ایران کاروانسرا‌های تاریخی زیادی دارد که در گذشته به عنوان مامنی امن اقامتگاهی راحت برای مسافران خسته در راه ایجاد می‌کردند. یکی از کاروانسرا‌های تماشایی ایران در استان اصفهان قرار گرفته: کاروانسرای شیخ علیخان که از کاروانسرا‌های مجلل زمان خود بوده و گروه‌های سیاسی زیاد در آن اتراق می‌کردند. برای آشنایی بیشتر با کاروانسرای شیخ علیخان در استان اصفهان، ما را همراهی کنید.


در گذشته مسافران به همراه کاروان‌ها به سفر می‌رفتند و کاروانسرا‌ها به عنوان استراحتگاه‌های بین راهی از بنا‌های مهم و پراهمیت زمان خود به شمار می‌رفتند. در زمان صفوی کاروانسر‌های زیادی در ایران ساخته شد که امروز به جاذبه‌های تاریخی مهم ایران تبدیل شده اند. اصفهان به عنوان پایتخت صفوی هم کاروانسرا‌هایی دارد که یکی از آن‌ها کاروانسرای شیخ علیخان است.

ایران در شاهراه بازرگانی شرقی غربی واقع شده برای همین در گذشته برای رفت و آمد کاروانیان مسیر‌های زیادی درست شد و برای استراحت مسافران هم کاروانسرا‌هایی با معماری جذاب بنا شدند که امروز از مهمترین آثار تاریخی ایران اند. دشت وسیع برخوار در شمال اصفهان با قدمت تاریخی و فرهنگی از با اهمیت‌ترین مناطق حاشیه‌ای اصفهان است، دشتی که در آن کاروانسرا‌هایی متعلق به اوایل اسلام و دوره ایلخانی هم پیدا می‌شود و همین بنا‌ها به خوبی قدمت این ناحیه را نشان می‌دهند. وجود کاروانسرا‌های فراوان در این دشت نشان می‌دهد که در گذشته مسیر‌های رفت و آمد زیادی از این منطقه عبور می‌کرده است.  

در دوره صفوی به راه و مسیر‌های ارتباطی اهمیت زیادی داده می‌شد و از طرفی در آن زمان اصفهان، پایتخت بود پس مطمئنا در این نقطه کاروانسرا‌های زیادی درست شده است. کاروانسرا‌هایی که در منطقه برخوار هستند معماری جذابی دارند و به خوبی اهمیت اقتصادی، ارتباطی و تجاری این منطقه را ثابت می‌کنند. از نظر نوع پلان، این کاروانسرا‌ها از نوع چهار ایوانی هستند. فاصله کم این نقطه تا اصفهان، پایتخت صفویان باعث شده این کاروانسرا‌ها معماری جالب توجه و تماشایی داشته باشند. اصفهان برای اتصال به مناطق غربی راه‌های زیادی داشته که یکی از آن‌ها از دشت برخوار می‌گذشته است، مسیری که بین اصفهان و شهر‌های بروجرد، گلپایگان، کرمانشاه، بغداد، نجف، کربلا و … ارتباط ایجاد می‌کرد. کاروانسرای شیخ علیخان اولین استراحتگاهی بود که در این مسیر ساخته شد و پس از آن کاروانسرا‌های صفوی حسنیچه و صفوی مادر شاه ایجاد شدند و در ادامه مسیر به گلپایگان و بروجرد منتهی می‌شد و از این نقاط به سمت نواحی غربی می‌رفته است.

کاروانسرای شیخ علیخان در روستای چاله سیاه (جهاد آباد) در ۴۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان واقع شده و بنایی لوکس و مجلل بوده، چون گروه‌های سیاسی و رسمی کشور‌های اروپایی و همینطور میهمانان خارجی، قبل از ورود به اصفهان در این کاروانسرا پذیرایی و اسکان می‌شدند. از آنجایی که کاروانسرای شیخ علیخان در آن زمان شکوهی بینظیر داشته در سفرنامه تعدادی از جهانگردان توصیف معماری آن آورده شده است.

یکی از سفرای فرانسه در زمان مشروطیت در مسیر مسافرت از اصفهان مدتی در این کاروانسرا بوده و در کتاب خود آورده که اینجا بیشتر اقامتگاه کاروانیانی است که به سفر‌های زیارتی می‌روند و کاروان‌های باری کمتر در آن اسکان می‌کنند. کاروانسرای شیخ علیخان ۸۲ در ۸۲ متر وسعت دارد و طول صحن آن از شرق به غرب حدود ۵۰ متر و عرضش از شمال به جنوب حدود ۳۸ متر می‌باشد. در قسمت جنوبی بنا سر در کاروانسرا را می‌بینید و طبق کتیبه، بنا در سال ۱۰۹۸هجری قمری ساخته شده است. این کاروانسرا به دستور شیخ علیخان زنگنه و توسط استاد طاهر فرزند استاد رضا اصفهانی بنا شده و هنرمندان زیادی در ساخت آن نقش داشته اند به همین دلیل می‌توان آن را نمونه‌ای زیبا از کاروانسرا‌های دروه صفوی دانست. در تمام بخش‌های این کاروانسرا امکانات خوبی برقرار است تا مسافران اقامتی راحت را بگذرانند. بنا شامل قسمت‌هایی مختلف با کاربرد‌های خاص است، بخش‌هایی مثل حیاط ویژه برای خانوم ها، نانوایی، اَزخانه، حجره‌هایی برای اقامت نگهبانان، تالار‌های ۸ ضلعی و …؛ که مجهز به طاقچه ها، رف ها، بخاری‌ها و … هستند، امکاناتی که در کاروانسرا‌های دیگر کمتر به چشم می‌خوردند.

کاروانسرای شیخ علیخان را می‌توان کاروانسرایی سلطنتی نامید، چون گاهی حتی پادشاهان صفوی هم مدتی را در آن می‌ماندند. سردر ورودی در بخش جنوبی قرار دارد و در دو طرف آن ۱۲ طاق نما به چشم می‌خورد. درگاه ورودی توسط راهرویی به حیاط داخلی ارتباط پیدا می‌کند. دو حیاط هشت ضلعی کوچک در دو طرف سرسرای ورودی و در مجاورت کناره‌های بنا دیده می‌شود که شباهت زیادی به هم دارند و تنها فرق آن‌ها راه داشتن حیاط جنوبی به سرسرا است.


این دو حیاط کوچک که در احاطه حجره‌ها و ایوانچه‌ها هستند احتمالا جایی مخصوص زمان زنان بوده است. دلیل این نظریه این است که کارونسرای شیخ علیخان در مسیر کاروان‌های زیارتی بوده و شاه و زنان حرمسرا هم در آن اسکان داشتند. هر کدام از حجره‌ها برای یک خانواده در نظر گرفته می‌شد. حیاط بزرگ داخلی بنا دارای چهار گوشه پخ است و اتاق‌هایی با ایوانی در جلو گرداگرد آن را احاطه کرده اند. پشت ایوان بزرگ شمالی، دو تالار ایجاد شده؛ تالار جلویی ظاهری مستطیلی دارد و در سه طرف کمرپوش شده و شکلی دو طبقه به خود گرفته است. این تالار با سه درگاه به تالار پشتی ارتباط پیدا می‌کند. تالار پشتی هم ظاهری مستطیلی دارد و احتمالا محل اقامت پادشاه بوده و در مواقعی که پادشاه در کاروانسرا نبود سفرا به این محل منتقل می‌شدند.

در تالار جلویی به احتمال زیاد جشن‌های زیادی برگزار می‌شده و زنان در طبق بالا و مردان از طبقه پایین شاهد جشن بوده اند. در پشت حجره‌های ضلع‌های شمالی، غربی و شرقی اصطبل‌های سراسری به شکل مستطیلی بنا شده که قسمت ورودی آن‌ها در چهار گوشه پخ حیاط جای گرفته است و در پیرامون آن‌ها فضا‌هایی صفه مانند به چشم می‌خورد که بخاری و دو طاقچه دارند. اینجا محل قرار دادن وسایل میهمانان بوده و در فصل‌های سرد و در مدت ازدحام مسافران عده‌ای برای اسکان به این محل می‌رفتند. در حوالی کاروانسرای شیخ علیخان قناتی بوده که آب مورد نیاز این محل را فراهم می‌کرده است. امروز چیزی که در این کاروانسرا بیشتر از همه جلب توجه می‌کند آجرکاری‌هایی است که سبک تزئینی اواخر دوره صفوی هستند. منبع:الی گشت

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

تمرین یوگا در بالکن هتل فاجعه آفرید! +تصاویر

باشگاه خبرنگاران: وسوسه تمرین یوگا در بالکن هتل جان توریست ۲۷ ساله پرتقالی را گرفت. «ورا مکیراس ریجو» که در حال تمرین یوگا در بالکن طبقه چهارم هتلی در بانکوک، پایتخت تایلند بود، در اثر از دست دادن تعادلش به پایین سقوط کرد و جانش را از دست داد.

بنا بر گزارش پلیس محلی تایلند این زن جوان پس از سقوط از طبقه چهارم و برخورد با سیم‌های خاردار یک ساختمان متروکه در اطراف هتل فرود آمد. بنا بر گفته پلیس جنازه این زن در ساعت ۸ صبح روز یکشنبه در حالی که روزی زمین افتاده بود، پیدا شد.

قربانی به تازگی جشن تولد ۲۷ سالگی خود را جشن گرفته بود. محل سقوط قربانی شبهه‌هایی را برای پلیس به وجود آورده است. قربانی پس از طی ارتفاع ۱۵ متری، ۴ متر دورتر از محل بالکن هتل فرود آمد که بنا بر گفته پلیس گمان می‌رود او تعادل خود را از دست داده باشد.

بنا بر باور پلیس احتمال می‌رود قربانی در ساعت ۵ صبح پس از بالا رفتن از پنجره و حین تمرین در لبه آن به پایین سقوط کرده باشد. پلیس می‌گوید قربانی پیش از برخورد با زمین ابتدا با سیم‌های خاردار برخورد کرده است. پلیس تایلند هنوز علت دقیق مرگ قربانی را نمی‌داند. خواهر بزرگتر قربانی در لحظه وقوع حادثه در هتل حضور داشت. گفته می‌شود او پس از وقوع حادثه در حالی که به شدت گریه می‌کرد، خود را به ساختمان متروکه کنار هتل رساند و شاهد انتقال جسد خواهرش به آمبولانس بود.

این در حالی است که بنا بر ادعای رسانه‌های محلی تایلند دوربین مدار بسته هتل نشان می‌دهد که قربانی اتاق خود در طبقه سوم هتل را ترک کرده و با بالا رفتن از پله‌ها خود را به طبقه چهارم رسانده است. ظاهراً قربانی علاقه زیادی داشته بر روی لبه پنجره حرکات یوگا انجام دهد.

تحقیقات پلیس تایلند در این خصوص ادامه دارد.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: گردشگری اصفهان

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۱۰۷۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حکمت عملی در میانه واعظ کاشفی و محقق سبزواری
 • آغاز جانمايي گيت بليت فروشي بنا‌هاي تاريخي استان اصفهان
 • رهبر معظم انقلاب آیت الله حاج شیخ محمد مؤمن را تسلیت گفتند
 • درنگی در زندگی، زمانه و کارنامه‌ حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمّد مؤمن قمی
 • نگاهی به زندگی علمی و سیاسی آیت الله مؤمن
 • آیت‌الله محمد مومن که بود؟
 • آیت‌الله محمد مؤمن دعوت حق را لبیک گفت + زندگینامه
 • مروری کوتاه بر زندگی مرحوم آیت‌الله مومن
 • زندگینامه مرحوم آیت الله مومن؛ عضو مجلس خبرگان رهبری و فقهای شورای نگهبان
 • آیت الله محمد مومن دعوت حق را لبیک گفت+زندگینامه
 • مرحوم آیت‌الله محمد مومن که بود؟
 • آیت الله مومن درگذشت +زندگینامه
 • عدم استقبال سیدحسن خمینی از شیخ عیسی قاسم در تهران
 • کاروانسرای نظام الدوله و اسحاق خانی به بخش خصوصی واگذار شد
 • باغ تالارهای مجلل، لوکس و باورنکردنی در تهران و کرج +عکس
 • روزی برای راهنماها/پیشنهادی برای تهرانگردی شهردار روی ویلچر
 • سرلشکر رحیم‌صفوی با خانواده شهید مدافع امنیت دیدار کرد+ تصاویر
 • دیدار سرلشکر رحیم‌صفوی با خانواده شهید مدافع امنیت +تصاویر
 • اصفهان| دیدار سرلشکر رحیم‌صفوی با خانواده شهید مدافع امنیت+تصاویر