوف؛ داور چهارم: سرگی گریشنکو(قزاقستان)؛ کمک داوران پشت دروازه: والنتین کووالنکو(ازبکستان) و تانتاشف ایلگیز.


تیم ملی ایران


علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، سید مجید حسینی، وریا غفوری، میلاد محمدی، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری، سامان قدوس و سردار آزمون.
سرمربی: کارلوس کی‌روش


تیم ملی عراق


جلال حسن جاسم، احمد ابراهیم خلف، علی فائز عطیه، علاء علی مهاوی، علی عدنان کاظم، امجد عطوان کاظم، صفاء هادی عبدالله، همام طارق فرج، احمد یاسین غنی، حسین علی السعیدی و مهند علی کاظم.
سرمربی: سرکو کاتانچ


اخطار


امجد عطوان کاظم(34) احمد ابراهیم(78) علی عدنان کاظم(82) از عراق

سامان قدوس(39) وحید امیری(68) از ایران


لحظات حساس

دقیقه 2: پرتاب اوت بلند امیری به پشت محوطه جریمه برگشت داده شد که شوت روی پای قدوس با اختلاف زیادی از دروازه عراق به بیرون رفت.

دقیقه 12: ارسال تماشایی امیری از جناح چپ زمین موقعیت بسیار خوب گلزنی برای آزمون فراهم کرد، اما ضربه سر او از مقابل دروازه عراق به بیرون رفت.دقیقه 18: باز هم پرتاب اوت امیری موقعیتی برای ایران خلق کرد که این بار ضربه سر کنعانی‌زادگان در دستان جلال حسن جای گرفت.

دقیقه 23: خطایی که پشت محوطه جریمه طارق همام روی امید ابراهیمی مرتکب شده بود را سامان قدوس زد که شوت او بعد از برخورد به دیوار دفاعی بازیکنان عراق دفع شد و در ادامه نیز شوت میلاد محمدی به بیرون رفت.
دقیقه 29: شوت روی پای قدوس از پشت محوطه جریمه به مدافعان عراق برخورد کرد و به بیرون رفت.دقیقه 30: ارسال قدوس از روی کرنر سمت چپ زمین را جلال حسن دفع کرد که در این صحنه خطای بازیکنان ایران روی دروازه‌بان عراق اعلام شد.دقیقه 35: شوت زمینی احمد یاسین با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه ایران به بیرون رفت.

دقیقه 42: سردار آزمون در محوطه جریمه عراق صاحب توپ شد که شوت او بعد از برخورد به علی عدنان دفع شد و در ادامه شوت بی‌دقت پای چپ جهانبخش از مقابل محوطه 6 قدم به بیرون رفت. دقیقه 45: پرتاب اوت امیری را احمد ابراهیم به شکل ناقص دفع کرد ولی در ادامه توپ به آزمون رسید که شوت سر ضرب پای چپ او در صحنه مشکوک به خطای هند پنالتی برخوردی با صفاء هادی داشت که داور ازبک در میان اعتراض بازیکنان ایران به پنالتی، بازی را ادامه داد.دقیقه 2+45: بیرانوند شوت حسین السعیدی را در اختیار گرفت و با پرتاب بلند سردار آزمون را در زمین عراق صاحب توپ کرد.

دقیقه 49: شوت چشمی بعد از پرتاب اوت وحید امیری، در شلوغی محوطه جریمه عراق برخوردی با دست راست صفاء هادی داشت که داور ازبک باز هم در این صحنه اعلام پنالتی نکرد.دقیقه 51: ارسال خطرناک علی عدنان از جناح چپ زمین را بیرانوند از مقابل پای مهند علی جمع کرد تا خطری دروازه ایران را تهدید نکند.دقیقه 55: ضربه ایستگاهی عراق از میانه زمین را علی عدنان به قصد باز کردن دروازه ایران زد که بیرانوند به راحتی توپ را در اختیار گرفت.دقیقه 66: شوت پای چپ مهند علی از پشت محوطه جریمه ایران با عبور از بین پاهانی سید مجید حسینی به سمت دروازه رفت که بیرانوند بدون دردسر توپ را جمع کرد.دقیقه 72: شوت روی پای کنعانی‌زادگان بعد از پرتاب اوت امیری به مدافعان عراق برخورد کرد و دفع شد.دقیقه 76: شوت زمینی بشار رسن دقت لازم را نداشت و از کنار دروازه ایران به اوت رفت.دقیقه 77: سانتر دقیق طارق از جناح راست زمین و ضربه سر علاء عباس را بیرانوند با واکنش تماشایی از کنج دروازه ایران به کرنر فرستاد.دقیقه 79: شوت روی پای ترابی کم دقت بود و از کنار تیرک عمودی دروازه عراق به بیرون رفت.دقیقه 83: سانتر دژاگه از روی ضربه ایستگاهی با ضربه سر آزمون به بیرون رفت.


منبع:ورزش 3

برچسب ها: جام ملت‌های آسیا ، ایران ، عراق

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: تلسکوپ ستاره فناوری فضایی ناسا مردم علیه احتکار نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقیقات علمی فناوری فضایی امنیت اطلاعات شرکت دانش بنیان اینترنت صنعت خودروسازی سازمان فضایی ایران ماهواره وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سلول بنیادی فناوری نانو ناسا

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۵۲۶۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیت‌الله موحدی کرمانی: مرکز پولشویی، امریکا و اروپا است/ ایران داعش را از سوریه و عراق بیرون راند/ بخشی از مشکلات معیشتی مردم ناشی از تحریم‌هاست
 • یونس محمود: قطر و عربستان شبیه به ایران و عراق!
 • تصاویری جالب از توده یخ شبیه به ماه روی یک دریاچه
 • حلقه‌های زحل خیلی جوانتر از تصور ما هستند
 • زحل میلیاردها سال بدون حلقه بوده است
 • ارائه خدمات به بیش از ۱۴۵هزار نفر در مرکز چشم پزشکی پوستچی
 • ۵ ماده ضروری برای سالم ماندن چشم‌ها
 • واکنش رئیس بنیاد تعاون ناجا به ‌خبر فرارش به مالزی‌/فرار من بیشتر شبیه یک شوخی از طرف ضد‌انقلاب‌ها بود
 • ستاره پرسپولیس چشم بسته به دنبال درخشش!+ عکس
 • بهترین راه برای جلوگیری از نیش و گزیدگی حشرات
 • ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس
 • طرح بازیافت لنز چشم برای اولین بار و رایگان
 • کاهش مصرف گوشت قرمز راهی برای نجات سیاره زمین
 • تلسکوپ هابل، کار خود را تا پایان هفته آغاز می‌کند
 • جانشین کی‌روش، مردی که شبیه او نیست!
 • آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود
 • علی خسروی: امید ابراهیمی در محوطه جریمه عراق شبیه‌سازی کرد؛ سامان قدوس شانس آورد که اخراج نشد
 • کاتی و ستاره، تکانه ای در ژانر کودک و نوجوان است
 • کره جنوبی 2- چین صفر؛ تاثیر یک فوق ستاره