به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی شبکه یک؛ مستند «آخرین پرواز» امشب ۱۲ شهریور از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود. این مستند زندگی امیر سرلشکر محمدرضا صلواتی، خلبانان آزاده ارتش را روایت می‌کند.

مستند «آخرین پرواز» زندگی و فعالیت‌های امیر صلواتی را قبل و بعد از انقلاب به تصویر می‌کشد و راوی مجاهدت‌ها و رشادت‌های او و همرزمانش در دوران دفاع مقدس است. امیر صلواتی که از روز اول آغاز دفاع مقدس در عملیات‌های پی در پی و غرورآفرین نیروی هوایی در خاک عراق حضور داشت، روز سوم مهر ۱۳۵۹ به اسارت نیرو‌های بعثی افتاد.

بخشی از این مستند هم به دوران اسارت امیر صلواتی می‌پردازد که در آنجا او با یکی از دوستان عراقی‌اش به عنوان فرمانده عراقی روبرو می‌شود و واکنش عجیبی از او می‌بیند و این واکنش از نقاط عطف مستند محسوب می‌شود.

مستند «آخرین پرواز» به تهیه کنندگی و کارگردانی محسن قیصری کاری از سازمان هنری و رسانه‌ای اوج است که امشب ساعت ۲۳:۱۵ و پس از سریال شبانگاهی به مدت یک ساعت روی آنتن خواهد رفت.

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

روایت هدیه ماهی‌های قرمز به اردوگاه اسرا

فاطمه ناهیدی می‌گوید: پس از اعتصاب غذا و درمان در بیمارستان الرشید، ما را به «الانبار» که به اردوگاه تبعیدی‌‌ها معروف بود، بردند. جلوی اتاق ما یک «کپر» زده بودند. ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۳ فرهنگی فرهنگ حماسه و مقاومت نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «فاطمه ناهیدی» یکی از بانوان آزاده هشت سال جنگ تحمیلی است که در روایتی که در دفتر اول مجموعه خاطرات شب‌های خاطره به‌کوشش مجتبی عابدینی آمده است به روایت بخشی از خاطرات خود در دوران اسارت می‌پردازد. او خاطره خود را اینگونه روایت می‌کند:

وقتی اسیر شدیم، ما را تحویل سازمان امنیت عراق دادند و در شرایط بسیار سخت نگه داشتند. وقتی تکلیف ما را در سازمان امنیت مشخص نکردند، تصمیم گرفتیم به عراقی‌ها بفهمانیم، اگر ما اسیر به حساب می‌آییم باید به اردوگاه برویم و اگر نه ما را به ایران برگردانند. یک روز نگهبان آمد و با تهدید گفت: «اگر این سر و صداها تکرار شود با کابل به حسابتان می‌رسیم.» گفتیم: «باکی نیست، در نهایت شهید خواهیم شد.» به کارمان ادامه دادیم. دو سرباز عراقی کابل به دست آمدند و به ما حمله‌ کردند. وقتی درگیر شدیم، خواهری جلو رفت و یکی از کابل‌‌ها را از دست عراقی گرفت و هر دو نفر سرباز را زدیم. یکی سرش شکست و دیگری دستش زخمی شد. رفتند بیرون و در را بستند.

اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراق چه سرودهایی اجرا می‌کردند؟کاموربخشایش: اجرای تاکتیکهای شکنجه روانی و نفوذ در میان اسرای ایرانی از تخصص‌های سازمان منافقین بود144 جنایتکار اردوگاه‌ اسرای ایرانی، تحت‌تعقیب جامعه بین‌الملل/ابعاد پرونده مفقودین سوریه در صلیب سرخ

ما مظلوم واقع شده بودیم و نمی‌توانستیم مظلوم باقی بمانیم. بر سر خواسته‌‌‌مان پافشاری کردیم و از نگهبان خواستیم ما را پیش مسئول بالاتر ببرد وگرنه شلوغ می‌کنیم. بالاخره مجبور شدند مسئول زندان را بیاورند. وقتی آمد با تعجب و تأسف گفت: «من خبر نداشتم شما در سازمان امنیت هستید! کمی صبر کنید. به زودی شما را به اردوگاه و بعد به ایران می‌فرستم.» مدتی گذشت و از وعده آن‌ها خبری نشد. باز اعتراض کردیم.فردای آن روز اعتصاب را شروع کردیم. عراقی‌ها در سه روز اول وانمود کردند که اگر بمیرید هم برای ما مهم نیست و آب از آب تکان نخواهد خورد. اما بچه‌ها با مورس و رد پیام از سلول بغلی به ما فهماندند که عراقی‌ها نگران اوضاع هستند، به اعتصاب ادامه دهید. به هر حال اعتصاب ادامه داشت تا به سلول آمدند و با تندی و تهدید ما را از هم جدا کردند.

روز نوزدهم آمدند و ما را چشم بسته به بیمارستان بردند. در راه به بهانه حرف‌زدن با هم به بچه‌ها پیام می‌دادیم تا از سرنوشت‌مان مطلع باشند. در بیمارستان غذا آوردند، نخوردیم. خواستند سرم وصل کنند، نگذاشتیم. گویا قرار بود اعضای صلیب سرخ از اردوگاه بازدید کنند. می‌خواستند وقتی اعضای صلیب سرخ می‌آیند ما را رنجور و بی‌حال نبینند! نزدیک ظهر سر و کله اعضای صلیب سرخ پیدا شد. از ما عکس گرفتند و پرونده تشکیل دادند. ما هم از فرصت استفاده کردیم و حرف‌هایی را که نمی‌‌توانستیم جلوی عراقی‌ها بگوییم در نامه نوشتیم و تحویل دادیم‌.

بعد از این پیروزی اعتصاب را شکستیم و این موفقیت فقط از جانب خدا و به خواست و عنایت او بود و بس. پس از اعتصاب غذا و درمان در بیمارستان الرشید، ما را به «الانبار» که به اردوگاه تبعیدی‌‌ها معروف بود، بردند. جلوی اتاق ما یک «کپر» زده بودند. روزی رابط ایرانی آمد و در زد. دیدیم یک کتری آورده و با اشاره می‌گوید: «بگیرید.» گفتیم: «ما چای نخواسته بودیم!؟» فهمیدیم باید کاسه‌ای زیر نیم کاسه باشد! کتری را گرفتیم. با تعجب دیدیم پنج تا ماهی در کتری است! خوشحال شدیم. اما باید ماهی‌ها را مخفی می‌کردیم. اگر عراقی‌ها می‌فهمیدند برای آن برادر رابط دردسر درست می‌‌شد. ماهی‌‌ها را انداختیم در «حبِّانه»، ظرف گلی که آب را خنک نگه می‌داشت و کتری را پس دادیم‌. در آن شرایط سخت و زندگی یکنواخت برای ما تنوع ایجاد شده بود‌‌. با دیدن ماهی‌ها متحول شدیم. حرکات، رنگ و پولک ماهی‌ها، خداشناسی ما را تقویت می‌کرد‌.

صبح روز بعد، دیدیم یک ماهی از «حبانه» بیرون افتاده و نزدیک بود عراقی‌‌ها بفهمند و دمار از روزگار بانی‌اش در آورند. دست به دعا شدیم تا موضوع لو نرود و همین شد. نگهبان عراقی آمد در را باز کرد. اطراف و گوشه‌های سلول را بررسی کرد و خوشبختانه ماهی را ندید و رفت‌! جالب این بود که از حبانه گلی قطره، قطره آب می‌چکید و از یک جوی باریک که ایجاد کرده بود بیرون می‌رفت‌. قسمتی از جوی گودتر بود و مختصر آبی به اندازه ته استکان جمع شده بود‌. دیدیم این ماهی لبش را در یک ذره آب جمع شده گذاشته و گاهی آرام دهان باز می‌کند و نیرو می‌گیرد و آرام می‌شود. او زنده مانده بود! با مشاهده این صحنه عجیب و عبرت‌انگیز، بیشتر متوجه شدیم که هر کاری به خواست خدا ممکن است‌. سرنوشت تمام انسان‌ها هم دست اوست و هیچ قدرتی قادر به تغییر سرنوشت تعیین شده نیست.

انتهای پیام/

R1013186/P/S4,38/CT1 واژه های کاربردی مرتبط دفاع مقدس آزادگان

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: مستند تلویزیونی دفاع مقدس

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۴۴۴۲۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عراقی‌‌‌ها تمایل ندارند آمریکا کشورشان را بازیچه دشمنی با ایران کنند/ بغداد می‌تواند در دوره تحریم‌‌‌ها ریه تنفسی اقتصادی و سیاسی تهران باشد
 • ساخت مستند اردوگاه شهید باکری خرمشهر کلید خورد
 • نجات جان هزار عراقی از مرگ حتمی+ عکس
 • نجات جان هزار شهروند عراقی از مرگ حتمی
 • تقویت مواضع نیروهای عراقی در سنجار
 • زندگی رضا بنفشه‌خواه مستند شد
 • جزئیات تیراندازی پلیس درخیابان عراقی
 • پیرو فرمان رهبری ؛سرلشکر باقری: نیروهای مسلح از آسیب دیدگان سیل پشتیبانی کامل کنند
 • پنج روایت از تحولات «سینمای ۹۷»/ معمای بی‌پاسخ «پول‌های مشکوک»
 • دستور سرلشکر باقری به نیروهای مسلح برای امداد رسانی به مردم
 • ابلاغ سرلشکر باقری به نیروهای مسلح: پشتیبانی کامل نیروهای مسلح از آسیب دیدگان سیل
 • سالانه ایستگاه صلواتی را دایر می کنیم تا مردم نفسی تازه کنند
 • آرزو دارم رهبرم روزی یک چایی مهیمان ما باشند
 • پخش مستند گواردیولا از تلویزیون
 • آخرین اخبار از ساخت دو مستند سینمایی به کارگردانی مستندساز جوان
 • صلواتی: ۲۰ هزار نفر در دومین روز سال جدید از مترو استفاده کردند
 • «عاشق‌پیشه» روی آنتن شبکه مستند
 • پادشاهان پارس بودند که یهودیان را از نسل‌کشی و اسارت نجات دادند
 • مستند مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان اکران شد