تسنیم از آخرین وضعیت جانمایی میدان میوه و تره بار قزوین و گذر از هفت خان رستم این میدان در پیج و خم تصمیمات مسئولان شهری گزارش می دهد. ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲ استانها قزوین نظرات

به گزارش خبرنگار تسنیم از قزوین، توسعه مراکز خدماتی، تفریحی و اقامتی نیازمند تأمین زمین مناسب است و این موضوع در برخی موارد منجر به تغییر کاربری اراضی می‌شود که به ناچار توسط دستگاه‌های ذیربط به جهت ضرورت توسعه خدمات و امکانات صورت می‌گیرد.

 میدان میوه و تره‌بار شهر قزوین با وسعت 2 هکتار در خیابان منتظری قدیم و بخش جنوبی این شهر واقع شده است که محل داد و ستد صنف‌های مختلف در این حوزه بوده و افزایش جمعیت، توسعه شهر و تعدد ساخت‌وسازهایی که در طول سال‌های اخیر انجام شده، مشکلاتی را همچون ترافیک و تکمیل ظرفیت میدان میوه و تره بار قزوین را پدید آورده است.

مکان فعلی میدان میوه و تره‌بار شهر قزوین جوابگوی فعالیت کسبه و بار ترافیکی حاکم بر این منطقه نیست و سالیان متوالی است که طرح انتقال آن کلید خورده و مورد بحث قرار گرفته اما تاکنون اجرایی نشده است.

وجود مشکلاتی نظیر مشکلات محیط زیستی، بهداشتی، ترافیکی و کمبود فضا برای بارگیری خودروهای کسبه میدان و از سوی دیگر درجه یک بودن زمین کشاورزی که قرار است میدان میوه تره‌بار در آن احداث شود، همگی موجب شده تا این مشکل هم‌چنان پابرجا باشد و شهردار نیز همچنان مصر بر اینکه زمین 170 هکتاری در شهرک دانش بایستی محل جدید احداث بارانداز میدان میوه و تره‌بار باشد.

جانمایی میدان میوه و تره بار قزوین سالیان درازی است که گره ترافیکی را در جنوب شهر ایجاد کرده و مشکلاتی را به وجود آورده است اما گویا این مشکلات نقطه پایانی ندارد و ساکنان و بنکداران با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند تا شاید فرجی در تصمیم مسوولان استانی و متولیان امر باشد.

نائب رئیس اتاق اصناف قزوین در خصوص آخرین وضعیت جابجایی میدان میوه وتره بار قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: موضوع جابه جایی میدان میوه و تره بار به همان شکل گذشته مسکوت مانده و پیشرفتی در کار ایجاد نشده است و جلسات بسیاری نیز برای انتخاب محل جانمایی برگزار شده اما تا به امروز نتیجه ای حاصل نشده است.

عبدالحسین کولجی بیان کرد: مکان هایی را برای محل جدید پیشنهاد داده ایم اما مخالفت هایی صورت گرفته است و مکان هایی هم که برخی متولیان ارائه می دهند در اقتصادسنجی نقش مثبتی ندارد؛ مکانی که برای میدان انتخاب می شود باید تمام ابعاد آن از جمله مردمی بودن، در دسترس بودن، اقتصادی بودن محل و امکانات آن در نظر گرفته شود و توجه به این موضوعات، مهمترین دلیل عقیم ماندن جابه جایی میدان تره بار است.

وی مطرح کرد: رایزنی هایی با شهردار اقبالیه برای اختصاص یک زمین در نزدیکی شهر اقبالیه و در سمت راست جاده که محل بسیار مساعدی برای جابه جایی میدان میوه و تره بار و  خشکبار بنکداران موادغذایی است صورت گرفته چراکه این محل به لحاظ دسترسی و اجتماعی محل امنی است؛ باتوجه به پیگیری جدی شهرداری اقبالیه برای تحقق این امر، بنا به دلایل خاص توفیقی حاصل نشده است.

نائب رئیس اتاق اصناف قزوین خاطرنشان کرد: زمینی که در ابتدای جاده رشت در اتوبان و ناصر آباد مربوط به شهرداری است،به دلیل مسائلی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی مطرح شده، اجرایی نشده است؛آن محل هم به لحاظ اقتصادی و ساخت و ساز مشکل ایجاد می کند.

کولجی اضافه کرد: مکان هایی که برای جابجایی میدان میوه و تره بار درنظرگرفته می شود باید زمینه رشد اقتصادی سرمایه گذار فراهم شود و زمانی که این امر محقق نمی‌شود، زمینه ساز بحران و نارضایتی مردم است؛ اگر یک محیط امنی ایجاد شود، هم مصرف کننده سود می برد و هم اتاق اصناف به راحتی به این موضوع ورود پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: هرزمانی که مسئولان اراده کنند و پیگیر این مسائل باشند ما نیز مشتاق جابجایی میدان هستیم و زمانی که محیطی را برای عرضه کالا داشته باشیم بارانداز می تواند نقش مثبت تری را در سیستم گردش مالی جامعه ایجاد کند و کیفیت ایجاد و کیفیت کار را افزایش دهد؛ در جابجایی میدان میوه و تره بار هم تا مسوولان اراده جدی نداشته باشند این امر محقق نمی شود.

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین نیز در گفت وگویی با خبرنگار تسنیم اظهار می‌کند: مکان یابی این میدان تا حدی انجام شده و شهرداری قزوین از 20 سال پیش مکانی به مساحت 170 هکتار را در اراضی ناصرآباد خریداری کرده است؛ در حال حاضر امور اراضی و جهاد کشاورزی با توجه به این امر که زمین های پیشنهاد شده در شمالی ترین نقطه شهر و در شمال اتوبان به عنوان زمین های کشاورزی است و خطر توسعه ساخت و سازهای شهری را ندارد، برای جانمایی جدید میدان میوه و تره بار مخالفت دارد.

علی فرخزاد با بیان اینکه شهرداری براساس مصوبات قبلی پیگیری و سرمایه گذاری کرده و زمینی را خریداری کرده است، گفت: نقاط دیگری در اقبالیه و در تاکستان و شهر قزوین پیشنهاد شده و جهاد کشاورزی با آن منطقه موافقت کرده اما آن نقطه اساسی این است که بدون نظر میدان داران و صنف نمی توانیم اقداماتی را انجام دهیم تا میدان میوه و تره بار در 15 کیلومتری قزوین مستقر باشد؛ در این امر باید مقبولیت از طرف میدان داران و صنف مربوطه مشخص شود.

به گفته وی، پیرامون شهر قزوین، باغات سنتی وجود دارد و نمی توان میدان میوه و تره بار را در آنجا مستقر کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: تجربه ناموفقی را در 20 سال پیش داشتیم و بدون در نظرگرفتن رضایت غرفه داران مجموعه ای در سه راه شامی شاپ مجموعه ای راه اندازی و به عنوان میدان تره بار انتخاب شد و به دلیل عدم نارضایتی بنکداران غیرفعال ماند و در حال حاضر به عنوان تعمیرگاه ماشین های سنگین استفاده می شود.

فرخزاد تشریح می‌کند: بدون رضایت غرفه داران نمی توانیم حاکمیت مکانی را در نظر بگیریم و موضوع غرفه ها با راه اندازی پل جمهوری مشکلات ترافیکی آن منطقه را سنگین می کند و ضرورت جابجایی میدان تره بار بیشتر از گذشته است.

وی تصریح می‌کند: وجود میدان تره بار در مکان فعلی صلاح نیست چراکه وجود میدان میوه وتره بار در داخل شهر معنی ندارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین بیان کرد: باید به غرفه داران نیز حق دادکه نمی توانند غرفه های خود را در فاصله های 15 الی 16 کیلومتری قزوین مستقر کنند و باید رضایت طرفین ایجاد شود؛ توسعه شهر هزینه هایی را به همراه دارد و تا زمانی که این دو طرف به نتیجه نرسد جابجایی میدان میوه و تره بار در حالت کنونی باقی می ماند.

شهرداری، اتاق اصناف و استانداری تنها بخشی از متولیان امر در جابه جایی میدان میوه و تره بار هستند و سوی دیگر این موضوع، سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی است چراکه زمین هایی که برای مکان جدید انتخاب می شود جزو اراضی کشاورزی است و به تناسب موافقت و مخالفت امر را می طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار می کند: در خصوص جابه جایی میدان میوه و تره بار در حال حاضر  به نقطه نهایی نرسیده‌ایم.

فاطمه خمسه بیان می کند: مکان هایی را در منطقه جاده تاکستان بویین زهرا و بالای اتوبان و زمین های خارج از شبکه که جزو زمین‌های بکر نیستند را برای مکان جدید میدان میوه و تره بار پیشنهاد داده ایم و امیدواریم به جمع بندی نهایی دست یابیم.

وی اضافه کرد: متولیان شهری باید پیگیر جانمایی میوه و تره بار باشند و زمین هایی که ارائه می دهند را به مسوولان سازمان جهاد کشاورزی مطرح کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه جهاد کشاورزی در جایی می تواند دخالت داشته باشد که احساس کند اراضی کشاورزی در خطر است، گفت: اگر مکان جدید میدان میوه و تره بار به حاشیه های شهری منتقل شود نباید زمین های کشاورزی درجه یک باشد.

خمسه عنوان کرد: بازدیدهایی از محل های جدیدی که استاندار برای میدان میوه و تره بار پیشنهاد داده بود صورت گرفته و زمین به لحاظ درجه بندی مشخص شده است؛ یک بخش از زمین ها مربوط به شهرداری اقبالیه بود که به دنبال آن بودیم تا میدان به آنجا منتقل شود و آن زمین به دلیل درجه یک بودن و تولید کلزا در آن با مخالفت هایی همراه شد.

وی مطرح کرد: طرح مورد نظر شهرداری قزوین برای انتقال میدان میوه و تربار از مکان فعلی به 20 هکتار از اراضی بیرون شهر،ظاهرا 20 هکتار است اما زمانی که میدان تره بار منتقل شود، مجموع زمین دستخوش تغییر می شود زیرا شامل ترانزیت و خدمات رفاهی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: برای محل جدید میدان میوه و تره بار و انتقال آن به خارج از شهر اقبالیه و در جایی که زمین درجه یک نیست یا جاده بویین زهرا و بالای اتوبان قزوین باشد، اعلام آمادگی می کنیم و آمادگی همکاری با مدیریت شهری استان هستیم تا مشکل میوه و تره بار قزوین را حل کنیم.

بنا به این گزارش، آنچه از صحبت های متولیان امر بر می آید جابه جایی میوه و تره بار قزوین همچنان در هاله ای از ابهام است که گره کور آن گویا همچنان ادامه خواهد داشت و همچون هفت خان رستم و با گذر از هر خان، این گره ها باز خواهد شد؛ البته اگر مساعدت و همکاری‌ها فزون‌تر و حل مشکلات جزو دغدغه‌های متولیان امر باشد.

image

انتهای پیام/ ع

R41364/P1494/S6,63/CT16

ظریف: عده‌ای منافعشان به خطر افتاده است| خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت

فرصت افشاگری عليه پولشويی| ظريف می‌تواند بی‌پرده‌ درباره لايه‌های پولشويی سخن بگويد؟

قیمت طلا 26 آبان 97

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۶۰۵۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرح توسعه میدان میوه و تره بار شیراز کلید خورد
 • ممنوع المصاحبه شدن مسئولان چابهار، ادعا یا واقعیت-رستم کریمی*
 • روزانه 20 تن تخم مرغ با نرخ دولتی در تهران عرضه می شود
 • آخرین تحولات بازار میوه و تره بار+جدول
 • برافراشتن پرچم پاکستان در فیلم هندی سلمان خان را روانه دادگاه کرد
 • ۵ جایگزین جالب برای تره‌ فرنگی/تره فرنگی چیست و چه کاربردی دارد؟
 • «عمران خان» فردا راهی امارات می شود/ امکان دریافت کمک مالی
 • عمران خان: جزئیات کمک‌های عربستان را فاش نخواهیم کرد
 • توانایی حس کردن میدان مغناطیسی زمین با پوست الکترونیکی
 • انتقاد امام جمعه بردسکن از نیمه رها شدن پروژه ۱۵ ساله کنار گذر
 • انتقاد امام جمعه بردسکن از نیمه رها شدن کنار گذر این شهر
 • توده‌های نمکی اطراف میان‌گذر دریاچه ارومیه به روایت تصاویر
 • سایه تخریب و نابودی بر سر آثار تاریخی کردستان/ وقتی تاریخ دیارگروس قربانی بی‌توجهی مسئولان میراث‌فرهنگی می‌شود+تصاویر
 • قیمت افسارگسیخته میوه در همدان و بی خیالی مسئولان+فیلم
 • نمایی از میدان هفت تیر تهران در نیم قرن پیش!
 • عمران خان ساعت اهدایی بن سلمان را به خزانه پاکستان تحویل داد
 • عمران خان ساعت اهدای بن سلمان را به خزانه پاکستان تحویل داد
 • عکس/میدان هفت تیر سال1350
 • قیمت انواع سبزی و صیفی در میادین میوه و تره بار +جدول
 • مصدومیت مانولاس در بازی یونان-فنلاند؛ پیش بینی می‌شود او تا چند هفته از میادین دور شود