شهر > شهری - محمد سرابی -خبرنگار:
اگر روزنامه‌های سال ‌۱۳۵۰ در تاریخ هفته آخر شهریور را مطالعه کنید آثار نگرانی درباره ترافیک اول مهر را می‌بینید.

حدود 50 -40 سال قبل اهالی تهران در آخرین روز‌های تابستان می‌دانستند که به محض باز شدن مدرسه‌ها شهر پر از خودرو می‌شود و در خیابان‌ها و میدان‌های شهر راه‌بندان خواهد شد.

خبر‌های روزنامه‌ها در چند روز مانده به آخرین روز تابستان نشان می‌دهد که شهرداری، فرمانداری،شهربانی و وزارت فرهنگ در حال برنامه‌ریزی برای مدیریت ترافیک هستند و نه‌تنها افسران راهنمایی و رانندگی در تمام تقاطع‌ها مستقر می‌شوند و اتوبوس‌های شرکت واحد آماده انتقال مسافران خواهند بود، بلکه شهرداری هم با همه توان خود برای کمک به رفع مشکل راه‌بندان اول مهر وارد میدان می‌شود.

گزارش‌های روز دوم مهر هم نشان می‌دهد که هیچ‌یک از این تدابیر مؤثر نبوده و مانند همیشه مسیر‌ رفت‌وآمد در خیابان‌ها بند آمده است.امسال هم مثل همه روزهای پایانی شهریور نیم قرن پیش، تدابیر زیادی در حال اجراست و پیشنهاد‌‌هایی مانند تغییر ساعت کار ادارات و ممنوعیت تردد کامیون‌ها در ساعات ابتدایی صبح مطرح شده است. در این نیم قرن شهر مجهز و شبکه حمل‌ونقل عمومی از اتوبوس‌های تندرو تا مترو و اخیرا تاکسی‌های اینترنتی، به‌وجود آمده است.

خیابان‌های کم‌عرض بازسازی شده‌اند و چند باند برای عبور خودرو‌ها دارند. بزرگراه‌های طولانی چهار گوشه شهر را به هم پیوند می‌دهند. دوربین‌های کنترل ترافیک حجم خودرو‌ها را رصد می‌کنند. صدور جریمه و سنجش مدارک مربوط به‌خودرو‌ها الکترونیکی شده‌است، اما راه‌بندان اول مهر به قوت خود باقی است. شاید نگاهی به تعداد خودرو‌های حاضر در شهر بتواند این موضوع را اندکی شرح بدهد.

در 1357تعداد خودرو‌های تهران 221هزار دستگاه بود و خیابان‌های مرکزی و اصلی شهر برای آنها گنجایش کافی نداشت. امسال این تعداد با احتساب خودرو‌های شهر‌های مجاور که در تهران تردد می‌کنند، به 4میلیون و 200هزار دستگاه می‌رسد و - خارج از همه این برنامه‌ریزی‌ها - همچنان بر آن افزوده می‌شود.

برنامه‌نویسی توسعه در کشور ما سابقه 70ساله دارد اما اغلب از مشکلات عقب بوده یا طرح‌هایی داشته که در بلندمدت، خود مشکل‌ساز شده‌اند. شهرداری‌ها «اول مهر» را به‌عنوان یک معیار زمانی برای پایان دادن به پروژه‌های ترافیکی درنظر می‌گیرند و به پیمانکاران تأکید می‌کنند که دوربرگردان‌ها و پل‌ها و زیرگذر‌ها باید تا این موقع به بهره‌برداری برسند تا شاید بخشی از حجم راه‌بندان را کم کنند اما امسال هم شهر شاهد همان صحنه‌هایی‌ خواهد بود که در سال‌های قبل دیده شده است.

اگر بخواهیم صریح‌تر بگوییم، ما مشکل را به خوبی نشناخته‌ایم. شاید به همین دلیل نیم‌قرن کارهایی را تکرار می‌کنیم که هیچ‌گاه پاسخگو نبوده‌است. شاید بهتر است ما مسیر را تغییر دهیم و شهر را با نگاه انسانی‌تر ببینیم. تهران شهر خودروها نیست. باید برای بیش از 9میلیون انسان برنامه‌ریزی کنیم.

در همین زمینه: نظر مثبت پلیس نسبت به تغییر ساعت کاری ادارات | استقرار پلیس درگمرک «مال‌ها» ترافیک می‌زایند تجهیز اولین تقاطع سطح شهر تهران به سیستم برق اضطراری

منبع: همشهری آنلاین

خبر بعدی:

احداث پلازا در 3 منطقه تهران

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران گفت: بر اساس ایده یکی از مشاوران، طرح 3 پلازای شهری برای میدان راه آهن در جنوب، باغ فردوس در منطقه یک و برادران مظفر در منطقه 6 مطرح شده که امیدواریم بتوانیم با 3 رویکرد متفاوت آن را اجرایی کنیم. این پلازاهای شهری محل حضور مردم در ایام نوروز خواهند بود. ناطقان: محمد جواد حق شناس با اشاره به طرح نوروزگاه‌های خیابان ولی عصر (عج) گفت: نوروز متعلق به همه مردم ایران است. به همین منظور به دنبال ایجاد فضا و فرصتی برای شهروندان تهرانی و گردشگرانی که به تهران سفر می کنند، هستیم.

وی افزود: به دنبال آن هستیم تا مردم ایران و جهان با نوروز و مراسم شادی که در این ایام در پایتخت برگزار می شود، ارتباط تنگاتنگی برقرار کنند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه نوروز متعلق به همه فارسی زبانان و اقوام 10 کشور تاجیکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان است، تاکید کرد: نوروز یکی از عوامل پیوند دهنده بین مردم، دولت ها و حکومت های این کشورهاست و از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

حق شناس بیان کرد: بیش از یک دهه است که هفت سین نوروزی حتی در آمریکا " کاخ سفید" کشوری که به دشمنی با ایران شهرت دارد، پهن می شود، این امر نشان از آن دارد که آیین نوروزی در آن کشور هم گرامی داشته می شود.وی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای این دوره شورای شهر استقبال از نوروز به صورت روشن و مناسب است، افزود: سال گذشته از اسفندماه مراسم نوروز خوانی را از خود شورای شهر تهران آغاز کردیم و در ادامه نیز این برنامه در نواحی و مناطق مختلف تهران اجرایی شد.

به گفته حق شناس با همت شهرداران مناطق و سازمان زیباسازی توانستیم با برگزاری نوروزگاه در منطقه مرکزی تهران بلوار کشاورز توجه مردم را به این منطقه معطوف کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه سالهاست که تهران مقصد گردشگران داخلی و خارجی شده است، تصریح کرد: بر اساس آمارهای به دست آمده در خصوص ضریب اشغال هتل های پایتخت این موضوع نشان می دهد که تهران به نسبت گذشته در جذب گردشگر اقدامات خوبی انجام داده است.

به گفته حق شناس در ایام نوروز بیش از 65 درصد گردشگران درهتل های بزرگ تهران اقامت دارند که این موضوع نشان از ظرفیت جذب گردشگر در ایام نوروز دارد.

وی با اشاره به اینکه بهترین زمان دیدار از تهران در ایام نوروز است، تاکید کرد: نبود ترافیک، پاکیزگی هوا باعث شده که شرایط برای سفر گردشگران به تهران نسبت به گذشته افزایش یابد. در این ایام آسمان شهر تهران همیشه آبی است و می توان از جنوبی ترین نقطه تهران دماوند را مشاهده کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران ادامه داد: از همکارانم در شهرداری تهران انتظار دارم تا هر چه سریعتر هماهنگی های لازم را برای برگزاری نوروزگاه ها انجام دهند.

وی ادامه داد: معاونت اجتماعی و فرهنگی، سازمان فرهنگی و هنری، شهرداران مناطق 22 گانه و همچنین سازمان زیباسازی شهر تهران باید در ایام نوروز برنامه‌های شادی که تجربه نیاکان ما بوده و به صورت مناسب و ارزشمندی به ما رسیده را در سطح  فضاهای شهری به نمایش بگذارند.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه خیابان ولی عصر (عج) یکی از مناطقی بسیار ارزشمند ما با هویت تاریخی، فرهنگی و گردشگری است، گفت: برنامه های شهرداری تهران از میدان راه آهن به عنوان یکی از مهمترین و ارزشمندترین ورودی های تهران آغاز و تا میدان تجریش ادامه خواهد داشت. در این خیابان برنامه ها باید آنگونه که  شایسته نام خیابان است، اجرا شوند.

حق شناس به نشست مشترکی که با حضور شهرداران 4 منطقه 1، 3،6 و 11 برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: شهرداران این 4 منطقه ،قطعه های متفاوتی از خیابان ولی عصر(عج) که محل برگزاری طرح نورزگاه است را مدیریت می کنند به همین منظور امیدواریم بتوانیم در این طرح فضاهای مناسبی برای شهروندان ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان زیباسازی به موضوع نوروزگاه ها نگاه کلان دارد، افزود: بر اساس ایده یکی از مشاوران طرح 3 پلازای شهری برای میدان راه آهن در جنوب ، باغ فردوس در منطقه یک و برادران مظفر در منطقه 6 مطرح شده که امیدواریم بتوانیم با 3 رویکرد متفاوت آن را اجرایی کنیم. این پلازهای شهری محل حضور مردم در ایام نوروز خواهند بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران اضافه کرد: میدان راه آهن، میدان منیریه، پارک دانشجو، توانیر، ونک، پارک وی، پارک ساعی، پارک ملت، باغ فردوس و میدان تجریش محورهای اصلی نوروزگاه شهر تهران هستند. همچنین همه تقاطع های اصلی مانند سه راه جمهوری، پارک وی، تقاطع ولی عصر با میرداماد، شهید بهشتی و مطهری نیز می‌توانند یکی از محورهای اصلی طرح نوروزگاه باشند.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم امکان حضور هنرمندانی که با خانه‌های تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی همکاری دارند در فضاهای شهری تعریف کنیم.

حق شناس تاکید کرد: گذر هنر در خیابان برادران مظفر محور هنرهای تجسمی است به همین دلیل امیدواریم در این منطقه با محوریت فرهنگستان هنر اتفاق مناسب شکل پیدا کند و برای هنر نقاشی، دیوارنگاری و مجسمه سازی فضا و فرصت مناسبی فراهم کنیم.

بر اساس گزارش سازمان زیباسازی شهرداری تهران، حق شناس تاکید کرد: در برنامه پنج ساله سوم شهرداری برای اولین بار در مورد این گذرگاه ها اعضای شورای شهر به اتفاق نظر و رای دادند و قرار شد در این برنامه بحث تقویت این گذرگاه ها ،پهنه ها و میادین اصلی شهر در دستور کار قرار گیرد.
منبع: ایسنا برچسب ها: محمد جواد حق شناس ، احداث پلازا ، تهران

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۲۱۸۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • احوال شیخ اشراق، عارف قرن ششم در «قلندر و قلعه»
 • الحیه: معامله قرن امت عربی و اسلامی را هدف قرار داده است
 • کارگاه ترقه سازی در خیابان وحدت اسلامی منفجر شد
 • انفجار شدید در خیابان وحدت اسلامی/آتش بازی چهارشنبه سوری آغاز شد
 • مصدومیت ۹ نفر در اثر انفجار یک ساختمان در خیابان مولوی
 • نوروزگاه از راه آهن تا تجریش برگزار می‌شود/ احداث پلازا در ۳ منطقه تهران
 • اجرای طرح 3 پلازای شهری در پایتخت
 • احداث پلازا در۳ منطقه تهران/ برگزاری نوروزگاه ازراه آهن تاتجریش
 • پل نیمه‌کاره و مشکلات عابران برای عبور از خیابان + فیلم
 • نزاع دسته جمعی دانش آموزان در خیابان! +فیلم
 • روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
 • بهترین راهکار برای ثبات ارزی در اقتصاد چیست؟
 • چهل شب در «خیابان جام جم»!
 • خیابان جام‌جم چهل شب در قُرق تلویزیون
 • پدیده دستفروشی بنزین در خیابان‌های پایتخت! + تصاویر
 • شمخانی: معطل اروپا نمی‌مانیم/ صهیونیست‌ها نمی‌توانند ضعف و نگرانی خود را خود در برابر موشک‌های مقاومت پنهان کنند/ اخبار موثقی از «مخالفت‌ها با اجرای معامله قرن» داریم
 • معطل اروپا نمی‌مانیم/ صهیونیست‌ها نمی‌توانند ضعف و نگرانی خود را خود در برابر موشک‌های مقاومت پنهان کنند/ اخبار موثقی از «مخالفت‌ها با اجرای معامله قرن» داریم
 • تصویر نیم قرن پیش از سیاسی ترین مسجد ایران
 • آمار يکسان رونالدو و مسي؛ اين بار در خراب کردن ضربه پنالتي!