تصویب نهایی همه مواد اساسنامه پارلمان اصلاحات، اظهارات برائت جویانه تعدادی از اصلاح طلبان نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که هفته گذشته اولین جلسه خود را برگزار کرد، اظهارات جنجالی محمدرضا عارف درباره دولت  و در نهایت تعیین تکلیف ۲ میلیارد تومان یارانه خانه احزاب، از اتفاقات مهم حوزه احزاب در هفته ای که گذشت، بود. 

شورای عالی؛ مشکلات متوالی

روز دوشنبه ۱۲ شهریور بود که نخستین جلسه از دور جدید فعالیت های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، به دعوت محمدرضا عارف و با حضور رئیس دولت اصلاحات برگزار شد.

با این وجود، تعدادی از اصلاح طلبان که از قبل هم نسبت به ساختار و کارکرد این شورا انتقاد داشتند، با دیده تردید و بدبینی به این مجموعه می نگرند و حتی حاضر نیستند در جلسات آن حضور یابند.

حجت‌الاسلام حسین قیومی عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری اعلام کرد: قرار نبود شورای عالی اصلاح‌طلبان، دوباره فعال شود؛ قرار بود فقط پارلمان اصلاحات ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیدمحمد خاتمی، آغاز به کار مجدد شورای عالی اصلاح طلبان را تایید کرده، آیا این امر منجر به ایجاد مشروعیت برای شورای عالی نمی‌شود؟ گفت: مشروعیت را مردم تعیین می‌کنند؛ ما باید از فردگرایی بیرون بیاییم. افراد عزیز و محترم هستند اما ما قائم به فرد نیستیم.

حمید قزوینی سخنگوی مجمع نیروهای خط امام هم درباره انتقادات تشکل متبوعش نسبت به شورای عالی اصلاح طلبان گفت: ما نقدهای خود را نسبت به عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان، به افراد عضو این شورا گفتیم اما اتفاق خاصی نیفتاد. ما با هر ساختاری که فعالیت احزاب را محدود کند و ساختارهای «من درآوردی» و «غیر پاسخگو» را گسترش دهد، مخالف هستیم و در آن شرکت نمی‌کنیم.

قزوینی در همین باره تاکید کرد: شورای عالی اصلاح طلبان مورد تایید ما نیست و معتقدیم که مشروعیت هم ندارد.

علی شفایی قائم‌مقام حزب اراده ملت ایران(حاما) هم با بیان اینکه در دور جدید فعالیت‌های شورای عالی اصلاح‌طلبان، به انتقادات ما توجهی نشده است گفت: اولین جلسه شورای عالی اصلاح‌طلبان نشان داد که متاسفانه به هیچ کدام از نظرات و اعتراضات قبلی که اعضای حقوقی شورا(دبیران کل احزاب اصلاح طلب) مبنی بر اینکه یک شخصیت حقیقی نباید هم سطح یک شخصیت حقوقی قرار بگیرد، توجهی نشده است.

وی تاکید کرد: در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، صحبت شد که افراد حقیقی باید دارای دو شاخصه باشند؛ اول اینکه ملی و تاثیرگذار باشند و دوم اینکه عضو هیچ تشکل حزبی نباشند. در جلسه هفته گذشته شورای عالی اصلاح طلبان، این دو معیار و شاخص اصلا رعایت نشد.

نظر مخالف رئیس!

پارلمان اصلاحات نام طرحی است که اصلاح طلبان مدت هاست مشغول تدارک آن هستند. طبق گفته یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار است پارلمان اصلاحات، نهاد بالادستی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شود.

طاهرنژاد درباره جزئیات پارلمان اصلاحات گفت: امیدواریم این طرح پس از اخذ مجوز از وزارت کشور، بتواند تا اواسط نیمه دوم سال جاری، اعلام موجودیت کند. با آغاز به کار پارلمان اصلاحات، تقریبا همه مسائل مربوط به اعلام مواضع و سیاست گذاری ها در جبهه اصلاحات، به پارلمان اصلاحات با مجمع عالی اصلاح طلبان محول خواهد شد.

   در جلسه گذشته کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، تقریبا دو سوم مواد اساسنامه پارلمان اصلاحات تصویب شد.

وی درباره اینکه چه کسانی و با چه شرایطی عضو پارلمان اصلاحات خواهند شد اظهار داشت: پارلمان اصلاحات یک شورای مرکزی دارد که این شورای به طور ماهانه جلسه خواهد داشت و مجمع پارلمان اصلاحات، سالی دو بار جلسه می گذارد و هر بار که جمع می‌شوند، سیاست‌های کلی اصلاح طلبان را تصویب می‌کنند؛ پس از این، شورای مرکزی پیگیری می کند تا این سیاست ها اجرایی شود. نمایندگان، وزرا، استانداران و سفیران ادوار اصلاح طلب و همچنین تعدادی از هنرمندان، دیگر اعضای پارلمان اصلاحات خواهند بود. ما ۳۰ حزب اصلاح طلب داریم که از هر حزب، ۱۵ نفر می‌آید که می شود ۴۵۰ نفر؛ ۵۰ نفر هم به دیگران اختصاص داده خواهد شد.

با وجود اینکه تعداد قابل توجهی از اصلاح طلبان، مشغول راه اندازی پارلمان اصلاحات هستند، عبدالله ناصری از مشاورین رئیس دولت اصلاحات در گفتگویی با سایت باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که «از نظر آقای خاتمی تنها مرجع برای تصمیم گیری و سیاست ورزی جبهه ای در جریان اصلاحات، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان است و با هیچ جبهه و تشکل دیگری موافقت ندارد.»  

اظهارات ناصری در حالی مطرح شد که محمد خونچمن از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از تصویب همه مواد اساسنامه پارلمان اصلاحات در جلسه اخیر این شورا که در هفته جاری برگزار شد، خبر داد.

خونچمن تصریح کرد: تصویب نهایی طرح پارلمان اصلاحات جهت دریافت آخرین نظرات احزاب اصلاح‌طلب، به جلسه بعدی شورای هماهنگی (یکشنبه دو هفته بعد) موکول شد.

آخر و عاقبت آن ۲ میلیارد تومان

دولت در آخرین روزهای سال ۹۶، تصویب کرد که برای کمک به خانه احزاب ایران، مبلغ ۲ میلیارد تومان تخصیص داده شود. مدت ها از زمان آن مصوبه گذشت اما خبری از واریز نهایی آن به حساب خانه احزاب نشد تا اینکه هفته گذشته روز دوشنبه(۱۲ شهریور) کار یکسره شد؛ این خبر را بهرام سرمست در نشست خبری خود با رسانه ها عنوان کرد.

بهرام سرمست دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب این هفته در نشست خبری از واریز نهایی ۲ میلیارد تومان به حساب خانه احزاب خبر داد.

وی در همین باره تصریح کرد: : بر اساس پیشنهاد خانه احزاب و توافق کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، قرار است این یارانه به طور مساوی صرفا میان احزابی که خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده اند، تقسیم شود. بر همین اساس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، به طور تدریجی، مشغول ارسال لیست احزاب، که توانسته‌اند خود را با قانون جدید تطبیق دهند، به خانه احزاب است.

قدرتعلی حشمتیان نایب رئیس خانه احزاب ایران  درباره این یارانه گفت: از میان ۲۵۰ حزب موجود، پرونده ۵۱ حزب از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، برای دریافت یارانه، به خانه احزاب ایران ارسال شده است. سهمیه بقیه احزاب هم تا زمانی که وزارت کشور اسامی بقیه احزاب را به تدریج اعلام کند، محفوظ خواهد بود.

دل خون و صورت سرخ عارف

محمدرضا عارف این هفته در دیداری نیمه خصوصی با یک حزب اصلاح طلب، سخنان عجیب و متفاوتی به زبان آورد؛ آنقدر عجیب که مجبور به انتشار تکذیبیه بابت بیان آن ها شد. عارف که سکوت هایش، شهره شهر است، این بار در دیدار با  تعدادی از اعضای حزب همبستگی دانش آموختگان ایران، انتقادات متفاوتی را نسبت به دولت بیان کرد.

عارف درباره کارنامه دولت و تاثیر آن بر مردم گفت: هر چند نقد مردم را می پذیریم چون مسئولیت داریم. از مردم هم بابت مشکلات عذرخواهی می کنیم چون دولتی را روی کار آوردیم که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند منویات اصلاحات را پیاده کند؛ البته منطقی هم نیست رو در روی آن بایستیم. مجبوریم صورت‌مان را با سیلی سرخ کنیم.

دولت ناتوان

اصلاح طلبان مدتی است که انتقادات تند و غلیظی را به کارکرد دولت روا می دارند. هدف غالب این انتقادات، معطوف به عملکرد تیم اقتصادی دولت است. به نظر می رسد این رفتار، با نزدیک شدن به انتخابات آینده مجلس، تندتر هم بشود.

در همین باره عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با روزنامه «اعتماد» اظهار داشت: متاسفانه دولت کنونی توانایی کار کردن ندارد. این مدیران برای شرایط نرمال و عادی شاید دولت مناسبی باشد اما برای شرایط کنونی مناسب نیستند.

وی با اشاره به اختلافات درون دولت گفت: متاسفانه ما شاهد اختلافات گسترده در دولت هستیم. در کدام دولت این حجم از اختلافات وجود داشت؟ وزیر بهداشت علیه یک وزیر دیگر صحبت می‌کند وزیر راه علیه دیگری است. این داستان در اکثر موارد ادامه دارد. آیا این دولت امید دارد که حالا قصد تزریق امید به جامعه را دارد؟ این دولت نیاز به یک ‌سری تغییرات اساسی در درون خود دارد.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

اختلاف میان پارلمان و دولت انگلیس بر سر خروج از اتحادیه اروپا

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، «جان برکو» رئیس مجلس عوام انگلیس دوشنبه شب اعلام کرد که «ترزا می» نخست وزیر نمی تواند طرح قبلی خروج از اتحادیه اروپا را بدون هیچ تغییری به رای بگذارد. این مساله موجب بروز اختلاف جدی میان دولت محافظه‌کار و رئیس مجلس عوام شده شده است.

وی گفته است که دولت باید پیشنهاد جدیدی ارائه کند که مشابه طرح قبلی نباشد و احتمال بیشتری داشته باشند که اتحادیه اروپا آن را تصویب کند و بعد در پارلمان به رای گذاشته شود.

«استیو بارکلی» وزیر برکسیت امروز سه شنبه در انتقاد به جان برکو گفت رئیس مجلس قواعد و استانداردهای خودش را به اجرا گذاشته است. او همچنین گفت برای اینکه بتوان برای سومین بار برای طرح قبلی رای‌گیری کرد باید نظر قانونگذاران (نمایندگان) تغییر کند.

وزیر برکسیت گفت که کشور در شرایط بحرانی به سر می برد و سوال اصلی برای رای دهندگان این است که سه سال بعد از همه‌پرسی برکسیت، چرا بسیاری از نمایندگان پارلمان به نتیجه این رفراندوم پایبند نیستند.

به گفته استیو بارکلی، آلترتاتیوهایی که برای طرح ترزا می وجود دارد یا رفتن به سمت برکسیت نرمتر است یا خروج از اتحادیه اروپا بدون هر گونه توافقی.

وی همچنین افزود که با توجه به مخالفت رئیس مجلس عوام، طرح برکسیت ترزا می احتمالا این هفته در پارلمان انگلیس به رای گذاشته نمی شود و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به تاخیر خواهد افتاد.

وزیر برکسیت در پاسخ به این پرسش که آیا در این شرایط باید پارلمان را به ویژه با دخالت ملکه منحل کرد، گفت که این گزینه مطرح نیست و انتخاب واقع بینانه‌ای به شمار نمی رود.

طرح ترزا می برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ۱۵ ژانویه و ۱۲ مارس در مجلس پارلمان انگلیس به رای گذاشته شده بود که با مخالفت نمایندگان روبرو شد.

بر اساس زمانبندی از پیش اعلام شده قرار بود که در پایان مارس ۲۰۱۹ تصمیم گیری برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نهایی شود اما با وضعیت کنونی و همچنین تاکید استیو بارکلی وزیر برکسیت، انگلیس خواستار تمدید برکسیت خواهد شد.

پیش از این ترزا می گفته بود که اگر این هفته پارلمان طرح برکسیت را تصویب کند آنها خواستار ۳ ماه تمدید برکسیت از اتحادیه اروپا خواهند شد. در وضعیتی که توافق دولت و پارلمان انگلیس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، مشخص نیست تاخیر در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا چه زمانی تمدید خواهد شد.

 

انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

اکبر طبری از معاونت اجرایی حوزه ریاست رفت

کلیدواژه: اصلاح طلبان یارانه مشکلات دولت اصلاحات شاخص حزب کارگزاران دولت اعضای شورای رسانه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب قانون ایران وزارت کشور انتخابات عباس عبدی وزیر بهداشت جامعه اصلاح طلبان عارف فراکسیون امید

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۲۱۷۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محموداحمدی نژاد؛ طلبکار یا بدهکار؟!
 • پیام تبریک سال نو 98
 • اصلاح طلبان در انتخابات بعدی با شرط حاضر می‌شوند
 • احتمال حضور دولت افغانستان در دور دوم مذاکرات احزاب سیاسی با طالبان
 • اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات شرط گذاشتند!
 • اصلاح طلبان در انتخابات بعدی با شرط حاضر می‌شوند/ ادامه ائتلاف با اعتدالگراها محل تردید است
 • ببخش دیگران از عوامل آرامش قلب است
 • بعید است اصلاح‌طلبان بتوانند اعتماد دوباره مردم را به دست آورند
 • امید مردم به اصلاح طلبان از بین رفته است
 • سریال دنگ و فنگ روزگار با بازی بیژن بنفشه خواه فروردین 98 روی آنتن شبکه یک
 • اصلاح‌طلبان و ادعاهای شیکی که در عرصه عمل رنگ باخت!
 • مصاحبه جنجالی روزنامه آرمان با دکتر احمدی نژاد در آخرین روز سال 1397
 • احمدی نژاد: من طلبکارم!
 • سیاست‌ورزی در تعطیلات
 • من طلبکارم
 • بیانیه گام دوم بسترساز تحولات درونی احزاب است
 • نام گذاری جالب و متفاوت یک شهر توسط دولت/ فروش اطلاعات تلفن ایهود باراک به ایران/ محکومیت ۶ میلیاردی برای گرانفروشی
 • غم روزگار کاغذ
 • میثاق‌نامه‌ای که احزاب هم‌اندیش از جبهه مستقلین بر روی آن توافق کردند، منتشر شد