وقتی برنامه‌های نوستالژیکی چون «وروجک و آقای نجار»، «گوریل انگوری»، «کارآگاه گجت» و «لورل هاردی» را بخاطر می‌آوریم، به صاحب صدای ماندگاری چون زنده‌یاد اصغر افضلی می‌رسیم؛ بدون شک صدای او جایگزین ندارد؛ صدای ماندگار از نسلی که به مرور از دستشان می‌دهیم و نگرانی‌های بسیاری برای جایگرین شدن آنها وجود دارد.

به گزارش ایسنا، امروز سالروز درگذشت زنده‌یاد اصغر افضلی، مدیر دوبلاژ ایرانی و از برجسته‌ترین کمدی‌گوهای دوبله ایران است که دهم شهریور ماه سال ۹۲ از دنیا رفت.

وی از سال ۱۳۳۹ شروع به فعالیت دوبله کرد و به جای بازیگران مطرحی چون «وودی آلن» و «استن لورل» هم صحبت کرده‌ است.

«هنگامی که در برخورد با بچه‌ها محبتشان را حس می‌کردم، عشقم به دوبله کارتون بیشتر می‌شد و سعی می‌کردم در درجه‌ اول آنان را شاد کنم و یادگار خوبی از من در ذهنشان باقی بماند.»

این جملات از مرحوم علی اصغر کاوه افضلی است؛ دوبلور پیشکسوتی که به دلیل تیپ‌سازی‌های متفاوت کمدی در فیلم‌ها و کارتون‌ها مشهور بود و شخصیت‌های محبوب بسیاری از کارتون‌های دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ را برای کودکان و بزرگسالان از نو ساخت.

اصغر افضلی (متولد ۱۳۱۷ در تهران) در سال ۱۳۳۹ به طور حرفه‌ای کار دوبله را آغاز و در سال ۱۳۴۶ برای نخستین بار مدیر دوبلاژی را تجربه کرد. پیشینه فعالیتش به حضور در تئاتر فردوسی به عنوان بازیگر در میانه دهه ۱۳۳۰ برمی‌گردد. او در آن سال‌ها همبازی بازیگران مشهوری چون منیره تسلیمی (مادر سوسن تسلیمی)، جهانگیر فروهر، نصرت‌الله وحدت، همت آزاد و مهری ودادیان بود.

صدا و استعداد گویندگی افضلی را نخستین بار احمد رسول‌زاده کشف کرد.

مرحوم افضلی در این زمینه گفته است: نمایشنامه‌ای به نام «اسمال در نیویورک» را در تئاتر فردوسی کار می‌کردیم که آقای رسول‌زاده هم در آن حضور داشتند و این همکاری با ایشان مدتی ادامه پیدا کرد تا این که آقای رسول‌زاده وارد دوبله شدند و مرا تشویق به حضور در دوبله کردند. من هم پذیرفتم و با مراجعه به آنجا فهمیدم که برای آنان غریبه نیستم، چون استودیو دی.سی.آی روبه‌روی تئاتر فردوسی بود و اکثر دوبلورهای آنجا برای تماشا می‌آمدند که از آن زمان رابطه دوستانه‌ای بین ما برقرار شد.

اولین بار افضلی در فیلم‌ فرانسوی «سه‌چرخه‌سوار» در نقش کوتاهی حرف زد و این فیلم در استودیو پلازا دوبله شد.

علی اصغر کاوه افضلی یادآور شده است که دوبله آن زمان حال و هوای دیگری داشت و مثل حالا ماشینی نبود که همه چیز با عجله پیش می‌رود. فیلم به وسیله آپارات نمایش داده می‌شد و برای تکرار دیالوگ‌ها باید فیلم متوقف می‌شد و به صحنه قبلی برمی‌گشت. این کار سه تا چهار دقیقه زمان می‌برد و فرصت مناسبی برای گوینده بود که به کارش فکر کرده و دیالوگ‌ها را چند بار مرور کند تا این که واژه‌ها ملکه ذهنش شوند، در حالی که امروز شاهد این شیوه در دوبله نیستیم. افرادی که از قدیم در دوبله فعالیت می‌کنند عاشقانه این کار را شروع کردند. در آن سال‌ها برای گفتن یک نقش کوتاه احتیاج به ده‌ها بار تمرین بود.

***

او در آثار مختلف و تیپ‌های گوناگونی به جای شخصیت‌های مهم کمدی و کارتونی صحبت کرده است. ویژگی صدای او تیپ سازی‌های متفاوت کمدی در فیلمها و کارتونهاست. از نقش‌های شاخص او می‌توان به خلق تیپ در فیلم‌های کمدی مثل «فرانکو فرانچی»، «وودی آلن»، «بود ابوت»، «استن لورل»، «غلامحسین بهمنیار»، «داریوش اسدزاده»، «عزت‌الله وثوق» و «توتو» اشاره کرد.

افضلی درباره صداپیشگی در نقش وودی آلن گفته است: جنس بازی وودی آلن را خیلی دوست دارم و هنگام کار، انگار مثل دو دوست کنار همدیگریم، همسطح و یکرنگ با هم حرکت می‌کنیم، چون شناخت کاملی از راز و رمزها و ریزه‌کاری‌های هنر نقش‌آفرینی او دارم.

از تیپ‌های کارتونی ماندگار او، می‌توان به وروجک و آقای نجار (وروجک)، گوریل انگوری (بیگلی بیگلی)، کارآگاه گجت، قلعه هزار اردک، رابین‌هود (پادشاه / پرنس جان)، گربه‌های اشرافی (خدمتکار / ادگار)، شلمان (کارتون بامزی) و نمایش عروسکی چاق و لاغر (چاق) اشاره کرد. وی در سریال «هزاردستان» نیز به جای منوچهر آذری و چند شخصیت دیگر به گویندگی پرداخته است.

افضلی در دوبله فیلم‌های ایرانی نیز حضور چشمگیری داشت که نمونه مشهورش صدای شخصیت قوچعلی در مجموعه فیلم‌های صمد و نقش‌گویی به جای پرسوناژ صاحب جواهرفروشی قازاریان (با بازی زنده‌یاد سروش خلیلی) در دوبله سریال «هزاردستان» است. ایفای نقش رادیویی «رحمت گردچاقه» در برنامه پرمخاطب «صبح جمعه با شما» از خاطرات شیرین حضور افضلی در رادیو است.

صدای مرحوم علی اصغر کاوه افضلی این اواخر در دوبله سریال «افسران پلیس» شنیده‌ایم. اصغر افضلی عهده‌دار نقش‌گویی بانمکی به جای شخصیت جووانی بود.

مرحوم علی اصغر کاوه افضلی ظهر یکشنبه‌ (دهم شهریور ماه سال ۹۲) بر اثر سکته قلبی در منزلش درگذشت.

در فایل زیر می‌توانید نمونه صداهای مرحوم افضلی را که به جای شخصیت‌های کمدی‌ مطرح دنیا صحبت کرده است را بشنوید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

در صدا و سیما چه خبر است؟

پایگاه خبری جماران: ​خبر می رسد که در سیستم رأی گیری محبوب ترین برنامه ی تلویزیون تقلب شده است؛ مسئولان جام جم غافلگیر شده و قول صیانت از رأی بینندگان را می دهند. 

در نهایت رأی واقعی خوانده می شود و عادل فردوسی پور به مدد پدیده ی  "شفافیت" و "نظارت شبکه های اجتماعی"، رسما به عنوان برنده ی رتبه ی نخست اعلام می شود.

چند روز بعد یک مسئول صدا و سیما از تغییر ساختار برنامه ٩٠ در سال ٩٨ می دهد و همزمان درِ باغ سبزِ قائم مقامیِ شبکه ورزش را به مجری محبوب شبکه سه می دهد؛ در واقع پیشنهادِ "به ظاهر خوب" لفافه ای می شود برای بیان و عملیاتی کردن پروژه ی اصلی: حذف عادل فردوسی پور چند روز بعد از کسب بالاترین آراء مردمی. 

اما گویی مدیران شبکه سه خیلی عجله دارند و می خواهند قبل از شروع سال جدید شرّ عادل را از سر وا کنند و اینگونه می شود که چند ساعت پس از تاکید رییس سازمان صدا و سیما بر باقی ماندن عادل، ناگهان آخرین برنامه ی ٩٠ در سال جاری از کنداکتور شبکه حذف می شود: مدیریت جوانانه با سبک خاص خویش!

گویی خوشبین بودیم که تصور می کردیم نسل جدید یک تفکر خاص در کشور به اقتضای تحصیل در دانشگاهها و آشنایی با پدیده های دنیای جدید قواعد بازی را بلد باشند و بدانند که تمکین به آراء عمومی اولین قاعده ی هر کنش اجتماعی است؛ اما خود غلط بود آنچه می پنداشتیم! ظاهرا تبِ این تازه واردها تندتر از آن است که تصور می شد...غافل از آنکه مختصات جامعه ی امروز با گذشته تفاوت زیادی کرده است و با کسی رو دربایستی ندارد.

در این میان، رییس صدا و سیماست که با توجه به موضع گری امروز ظهرش باید جایگاه خود را در سازمان جزیره ای صدا و سیما مشخص کند؟ قدرت در دست کیست؟

انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

اکبر طبری از معاونت اجرایی حوزه ریاست رفت

کلیدواژه: استخدام سریال هزاردستان کارآگاه گجت لورل هاردی وودی آلن

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۴۱۳۲۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ناصر ممدوح: در سال ۹۷، چهار دوبلور از دست دادیم
 • ناصر ممدوح: در سل ۹۷، چهار دوبلور از دست دادیم
 • ناصر ممدوح: 97 سال بد دوبله/ 4 دوبلور از دست دادیم
 • سال بد دوبله!
 • علی اصغر مونسان به کمپین ملی «بهرفت» پیوست
 • گفتگوی رادیو صبا با «مرد لبخند»
 • مدیران صدا و سیما شفاف با مردم صحبت کنند/ حذف فردوسی‌پور از برنامه نود توجیه ندارد
 • هیچ‌ کدام از نمایندگان استان کردستان در لیست منظم‌ترین نمایندگان مجلس نیستند
 • برنامه‌های نوروزی صدا و سیمای آذربایجان شرقی اعلام شد
 • واکنش پیرهادی به ماجرای فردوسی پور و صدا و سیما
 • شاگرد اول‌های مجلس در حضور و غیاب +جدول
 • آشنایی با شاگرد اول‌های مجلس در حضورو غیاب +جدول
 • شاگرداول‌های مجلس در حضور و غیاب کدام نمایندگانند؟
 • تجلیل از برترین های مسابقه عکس بهمن تماشایی در صدا و سیمای اردبیل
 • امیدوارم سال ۹۷ کسی مغموم نباشد
 • اصغر بصیری؛ پیشکسوت کشتی ایران درگذشت
 • تولید و پخش ۵۸۴۰ دقیقه برنامه از صدا و سیمای مرکز کرمان در ایام نوروز ۹۸/ناموفق بودن دشمن در سال ۹۷ حضور موثر و قوی اصحاب رسانه بود
 • علی اصغر سالاری یکی از دراویش گنابادی آزاد شد
 • آزادی مشروط یکی از دراویش گنابادی پذیرفته شد