ایرنا نوشت: بخت گشایی، رمل و اسطرلاب، باطل کردن سحر و طلسم از دیرباز با روح و روان مردم همراه بوده و با گذشت زمان رنگ عوض نکرده و برغم پیشرفت علم، تکنولوژی و سطح فرهنگ مردم، باز مشتریان خاص خود را دارد.

این روزها در برخی شهرها از جمله بیجار بر سر هر کوچه و خیابانی، زنانی با پوشش های متفاوت و با کمی تسلط به کلمات مورد نیاز یک آینده نگر، زنان و مردان بسیاری را برای آگهی بخشی از آینده و اتفاقات گذشته و حال شان به خود جذب می کنند.

به گفته روانشناسان و کارشناسان اجتماعی، رمالی و فال بینی در کشور افزایش پیدا کرده و بیشتر مشتریان این روش های خرافی و بدون پشتوانه علمی زنان، جوانان و حتی تحصیلکردگان هستند.

اخبار و گزارش های مرتبط با رمالی، فال بینی، پیش بینی آینده و نظایر آن آنقدر در سال های اخیر روی خروجی خبرگزاری و صفحات روزنامه ها رفته است و آنقدر به آن پرداخته شده که دیگر کلیشه ای و نخ نما به نظر می رسد با این وجود افراد سودجو رمال با استفاده از هر فرصتی تحت عنوان فال روز، ماه و ازدواج و فریب افراد ساده و زودباور به درآمدهای چند ده میلیونی می رسند.
مطرح شدن موضوعی به نام رمّالی، فال بینی، پیش بینی آینده و... از سوی برخی افراد با هدف اطلاع از آنچه که در دانست آن ناتوان هستند و شاید با اطلاع یافتن، راه تازه ایی در زندگی خود انتخاب کنند همچنان از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است.
در زمان برگزاری بازی های جام جهانی روسیه، چه بسیار رمّال هایی که برای پیش بینی نتیجه یک بازی در رسانه ها مورد توجه قرار گرفتند که این خود، ایجاد بستری مناسب و مهیا کردن ذهن مردم برای یاری گرفتن از چنین افرادی است.

از آنجا که رمّالی و آینده نگری بر اساس حدس و گمان صورت می گیرد، آمار شیادی و کلاهبرداری از مردم با روش های مختلف نیز افزایش یافته و بسیاری از افراد که از این طریق مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند بخاطر حفظ آبرو هیچگاه حاضر به طرح شکایت نیستند.
فیلم های طنز بسیاری با اشاره به کلاهبرداری رمّالی ساخته و به نمایش در آمده امّا نفس اینکه این نوع فیلم ها طنز آلود هستند، توسط مخاطب جدی و مهم تحلیل نمی شوند و نیاز است در این خصوص فیلم های تخصصی تر تولید و به این موضوع ورود کنند.
روش های مختلف رمّالی در سراسر دنیا وجود دارد، علم رمّالی در برخی فرهنگ ها تغییرات زیادی کرده گاهی مشاهده می شود بسیاری از خرافه پرستی ها و اعمال زشت، توسط همین رمّال ها انجام می شود.

آیینی در ماداگاسکار وجود دارد که بر اساس آن ارواح زیادی در زندگی بشر نقش دارند، همچنین در بسیاری از فرهنگ ها شیاطین و اجنه به عنوان عامل بیماری های ذهنی شناخته می شوند در همین خصوص تولید و اکران فیلم های سینمایی به پذیرش ذهنی مردم در این ارتباط کمک شایانی کرده اند.

در برخی نقاط دنیا رمالی علمی مقدس و شخص رمّال از احترام و جایگاه ویژه ایی در جامعه برخوردار است در این میان کره ای ها، رمالی را با واژه و اصطلاحاتی آمیخته اند که بیشتر به انرژی های مثبت طبیعت و ارتباط با هستی برای درمان بیماری ها و برداشتن فاصله بین انسان و جهان برای فهم چیزها مربوط می شود که حالتی عرفانی دارد.

این روزها در شهر بیجار بر اساس آنچه که افزایش یک باره رمّال ها می توان نامید گروه هایی از زنان متحدالشکل با گویش و تکلم عربی در گوشه کنار معابر و خیابان های اصلی و فرعی شهر مشاهد می شوند و بسیاری از زنان، مردان بویژه دختران و پسران جوان را با وسوسه آینده نگری و بخت گشایی به خود جذب می کنند.

نباید از این واقعیت غافل ماند که رمالی و فال بینی از روی خیر خواهی و ثواب نیست بلکه این شغل یا حرفه، محلی برای کسب و کار پر سود و درآمد برای چنین افرادی است.

با توجه به اینکه تعداد رمّال ها و به اصلاح بخت گشایان ثابت و بومی شهر بیجار بیش از چند نفر نیست اما هستند کسانی که در یک ماه فعالیت بیش از 100 میلیون ریال از این راه درآمد دارند و در طول یکسال با همین پول ها سفرهای تفریحی به خارج از کشور می کنند.

بر حسب میزان شهرت و مقبولیت، رمّالان مبالغی بین 50 هزار ریال تا 300 میلیون ریال از متقاضیان بخت گشایی دریافت می کنند که این مبلغ بدون احتساب مبالغی است که از کسانی که برای اطلاع از گذشته های دور و یا کمک گیری برای یافتن اشخاص و اموال گران قیمت خود به این رمال ها مراجعه می کنند، دریافت می شود.

در این میان، دختران جوان که با رسیدن به سن 25 سالگی بخاطر استرس و فشار نداشتن خواستگار گرفتار آن می شوند، گرایش و تمایل بیشتری برای شنیدن خبرهای خوش از زبان رمالان با پرداخت مبالغ بیشتری دارند.

یک روانشناس بیجاری گفت: عدم آشنایی والدین از معارف، آموزه های دینی و مهارت های زندگی در حل مشکلات، مسایل و عدم توانایی تصمیم گیری در رویارویی با اتفاقات دلیل اصلی مراجعه مردم به فالگیرها است.

صادق بهاری می گوید: در این میان دختران جوان تحصیلکرده گرایش بیشتری به این مساله دارند که یکی از مهمترین دلایل آن را می توان ضعف روحی و روانی زنان نسبت به مردان دانست.

وی افزود: موقعیت اجتماعی ضعیف تر زنان در مقایسه با مردان منجر به کم شدن اعتماد به نفس آنها در مقابله با مشکلات زندگی می شود و بحران تصمیم گیری، فقدان افق روشن برای رسیدن به اهداف در آینده و استرس از رویارویی با آینده ای نا معلوم فرد را وادار به کمک گرفتن از قوای دیگر می کند و اینگونه افراد معمولا برای فایق آمدن بر نگرانی خود به سمت رمال ها کشیده می شوند.

بهاری تاکید کرد: فال گیری و طالع بینی اگر چه ممکن است در پژوهش های اجتماعی کمتر مورد توجه واقع شود اما باید گفت یک واقعیت اجتماعی است و نمی توان آن را انکار کرد.

این روانشناس اجتماعی یادآور شد: ضعف اعتقادی و ایمان واقعی به قادر مطلق سبب می شود انسان غیر از حریم امن الهی خواستار رسیدن به آرامش و اطمینان روحی از طریق رمالی کسب نماید که این آسیب اجتماعی تبعات منفی مختلفی در اقشار مختلف مردم دارد و اعتیاد به فال و آینده نگری، موجب ایجاد مشکلات روحی و روانی، از هم پاشیدگی خانواده ها، کلاه برداری و ضرر های مالی و آسیب های جانی خواهد شد.

در قرآن کریم از سحر و جادو به عنوان آلات شیطانی نام برده شده است اما رمّال ها با استفاده از تکلم نام خدا صورت مساله را در این میان پاک می کنند تا با جلب اعتماد مردم، مبلغ هنگفتی از جیب چنین افرادی را در کیسه های خود خالی کنند.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خیابان قائم(عج)در قرق آموزشگاه‌ها

«ناصر جلیلی» از ساکنان قدیمی شهرک صاحب‌الزمان(عج) با بیان این مطلب درباره مشکلات خیابان قائم(عج) می‌گوید: «متأسفانه به دلیل کم توجهی مسئولان اداره راهنمایی و رانندگی و حوزه حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه۱۸ این معبر به خیابان اختصاصی آموزشگاه‌های رانندگی تبدیل شده است. اگر از زمان روشن شدن هوا تا غروب به این خیابان سر بزنید، می‌بینید که تعداد زیادی خودرو آموزش رانندگی در طول و عرض خیابان در حرکت هستند و باعث شلوغی، ترافیک و ایجاد مزاحمت برای ساکنان محله می‌شوند. خیابان قائم(عج) که از یک سمت به بلوار معلم و از سوی دیگر به میدان زاهدی ارتباط پیدا می‌کند، به خودی خود پررفت و آمد و شلوغ است و امکان پذیرش خودرو آموزشگاه‌های رانندگی را ندارد.»

وی ادامه می‌دهد: «علاوه بر این در طول خیابان قائم(عج)، بوستان قائم(عج)، مرکز فراموز، ورزشگاه قائم(عج)، مجموعه فرهنگی ورزشی شهربانو و بوستان آموزش ترافیک قرار دارد که به همین علت این معبر پررفت و آمد و شلوغ شده است و با افزایش‌ تردد خودروهای آموزشگاه‌های رانندگی در خیابان قائم(عج)، احتمال تصادف این خودروها با رهگذران و عابران پیاده بیشتر می‌شود.نکته قابل توجه اینکه ساختمان اداره راهنمایی و رانندگی منطقه۱۸ در فاصله کمی از خیابان قائم(عج) قرار دارد، اما تاکنون نسبت به وضعیت نامناسب این خیابان که ناامن شده هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. ساکنان شهرک صاحب‌الزمان(عج) ‌ از مسئولان راهور و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه۱۸ می‌خواهند تا هرچه زودتر نسبت به تصویب و اجرای قانون ممنوعیت‌ تردد و آموزش خودرو آموزشگاه‌های رانندگی در خیابان قائم(عج) اقدام و در صورت مشاهده رانندگان متخلف، برای آنها جریمه در نظر بگیرند.  

منتظر پاسخ مسئولان هستیم

برای اعلام مشکلات ساکنان شهرک صاحب‌الزمان(عج) با مسئولان اداره راهنمایی و رانندگی منطقه۱۸ تماس گرفتیم، اما موفق به گفت‌وگو با آنها نشدیم. پیگیر این موضوع خواهیم بود و مسئولان راهور هم می‌توانند در این خصوص جوابیه‌ای برای ما ارسال کنند.  
 

کد خبر 444216

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۵۲۹۸۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بخت ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ از دموکرات‌ها کمتر است
 • سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد
 • شما هم بهعروسی خوباندعوتید/ ۸۸۸ زوج جوان مناطق سیل زده را به خانه بخت می فرستیم
 • سرپرست جدید پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد
 • دولت محرومیت زدایی و گره گشایی از مشکلات مردم را سرلوحه کار خود قرار دهد
 • اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام شوک جدی به غرب/لزوم کاهش سهم بودجه از درآمدهای نفتی به یک چهارم
 • جهش ٢٢٠ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک صادرات در اردیبهشت
 • «عروسی خوبان» به میزبانی شما/ ۸۸۸ زوج جوان را به خانه بخت بفرستید
 • منت دو میلیونی تولیدکنندگان پراید بر سر مردم !
 • جوان‌ترها باید از باتجربه‌های تیم ملی نکات فراوانی یاد بگیرند/ بازگشت حدادی و نیکخواه‌بهرامی را به فال نیک می‌گیرم
 • سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی ۲۷ صدم درصد درآمدهای مالیاتی کشور است
 • ​جهش ٢٢٠ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک صادرات ایران در اردیبهشت
 • پیش بینی اتفاقات آینده در علوم انسانی تا چه حد امکان پذیر است؟
 • رمزگشایی از درآمدهای جایگزین نفت با اصلاح ساختار بودجه
 • ماجرای تغییر نام خیابان «استاد نجات اللهی» به گذر صنایع دستی چیست؟
 • باید سهم بودجه از درآمدهای نفتی به یک چهارم کاهش بیابد
 • باز گشایی مرز تیله کوه استان کرمانشاه
 • بخت بررسی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام باز می شود؟
 • فال روزانه شنبه 25 خرداد 1398