بسیاری از مؤسسات آموزشی آلمان تحقیقات نظامی را رد می‌کنند حتی با وجود این که دولت‌ها برای تقویت تسهیلات دفاعی به کمک دانشگاه‌ها نیاز دارند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از اینساید هایر اد، ماه پیش آلمان به منظور ارتقای تکنولوژی‌های مورد نیاز برای حفظ امنیت این کشور در حوزه دیجیتال، یک آژانس سایبری راه‌اندازی کرد.

این آژانس همکاری نزدیکی با دانشگاه‌ها و کسب‌وکارها در زمینه‌های تحقیقاتی نوین مانند رمزگذاری محاسبات کوانتومی خواهد داشت. این آژانس تحت حمایت وزارت دفاع قرار دارد و تخمین زده می‌شود سالانه 40 تا 50 میلیون دلار هزینه داشته باشد.

در بسیاری از کشورها ارتش رابطه نزدیکی با دانشگاه‌ها دارد، برای مثال آزمایشگاه 75 هکتاری لینکلن در مؤسسه ام‎آی‌تی با بودجه یک میلیارد دلار در سال روی پروژه‌هایی از موشک‌های بالستیک دفاعی گرفته تا سلاح‌های لیزری کار می‌کند.

با این حال در آلمان بسیاری از دانشگاه‌ها متعهد شده‌اند که هیچ گونه همکاری با تحقیقات نظامی نداشته باشند.

حدود 60 دانشگاه تعهدنامه مدنی را امضا کرده‌اند که هر گونه همکاری تحقیقاتی با بخش نظامی را رد می‌کند. پنج ایالت از 16 ایالت آلمان این تعهدنامه را به یک قانون تبدیل کرده‌اند.

این ایده از ژاپن پس از جنگ جهانی دوم گرفته شده است، دانشگاه‌های این کشور در دهه 1930 میلادی برای کمک به نظامی‌های افراطی متهم شناخته شدند. برخی از مؤسسات آموزشی دانمارک نیز از این تعهدنامه پیروی می‌کنند.

تعداد دانشگاه‌های آلمانی که تعهدنامه مدنی را پذیرفته‌اند در سال‌های اخیر به شدت افزایش داشته است، طی بازه زمانی 15-2011 حدود 50 دانشگاه به این قانون متعهد شدند.

دانشگاه‌های آلمان به این نتیجه رسیده‌اند که سرمایه‌گذاری از جانب وزارت دفاع، به‌خصوص در آمریکا، برای پروژه‌هایی که ظاهراً غیرنظامی هستند، به این معناست که تکنولوژی مورد نظر کاربردهای نظامی خواهد داشت.

انتهای پیام/4056/4021/

منبع: آنا

خبر بعدی:

پیمان دوستی آلمان و فرانسه؛ رونمایی از ارتش مشترک اروپایی

خبرگزاری مهر،گروه بین الملل-شقایق لامع زاده: همسویی دو کشور آلمان و فرانسه به سال ۱۹۵۴ میلادی یعنی زمانی که معاهده پاریس به منظور تاسیس اتحادیه اروپای غربی به امضا رسید، باز می گردد.

پس از آن دو کشور با به عضویت در آمدن در جامعه اقتصادی اروپا به نوعی رهبری اروپا را در دست گرفتند. همکاری های دو کشور تا جایی پیش رفت که سران آنها تصمیم به امضای یک معاهده دوستی را اتخاذ کرده و در سال ۱۹۶۳ «کنراد آدنائر» صدراعظم وقت آلمان و «ژنرال دوگل» رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه با یکدیگر دیدار کرده و این معاهده را به امضا رساندند. 

در آن زمان مقرر شد تا دو کشور علاوه بر همکاری های سیاسی در زمینه های اقتصادی و فرهنگی نیز با یکدیگر تشریک مساعی داشته باشند. 

رهبران و مقامات دو کشور فرانسه و آلمان از سال ۱۹۶۳ تاکنون قریب به ۱۰۰ دیدار و گفتگو در راستای اجرای معاهده دوستی انجام داده اند. همسویی سیاست های فرانسه و آلمان از جمله عوامل و دلایلی بود که هر دو کشور در نهادها و سازمان های متعدد بین المللی به عضویت در آمده و فعالیت های محوری را نیز در دست بگیرند. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، سازمان امنیت و همکاری اروپا، پیمان شنگن، آژانس انرژی اتمی اروپا از جمله نهادهای مهمی هستند که هر دو کشور در آنها عضویت دارند. 

فرانسه و آلمان در ادامه همکاری های خود تصمیم به ایجاد سیستم پولی اروپا موسوم به EMS کردند که در سال ۱۹۷۹ میلادی که «هلموت اشمیت» صدراعظم وقت آلمان و «ژیسکار دستن» رئیس جمهوری فرانسه بود، محقق شد.

یکی از مسائل مهمی که دو کشور بر آن تأکید دارند تشکیل ارتش مشترک اروپایی است. تشکیل این ارتش از زمانی که ترامپ کشورهای اروپایی را در خصوص پرداخت سهمیه خود در ناتو تحت فشار گذاشت شکل جدی تری به خود گرفته است.

مقامات آلمانی و فرانسوی نیز اخیراً بر آمادگی فنی برای تشکیل این ارتش سخن رانده اند و عزم خود را برای تشکیل این ارتش جزم کرده اند.

بازخوردهای مثبت سیستم پولی اروپا سبب شد که این بار رهبران دو کشور به فکر ایجاد پول واحد اروپایی افتاده و در سال ۱۹۹۱ در جریان امضای پیمان ماستریخت «هلموت کهل» صدراعظم وقت آلمان و «فرانسوا میتران» رئیس جمهوری فرانسه متعهد شدند که موضوع پول واحد اروپایی را به جریان انداخته و برای تحقق هر چه سریعتر آن همکاری های مشترکی انجام دهند. 

تلاش های مجدانه دو کشور آلمان و فرانسه در سال ۱۹۹۵ میلادی به ثمر نشست و «یورو» پس از گذراندن مراحل تکنیکی در ژانویه سال ۱۹۹۹ بطور رسمی در بازارهای اروپایی وارد شد.

در عین حال باید به این نکته اشاره کرد که دو کشور در تمام موارد و زمینه ها بطور کامل همسو نبوده، بلکه گاهی رقابت نیز چاشنی مراودات آنها شده است. برای نمونه می توان به عدم تمایل فرانسه نسبت به گسترش اتحادیه اروپا به سمت اروپای شرقی اشاره کرد.

از دیگر این موارد می توان به همکاری های پشت پرده لندن و پاریس برای تضعیف آلمان در نهادهای اروپایی اشاره کرد، چرا که آلمان همواره سعی دارد تا نقش محوری خود را در نهادها و ارگان های اروپایی تقویت و پر رنگ کند. هنگامی که آلمان سعی دارد تا اروپایی شرقی را تحت نفوذ و تسلط خود در آورد، لندن و پاریس برای تضعیف قدرت آلمان قدم بر می دارند. 

به هر روی دو کشور آلمان و فرانسه دوره های پر فراز و نشیبی را در مسیر روابط خود پشت سر گذرانده اند، که بازخورد کلی آن از سوی هر دو کشور مثبت ارزیابی شده و می شود. تا جایی که اکنون پس از گذشت ۵۶ سال از معاهده دوستی منعقد شده میان دو کشور رهبران آنها تصمیم به امضای پیمان دوستی گرفته اند که به نوعی علاوه بر تحکیم معاهده ۱۹۶۳ با توجه به اقتضائات زمانی در بسط و توسعه همکاری های دوجانبه تاکید دارد. 

امروز شهر آخن واقع در ایالت نوردراین-وستفالن میزبان «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان برای امضای پیمان دوستی دوباره میان دو کشور است.

بررسی ها نشان می دهد که یکی از دلایل تجدید پیمان دوستی میان آلمان و فرانسه عدم ذکر نقش آفرینی دو کشور در عرصه اروپا است. صدراعظم آلمان در همین راستا تاکید کرد که برلین و پاریس تاکنون اقدامات شایان توجهی برای تحقق اهداف اروپایی انجام داده اند، هر دو کشور سعی دارند تا با ایجاد وحدت اروپایی توازن در قاره سبز را رقم بزنند. اکنون زمان آن فرا رسیده تا با یادآوری معاهده ۱۹۶۳ زمینه همگرایی بیشتر میان دو قدرت مهم اروپایی فراهم شود. 

در خصوص مفاد پیمان دوباره دوستی میان فرانسه و آلمان می تواند به این نکات اشاره داشت که دو کشور سعی در افزایش توانمندی‌های اروپا در راستای خودمختاری و استقلال داشته و بر اساس آن ۲ کشور متعهد می‌ شوند که تعامل اقتصادی بیشتری در چارچوب منطقه یورو داشته باشند. در عین حال دو کشور با افزایش سطح توانمندی ها و همکاری های نظامی خود در صورت لزوم به اعزام نیروهای مشترک نظامی اقدام کنند.

کد خبر 4520455 شقایق لامع زاده

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۲۱۷۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آلمان همکاری با اتحادیه‌اروپا در مدیترانه را قطع کرد
 • تاکيد عبدالله بر بي نيازي افغانستان به آمريکا پس از تحقق صلح/تحليل
 • همکاری آلمان و آمریکا در ناتو باید افزایش پیدا کند
 • واکنش دانشجویان کاشانی به صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی/ پیگیر موضوع حضور بازرسان آژانس در دانشگاه خواهیم بود
 • آنگلا مرکل: آمادگی آلمان برای تبدیل شدن به شریکی برای ازبکستان
 • تمامی رانندگان آژانس‌ها مکلف به اخذ پروانه تاکسیرانی هستند
 • عبدالله: پس از برقراری صلح، دیگر نیازی به حضور نظامی آمریکا نداریم
 • توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها
 • بازگشت حقوق قانونی روسیه در آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ با رد درخواست آمریکا
 • گامی در جهت امضای پیمان صلح بین روسیه و ژاپن
 • وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه ها توضیح داد
 • مسوولیت بازدید بازرسان آژانس اتمی از دانشگاه‌ها با چه کسی است؟
 • بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی انجام شد/ در جریان جز‌ئیات نبودیم
 • بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی انجام شد/ در جریان جز‌ییات نبودیم
 • توضیحات وزیر علوم درباره بازرسی آژانس بین‌الملل انرژی اتمى از دانشگاه ها
 • پس از صلح، افغانستان نیازی به حضور نظامی آمریکا ندارد
 • عبدالله عبدالله: پس از صلح، افغانستان نیازی به حضور نظامی آمریکا ندارد
 • عبدالله عبدالله: افغانستان نیازی به حضور نظامی آمریکا در زمان صلح ندارد
 • صالحی به بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها اعتراف کرد