امام جمعه موقت تهران گفت: در امر به معرف و نهی از منکر باید با گردن کلفت‌ها درافتاد، با‌ آنها برخورد کرد و بر سر آنها فریاد کشید. ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳ سیاسی سیاست ایران نظرات

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله کاظم صدیقی، خطیب نماز جمعه این هفته تهران، (23 شهریور) با اشاره به ایام عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اظهار داشت: آرزوی ما این است که یک بار صادقانه بگوییم «ایاک نعبد» و این حضور را حس کنیم که در برابر قدرت مطلق و رحمت بی‌کران هستیم و با خدای خود مستقیم سخن می‌گوییم.

 

وی با بیان اینکه حرکت امام‌حسین برای تبیین «ایاک‌ نعبد» بود که در عالم یک محور، یک حاکم و یک خدا  وجود دارد، اظهار داشت:  در امر به معرف و نهی از منکر گردن کلفت‌ها را رها کرده و سراغ ضعیف‌ترها رفتیم. وقتی گردن‌کلفت‌های سیاسی و اقتصادی را رها می‌کنیم و سراغ یک دختر تازه‌کار می‌رویم از ما نمی‌پذیرند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: راه امام حسین(ع) را بروید. امام حسین (ع) با مردم کوفه کاری نداشت بلکه با حکومت فاسد کار داشت. سیدالشهدا(ع) برای براندازی نظام فاسد قیام کرد. برخورد با کوچک‌ترها نمی‌گوییم نباید باشد بلکه هر حرامی که واقع می‌شود مومن غیرت الهی دارد، اما این آبرو را باید در حفظ هویت خرج کرد. 

آیت‌الله صدیقی تصریح کرد: باید با گردن کلفت‌ها درافتاد، با‌ آنها برخورد کرد و بر سر آنها فریاد کشید، در این صورت بقیه مشکلات درست می‌شود. همه از مسئولان الگو می‌گیرند. اگر مسئولی غیرتی بود جامعه غیرتی می‌شود، اما اگر مسئولی در برابر گناه جامعه بی‌تفاوت بود، مردم بی‌خیال می‌شوند.

وی افزود: قیام امام حسین (ع) یک قیام اساسی بود و امام حسین (ع) راز مبارزه با ظلم و فساد است. امام حسین (ع) تکیه‌گاه مظلومان، سنگر زمین‌خوردگان و پابرهنه‌گان است؛ لذا سالار شهیدان در پیشگاه خدا جایگاهی دارد که احدی این جایگاه را ندارد. ما در زیارت عاشورا خشم از ظالم، غاصب و غارتگر را می‌بینیم.

این خبر در حال تکمیل است...

انتهای پیام/

R1381/P1360/S1,1412/CT11 واژه های کاربردی مرتبط مجلس دهم دولت دوازدهم شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه رئیس قوه قضائیه

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

گره ارشادیِ طرح گشت ارشاد در تهران

ساعت24 - خبر درگیری‌های مردم با واحدهای گشت ارشاد در شرق تهران دوباره سبب شد تا انتقادها نسبت به برخوردهای پلیسی با موضوعات اجتماعی به ویژه بدحجابی بر سر زبان‌ها بیفتد.

روزنامه قانون: خبر درگیری‌های مردم با واحد‌های گشت ارشاد در شرق تهران دوباره سبب شد تا انتقادها نسبت به برخوردهای پلیسی با موضوعات اجتماعی به ویژه بدحجابی بر سر زبان‌ها بیفتد.

احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، با تاکید بر اینکه برخورد نظامی با مسائل فرهنگی جواب نمی‌‎دهد، تاکید کرد: دوره گشت ارشاد به سر آمده و ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در این زمینه روش‌های جدیدی اتخاذ کند.

احمد مازنی با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده در خصوص نحوه برخورد گشت ارشاد با برخی ناهنجاری‌ها و درگیری بین برخی شهروندان با عوامل انتظامی، عنوان کرد: در این زمینه باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد چراکه افرادی با دوربین‌های موبایل اقدام به فیلم‌برداری از چنین مواردی می‌کنند و این فیلم‌ها را به صورت گسترده در شکبه‌های ضد انقلاب و شبکه‌های مجازی پخش می‌کنند تا موجب وهن نظام سیاسی، مذهب و عقاید ایرانیان باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد، گفت: گاهی یک مامور نیروی انتظامی ممکن است تحت تاثیر رفتارهایی قرار گیرد و واکنش‌هایی داشته باشد که نباید از این مساله غفلت کند.

وی، رعایت هنجارها و ارزش‌های اعتقادی را یک ضرورت دانست و افزود: متاسفانه برخی با رعایت نکردن این ارزش‌ها نگرانی‌هایی در جامعه ایجاد می‌کنند و توقع این است که در دفاع از فرهنگ عفاف و پاک دامنی و ارزش‌های اجتماعی، مقامات و مسئولان مداخله و قانون را اجرایی کنند.

مازنی با یادآوری اینکه البته روش اجرای قانون در این زمینه بسیار اهمیت دارد، گفت: به‌خصوص با مسائلی که جنبه فرهنگی دارد، برخوردهای نظامی جواب نمی‌‎دهد و این مراقبت باید از مسئولان مد نظر باشد. عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه دوره گشت ارشاد به پایان رسیده است، افزود: حتی ضرورت دارد این عنوان گشت ارشاد تغییر یا حذف شود چرا که این نام به دلیل عملکرد نامناسب یا تبلیغات منفی، ذهنیت منفی ایجاد کرده است.وی پیشنهاد کرد که ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این زمینه مسئولیت دارد به این موضوع ورود و تصمیم‎‌گیری جدیدی کند، چرا که جامعه را نمی‌توان با این روش به هنجارهای ارزشی بازگرداند و ضرورت دارد که این روش تغییر کند.

مازنی با اشاره به فیلم منتشر شده اخیر در فضای مجازی که منجر به درگیری بین برخی شهروندان با عوامل انتظامی شده است، گفت: در این زمینه پلیس باید توضیحات لازم را به منظور تنویر افکار عمومی ارائه کند تا حقی از کادر پلیس یا شهروندی تضییع نشود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا باید این وظیفه از نیروی انتظامی سلب شود یا خیر، توضیح داد: ابتدا باید مشخص شود که روش کار چه خواهد بود تا دستگاه مجری آن نیز مشخص شود؛ برای نمونه کشف حجاب در کشور ما جرم محسوب می‎شود و در این زمینه نیروی انتظامی وظیفه برخورد با جرائم را دارد ولی ممکن است برخی امور فرهنگی باشد که جنبه ارشادی داشته باشد که در این مسیر نیازی نیست نیروی انتظامی به این موضوعات ورود کند به همین دلیل معتقدم باید بازنگری جدی در این زمینه صورت گیرد.

احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نگاه پلیسی در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر وجود ندارد، افزود: تا می‌گوییم امر به معروف و نهی از منکر، ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد می‌رود. احد آزادی‌خواه با اشاره به درخواست تعدادی از نمایندگان در خصوص اعمال ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس بر نحوه اجرای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: قانون مذکور از جمله قوانین معطل مانده‌ای است که اجرایی نشده در حالی که این موضوع مهم هم قانون دارد و هم شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدامات خوبی را در این خصوص انجام داده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: دستگاه‌ها باید درگیر شوند و در یک فضای تلطیف‌شده، نرم، به دور از حاشیه‌سازی و به دور از خشونت کار کنند. وی با بیان اینکه نگاه پلیسی در این قانون نداریم، ادامه داد: تا می‌گوییم امر به معروف و نهی از منکر ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد می‌رود؛ این یک تهمت و توهین به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر است.

به نظر می‌رسد بهترین روش برای گریز از مناقشات بر سر بحث ارشاد در جامعه باید شخصیت‌های مختلف از گروه‌ها و جناح‌های متفاوت دور یک دیگر بنشینند و بر سر این گونه نکات بحث و تبادل نظر کنند تا بهترین راهکار که هم برای جامعه مفید باشد و هم برای بخش‌هایی که نگاه ارشادی به بسیاری از موضوعات دارند، به دست بیاید. از طرفی امید است تا زمان فرارسیدن این رشد و تکامل، مسئولان و بزرگان دستورات کوتاه مدتی را برای کنترل برخوردهایی که حواشی‌ای مانند ماجرای درگیری در شرق تهران و برخورد با نوازنده‌های خیابانی در شمال کشور صادر کنند تا با برخی حواشی خنجری بر چهره جامعه و زحمت‌کشان آن کشیده نشود.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: مجلس دهم دولت دوازدهم شورای سیاست گذاری ائمه جمعه رئیس قوه قضائیه مجلس دهم دولت دوازدهم شورای سیاست گذاری ائمه جمعه رئیس قوه قضائیه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۱۶۳۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • منکر بزرگ، دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است
 • جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ صدیقی: مردم در ادارات احساس عزت نمی‌کنند
 • بازتاب رونمایی از چهار اثر فاخر قرآنی در صفحات معارفی رسانه‌ها
 • آیت‌الله جنتی: منکر بزرگ، دروغ گفتن برخی مسؤولان به مردم است
 • نظر آیت الله جنتی درباره دروغگویی مسئولان
 • آیت الله جنتی: دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم، مُنکَر بزرگ است
 • نظر آیت الله جنتی درباره دروغگویی برخی مسئولان
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است
 • گره گشت ارشاد و حجاب
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ خاتمی: برخی مسئولان در حال ناراضی پروری در جامعه هستند
 • آیت‌الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ کارمندان باید یاد بگیرند جلوی فساد رئیس خود بایستند
 • جلسه دبیران امر به معروف بسیج خواهران شاهرود
 • امر به معروف و نهی از منکر خیرخواهی است/ سوء مدیریت؛ بدترین منکر
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسئولان به مردم است/ آیت الله خاتمی: برخی مسئولان در حال ناراضی پروری در جامعه هستند
 • ‌اجرای طرح طلایه‌داران امر به معروف ‌‌در اصفهان برای مبارزه ‌با شبیخون فرهنگی دشمن
 • احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست
 • آیت الله جنتی: منکر بزرگ دروغ گفتن مسوولان به مردم است/ آیت الله صدیقی: مردم در ادارات احساس عزت نمی کنند/ آیت الله خاتمی: برخی مسوولان در حال ناراضی پروری در جامعه هستند
 • از پودمان امر به معروف و نهی از منکر رونمایی شد
 • جایگاه امر به معروف و نهی از منکر نباید مورد بی توجهی قرار گیرد