خبرگزاري آريا -
طول دهانه رحم به طور طبيعي 40 ميلي متر است
در اين مطلب درباره طول دهانه رحم و اندازه طبيعي بيشتر ميخوانيد. براي انجام عمل سرکلاژ دهان رحم آنچه اهميت دارد طول آن است. به همين دليل بهتر است ابتدا با موارد طبيعي و غير طبيعي آن آشنا شويد و بدانيد که اصلا گزينه مناسبي براي انجام عمل سرکلاژ هستيد يا خير.

طول طبيعي دهانه رحم
طول دهانه رحم به طور طبيعي 40 ميلي متر است و در طول بارداري کاناليزه باقي مي‌ماند و در زمان زايمان شديد کوتاه شده و دهانه رحم باز مي‌شود. در هنگام بارداري طول دهانه رحم بالاي 30 طبيعي محسوب مي‌شود در زنان کم خطر يا حتي بي خطر طول سرويکس در دوران بارداري به طور متوسط بين هفته هاي چهاردهم تا سي ام 35 تا 40 ميلي متر است.
اندازه طول سرويکس در هفته هاي بارداري
- هفته 8 تا 14 بارداري: حداقل طول سرويکس 28 ميليمتر و حداکثر 56 ميليمتر
- هفته 15 تا 28 بارداري: حداقل طول سرويکس 26 ميليمتر و حداکثر 52 ميليمتر
- هفته 29 تا 37 بارداري: حداقل طول سرويکس 27 ميليمتر و حداکثر 52 ميليمتر
نامناسب بودن دهانه رحم به گشاد شدن خودبخودي سرويکس رحم اشاره دارد و علت شايع مشکلات حاملگي در سه ماهه دوم است. به طور معمول بي کفايتي سرويکس در سه ماهه دوم نشان داده مي شود. بيماران در معرض خطر بالاي زايمان زودرس شامل موارد زير مي باشند:
- idiopathic (شايع ترين)
- ناهنجاري هاي رحمي
- قرار گرفتن در معرض دئوديلتيزل بسترول (DES)
- تروماي قبلي يا جراحي سرويکس قبلي
- سقط جنين قبلي
- زايمان زودرس قبلي
- حاملگي چندقلو
- اختلال بافت همبند (سندرم Ehlers-Danlos)
- تست هاي باليني
- آزمايش فيبرونکتين جنين (fFN) در مخاط واژينال: قبل از انجام اسکن مجدد واژن بايد انجام شود
طول غيرطبيعي دهانه رحم
کوتاه شدن طول دهانه رحم طيف گسترده‌اي دارد و ممکن است بين 15 تا 25 ميلي‌متر متغير باشد. اما آنچه اهميت دارد اين است که براي بارداري طبيعي تنها طول سرويکس نيست نميتواند پيش بيني کننده عدم کفايت دهانه رحم باشد. کوتاه شدن تدريجي توسط با سونوي سريالي و کوچک شدن شکل V بخش پايين رحم و تغييرات گردن رحم به صورت پويا قابل تشخيص است.
سونوگرافي واژينال بهترين گزينه
در مطالعه‌اي که روي 59 هزار مورد خانم‌هاي مراجعه‌کننده به بيمارستان کينگر کالج لندن براي انجام سونوگرافي آنومالي روتين در هفته 6+24-20 انجام شد طول دهانه رحم همه اين زنان به روش ترانس واژينال اندازه‌گيري شد و در نهايت مدلي براي تخمين خطر زايمان زودرس پيشنهاد شد. به‌طور کلي با بررسي مطالعات انجام شده تاکنون، اندازه‌گيري طول سرويکس با سونوگرافي واژينال قويترين فاکتور پيش‌گويي‌کننده منفرد زايمان زودرس بوده است. اين روش در تعيين گروهي از بيماران که به طور اخص از پروژسترون سود مي‌برند، مفيد است.
در مطالعات مربوط به سرکلاژ نيز طول سرويکس در پيشگيري از مداخله نابجا مفيد بوده است. سابقه زايمان زودرس قبلي نيز همانطور که پيشتر اشاره شد يک فاکتور ديگر پيشگويي‌کننده زايمان زودرس در حاملگي بعدي است و هر چه اين مشکل زودتر و مکررتر رخ داده باشد خطر زايمان زودرس افزايش بيشتري مي‌يابد. در حاملگي‌هاي دو يا چندقلويي بررسي طول سرويکس اثري بر سرنوشت مادر و جنين نداشته است و به طور کلي خطر زايمان زودرس در طول سرويکس 30 ميلي‌متر کمتر از 1درصد، در 15 ميلي‌متر 50درصد و در 5 ميلي‌متر 80 در سه ماهه دوم حاملگي است. بايد توجه داشت که کم شدن طول سرويکس در بيشتر از 28 هفته پيش‌گويي‌کننده زايمان زودرس نيست و در سه ماهه سوم قسمتي از فيزيولوژي نرمال بارداري محسوب مي‌شود.
سرکلاژ در بارداري دوقلويي خطرناک است
در دو مطالعه جديد انجام سرکلاژ تنها در زنان با سرويکس کوتاهتر از 15 ميلي‌متر در اندازه‌گيري طول سرويکس در سه ماهه دوم در پيشگيري از زايمان زودرس موثر بوده است.
بد نيست بدانيد که در حاملگي دوقلويي سرکلاژ خطر زايمان زودرس را دو برابر مي‌کند و خطر مرگ و مير نوزادي را نيز افزايش مي‌دهد. تست فيبرونکتين جنيني مثبت و سرويکس کوتاه و نيز وجود اينترلوکين 8 در ترشحات سرويکس هر دو نشانگر عفونت و التهاب محسوب مي‌شوند و سرکلاژ در اين موارد توصيه نمي‌شود. در سرويکس‌هاي بسيار کوتاه نيز احتمالا فرآيند پاتولوژيک از قبل آغاز شده است و به علت احتمال عفونت سرکلاژ توصيه نمي‌شود.
منبع: niniban.com


منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

خواص رازیانه چیست ؟ از لاغری تا مشکلات تنفسی

خواص رازیانه رازیانه گیاهی بسیار خوشبو و شبیه شوید است. رازیانه یا بادیانه ساقه های بلندی داشته و ارتفاع آن گاهی تا دو متر هم افزایش پیدا می کند. مزه و طعم رازیانه شیرین بوده و عمدتا با آب و هوای گرم و مرطوب سازگاری دارد. در ایران هم به دلیل نوع آب و هوای […]به گزارش بلاغ،خواص رازیانه

رازیانه گیاهی بسیار خوشبو و شبیه شوید است. رازیانه یا بادیانه ساقه های بلندی داشته و ارتفاع آن گاهی تا دو متر هم افزایش پیدا می کند. مزه و طعم رازیانه شیرین بوده و عمدتا با آب و هوای گرم و مرطوب سازگاری دارد. در ایران هم به دلیل نوع آب و هوای شمال، این گیاه در آن مناطق رشد کرده و کشت می شود.

مواد مغذی و معدنی فراوانی دراین گیاه دارویی وجود دارد که برخی از انها عبارتند از: روغن ، قند، اسید پال میتیک، اسید اولئیک، اسید اینوئیک و اسید پتروساینیک. اینها ترکیبات شیمیایی موجود در رازیانه هستند و در کنار آنها مواد دیگری نظیر آب ،پروتئین،چربی ، مواد نشاسه ای ، کلسیم ، فسفر ، آهن ، پتاسیم ، ویتامین آ و ویتامین ث در آن وجود دارد . همانطور که می بینید رازیانه سرشار از مواد معدنی و مغذی است. برای همین خواص درمانی و دارویی فراوانی داشته و در طب قدیم و سنتی بسیار به آن توصیه شده است.

خواص رازیانه برای زنان

از خواص رازیانه برای زنان می توان به افزایش هورمون های جنسی زنانه در آنها اشاره کرد. زنانی که سینه های کوچک دارند می توانند با مصرف منظم این ماده خوراکی انها را بزرگ کنند. این داروی گیاهی به علت داشتن هورمون استروژن به مقدار خیلی زیاد باعث بزرگ شدن سینه در زنان می شود. استروژن هورمون جنسی زنانه بوده و در کوچک و یا بزرگ بودن سینه ها موثر است.

از دیگر خواص رازیانه برای زنان تاثیر آن بر دوران قاعدگی است. گفته شده مصرف زیاد این ادویه ممکن است باعث بهم خوردن نظم قاعدگی شود برای همین توصیه شده است این گیاه مفید دارویی را به میزان مناسب مصرف کنید و اگر سابقه بهم خوردن نظم قاعدگی دارید باید ابتدا مصرف آن را زیاد و بعد کم کنید این روش به منظم شدن دوره های قاعدگی در زنان کمک می کند. از دیگر خواص رازیانه برای زنان پاکسازی رحم و درمان اختلالات بعد از یائسگی و کیست تخمدان است.


خواص رازیانه برای لاغری

خواص رازیانه برای لاغری به خصوص برای خانم ها بسیار جذاب است . افرادی که اضافه وزن دارند و یا می خواهند لاغرتر شوند می توانند با مصرف این ادویه وزن کم کرده و لاغر شوند. این داروی گیاهی به دلیل داشتن مواد مغذی نظیر کلسیم و آهن ، فسفر ، انواع ویتامین ها ، پتاسیم و چربی سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش داده و مانع تجمع چربی ها در بدن می شود.

از طرف دیگر تمایل به غذا خوردن را کاهش داده و باعث می شود شخص احساس گرسنگی کمتری کند. از دیگر خواص رازیانه برای لاغری تصفیه خون بوده که با این کار از تجمع چربی ها در کبد و قسمت های دیگر جلوگیری می کند. این ادویه به خصوص در از بین بردن چربی های شکم و پهلو بسیار موثر بوده و قطعا با صرف مناسب و اندازه این گیاه صاحب شکم صاف و اندامی خوش فرم خواهید شد.

خواص رازیانه برای مردان

استفاده از این گیاه دارویی برای مردان هم مفید است اما به دلیل اینکه این گیاه هورمون هایی شبیه به هورمونهای زنانه دارد برخی می گویند ممکن است میل جنسی و قدرت باروری را در مردان کاهش دهد اما این موضوع ثابت نشده و به تایید پزشکی نرسیده است، بنابراین از خواص رازیانه برای مردان می توان به افزایش سوخت و ساز بدن و همچنین کاهش چربی های اضافه در انها اشاره کرد. مردان هم مانند خانم ها می توانند با مصرف به اندازه این گیاه دارویی از خواص بسیار خوب آن بهره مند شوند.

خواص رازیانه برای رحم

این ادویه برای درمان عفونت ها به خصوص عفونت های رحمی بسیار مناسب است. مواد مغذی و معدنی موجود در آن خاصیت انتی بیوتیکی داشته و به از بین رفتن عفونت ها کمک می کند. از خواص رازیانه برای رحم درمان عفونت های آن است. این گیاه می تواند تمام عفونت ها و زخم های رحمی را برطرف کرده و درمان کند در واقع اگر دهانه رحم با دم کرده این گیاه دارویی شستشو شود مانند یک ضدعفونی کننده قوی عمل کرده و به پاکسازی رحم می پردازد.

خانم هایی که عفونت و یا بیماری های قارچی دستگاه تناسلی و رحم دارند می توانند از دم کرده این دارو برای شستشو و درمان عفونت ها استفاده کنند.

خواص رازیانه برای زنان یائسه

خواص رازیانه برای زنان یائسه به خاطر هورمون استروژن موجود در آن است. مشکلات و عوارض یائسگی به دلیل بوجود می آید که در خانم های یائسه میزان هورمون زنانگی کاهش پیدا می کند. یک راه درمانی استفاده و تزریق هورمون استروژن است که برخی پزشکان توصیه می کنند اما این گیاه دارویی هم عوارض یائسگی نظیر اضطراب، گر گرفتگی و بی خوابی را کاهش داده و این کار را از طریق افزایش هورمون استروژن در بدن انجام می دهد، در واقع نوعی هورمون درمانی صورت می گیرد.

از طرفی کاهش هورمون استروژن در زنان یائسه می تواند باعث سرطان رحم و سینه شود و مصرف این داروی گیاهی می تواند به افزایش این هورمون در بدن کمک کرده و مانع بروز سرطان ها در زنان شود. خواص رازیانه برای زنان یائسه بسیار زیاد است و علاوه بر موارد گفته شده خستگی و بی حوصلگی و درد مفاصل ناشی از این دوره هم کاهش می دهد.

خواص رازیانه برای کیست تخمدان

کیست تخمدان عارضه ایست که عموما در زنان ۲۰ تا ۴۵ سال دیده می شود و در اغلب موارد خوش خیم بوده و با دارو و یا گیاهان دارویی درمان می شود. کیست تخمدان به دلایل مختلفی ممکن است، ایجاد شود مثلا در اثر مصرف مواد غذاییکه سرد هستند مثل خیار ، گوجه ، ماست و دوغ یا نشستن طولانی مدت روی سطوح سرد و خشک و برخی دلایل دیگر. برای درمان کیست تخمدان گفته شده که خوردن دم کرده و عصاره این گیاه دارویی باعث می شود این کیست ها از بین رفته و درمان شوند. البته برای درمان کیست تخمدان بهتر است از عرق رازیانه استفاده کنید.

خواص رازیانه برای تخمدان

رازیانه به دلیل اینکه هورمون های زنانگی را در بدن افزایش می دهد به صورت مستقیم بر سلامت تخمدان و میزان باروری انها هم تاثیر می گذارد. از طرفی به خانم هایی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند هم توصیه می شود از دم کرده رازیانه استفاده کنند چون این گیاه دارویی با افزایش ترشح هورمون استروژن در واقع تخمدان ها را هم وادار به فعالیت می کند. علاوه بر آن گفته شده از خواص رازیانه برای تخمدان افزایش قدرت باروری در زنان است زنانی که ناتوانی در باروری دارند توصیه می شود ضمن  درمان های تخصصی مصرف این گیاه دارویی را هم در رژیم غذایی خودشان قرار دهند.

خواص رازیانه برای پوست

این داروی گیاهی مقادیر زیادی انتی اکسیدان و اهن و کلسیم دارد و همه این مواد برای سلامت و زیبایی پوست مفید هستند. علاوه بر آن گیاه دارویی مذکور باعث از بین رفتن لک های پوستی و اکنه هم می شود. منشاء لک های پوستی افزایش دانه های رنگی زیر پوست است و کاری که این ماده می کند در واقع کاهش این رنگ دانه ها خواهد بود و این فرایند از طریق انتی اکسیدان های موجود در آن انجام می شود.

تخم گیاه ذکر شده منبع غنی از آنتی اکسیدان بوده و همین ویژگی باعث شده به عنوان دارویی برای رفع چین و چروک و حساسیت های پوستی مورد استفاده قرار بگیرد. از دیگر خواص رازیانه برای پوست می توان به تاثیر آن روی رنگ پوست اشاره کرد . بادیانه پوست را روشن و شفاف کرده و این خاصیت به خاطر وجود اهن در آن است.

خواص رازیانه برای مو

گیه دارویی یاد شده به همان اندازه که برای پوست مفید است برای سلامت موها هم بدرد می خورد. مواد مغذی و معدنی موجود در تخم و دم کرده این گیاه دارویی باعث می شود موها سالم و شفاف شده و در صورت ریزش از ریزش آنها کم شود. علاوه بر آن روغن این ماده برای موهایی که خشک و شکننده هستند بسیار مفید بوده و انها را نرم و لطیف می کند.

از دیگر خواص رازیانه برای موها می توان به درمان شوره سر اشاره کرد. عموما ریشه بروز شوره در پوست سر باکتری هایی هستند که زیر پوست تجمع کرده اند. گیاه دارویی فوق الذکر به واسطه خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی کننده ای که دارد باعث از بین رفتن شوره سر هم می شود. این کار را با آکنه روی پوست هم انجام می دهد.


خواص درمانی رازیانه

علاوه برمواردی که در بالا به آن اشاره شد بادیانه به دلیل داشتن کاروتنوئیدها ، فلاونوئید ها و کامفن و فنون به عنوان یک گیاه دارویی هم مصرف می شود. در ادامه به برخی از خواص دارویی رازیانه اشاره می کنیم.

درمان کم خونی با رازیانه

گیاه خوارکی یاد شده به دلیل داشتن مقادیر زیادی اهن و هیستیدین یک گیاه دارویی فوق العاده برای درمان کم خونی است. ماده معدنی آهن برای تشکیل هموگولوبین و سلول های خونی ضروری بوده و این داروی گیاهی با داشتن آهن در واقع سلول های خونی را به تولید هموگلوبین ترغیب می کنند و از این طریق به درمان کم خونی کمک خواهد کرد.

با بادیان نفخ را درمان کنید

وجود اسید اسپارتیک در این گیاه باعث می شود نفخ شکم کم شده و به مرور از بین برود. نفخ شکم در کودکان و بزرگسالان ممکن است مشکلاتی را برای آنها بوجود آورد برای همین به خاطر خاصیت ضد نفخ رازیانه توصیه شده است از دم کرده آن به صورت منظم استفاده کنید. البته عصاره تخم رازیانه هم همین خاصیت را برای درمان نفخ دارد.

یبوست را درمان می کند

مصرف این داروی گیاهی به صورت پودر یا دم کرده برای درمان یبوست بسیار مفید است. از قدیم مادربزرگ ها برای درمان مشکلات شکم نظیر یبوست، درد شکم و پاکسازی روده این ادویه را دم کرده و به بچه های خود می دادند برای همین این گیاه به عنوان یک درمان خانگی برای اغلب دردهای شکمی قابل استفاده است. از طرفی این ماده خوراکی با افزایش ترشح اسید معده روده را پاکسازی کرده و باعث کاهش بیماری IBS یا سندروم روده تحریک پذیر می شود.

رازیانه خواص بازدارندگی برای ابتلا به سرطان دارد

گیاه دارویی ذکر شده به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و فلاونوئید ها و فنوا و الکالوئید ها با رادیکال های آزاد مقابله کرده و مانع از تشکیل یا افزایش انها می شود. رادیکال های ازاد عامل اصلی بروز سرطان ها هستند و این گیاه با جلوگیری از تکثیر آنها مانع از بروز سرطان می شود. گفته شده گیاه خوراکی مذکور برای درمان سرطان کبد و سینه هم بسیار مفید است و از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

سلامت قلب و مغز با بادیانه

بادیانه به علت داشتن فیبر و آنتی اکسیدان های فراوان از تجمع چربی و کلسترول در خون پیشگیری کرده و باعث عملکرد بهتر قلب می شود و همچنین از بروز حمله های قلبی و مغز هم جلوگیری به عمل می آورد. علاوه بر آن به علت اینکه بادیان غنی از مواد معدنی نظیر پتاسیم است به مرور باعث باز شدن رگ های خونی و جلوگیری از تنگ شدن انها هم می شود و به این شیوه در کنترل فشار خون دخالت کرده و از افزایش آن جلوگیری می کند. کاهش فشار خون یکی از خواص درمانی رازیانه است.


درمان قلج و یا اسپاسم کلیه

وجود فیتو استروژن ها در گیاه بادیان باعث شده است به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان قلنج کلیوی مصرف شود. قلنج کلیوی به درد ناگهانی و پیشرونده در کلیه گفته می شود و تا مثانه ادامه می یابد و گفته شده وجود فیتواستروژن ها در بادیان خاصیت درمانی برای این عارضه را دارد.

دارویی برای درمان خستگی چشم

بیماری های چشمی بعضا بسیارخطرناک بوده و گاهی ممکن است منجر به نابینایی شوند. مصرف مواد غذایی مفید و سبزیجات که حاوی آهن و یتامین A و اسید امینه آرژنین باشد به سلامت چشم ها کمک کرده و از بروز مشکلات چشمی تا حد زیادی جلوگیری می کند. بادیانه به دلیل داشتن کبالت و منیزیم برای درمان خستگی و سوزش و ناراحتی های چشم بسیار مفید است و البته ویتامین A و سایر مواد معدنی موجود در آن از بیماری های چشمی جلوگیری می کند. از طرف دیگر برای از بین بردن سیاهی دور چشم می توانید از روغن رازیانه استفاده کنید.

مشکلات تنفسی را درمان می کند

افرادی که به برونشیت و احتقاق و سرفه مبتلا هستند و داروهای شیمیایی چندان جواب نداده است توصیه می شود دم نوش و یا روغن رازیانه مصرف کنند. وجود آنتول و اوکالیپتول در تخم بادیان باعث شده است که خاصیت خلط آور داشته و به درمان این بیماری ها کمک کند.

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۳۷۱۴۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • باید و نباید‌های زیبایی در بارداری
 • فیلمی دردناک از کشتن گربه‌ها توسط صاحب بی‌رحم مغازه
 • گل افشان روستای «تنگ» کنارک دوباره فعال شد
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در موردلقاح مصنوعى (حاملگى خارج از رحم)
 • عوارض مصرف کافئين در دوران بارداري
 • بانوی پیر به تیم قعرنشین هم رحم نکرد
 • یووه به کیه‌وو قعرنشین هم رحم نکرد
 • مرد پلید به بیکارهای تهرانی هم رحم نکرد
 • اجرای طرح تحول نظام سلامت در بخش زنان و زایمان
 • مسجدی شگفت‌انگیز که 12 قرن را به خود دیده
 • عاملین مرگ های زودرس مشخص شدند
 • شياف پروژسترون در بارداري
 • پزشکان هندی و پاکستانی کِی از ایران رفتند؟
 • 112 هزار مادر باردار قمی تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند
 • مرگ زودرس سیاسی احمدی نژاد با فیلم هاله نور
 • زایمان در آب برای چه خانم هایی مناسب نیست؟
 • زایمان در آب برای چه کسانی مناسب نیست؟
 • آب کردن چربی شکم با یک راه حل ساده
 • جدیدترین و زیباترین مدل‌های لباس بارداری