تسنیم از آخرین وضعیت جانمایی میدان میوه و تره بار قزوین و گذر از هفت خان رستم این میدان در پیج و خم تصمیمات مسئولان شهری گزارش می دهد. ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲ استانها قزوین نظرات

به گزارش خبرنگار تسنیم از قزوین، توسعه مراکز خدماتی، تفریحی و اقامتی نیازمند تأمین زمین مناسب است و این موضوع در برخی موارد منجر به تغییر کاربری اراضی می‌شود که به ناچار توسط دستگاه‌های ذیربط به جهت ضرورت توسعه خدمات و امکانات صورت می‌گیرد.

 میدان میوه و تره‌بار شهر قزوین با وسعت 2 هکتار در خیابان منتظری قدیم و بخش جنوبی این شهر واقع شده است که محل داد و ستد صنف‌های مختلف در این حوزه بوده و افزایش جمعیت، توسعه شهر و تعدد ساخت‌وسازهایی که در طول سال‌های اخیر انجام شده، مشکلاتی را همچون ترافیک و تکمیل ظرفیت میدان میوه و تره بار قزوین را پدید آورده است.

مکان فعلی میدان میوه و تره‌بار شهر قزوین جوابگوی فعالیت کسبه و بار ترافیکی حاکم بر این منطقه نیست و سالیان متوالی است که طرح انتقال آن کلید خورده و مورد بحث قرار گرفته اما تاکنون اجرایی نشده است.

وجود مشکلاتی نظیر مشکلات محیط زیستی، بهداشتی، ترافیکی و کمبود فضا برای بارگیری خودروهای کسبه میدان و از سوی دیگر درجه یک بودن زمین کشاورزی که قرار است میدان میوه تره‌بار در آن احداث شود، همگی موجب شده تا این مشکل هم‌چنان پابرجا باشد و شهردار نیز همچنان مصر بر اینکه زمین 170 هکتاری در شهرک دانش بایستی محل جدید احداث بارانداز میدان میوه و تره‌بار باشد.

جانمایی میدان میوه و تره بار قزوین سالیان درازی است که گره ترافیکی را در جنوب شهر ایجاد کرده و مشکلاتی را به وجود آورده است اما گویا این مشکلات نقطه پایانی ندارد و ساکنان و بنکداران با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند تا شاید فرجی در تصمیم مسوولان استانی و متولیان امر باشد.

نائب رئیس اتاق اصناف قزوین در خصوص آخرین وضعیت جابجایی میدان میوه وتره بار قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: موضوع جابه جایی میدان میوه و تره بار به همان شکل گذشته مسکوت مانده و پیشرفتی در کار ایجاد نشده است و جلسات بسیاری نیز برای انتخاب محل جانمایی برگزار شده اما تا به امروز نتیجه ای حاصل نشده است.

عبدالحسین کولجی بیان کرد: مکان هایی را برای محل جدید پیشنهاد داده ایم اما مخالفت هایی صورت گرفته است و مکان هایی هم که برخی متولیان ارائه می دهند در اقتصادسنجی نقش مثبتی ندارد؛ مکانی که برای میدان انتخاب می شود باید تمام ابعاد آن از جمله مردمی بودن، در دسترس بودن، اقتصادی بودن محل و امکانات آن در نظر گرفته شود و توجه به این موضوعات، مهمترین دلیل عقیم ماندن جابه جایی میدان تره بار است.

وی مطرح کرد: رایزنی هایی با شهردار اقبالیه برای اختصاص یک زمین در نزدیکی شهر اقبالیه و در سمت راست جاده که محل بسیار مساعدی برای جابه جایی میدان میوه و تره بار و  خشکبار بنکداران موادغذایی است صورت گرفته چراکه این محل به لحاظ دسترسی و اجتماعی محل امنی است؛ باتوجه به پیگیری جدی شهرداری اقبالیه برای تحقق این امر، بنا به دلایل خاص توفیقی حاصل نشده است.

نائب رئیس اتاق اصناف قزوین خاطرنشان کرد: زمینی که در ابتدای جاده رشت در اتوبان و ناصر آباد مربوط به شهرداری است،به دلیل مسائلی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی مطرح شده، اجرایی نشده است؛آن محل هم به لحاظ اقتصادی و ساخت و ساز مشکل ایجاد می کند.

کولجی اضافه کرد: مکان هایی که برای جابجایی میدان میوه و تره بار درنظرگرفته می شود باید زمینه رشد اقتصادی سرمایه گذار فراهم شود و زمانی که این امر محقق نمی‌شود، زمینه ساز بحران و نارضایتی مردم است؛ اگر یک محیط امنی ایجاد شود، هم مصرف کننده سود می برد و هم اتاق اصناف به راحتی به این موضوع ورود پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: هرزمانی که مسئولان اراده کنند و پیگیر این مسائل باشند ما نیز مشتاق جابجایی میدان هستیم و زمانی که محیطی را برای عرضه کالا داشته باشیم بارانداز می تواند نقش مثبت تری را در سیستم گردش مالی جامعه ایجاد کند و کیفیت ایجاد و کیفیت کار را افزایش دهد؛ در جابجایی میدان میوه و تره بار هم تا مسوولان اراده جدی نداشته باشند این امر محقق نمی شود.

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین نیز در گفت وگویی با خبرنگار تسنیم اظهار می‌کند: مکان یابی این میدان تا حدی انجام شده و شهرداری قزوین از 20 سال پیش مکانی به مساحت 170 هکتار را در اراضی ناصرآباد خریداری کرده است؛ در حال حاضر امور اراضی و جهاد کشاورزی با توجه به این امر که زمین های پیشنهاد شده در شمالی ترین نقطه شهر و در شمال اتوبان به عنوان زمین های کشاورزی است و خطر توسعه ساخت و سازهای شهری را ندارد، برای جانمایی جدید میدان میوه و تره بار مخالفت دارد.

علی فرخزاد با بیان اینکه شهرداری براساس مصوبات قبلی پیگیری و سرمایه گذاری کرده و زمینی را خریداری کرده است، گفت: نقاط دیگری در اقبالیه و در تاکستان و شهر قزوین پیشنهاد شده و جهاد کشاورزی با آن منطقه موافقت کرده اما آن نقطه اساسی این است که بدون نظر میدان داران و صنف نمی توانیم اقداماتی را انجام دهیم تا میدان میوه و تره بار در 15 کیلومتری قزوین مستقر باشد؛ در این امر باید مقبولیت از طرف میدان داران و صنف مربوطه مشخص شود.

به گفته وی، پیرامون شهر قزوین، باغات سنتی وجود دارد و نمی توان میدان میوه و تره بار را در آنجا مستقر کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: تجربه ناموفقی را در 20 سال پیش داشتیم و بدون در نظرگرفتن رضایت غرفه داران مجموعه ای در سه راه شامی شاپ مجموعه ای راه اندازی و به عنوان میدان تره بار انتخاب شد و به دلیل عدم نارضایتی بنکداران غیرفعال ماند و در حال حاضر به عنوان تعمیرگاه ماشین های سنگین استفاده می شود.

فرخزاد تشریح می‌کند: بدون رضایت غرفه داران نمی توانیم حاکمیت مکانی را در نظر بگیریم و موضوع غرفه ها با راه اندازی پل جمهوری مشکلات ترافیکی آن منطقه را سنگین می کند و ضرورت جابجایی میدان تره بار بیشتر از گذشته است.

وی تصریح می‌کند: وجود میدان تره بار در مکان فعلی صلاح نیست چراکه وجود میدان میوه وتره بار در داخل شهر معنی ندارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین بیان کرد: باید به غرفه داران نیز حق دادکه نمی توانند غرفه های خود را در فاصله های 15 الی 16 کیلومتری قزوین مستقر کنند و باید رضایت طرفین ایجاد شود؛ توسعه شهر هزینه هایی را به همراه دارد و تا زمانی که این دو طرف به نتیجه نرسد جابجایی میدان میوه و تره بار در حالت کنونی باقی می ماند.

شهرداری، اتاق اصناف و استانداری تنها بخشی از متولیان امر در جابه جایی میدان میوه و تره بار هستند و سوی دیگر این موضوع، سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی است چراکه زمین هایی که برای مکان جدید انتخاب می شود جزو اراضی کشاورزی است و به تناسب موافقت و مخالفت امر را می طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار می کند: در خصوص جابه جایی میدان میوه و تره بار در حال حاضر  به نقطه نهایی نرسیده‌ایم.

فاطمه خمسه بیان می کند: مکان هایی را در منطقه جاده تاکستان بویین زهرا و بالای اتوبان و زمین های خارج از شبکه که جزو زمین‌های بکر نیستند را برای مکان جدید میدان میوه و تره بار پیشنهاد داده ایم و امیدواریم به جمع بندی نهایی دست یابیم.

وی اضافه کرد: متولیان شهری باید پیگیر جانمایی میوه و تره بار باشند و زمین هایی که ارائه می دهند را به مسوولان سازمان جهاد کشاورزی مطرح کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه جهاد کشاورزی در جایی می تواند دخالت داشته باشد که احساس کند اراضی کشاورزی در خطر است، گفت: اگر مکان جدید میدان میوه و تره بار به حاشیه های شهری منتقل شود نباید زمین های کشاورزی درجه یک باشد.

خمسه عنوان کرد: بازدیدهایی از محل های جدیدی که استاندار برای میدان میوه و تره بار پیشنهاد داده بود صورت گرفته و زمین به لحاظ درجه بندی مشخص شده است؛ یک بخش از زمین ها مربوط به شهرداری اقبالیه بود که به دنبال آن بودیم تا میدان به آنجا منتقل شود و آن زمین به دلیل درجه یک بودن و تولید کلزا در آن با مخالفت هایی همراه شد.

وی مطرح کرد: طرح مورد نظر شهرداری قزوین برای انتقال میدان میوه و تربار از مکان فعلی به 20 هکتار از اراضی بیرون شهر،ظاهرا 20 هکتار است اما زمانی که میدان تره بار منتقل شود، مجموع زمین دستخوش تغییر می شود زیرا شامل ترانزیت و خدمات رفاهی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: برای محل جدید میدان میوه و تره بار و انتقال آن به خارج از شهر اقبالیه و در جایی که زمین درجه یک نیست یا جاده بویین زهرا و بالای اتوبان قزوین باشد، اعلام آمادگی می کنیم و آمادگی همکاری با مدیریت شهری استان هستیم تا مشکل میوه و تره بار قزوین را حل کنیم.

بنا به این گزارش، آنچه از صحبت های متولیان امر بر می آید جابه جایی میوه و تره بار قزوین همچنان در هاله ای از ابهام است که گره کور آن گویا همچنان ادامه خواهد داشت و همچون هفت خان رستم و با گذر از هر خان، این گره ها باز خواهد شد؛ البته اگر مساعدت و همکاری‌ها فزون‌تر و حل مشکلات جزو دغدغه‌های متولیان امر باشد.

انتهای پیام/ ع

R41364/P1494/S6,63/CT16

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

از رانندگی عمران خان تا سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری

به گزارش تسنیم، ورود «محمد بن سلمان» به خاک پاکستان از صفحات رسانه‌ای گرفته تا زندگی مردم عادی این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است.

در حالی‌که موج اعتراضات مردم در برخی شهرها ادامه دارد مسیرهای اصلی و فرعی خیابان های دو شهر اسلام آباد و راولپندی بسته شده و دولت امروز را در این شهرها تعطیل اعلام کرده است.

آغاز استقبال با اسکورت جنگنده‌های پاکستانی

روز گذشته به محض ورود هواپیمای حامل بن سلمان به حریم پاکستان جنگنده‌های اف-16  و جی اف 17 نیروی هوایی پاکستان به استقبال وی رفته و او را در آسمان مشایعت کردند.

تصاویر منتشر شده از این اسکورت هوایی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و نشان می‌دهد که 3 جنگنده در سمت راسمت و 3 جنگنده در سمت چپ هواپیمای بن سلمان در حال حرکت هستند.

ورود به فرودگاه اسلام آباد

پس از آنکه بن سلمان وارد فرودگاه نورخان شد به صورت رسمی از وی استقبال صورت گرفته و برای وی فرش قرمز گسترانده شد.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان که شخصا در مراسم استقبال شرکت کرده بود رانندگی ماشین بن سلمان را برعهده گرفته و او را تا محل کاخ نخست وزیری پاکستان همراهی کرد.

پس از ورود بن سلمان به کاخ نخست وزیری پاکستان 21 توپ برای ادای احترام به وی شلیک شده و نهالی نیز به نام وی کاشته شد.

ضیافت شام عمران خان و سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری سعودی

داون نیوز نوشت: بلافاصله پس از حضور بن سلمان در کاخ نخست وزیری پاکستان جلسه وی با عمران خان آغاز شد و در پایان پیش از ضیافت شام، ولیعهد سعودی از نتایج جلسه و سفر خود به پاکستان سخن گفت.

بن سلمان در سخنان خود تصریح کرد: من از این به بعد خود را نماینده مردم پاکستان در عربستان می دانم و به محض برگشت مشکلات کارگران پاکستانی را حل خواهم کرد.

وی با اشاره به ارتباط خوب ریاض- اسلام آباد گفت: پاکستان به رهبری مانند عمران خان نیاز داشت و پیشرفت 5 درصدی تولیدات داخلی این کشور از زمان روی کارآمدن حزب تحریک انصاف گواه سخنان من است.

ولیعهد سعودی اظهار داشت: در اولین مرحله از سرمایه گذاری عربستان 20 میلیارد دلار وارد خاک پاکستان می شود و همه می‌دانند که برای نخستین مرحله این رقم شگفت انگیزی است.

بن سلمان تاکید کرد: روابط خوب اسلام آباد و ریاض می تواند آینده ای بهتر برای منطقه رقم بزند و دو کشور در زمینه‌های مختلفی از جمله مسائل سیاسی، امور گردشگری و امنیتی با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

 عمران خان نیز در سخنان خود ابراز داشت: حضور ولیعهد سعودی آغاز دور جدیدی از تاریخ برای مردم پاکستان خواهد بود.

وی گفت: دولت سعودی در مشکلات و سختی ها همراه مردم پاکستان بوده و تاکنون نیز همراهی خود را ادامه داده است.

نخست وزیر پاکستان اضافه کرد: سرمایه گذاری عربستان در پاکستان باعث بهبود شرایط اقتصادی کشور می شود و به زودی مردم نیز از این سرمایه گذاری بهره مند خواهند شد.

وی افزود: بیش از 3 هزار کارگر پاکستانی در زندان های عربستان به سر می برند و من از دولت سعودی می خواهم که با آزادی آن ها باعث شادی خانواده شان شود.

بن سلمان ضمن استقبال از این پیشنهاد عمران خان وعده داد به محض بازگشت به عربستان مشکلات کارگران پاکستانی را حل کند.

امضا هفت معاهده همکاری میان دو کشور

سایت خبری ای.آر.وای نیوز با پرداختن به معاهده های همکاری میان عربستان و پاکستان نوشت: معاهده های امضا شده به را می توان به سه محور کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کرد.

این معاهده ها شامل پروژه های در زمینه انرژی، گردشگری، معدن، پتروشیمی، صنعت هتل، و... می شود.

با حضور عمران خان و بن سلمان این هفت معاهده توسط وزاری مسئول دو کشور امضا شده و رسمیت پیدا کرد.

گزارش ها حاکی است «شاه محمود قریشی و عادل الجیبر» وزاری خارجه پاکستان و عربستان تفاهم نامه ای در مورد استانداردهای موجود بین دو کشور امضا کردند.

تفاهم نامه مربوط به امور جوانان و ورزش توسط «فهمیده مرزا» وزیر فدرال پاکستان در امور ایالت ها و عادل الجبیر امضا شد.

تفاهم نامه مربوط به حوزه اقتصادی و صادرات و واردت نیز توسط «اسد عمر» وزیر خزانه داری پاکستان و عادل الجبیر به امضا رسید.

تفاهم نامه مربوط به معادن دو کشور توسط «غلام سرور» وزیر پتروشیمی پاکستان و «خالد الفالح» وزیر انرژی سعودی به امضا رسید.

قرار است امروز نیز برنامه های سفر بن سلمان ادامه پیدا کند و او با «عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان و «قمر جاوید باجوا» فرمانده ستاد ارتش این کشور دیدار و گفتگو کند.

سفر بن سلمان پس از آن انجام می شود که او به دلیل متهم شدن در قتل جمال خاشقجی و همچنین کشتار بی رحمانه مسلمانان مظلوم یمنی به شدت مورد خشم مردم جهان به خصوص مسلمانان پاکستانی قرار گرفت.

پیش از سفر وی هزاران نفر از مردم پاکستان با اعتراض به سفر بن سلمان خواستار لغو آن شدند ولی دولت پاکستان با استقرار 20 هزار نیروی نظامی امنیت بن سلمان را تضمین کرد.

      

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۶۰۵۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جایگاه برای توزیع میوه شب عید با قیمت مصوب صورت گرفته
 • کشف تریاک‌فرنگی درمیدان تره‌بار تهران
 • جاسازی عجیب تریاک در بار توت فرنگی /قاچاقچی اصلی در هنگام تحویل مواد دستگیر شد
 • برگزاری همایش رسانه در گذر انقلاب در ساری
 • عمران خان : در صورت حمله هند، بی درنگ پاسخ خواهیم داد
 • عمران خان: حمله هند را بی‌درنگ پاسخ خواهیم داد
 • قیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در کرمانشاه؛ سه‌شنبه ۳۰ بهمن ماه + جدول
 • سفیر پاکستان در تهران: نیروهای خارجی به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان هستند/ عمران خان به ایران خواهد آمد
 • افزایش قیمت ناگهانی میوه و تره‌بار / آفت گرانی به صیفی‌جات رسید!
 • عمران خان بزودی به ایران می‌آید ​/ نیروهای خارجی به‌دنبال تخریب روابط تهران و اسلام‌آباد هستند
 • قیمت انواع میوه در غرفه تره بار
 • وزیر دادگستری: پرونده زمین‌های هفت سنگان را به صورت جدی پیگیری می‌کنم
 • تخفیف ویژه میادین میوه و تره‌بار شهرداری برای ۶ کالای اساسی/ ۲۰ تا ۴۰ درصد تخفیف در قیمت میوه و آجیل شب عید
 • قیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در ایلام؛ سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدول
 • آغاز مرمت گذر دسترسی به خانه آخوند ابو خرم آباد
 • فراوانی، تنوع و کیفیت محصولات در میادین و بازارهای میوه و تره بار
 • آیا خودروهای گذر موقت قابل خرید و فروش هستند؟
 • رجب و رستم تمیز شدند
 • آغاز فاز دوم مرمت و ساماندهی گذر دسترسی به خانه آخوند ابو