فرارو- پس از مدت‌ها کشمکش در پارلمان عراق برای انتخاب یک رئیس برای این نهاد قانونگذاری، یک گروه نزدیک به ایران توانست نقش‌تعیین‌کننده‌ای در انتخاب محمد حلبوسی ایفا کرد.
به گزارش فرارو، محمد حلبوسی، استاندار سابق انبار، با همکاری ائتلاف "الفتح" به رهبری هادی عامری، به ریاست پارلمان عراق انتخاب شد. او کم‌سن‌ترین رئیس پارلمان عراق است.
حلبوسی، از میان ۲۷۷ نماینده حاضر در جلسه، ۱۹۶ رأی بدست آورد. این در حالی است که دو رقیب او خالد عبیدی و محمد خالدی، به ترتیب ۸۹ و ۴ رأی را از آن خود کردند. انتخاب حلبوسی، بار دیگر بحث تشکیل فراکسیون اکثریت را مطرح کرده است.
قرار بود در اولین جلسه پارلمان در سوم سپتامبر، رئیس پارلمان انتخاب شود، اما به دلیل مشغول شدن ائتلاف‌های انتخاباتی به تعیین فراکسیون اکثریت، انتخاب رئیس به تعویق افتاد. اما اکنون انتخاب حلبوسی، عراق یک گام به سوی تشکیل دولت جدید برداشت.
طبق قانون اساسی عراق، پس از انتخاب رئیس پارلمان، یک مرحله ۹۰ روزه شروع می‌شود که در پایان آن دولت جدید باید تشکیل شود. اعضای پارلمان باید ظرف دو هفته، رئیس جمهور را هم انتخاب کنند. پس از تعیین رئیس جمهور، او بزرگترین فراکسیون پارلمان را مسئول تشکیل جدید خواهد کرد.
فرآیند انتخاب حلبوسی، وزن فراکسیون‌های پارلمان را تاحدودی مشخص کرد. در روز انتخاب حلبوسی، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر با ائتلاف الفتح به رهبری هادی عامری دچار اختلاف شدند. در حالی که الفتح از ریاست حلبوسی حمایت می‌کرد، ائتلاف سائرون از رقیب حلبوسی، خالد عبیدی، حمایت کرد.
ظاهرا در ابتدا میان الفتح و سائرون توافقی صورت گرفته بود که به موجب آن حلبوسی به ریاست پارلمان می‌رسید، اما سائرون از این توافق خارج شد، زیرا نمایندگان این ائتلاف معتقد بودند ریاست حلبوسی نشان‌دهنده اکثریت بودن ائتلاف الفتح خواهد بود. شاید چنین دیدگاهی چندان نادرست هم نباشد. چرا که پس از اعلام نتایج انتخابات عراق، ائتلاف سائرون نسبت به سایر ائتلاف‌ها در اکثریت بود و حتی قبل از حوادث اخیر بصره، گمانه‌زنی‌هایی درباره اتحاد مقتدی صدر و حیدر عبادی مطرح شده بود. اما پس از تحولات بصره و مخالفت آیت الله سیستانی با نخست‌وزیری کسانی که قبلا در قدرت بوده‌اند، دو ائتلاف الفتح و سائرون به یکدیگر نزدیک شدند. اما ظاهرا سائرون پس از جدایی از ائتلاف النصر عبادی، نگران است که ائتلاف الفتح نمایندگان سنی پارلمان را جذب کند و در نتیجه فرآیند تشکیل دولت را در دست بگیرد.
نمایندگان دو ائتلاف الفتح و دولت قانون، گروهی به نام اتحاد سازندگی تکشیل دادند. این گروه پس از پیروزی نامزدشان برای ریاست پارلمان، تاکید کرد که ریاست حلبوسی بر پارلمان نشان داد آن‌ها فراکسیون اکثریت هستند.
طبق یک قانون نانوشته، رئیس پارلمان سنی، نخست‌وزیر شیعی و رئیس‌جمهور کرد است. اکنون با توجه به کمتر شدن احتمال نخست‌وزیری عبادی و جدایی میان دو ائتلاف النصر و سائرون، احتمال تشکیل فراکسیون اکثریت توسط ائتلاف الفتح بیشتر شده است. هادی عامری، که روابط نزدیکی با ایران دارد، توانسته است با نمایندگان سنی، روابط نزدیکی برقرار کند. حال او ممکن است از این روابط برای تشکیل فراکسیون اکثریت بهره گیری کند. امری که رقبای شیعی او را نگران کرده است.
البته در اینجا، کُرد‌ها نقش موثری بازی خواهند کرد. آن‌ها با هر گروهی که ائتلاف کنند، برتری عددی قابل توجهی به آن خواهند داد.
اما به هر حال، عامری توانسته در صحنه پر کشمکش عراق، ائتلاف خود را به عنوان یک نیروی تاثیرگذار وارد عرصه کند.
البته در مقابل، علیرغم هشدار واضح آیت الله سیستانی، ائتلاف النصر عبادی، هنوز بر نخست‌وزیری او اصرار می‌کند. علی السنید، یکی از اعضای النصر، در بیانیه‌ای تاکید کرده که عبادی کاندیدای آن‌ها برای تصدی سمت نخست‌وزیری است.
اما ناظران، شانس چندانی برای آینده سیاسی عبادی نمی‌بینند. حازم امین، تحلیلگر روزنامه الحیات، طی یادداشتی در این روزنامه، با اشاره به احتمال برکناری عبادی، تصریح کرد در نخستین دور تحولات عراق، ایران پیروز شده است.
به گفته امین، دو نیروی موثر در صحنه سیاسی عراق، یعنی کرد‌ها و سنی‌ها، به ایران و طرفداران آن در عراق نزدیک شده‌اند و عبادی که به واشنگتن نزدیک شده بود، ممکن است در موضع خود تجدیدنظر کند و او هم به تهران نزدیک شود. زیرا حتی آمریکایی‌ها هم ظاهرا برکناری عبادی را پذیرفته‌اند.   گفتنی است که چندی پیش، حیدر عبادی اعلام کرد به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند خواهد شد. محافل سیاسی شیعه در عراق، به شدت از این موضع عبادی انتقاد کردند به طوری که او چند روز بعد مجبور شد اظهارات خود را تعدیل کند. با آغاز فرآیند تشکیل دولت جدید، عبادی بار دیگر به آمریکایی‌ها نزدیک شد. گفته می‌شود که در جلساتی که بریت مک گورگ، فرستاده رئیس جمهور آمریکا به عراق، با سیاستمدارن عراقی داشته است، او به صراحت از نخست‌وزیری عبادی حمایت کرده بود.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

رایزنی حکیم و العامری درباره تکمیل کابینه/ توصیه‌های نماینده مرجعیت عالی عراق به سیاستمداران

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی و هادی العامری، رئیس ائتلاف سازندگی در دیدار با یکدیگر آخرین تحولات سیاسی و روند تکمیل کابینه را بررسی کردند که طی آن بر حمایت از دولت عراق تاکید شد. ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر رهبر جریان حکمت ملی عراق، سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی و رئیس ائتلاف اصلاح و بازسازی عراق، در دیدار با هادی العامری، رئیس ائتلاف بناء تازه ترین تحولات سیاسی و روند تکمیل کابینه و حمایت از دولت به خصوص در برنامه خدماتی‌اش را بررسی کرد.

حکیم در این دیدار که در دفتر رهبر جریان حکمت ملی در بغداد انجام شد بر ضرورت تکمیل کابینه تأکید کرد و از همه خواست که برای پایان دادن به بن بست سیاسی کنونی به مسئولیت‌های خود عمل کنند و افزود که وزارتخانه های باقی مانده باید به کارآمدترین و توانمندترین نیروها واگذار شود.

وی همچنین بر ضرورت تجدید نظر در برخی انتخاب‌ها در دولت که با موانع قانونی یا اتهام فساد روبرو هستند تأکید کرد.

عراق|رایزنی العبادی و العامری درباره تکمیل کابینه عبدالمهدی


رهبر ائتلاف اصلاح و بازسازی همچنین خواستار گفت‌وگویی همه جانبه میان تشکل‌های سیاسی به خصوص میان ائتلاف اصلاح و سازندگی با ائتلاف بناء شد و تأکید کرد که گفت‌وگو می‌تواند بسیاری مسائل بلاتکلیف را حل کند و تا حد زیادی به دولت در ارائه خدمات و مبارزه با فساد و تأمین فرصت‌های شعلی کمک کند.

وضعیت امنیتی و خدماتی به خصوص در استان‌های بصره و نینوا نیز از دیگر محورهای مذاکرات دو طرف بود و حکیم خواستار اقدامات فوری و فوق‌العاده برای خدمت‌رسانی به بصره و بازسازی شهرهای آزادشده از چنگ تروریست‌ها شد.

سید  عمار حکیم همچنین در پیامی حمله تروریستی به مسلمانان نمازگزار در نیوزیلند را به شدت محکوم کرد.

در پیام حکیم آمده است حادثه تروریستی حمله به نمازگزاران در مسجدی در نیوزیلند را که ده‌ها نمازگزار از جمله چند کودک در آن قربانی شدند به شدت محکوم می کنیم و ضمن محکوم کردن این رفتار ناجوانمردانه به خانواده‌های قربانیان تسلیت می گوییم و همبستگی خود را با آنان اعلام می‌کنیم.

ارتکاب چنین جنایاتی نادیده گرفتن همه ارزش های انسانی و از جدیدترین انواع افراط گرایی است، به خصوص که این اقدام عامدانه انجام شده و قاتل با افتخار پس از ارتکاب این رفتار زشت از آن تصویربرداری و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است.

از حکومت نیوزیلند می خواهیم که امنیت لازم برای عبادتگاه ها را تامین کند و از جامعه بین الملل می خواهیم که این رفتار را به شدت محکوم و همه انواع تندروی و تروریسم و رفتارهایی که مایه نفرت میان ادیان و اقوام می شود را محدود کند.

خطبه های نماز جمعه کربلای معلی

شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده مرجعیت عالی شیعه در کربلای معلی در خطبه‌های نماز جمعه در صحن مطهر حسینی تأکید کرد که سرگرم بودن مسئولان سیاسی کشور به نزاع ها و کشمکش ها و اختلاف بر سر مناصب باعث بی ثباتی و عقب ماندگی کشور و از دست رفتن نیروها و بحران روانی برای شهروندان و فرصت خدمت رسانی و اشتغال زایی را گرفته است.

الکربلایی خاطر نشان کرد زمان آن رسیده که همه از خواب غفلت بیدار شوند و از اسارت خواسته های نفسانی درآیند و از تجربه گذشته درس بگیرند و به آنچه باید در حق ملت انجام دهند بیندیشند.

وی با بیان اینکه اختلافات اجتماعی میان این و آن گروه سیاسی یا عشیره و قبیله باعث شکست همگانی و از دست رفتن همه چیز می شود، افزود: در فضایی که همه می خواهند دیگران را شکست دهند دیگر ابزارها نادیده گرفته می شود و استفاده از هرچیزی در راه این پیروزی مجاز شمرده می شود و در نتیجه همه ضعیف می شوند.

الکربلایی خواستار کنار گذاشتن اختلافات و آشتی و مصالحه در همه نهادها از خانواده تا جامعه شد و از تشکل های سیاسی خواست که به فکر حل اختلافات باشند.

وی با تاکید بر اینکه که برای حل اختلافات باید از راه عقلانی و شرعی استفاده کرد و قانون را مبنای همه چیز گرفت، افزود که لازمه بنیان های قدرتمند و منسجم فداکاری و کوتاه آمدن از سقف مطالبات است.

نماینده مرجعیت اعلای شیعه خواستار اشاعه روحیه تسامح و مهرورزی و جلوگیری از فروپاشی بنیان خانواده شد و تأکید کرد که همه باید با روحیه تیمی فعالیت کنند و نگذارند که اختلافات به نفرت و کنار گذاشتن دیگران بینجامد.

انتهای پیام/

R36355/P/S8,90/CT1 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "عراق" هادی العامری سیدعمار حکیم

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۸۰۷۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه «رشد و تعالی انسانی»
 • ریشه کنی بیکاری مهترین دستاورد رونق تولید است
 • سه مدال دستاورد آزادکاران در روز دوم مسابقات امیدهای آسیا
 • استاندار نینوا اولین قربانی حادثه موصل
 • پارلمان عربی تصمیم ترامپ درباره جولان را باطل و بی‌ارزش دانست
 • ملّت ایران علاوه بر آمریکا، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر می‌داند
 • حمله ائتلاف سئودی به صنعا
 • دستاورد‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه «مشارکت عمومی»
 • بن بست در دولت و پارلمان انگلیس بر سر برگزیت
 • کانال مالی اروپا فریبنده بود / جلوگیری از واردات غیرضروری
 • شرکت روسای جمهوری و پارلمان عراق در مراسم نوروز سلیمانیه + تصاویر
 • آیینهای عبادی سیاسی نماز جمعه درشهرهای مختلف خوزستان برپا شد
 • شناسنامه استکبار جهانی مملو از دشمنی به کشور‌های اسلامی است
 • آیا پارلمان اصلاح طلبان نهادی انتخاباتی خواهد بود
 • تجربه‌های چهل ساله انقلاب در تمام عرصه‌ها بکارگیری شود
 • حفظ استقلال کشور با افزایش معرفت سیاسی میسر می‌شود
 • چهارمین کنفرانس بین‌المللی دستاورد‌های نوین پژوهشی خردادماه در اصفهان برگزار می‌شود
 • اهدای جایزه یک عمر دستاورد ادبی به «‌فیلیپ پولمن»
 • بی نیازی از خارج با ۱۶ دستاورد محققان/از گاز نانویی تا پنجه کربنی