به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سیداحمد علم‌الهدی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد گفت: فرارسیدن ماه محرم، ماه عزا و سوگ حسینی را تسلیت می‌گویم. این هفته، هفته امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف و نهی از منکر به عنوان فلسفه صریح و شفاف قیام کربلا در منطق سیدالشهدا (ع) خارج شد. 

امر به معروف و نهی از منکر ملاک امام حسین (ع) برای اصلاح امت است

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) ملاک جویایی اصلاح در امت پیامبر و حرکت در خط اصلاح ملت را در جریان امر به معروف و نهی از منکر معرفی می‌کند، اظهار داشت: از امر به معروف و نهی از منکر حضرت سیدالشهدا (ع) سه آموزه برای امر به معروف و نهی از منکر به دست می‌‌آوریم.

آموزه اول، مراتب امر به معروف و نهی از منکر است. ما سه مرتبه برای امر به معروف و نهی از منکر داریم. مرتبه اول، اظهار کلامی امر به معروف و نهی از منکر است. مرتبه دوم، اظهار نفرت و انزجار از منکر و عامل منکر است. مرتبه سوم، امر به معروف و نهی از منکر عملی است. قیام کنیم، حرکت کنیم و برخورد کنیم. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه سیدالشهدا (ع) در امر به معروف و نهی از منکر کلامی، فرمودند گفت فاتحه اسلام را باید خواند اگر رهبر جامعه یزید باشد، تصریح کرد: امام حسین (ع) در انزجار از یزید گفتند به وی بیعت نمی‌کنند. مرتبه سوم را به حرکت به کربلا انجام دادند و عملا با این حاکمیت برخورد کردند. 

مسائل سیاسی و اقتصادی هم شامل امر به معروف و نهی از منکر می‌شوند

علم‌الهدی ادامه داد: آموزه دوم مرزنشناسی امر به معروف و نهی از منکر است. کسانی که فکر کنند قانون مرز امر به معروف و نهی از منکر است، اشتباه می‌کنند بلکه قانون روش است. منکری که قانون و شرع می‌گویند منکر است و معروفی که ثابت شده است، تا کجا باید به آن عمل کنیم؟ در آموزه امر به معروف و نهی از منکر امام حسین (ع)، امر به معروف و نهی از منکر مرزی ندارد و باید جلو رفت تا آنجا که بچه‌ شیرخواره در دست امام حسین (ع) قرار گرفت. نمی‌توان گفت آبرویم در خطر افتاد و منافع من به خطر افتاده است، عقب‌نشینی کنم و امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کنم. 

وی با بیان اینکه آموزه سوم در امر به معروف و نهی از منکر، این است که موضوعش محدود در یک موضوع خاص نیست، خاطرنشان کرد: مسائل فرهنگی و اخلاقی تنها عرصه‌های امر به معروف و نهی از منکر نیستند. عرصه سیاسی هم شامل امر به معروف و نهی از منکر می‌شود. مسائل معیشتی و اقتصادی نیز شامل عرصه امر به معروف و نهی از منکر می‌شود. 

خبرگان برای صیانت از رهبری و امر به معروف و نهی از منکر در عرصه‌های اقتصادی وارد شده است

خطیب نماز جمعه مشهد به انتقادات صورت گرفته از بیانیه اخیر مجلس خبرگان اشاره کرد و ابراز داشت: بعضی افراد ناآگاه می‌گویند مجلس خبرگان چرا به مسائل معیشتی و اقتصادی وارد شده است؟ برخی از نمایندگان مجلس نیز این مسئله مطرح کرده‌ است. خبرگان به دو ملاک به این مسئله وارد شده است؛ یکی این است که کار و رسالت اصلی خبرگان است. وظیفه اصلی خبرگان صیانت از رهبری است. وقتی رهبری در مسئله اقتصادی و معیشتی مردم مطالبه دارد و امر می‌کند و در عرصه‌های مختلف، فرمان رهبر لگدمال شده و پشت پا انداخته می‌شود، این وظیفه خبرگان است در مطالبه امر رهبری قیام کند. 

علم‌الهدی افزود: جهت دوم هم امر به معروف و نهی از منکر است. ما منکری به این فجاعت ببنیم که قشر آسیب‌پذیر را با خاک یکسان کرده و ما ساکت شویم. در مجلس خبرگانی که در آن بیش از ۸۰ فقیه مجتهد هستند، در برابر این منکر سکوت کنند.

دشمن سفره ما هدف قرار داده است

وی با تاکید بر اینکه عرصه اقتصادی هم عرصه امر به معروف و نهی از منکر است، بیان کرد: در شرایطی قرار گرفتیم که دشمن سفره ما هدف قرار داده و وارد جنگ اقتصادی شده و جلو می‌آید. الان زمان مواخذه نیست، بلکه باید جبهه را متحد کرده و در مقابل دشمن قرار بگیریم و مردم و مسئولان یک صف واحد را تشکیل دهند. 

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آنچه موجب مشکل شده عملیات روانی است و نه مسائل اقتصادی، یادآور شد: در سبد هزینه یک خانواده طلا چه جایگاهی دارد که همه مردم و همه کسبه، همه زندگی و معاملات خود را براساس آن قرار دهند. سه بازار ارز وجود دارد. بازار اول، بازار دولتی برای کالاهای اساسی است با ارز ۴۲۰۰ تومانی است. بازار دوم، بازار ثانویه با ارز هفت هزار تومانی است و بازار سوم برای دزدیدن و بردن مال این مملکت است و برای کسانی است که می‌خواهند به جاهای دور بروند که برای عیاشی است. 

در مورد احتکار و گرانفروشی باید مقابله صورت بگیرد

علم‌الهدی اضافه کرد: این بازار سوم، برحسب تحقیق، نیاز ۱.۳ درصد است، یعنی ۹۸.۷ درصد کشور با بازار اول و ثانویه تامین است اما با همین بازار سوم، عملیات روانی می کنند و تمام زندگی و اقتصاد ما را به بالا و پایین می‌‌برند. عده‌ای هم ارز بخرند و ماشین بخرند، عده‌‌ای هم احتکار کنند و عده‌ای هم گرانفروشی کنند. 

وی خطاب به نمازگزاران عنوان کرد: مسلمانان شما سوژه عملیات روانی نشوید. در مورد احتکار و گرانفروشی باید مقابله صورت بگیرد. اگر مسئولان اجرایی در گرانفروشی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند، امکانات اقتدار نظام مانند بسیج و نیروهای قضایی وارد شوند و نیازها را به میان مردم بازگردانند و کالاها در اختیار مردم قرار بگیرد. نیروهای امنیتی ما و بسیج به وسط بیاییند و جلوی این عملیات روانی را گرفته و نگذارند مردم اسیر شوند. خوشبختانه نظام مقتدری داریم و رشد اقتصادی ما در حد استیصال مردم نیست و هم موقعیت خاص ما این است که مردم مقاومی داریم که چهل سال در برابر دشمن ایستاده‌اند و کارنامه آنها موجب شده تا نظام، قدرت اول منطقه باشد. 

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

اصالت كار روحانیت به مساجد است

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب، تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)، امروز، 29 بهمن‌ماه در همایش صیانت از روحانیت که با حضور قضات و مسئولان دادسرای ویژه روحانیت حوزه قضایی فارس در سالن شهید آیت‌الله دستغیب حرم مطهر برگزار شد، گفت: در جامعه کمبود روحانی نداریم و هر شخصی متقاضی ورود به حوزه بود - هر چند دارای شرایط ابتدایی طلبگی نیز نبود - باید بتواند به راحتی وارد شود.
وی افزود: فرهنگ روحانیت و حوزه‌های ما باید یک مقداری تصحیح شود، اصالت کار ما به مساجد به عنوان محل اجتماع مردم برای نماز جماعت است که این جنبه از کار روحانیت باید تقویت شود كه اكنون بحمدالله طلاب فاضل ما توان اداره و رَتق و فَتق امور جاری یک مسجد در یک محله را دارا هستند.
آیت‌الله دستغیب گفت: در روایت است که پیغمبر اکرم(ص) به علی بن ابیطالب(ع) فرمودند یک نفر را هدایت کنی برتر از شترهای سرخ مویی است که در راه خدا انفاق کنی و در اینجا بحث یک نفر است، برخی از ما که ده نفر را به حساب نمی‌آوریم، صد نفر هم که چیزی نیست، هزار نفر هم که کم کم به چشممان نمی‌آید و بالاترش را می‌خواهیم و با این تفکر مساجد خالی می‌مانند.
نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در واقع فلسفه وجودی دادسرای ویژه روحانیت، صیانت از روحانیت است، گفت: این به معنای تبعیض بین این قشر و اقشار دیگر نیست بلکه از لحاظ این است که هرچه شأنیت بالاتر باشد حساسیت بیشتر است. لغزش یک عالم مثل یک کِشتی است که اگر غرق شود همراه خودش، سرنشینانش را نیز غرق می‌کند. زیرا بر حسب روایات دو صنف از امت هستند که اگر صالح شدند دیگران هم صالح می‌شوند و اگر فاسد شدند دیگران هم در معرض فسادند، این دو صنف، فقها و امرا هستند.
رئیس جامعه روحانیت شیراز ادامه داد: به هر حال فقیه هم اگر جامع‌الشرایط نباشد وجود او نه تنها مفید نیست بلکه مضرّ و مخلّ هم هست و اقتضا می‌کند که یک وضعیت و تشکیلات مخصوص برای نظارت و صیانت از روحانیت وجود داشته باشد.

مسئولیت روحانیت سنگین‌تر از سایر اقشار است
آیت‌الله دستغیب با تصریح اینکه انتظارات و توقعاتی که از جایگاه رفیع روحانیت در جامعه وجود دارد مسئولیت این قشر را سنگین‌تر می‌کند، گفت: وظیفه ما این است که افرادی که تازه وارد حوزه‌های علمیه می‌شوند را با این انتظارات و حساسیت‌ها آشنا و آگاه نماییم و تجربیاتی که اندوخته‌ایم را منتقل کنیم تا مبادا نسبت به دیگر افراد در جامعه خود را برتر بدانند.
وی گفت: شاید بعضی تصور کنند که ذیّ روحانیت و طلبگی به این است که انسان خودش را به نوعی به نحو تصنعی یا درآوردن ادا و اطفار و امثال این‌ها نمایان کند و نسبت به دیگران خودش را افضل بداند و به عجب و کبر و امثال این‌ها مبتلا شود؛ یک عده هم از آن طرف در مقابل این فکر کنند ذیِّ روحانیت و طلبگی یعنی مردمی بودن به این معنا که دچار یک نحو بی قیدی و بی بند و باری شدن و به خیال خام خود برای جذب دیگران همرنگ و هم سنخ بعضی افراد شدن و ورود به بعضی مجامع و اماکن که نباید وارد شود است که هر دو تصور باطل و مردود است، البته کسی منکر این مطلب نیست که اگر برنامه‌های صحیح و متینی انجام گیرد و همراه آن بهجت و شادی هم باشد اما از آن طرف برخلاف ذیّ روحانیت هم نباشد، می شود شرکت كرد.

طلاب مسئله صیانت نفس را تمرین كنند
مسئول حوزه علمیه رضویه شیراز با تأکید بر اینکه مسئله صیانت از روحانیت از ارکان مهم است، گفت: فقط این نیست که کسی فقیه شود بعد صائناً لنفسه باشد، بلکه از بدو ورود به حوزه و آغاز دوران طلبگی، طلاب باید مسئله صیانت نفس را تمرین كرده و ملتزم باشند، زیرا اگر این کار از همان ابتدا صورت نگیرد در مراتب بالا خیلی بعید است که فرد بتواند تحوّلی در خودش به وجود آورده یا دیگران در او مؤثّر باشند.
وی ضمن بیان چند نکته در باب صیانت از روحانیت گفت: توجه به گزینش‌ها اهمیت بسیاری دارد و در واقع حکم عقل است و از لحاظ شرع هم نسبت به آن ارشاد اکید است و در منابع، کتاب، سنت و سیره و روش معصومین(ع) و مراجع، علما و بزرگانی که در طول تاریخ شیعه بوده‌اند و حالا هم که در چهل سال گذشته شاهد سیره امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدّظلّه) بوده و هستیم، برای اینکه کسی را جهت مسئولیتی انتخاب کنیم - حتی اگر کسی نسبت به متون و منابع دینی خودمان هم بی اطلاع باشد - باید کسی انتخاب شود که توان انجام آن کار یا کشش آن را داشته باشد و در حقیقت بتواند حق آن امانتی که به او واگذار می‌شود را ادا کند و به منزلگاه مقصود برساند.
آیت‌الله دستغیب ادامه داد: این مسئله چقدر قابل تشبیه در جریانی است که پیغمبر(ص) فرمودند کیست که این شمشیر را بگیرد و حقش را ادا کند، کسی از اصحاب گفت ادای حق آن چگونه است؟ پیامبر(ص) فرمودند تا آخرین نفس با آن جهاد کند. حالا می‌خواهیم لباس روحانیتی که دستِ کمی از آن سلاح ندارد و اهمیتش را همه می‌دانیم به دست کسی بدهیم که آیا می‌تواند یا بنا دارد که حقش را ادا کند.

زمینه ورود به حوزه‌ها را برای مستعدان فراهم كنیم
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر چنین شود که ابتدا فردی را در عرصه‌ای وارد کرده‌ایم که توان و کشش آن کار را ندارد، اولا زیان و ضررش برای خود اوست و ثانیا با یک منطق بسیار ضعیف می‌گویند حالا کسی که با یک امید و آرزویی آمده و می‌خواهد روحانی و طلبه شود چرا مانع او شویم، ما حرفمان این است هر که می‌خواهد باشد، بنده نمی‌دانم این با کدام یک از موازین عقلی و شرعی ما سازگار است، این از ابتدا نباید وارد می‌شده است زیرا در چنین فردی اگر استعداد ذاتی از لحاظ کسب علم و از جهات معنوی نباشد این جز معضلی برای روحانیت چیزی نخواهد بود و باید فکری کرد که به دلیل اُفت و رکود جذب در حوزه‌های علمیه، هر فردی که قصد طلبگی دارد و لو صلاحیت هم نداشته باشد جذب شود، بلکه باید زمینه را برای ورود کسانی که مستعد و واجد شرایط لازم هستند را فراهم کنیم.
وی با اشاره به اینکه در جلسات متعدد با مسئولان حوزه‌های علمیه کشور درباره چگونگی جذب افراد مستعد به حوزه‌های علمیه بحث شد، گفت: یک فرد مستعد به راحتی می‌تواند حرکت کند و محیط کلاس برای او دیگر یک محیط زندان و محبس نیست.
آیت‌الله دستغیب، تشخیص مستعد بودن افراد متقاضی ورود به حوزه‌‌های علمیه را وظیفه روحانیون باتجربه دانست و گفت: در مصاحبه‌ها و بررسی سوابق شخص و محیط‌های تربیتی آن‌ها، نتیجه حاصل می‌شود و اگر ما به این موضوع بیندیشیم که به جای صد نفر، ده نفر جذب شوند که بتوانند در جامعه موثر واقع شوند، ارزشمندتر است هرچند باید به نیاز جامعه نیز توجه شود.

ضرورت وجود تعامل میان مدیران حوزه‌های علمیه با دادسرای ویژه روحانیت
مسئول حوزه علمیه رضویه شیراز با بیان اینکه تعامل بین مسئولین و مدیران حوزه علمیه و دادسرای ویژه روحانیت ضرورت دارد، اظهار کرد: هدف این دو مشترک و آن، صیانت و پیشگیری است و اگر خدای نکرده جرمی هم واقع شد باید طرفین در جریان باشند یعنی اگر درون حوزه‌ای معلوم شد کسی در موضعی است که با نصیحت و اندرز و موعظه به نتیجه نمی‌رسد و لازم است درباره اش تصمیم‌گیری شود روی این سرپوش نگذارند و منعکس کنند.
وی گفت: اگر روی این موارد به سبب اینکه وجهه حوزه ما خراب نشود سرپوش بگذاریم خیانت است و از طرفی اگر برادران دادگاه ویژه روحانیت به این نتیجه رسیدند که مشکل یک طلبه خاطی با تذکر و نصیحت حل می‌شود می‌توانند این را به مدیران حوزه‌های علمیه منتقل کنند، از این رو تعامل بین مدیران حوزه و متولیان دادسرای ویژه روحانیت ضرورت دارد.
آیت‌الله دستغیب با اشاره به اینکه درباره آسیب شناسی حوزه‌های علمیه نیز به صورت پراکنده در قم، فارس و برخی استان‌ها و شهرهای کشور کار شده است، گفت: آسیب‌شناسی با بحث‌های اخلاقی از یک نقطه شروع و در جایی ختم می‌شود و باید تحولی در این جهت ایجاد شود و بررسی شود که طلاب حوزه‌های ما از چه موضوعاتی بیشتر صدمه می‌بینند و عناوین مربوط به این موضوعات عرضه شود.

اهمیت توجه به مشاوره‌های چهره به چهره
وی با تأکید بر اینکه باید عناوین اصلی و مهم قابل ارائه در طول یک سال تحصیلی احصاء شود، گفت: به بحث تخصصی مشاوره اسلامی به صورت چهره به چهره نیز باید به صورت جدی توجه شود و البته این مشاوره‌ها باید براساس شرع و اخلاق انجام شود تا براساس نتایج آنها بشود برای دیگر طلاب نیز برنامه‌ریزی كرد و این مشاوره به تمام طلاب ارائه شود حتی اگر فکر می‌کنند نیازی ندارند، چراکه در این جلسات مشاوره مشکلات و مسائل مادی، معنوی، اجتماعی و سیاسی مطرح می‌شود که می‌تواند برای دیگر طلاب نیز راهگشا باشد.

طلابی كه بیكار می‌مانند باید در مساجد به كار گرفته شوند
رئیس جامعه روحانیت شیراز اظهار كرد: طلابی که 10 پایه را می‌گذرانند به استثنای تعداد کمی از آن‌ها که یا به قم هجرت می‌کنند یا در همین جا در دروس خارج شرکت می‌کنند و تحصیلات‌شان را با شرایطی که دارند ادامه می‌دهند و یک عده هم که جذب نهادها می‌شوند و در حد خودشان خدمت می‌کنند اما عده زیادی از آن‌ها بیکار می‌مانند و با توجه به اینکه داد برخی مسئولان از خالی بودن مساجد بلند است، باید این طلاب در مساجد به کار گرفته شوند زیرا ما روحانی درس خوانده و طلبه‌ای که بتواند مساجد را اداره کند داریم اما مسئولین نهادهای مختلف در رابطه با بحث روحانیت باید این طلاب را به کار گیرند.

اشاره به مشكل بودجه‌ای حوزه‌های علمیه
وی با اشاره به برخی مشکلات حوزه‌های علمیه مانند کمبود بودجه، بیان کرد: با توزیع مناسب بودجه حوزه‌های علمیه و گزینش با برنامه‌ریزی متقاضیان ورود به حوزه و کمک برخی نهادها مانند شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سازمان تبلیغات، اداره اوقاف و غیره می‌توان برخی از این مشکلات را برطرف کرد.
آیت‌الله دستغیب ادامه داد: اگر روی مساجدمان برنامه‌ریزی کنیم خدا هم برکت می‌دهد و ما معتقدیم ریزش رزق الهی هم دست خودش است. همچنین باید روی برنامه‌های تبلیغاتی و فعالیت مراکز پژوهشی نیز برنامه‌ریزی شود و امیدواریم آنچه در حد بضاعت و وظایف ماست در هر بُعدی از ابعاد در خدمتتان باشیم و با هم بتوانیم قدمی در اصلاح امور و ارتقای حوزه‌های علمیه مان به نفع اسلام و مردم برداریم.

مسئولان اهتمام بیشتری به تسهیل امور معیشتی مردم داشته باشند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن امسال در سالروز گرامیداشت این یوم‌الله همه شاهد بودیم انجام تکلیف الهی توسط مردم ولایت‌مدار و شیفته حق و عدالت به خوبی صورت پذیرفت، گفت: امیدواریم آنچه وعده الهی است به بهترین وجه و در آتیه‌ای نزدیک محقق شود و با نزول رحمت‌ها و برکات الهی گشایش در امور مردم صورت گیرد و مسئولان هم در واقع با این وضعیت و این شرایطی که ملاحظه کردند اهتمام بیشتری نسبت به ارائه خدمات و تسهیل امور معیشتی مردم داشته باشند.
انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: علم الهدی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۱۶۳۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیت‌الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ کارمندان باید یاد بگیرند جلوی فساد رئیس خود بایستند
 • جلسه دبیران امر به معروف بسیج خواهران شاهرود
 • امر به معروف و نهی از منکر خیرخواهی است/ سوء مدیریت؛ بدترین منکر
 • وقت برای مال باختگان از طلا ارزشمندتر است
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ آیت الله خاتمی: برخی مسئولان در حال ناراضی پروری در جامعه هستند
 • گره ارشادیِ طرح گشت ارشاد در تهران
 • ‌اجرای طرح طلایه‌داران امر به معروف ‌‌در اصفهان برای مبارزه ‌با شبیخون فرهنگی دشمن
 • احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسوولان به مردم است/ آیت الله صدیقی: مردم در ادارات احساس عزت نمی کنند/ آیت الله خاتمی: برخی مسوولان در حال ناراضی پروری در جامعه هستند
 • رونمایی از پودمان امر به معروف و نهی از منکر در شهرکرد
 • از پودمان امر به معروف و نهی از منکر رونمایی شد
 • جایگاه امر به معروف و نهی از منکر نباید مورد بی توجهی قرار گیرد
 • واکنش ستاد امر به معروف ‌کرمانشاه به‌ اجرای برنامه ‌لیبرالی و غرب‌گرایانه ‌در قصرشیرین
 • دشمن در فضای مجازی اساس انقلاب را زیر سؤال می‌برد
 • گیلان|‌ مردم از افزایش سریع قیمت‌ها در تنگنا قرار دارند
 • دشمن به خوبی می‌داند که از نظر امنیتی نمی‌تواند به ما ضربه بزند
 • قم| برخی به دنبال قبح شکنی از فرهنگ عفاف و حجاب هستند
 • بیانیه رهبری باید مورد توجه دانشگاهیان قرار بگیرد/دانشگاهیان باید وارد عرصه های منطقه ای شوند
 • پای مدیر تلگرام به قاچاق کتاب هم باز شد!