Web Analytics Made Easy - Statcounter

خبرگزاری میزان- «طفره»، «هیاهو»، «داد و بیداد» و... دومین و آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم‌مشایی از اقوام نزدیک و معاون محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری صبح روز گذشته به صورت علنی و با حضور نمایندگان رسانه‌ها در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی موسی غضنفرآبادی برگزار شد، دادگاهی که مشایی با تمام قوا تلاش کرد با حربه‌های فوق الذکر کاری کند که نیمه تمام بماند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، «طفره»، «هیاهو»، «داد و بیداد» و... دومین و آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم‌مشایی معاون محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری صبح روز گذشته به صورت علنی و با حضور نمایندگان رسانه‌ها در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی موسی غضنفرآبادی برگزار شد، دادگاهی که مشایی با تمام قوا تلاش کرد با حربه‌های فوق الذکر کاری کند که نیمه تمام بماند؛ هرچه داشت گذاشت، اما تلاش‌های او موفقیت آمیز نبود و دادگاه به پایان رسید؛ بعد از ناکامی در این نقشه وابستگان به دولت سابق راه دیگری را پیش گرفتند؛ "تحریف آنچه در دادگاه اتفاق افتاد"

پرده اول| شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی| ساعت حدود ۱۰:۰۰ صبح

قرائت قران آغاز می‌شود؛ اسفندیار رحیم مشایی بدون توجه به قرائت قرآن استارت نقشه خود را می‌زند و شروع به داد و بیداد می‌کند؛ تذکر‌های غضنفرآبادی هم موثر واقع نمی‌شود و او از جای خود بلند می‌شود و احترام قران را نیز نگه نمی‌دارد.

"ما همیشه برای محاکمه افراد دانه‌درشت همین دردسر‌ها را داشته‌ایم و به چنین واکنش‌ها و جنجال‌هایی عادت داریم. " این بخشی از واکنش حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران به حرکات عجیب و غریب مشایی در دادگاه بود.

غضنفرآبادی بدون توجه به واکنش‌های عصبی مشایی نکات خود را مطرح می‌کند؛ به عنوان مثال از یک زن نام می‌برد که به دستور مشایی در هتل لاله سکونت داشته و حدود ۸۰ میلیون تومان صورت حساب او را دولت پرداخت کرده است.

اظهارات مستند قاضی باعث شد تا رحیم مشایی بر هیاهوی خود برای اخلال در روند دادرسی بیفزاید؛ قاضی خطاب به او گفت: آقای مشایی بازی تمام است و شما باید از خود دفاع کنید. شما طبق قانون باید سخن بگویید؛ چرا که رفتار پوپولیستی را مردم متوجه هستند.

بعد از هر اظهار نظر قاضی، میزان هیاهوی اسفندیار رحیم مشایی افزایش پیدا می‌کند؛ این موضوع تا جایی ادامه پیدا می‌کند که قاضی پرونده مجبور می‌شود تا از خاطرات خود از محاکمه سارقین مسلح و قاتلان بگوید: " آقای مشایی من قاتلان و سارقان مسلح را محاکمه کرده‌ام؛ آن‌ها حداقل ادب را در جلسه دادگاه رعایت می‌کردند؛ ولی شما رعایت نمی‌کنید."

قاضی می‌گوید یک ماه به مشایی وقت می‌دهد، اما او می‌گوید ۱۰۰ جلسه هم که باشد همین رویه {رویه بی‌نظمی و بی قانونی} ادامه خواهد داشت.

مشایی در بخشی از این دادگاه می‌گوید: "می‌خواهم با کت و شلوار از خودم دفاع کنم. " واکنش قاضی غضنفرآبادی به این درخواست این جمله بود: "آقای مشایی اینجا سفارت انگلیس نیست، اینجا دادگاه است. شما و آقای بقایی چه تفاوتی با سایر مردم دارید که خود را تافته جدا بافته می‌دانید."

در تمام طول زمان دادگاه مشایی به ایجاد بی‌نظمی ادامه داد و پاسخگوی سوالات قاضی نبود و به همین خاطر دادگاه به پایان می‌رسد و او به هدف خود یعنی نیمه تمام ماندن دادگاه نمی‌رسد.

جالب اینکه جریان خاص در صدد بود تجمعی را همزمان با این جلسه محاکمه در جلوی دادگاه انقلاب تشکیل دهد که حاصل همه تلاشهای آنها تجمع نفراتی به اندازه انگشتان دو دست بود و نه بیشتر؛ شاید این شکست برای جلب نظر مردم موجب شد تا به گفته برخی از منابع وابسته به این جریان خاص محمود احمدی نژاد نیز که قرار بود به دادگاه بیاید از حضور منصرف شود و اعلام کند که رسانه های نزدیک به او این خط را به مردم القا کنند، "محمود احمدی نژاد اصلا از اول نیز قصد نداشته که در مقابل دادگاه حاضر شود."

پرده دوم|رسانه‌های نزدیک به یک جریان خاص| دقیقا بعد از پایان دادگاه و انتشار اخبار دادگاه در رسانه‌ها

با انتشار خبر به پایان رسیدن دادگاه، رسانه‌های نزدیک به یک جریان خاص نقشه جدیدی را کلید زدند؛ نقشه‌ای که گاهی بیشتر شبیه استندآپ‌های اخیر بود تا "خبر".

"هیچ رسانه‌ای در این دادگاه حضور نداشت": این ادعا در حالی مطرح شد که حداقل ۵ رسانه در این دادگاه حضور داشتند و خبرهای آن‌ها نیز در خروجی قرار گرفت. این ادعا آنقدر مضحک بود که مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد هم آن را رد کرد. علی اکبر جوانفکر مدیرعامل پیشین خبرگزاری ایرنا، مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در یادداشتی "حضور نمایندگان خبرگزاری‌های صدا و سیما، تسنیم، ایسنا، شبکه خبر و باشگاه خبرنگاران جوان در دادگاه مشایی" تایید کرد.

"میکروفون تسنیم خاموش بود پس حضور نداشت": اطلاع گردانندگان کانال‌های هجو و طنز از عالم خبر بیشتر از منتشرکنندگان این پست‌ها است، گویا مدعی این ادعا اطلاع ندارد که اکثر خبرگزاری‌های مکتوب با خود تصویربردار در جلسات نمی‌برند که بخواهند میکروفون را روشن کنند. خبرنگاران حرفه‌ای می‌دانند حضور میکروفون‌های لوگودار رسانه‌های مکتوب در برنامه‌های خبری در بیشتر مواقع نمادین بوده و نشانه‌ای مبنی بر معرفی آن رسانه است و در صورت نیاز به ضبط جلسه، صدا از ویس رکورد‌های کوچک استفاده می‌کنند.

"مردان غول پیکر در دادگاه حضور داشتند": در قانون برای حاضرین در دادگاه علنی شرطی درباره قد و وزن آن‌ها قید نشده است پس اینکه عکسی از حاضرین دادگاه منتشر شود و بگویند چرا این فرد چاق است و یا چرا آن یکی لاغر است مضحک است و این رسانه‌های وابسته به جریان خاص باید این سوالات را از مربی بدنسازی و یا پزشک آن‌ها بپرسد!

 

"مشایی توسط چند نفر احاطه شده بود": این موضوعی را که رسانه‌های وابسته به رئیس جمهور پیشین نوشته اند و با خود فکر کردند به چه نکته مهمی پی بردند در تمامی دادگاه‌های جهان معمول است و معمولا چند نفر در دادگاه در اطراف متهم می‌نشینند آن هم به هزار دلیل.

"رفتار قاضی با مشایی درست نبود": در این مورد اظهار نظری نمی‌کنیم و تنها برخی از تصمیمات قاضی‌های آمریکا پس از حواشی که متهم در دادگاه ایجاد کرده بود را بازنشر می‌کنیم؛ حواشی که در دادگاه رئیس دفتر رئیس جمهور سابق نیز اتفاق افتاد.

الف-توهین متهم به قاضی و دادگاه: عکس بالا به دادگاهی در شهر کلیولند آمریکا در تاریخ دوم جولای سال جاری میلادی مربوط می‌شود؛ در این عکس همانطور که میبینید ۶ نفر این متهم را احاطه کرده اند؛ علاوه بر این با توجه به اینکه این متهم سعی داشته تا نظم دادگاه را بهم بزند قاضی دستور داده تا بر دهان او چسب بزنند؛ این متهم حتی بعد از زدن چسب بر دهانش ساکت نماند و به همین دلیل قاضی دستور داد چسب دیگری بر دهان او زده شود. البته اینجا آمریکا نیست و دادگاه نیز چنین کاری نکرد. رفتار انسانی_اسلامی قاضی غضنفرآبادی با مشایی دلیلی بر این مهم است.

ب-دوبرابر کردن تعداد نیرو‌های امنیتی در دادگاه: در مورد دیگری در جولای ۲۰۱۵ قاضی، جلسه دادگاه مردی را با قفل کردن درب اتاق دادرسی و افزایش نیرو‌های امنیتی به ۱۰ نفر به منظور بالا بردن امنیت جلسه دادرسی برگزار کرد.

ج-تهدید: در ۵ می‌سال جاری نیز دادگاهی در مولتان مردی را که پس از محکوم شدن به ۹ ماه زندان، قاضی را تهدید کرده به ۱۸ سال زندان و پرداخت ۲۵۱۵۰۰ روپیه جریمه نقدی محکوم شد.

د-تمسخر کردن دادگاه: در سال ۲۰۱۴ نیز یک قاضی در جنوب فلوریدا متهم زن را به دلیل توهین به وی به پرداخت ۱۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم کرد. وی در طول محاکمه با به تمسخر گرفتن قاضی و دادگاه به سوالات پاسخ می‎داد و در نهایت به دلیل رفتار زشت و توهین آمیزش به قاضی جریمه شد. قاضی در نهایت با لغو جریمه ۱۰۰ هزار دلاری وی را به یک ماه حبس محکوم کرد.
نحوه رفتار قضات در کشورهای جهان با اخلالگران در نظم دادگاه نحوه رفتار قضات در کشورهای جهان با اخلالگران در نظم دادگاه نحوه رفتار قضات در کشورهای جهان با اخلالگران در نظم دادگاه

صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: میزان سیاسی مشایی بهار بقایی احمدی نژاد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizan.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۰۴۵۳۵۹۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

حنای اعتصاب ۳ روزه رنگ نداشت!

تمام شد؛ ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ آذر تمام شد. سه روزی که روز‌های متعدد برای اعتصاب و اردوکشی خیابانی و آشوب در آن برنامه‌ریزی و تبلیغ کرده بودند و می‌گفتند دیگر تیر خلاص بر پیکر نظام است، تمام شد و هیچ اتفاقی که قابل اعتنا باشد، نیفتاد؛ چه رسد که تیر، آن هم از نوع تیر خلاص بر نظام باشد.

سه روز را انتخاب کردند برای اینکه پیروزی آنچه را که انقلاب می‌نامند، نهایی کنند و به انحای مختلف آن را تبلیغ کردند، اما در نهایت جز برخی ناآرامی‌ها (بخوانید سطل آشغال آتش زدن و شعار دادن) اتفاق دیگری نیفتاد. نهایت ماجرا، بوق زدن، بستن برخی کافه‌های معدود و پایین کشیدن کرکره برخی مغازه‌ها بود که آن هم در میان خیل عظیمی که کسب‌شان به راه بود و اعتصابی نداشته بودند، گم بود. طبعاً اویی که بوق می‌زند، صدایش شنیده می‌شود، ولی اویی که ساکت است و به این کارزار آشوب نپیوسته، حتی دیده هم نمی‌شود.

در باب آنچه در این یکی دو هفته برای تبلیغ اعتصاب و آشوب و تجمع در ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ آذر گذشت و در باب آنچه در خود این سه روز گذشت، چند نکته قابل تأمل است.

اول انتخاب نیمه آذر برای مقابله با جمهوری اسلامی. نیمه آذر و مشخصاً ۱۶ آذر در ایران پس از انقلاب، روز دانشجو لقب گرفته است و دلیل آن هم کشته شدن سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به دست نیرو‌های رژیم پهلوی است. دلیل اعتراض دانشجویان حضور معاون رئیس‌جمهور امریکا در این دانشگاه، چهار ماه پس از کودتای امریکایی ۲۸ مرداد و سقوط دولت قانونی مصدق بود.

مناسبت این روز مناسبتی است که حامیان رژیم پهلوی و حامیان غرب و خصوصاً دوستان دولت امریکا نمی‌توانند و نباید که آن را گرامی بدارند. چه چیز را قرار است گرامی بدارند؟ یاد شهدایی را که پهلوی به خاطر امریکا خون‌شان را بر زمین ریخت؟!

اما جالب است که جریان برانداز، اعم از سلطنت‌طلب و غرب زده و رسانه‌چی‌های سعودی و انگلیسی و امریکایی با تبلیغ چنین روزی، در واقع جنایتی را که اجداد و دوستان خودشان انجام داده بودند، گرامی داشتند!

دوم آنکه بزرگ‌نمایی رسانه‌ای در این موضوع هم به کمک براندازان آمد. آن‌ها شروع به تبلیغ کردند، توئیت‌های سلبریتی‌ها، استوری کسبه و ... همه خبر می‌داد که این سه روز قرار است اعتصاب سراسری در راه باشد. اما در واقع بیشترکسبه صفحه اینترنتی ندارند و بیشتر آن‌ها هم که دارند، حرفی از اعتصاب نزده‌اند. آن که استوری اعتصاب گذاشته، دیده می‌شود، اما آن که ساکت مانده، دیده نمی‌شود. نکته جالب اینکه بسیاری صفحات اینترنتی که به کسب و کار مجازی مشغول هستند، در مقابله با ضدانقلاب، در این سه روز تخفیف‌های ویژه گذاشتند یا برای سفارشات این سه روز «ارسال رایگان» در نظر گرفتند. آیا آن‌ها دیده شدند؟

اقلیت کمتر از اقلیتی که برای این سه روز برنامه چیدند و فراخوان اعتصاب و آشوب زدند، ده‌ها رسانه فارسی زبان غربی پشتوانه آن‌ها شدند که دیده بشوند، اما مردمی که تخفیف و ارسال رایگان گذاشتند، هیچ رسانه‌ای نداشتند و صدایشان جز در صفحات مجازی‌شان شنیده نشد.

سوم آنکه اعتصابات در معنای واقعی کلمه شکست خورد. ترافیک شدید روز‌های ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ آذر نشان از عزم مردم برای حضور در محل کار خود داشت. از سویی کسب و کار مردم در مغازه‌ها و پاساژ‌ها و بازار‌های مختلف کشور در جریان بود. برخی کسبه هم که در فضای مجازی از تعطیلی خود در این سه روز خبر داده بودند، با برخورد قانونی و پلمب روبه‌رو شدند.

شکست اعتصابات و فراخوان‌ها چیزی نیست که ادعای حامیان جمهوری اسلامی باشد. براندازان گرچه سعی می‌کنند ژست پیروزی و تغییر رژیم را حفظ کنند، اما گاه برخی موارد از دستشان درمی‌رود. شکست جریان فراخوان‌دهی برای اعتصاب و اغتشاش آن قدر محسوس بود که جریان معاند در اطلاعیه پیش‌گفته خود اذعان کرد: «قبول داریم که بخشی از مردم به دلایل مختلف هنوز به اعتراضات خیابانی نپیوسته‌اند».

ده‌ها فراخوان برای اعتصاب و تجمع در روز‌های پیش از این سه روز هم داده شد، اما چنان با بی‌توجهی مردم روبه‌رو شد که گویی اصلاً فراخوانی نبوده است.

چهارم اجبار مردم به اعتصاب بود. براندازان از هر شیوه‌ای استفاده کردند تا مردم را با خود همراه کنند و «اجبار» یکی از اصلی‌ترین شیوه‌ها بود. در برخی از شهرها، ازجمله بجنورد، هنگامی که برخی بازاریان برای گشودن مغازه‌های خود مراجعه کردند، با قفل‌هایی مواجه شدند که چسب داخل آن‌ها ریخته شده بود تا باز نشوند.

ریختن میخ در مسیر تردد کامیون‌ها باهدف پنچر شدن آنها، حمله با اسلحه شکاری به برخی از رانندگان کامیون، سنگ‌اندازی به کامیون‌ها، فحاشی به رانندگان و اجبار آن‌ها برای توقف و همچنین بستن مقطعی برخی محور‌های جاده‌ای به‌منظور متوقف کردن کامیون‌ها، از راه‌هایی بود که براندازان برای اعتصاب کامیونداران در پیش گرفتند. طبعاً در این میان، برخی از ترس هم که شده، کار خود را تعطیل می‌کنند، اما قلباً که همراه و برانداز نمی‌شود.

منبع: روزنامه جوان

دیگر خبرها

  • حنای اعتصاب ۳ روزه رنگ نداشت!
  • قاضی آمریکایی شکایت از نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را رد کرد
  • ابرقهرمان‌ها چگونه از دل کاغذ به پرده سینما رفتند؟
  • آخرین وضعیت عکاسان بازداشت‌شده
  • اعلام آخرین وضعیت عکاسان بازداشت‌شده در بیانیه انجمن صنفی عکاسان / احمد حلبی‌ساز به پنج سال زندان و ممنوع‌الکاری محکوم شد
  • آخرین وضعیت عکاسان بازداشت‌شده در بیانیه انجمن صنفی عکاسان
  • جامعه دانشگاهي دست‌هاي پشت‌پرده و طراحي‌هاي کلان استکبار را به خوبي مي‌فهمد
  • جامعه دانشگاهی دست‌های پشت‌پرده و طراحی‌های کلان استکبار را به خوبی می‌فهمد
  • سفرهاي ارزان قيمت زميني به عتبات عاليات با استقبال مردم مواجه است
  • سفرهای ارزان قیمت زمینی به عتبات عالیات با استقبال مردم مواجه است