خرداد:صعود قیمت دلار به 15 هزار تومان هنوز شوک قیمتی محسوب نمی شود چرا که به زعم بسیاری تحلیل گران باید انتظار افزایش قیمتها را همچنان داشته باشیم اما سوال اینجاست که این افزایش قیمت دلار را پایانی هست؟لنگر نرخ دلار كي انداخته مي شود؟
به گزارش خرداد به نقل از جیب نیوز، این روزها تحلیل های مختلفی در شبکه های اجتماعی و کانال های مختلف خبری در خصوص پایان افزایش قیمت دلار صورت می گیرد.
برخی همچنان از حبابی سخن می گویند که بالاخره روزی خواهد ترکید و معتقدند نباید اینگونه القاء شود که قیمت دلار را پایانی نیست؟
این گروه از تحلیل گران معتقدند دلار تنها یک شاخص تعیین کننده در اقتصاد است و در شرایط فعلی برای بسیاری از خریداران حکم سهام  و جنبه سرمایه گذاری و پس انداز دارد، پس نباید همه راهها در افتصاد به دلار ختم شود.
اما واکاوی بازار ارز در ایران نشان می دهد ، اقتصاد ایران خواسته و ناخواسته به دلیل اتصال به دلارهای نفتی گریزی از تاثیر پذیری از بازار ارز ندارد.
بدون تردید یکی از دلایل عمده افزایش قیمت ارز در ایران کاهش دلارهای ورودی است که این امر در پی كاهش صادرات نفت ایجاد می گردد چرا که با کم شدن دلار در بازار خودبخود قیمت ان افزایش می یابد.
دلیلی که این امر را ثابت می کند این است که طی مدت نوسان قیمت ارز با وجود اینکه مقامات اقتصادی بارها مدعی شدند به میزان کافی در بازار ارز وجود دارد اما از انجا بازار هوشمند است عکس العمل مثبت نشان نداد.
در این راستا با افزایش تحریم های نفتی در مدت اخیر و کاهش ورودی دلار شاهد افزایش قیمت دلار بودیم که بدون شک با تشدید تحریم های نفتی در آبان روند صعودی نرخ ارز شدت خواهد گرفت.
نگرانی اصلی در اینجاست که حتی نهادها و شرکت های خارجی که در مقابل نفت ایران کالا وارد می کردند نیز تحت تاثیر جریانات تحریم قرار گرفته اند و در اینجا دیگر راهکار مبادله نفت در مقابل کالا نیز نمی تواند چندان برای اقتصاد ایران اثرگذار باشد.
بدون شک اقتصادی که سالانه 100 میلیارد دلار صادرات نفت داشته باشد آغشته به دلارهای نفتی است و  نمی تواند ادعا کند که دلار در تنظیمات اقتصادی اش نقش اصلی را ایفا نمی کند ؛در واقع اقتصاد ما به دلارهای نفتی وابسته است و ما را ازین وابستگی رهائی نیست.
از سوی دیگر  طی روزهای اخیر برخی مدعی شده اند که دلار در شرايط فعلي ايران مانند  یک برگه سهام عمل مي كند كه جنبه سرمایه گذاری و پس اندازی دارد و به نوعی  بازار ارز مانند بازار سهام است.
اما طبق شاخص های اقتصاد کلان و بازار  سرمایه ، بورس دما سنج اقتصاد است و هر گونه تلاطمی در اقتصاد و سیاست بر بورس نیز اثر گذار است پس اگر بپذیریم که دلار هم مانند برگه سهام است ،بازار ارز نیز به نوعی مانند دماسنج اقتصاد عمل کرده و هر گونه چالش بیرونی بر ان نیز اثر گذار می باشد.
سیدکمال سیدعلی ، مدير عامل صندوق ضمانت صادرات پيش از در گفتگو با ايسنا اذعان داشته« ریال زمانی تقویت می شود که تولید، اشتغال و صادرات غیرنفتی افزایش یابد و پس از آن با عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بازار، تقاضاهای موجود در بازار پاسخ داده می شود.»
اين گفته هاي اين كارشناس اقتصادي نشان مي دهد ايران نيازمند صادرات غير نفتي است تا با عرضه ارز حاصل از ان در بازار قيمتها متعادل شود كه بدون شك صادرات غير نفتي براي ايران دربرهه فعلي امكان پذير نيست زيرا طي اين سالها نتوانسته اين مهم را محقق سازد.
از سويي علم اقتصاد به ما می گوید وقتی حجم نقدینگی مرتب در حال افزایش است در حالی که درآمدهای ارزی در حال کاهش است، قیمت دلار حتما افزایش خواهد یافت؛ اما اینکه چه مقدار افزایش خواهد یافت به مدیریت سیاست های پولی بستگی  دارد اما  شواهد نشان داده به دليل شرايط بحراني فعلي عملا سياستهاي بانك مركزي چندان كارساز نبوده  است.
غلامرضا كيامهر ، كارشناس اقتصادي در اين خصوص به جيب نيوز گفت پايان افزايش نرخ دلار به  سياستهاي بين المللي ايران بستگي دارد و در صورت اتخاذ راهبردهايي كه ريسك سياسي كاهش يابد، قيمت دلار روند نزولي خواهد گرفت. برچسب ها: دلار ، قیمت دلار ، ارز

منبع: خرداد

خبر بعدی:

بازیگران اصلی رونق تولید در جنگ تمام عیار اقتصادی

رونق تولید در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند الزاماتی است که دولت باید آنها را فراهم آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  مرصاد ،  چند سالی می‌شود که «اقتصاد» موضوع اساسی کشور شده است؛ اهمیت این موضوع تا بدان حد بوده که در نام‌گذاری سال‌های اخیر از سوی مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی به نوعی در این شعارها لحاظ شده است.

رویارویی در جنگ تمام عیار اقتصادی و پیروزی و عبور از آن قاعدتا نیازمند یک وفاق ملی است و حمایت از قشر مولد جامعه را می‌طلبد.

اما آنچه کاملا مشهود است نبود سرمایه در گردش مشکل اول واحدهای تولیدی کشور است که به شدت تولیدکنندگان را آزار می‌دهد به طوری که بسیاری از واحدهای تولیدی به این دلیل یا تعطیل شده‌اند یا با ظرفیت بسیار کمتر از ظرفیت واقعی کار می‌کنند.

اینکه بانک‌ها در خدمت تولید نیستند بر کسی پوشیده نیست؛ حداقل بهره‌های بانکی بالا بهترین گواهی برای این مدعاست و اگر در کنار این موضوع عدم دسترسی تولیدکنندگان به منابع بانکی را اضافه کنیم آنگاه به هزینه بالای پول که موجب افزایش هزینه های تولید شده خواهیم رسید که توان رقابت تولیدکنندگان داخلی را به شدت کاهش داده است.

راهکارهای رونق تولید چیست؟

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مرصاد در این زمینه اظهار داشت: دلیل رکود تولید که از بیستم فروردین سال قبل شروع شد با وجود نامگذاری سال به نام حمایت از کالای ایرانی که البته محقق هم نشد، سیاست خصوصی سازی نرخ ارز بود که سبب افزایش نرخ ارز از 5 هزار تومان به 13 تا 17 هزار تومان شد.

به گفته این استاد دانشگاه، دولت در این میان هیچ اقدامی برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز انجام نداد و همچنین در این شرایط وضعیت تحریم هم پیش آمد که باید آمادگی مقابله با آن را می داشت؛ در واقع بعد امضای برجام آن مقاوم سازی اقتصادی که رهبری در قالب اقتصاد مقاومتی فرمایش کرده بودند و می باید سرلوحه سیاست گذاری ها باشد پیگیری نشد.

وی افزود: همچنین مشاوره های ارزی غلطی که بانک مرکزی ارائه می داد یا وزارت اقتصاد ممکن است از آن حمایت کرده باشد این ها هزینه های تولید را افزایش داد و تولید کننده را از تولید به واسطه گری و رانت جویی سوق داد تا مواد اولیه را بگیرد، اما موقتا تولید نکند و در نتیجه افزایش هزینه های تولید را در برداشت.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از طرفی عدم انجام واردات و طبقه بندی کالا سبب افزایش هزینه تولید شد بنابراین رکود تولید ناشی از افزایش هزینه تولید و نه به خاطر کاهش تقاضا و در واقع ناشی از فشار هزینه ها و کاهش عرضه بوده است.

بغزیان گفت: وقتی قیمت تمام شده بالا می رود و قیمت اجناس توسط تولید کننده افزایش می یابد متقاضی نمی تواند بخرد در نتیجه خرید و فروش کاهش و رکود عمیق تر می شود.

وی تاکید کرد: در سال رونق تولید باید از تولید کننده حمایت شود نه اینکه قدرت خرید متقاضیان را با افزایش وام یا بالا بردن کمک هزینه ها افزایش داد که سبب کمک به همه هم نمی شود.

بغزیان با بیان اینکه کاهش هزینه تولید سبب افزایش فروش و روی آوری تولید کننده به سمت کالای ایرانی می شود، گفت: اگر دولت برای کاهش نرخ ارز به 7 تا 8 هزار تومان و کاهش هزینه های تولید اراده دارد می توان امیدوار بود تولید کنندگان بتوانند با واردات کالای واسطه ای تولید را ادامه دهد.
وی افزود: همچنین افزایش تسهیلات بانکی به بخش تولید با نرخ پایین نیز کارگشا است، در سیستم بانکی هزینه تولید بالا است و تولید کننده نیز به ناچار به خاطر بالا بودن هزینه تامین مالی به سراغ تامین بانکی می رود بنابراین باید وجوهی در اختیار بانکها برای پرداخت تسهیلات قرار گیرد بر همین مبنا نظارت بر سیستم بانکی ضروری است.

بغزیان گفت: با وجود تاکید بر خصوصی سازی بانکها، بانکهایی که مدیر عامل های آن ها از سوی دولت تعیین می شوند و سیستم بانک مرکزی می تواند آن را هدایت کند رغبتی به افزایش تسهیلات پرداختی به تولید کننده ندارند در واقع به تعداد معدودی وام های چند هزار میلیاردی داده می شود که هنوز هم به بانک برنگشته است در نتیجه این شرایط ضرورت نظارت بر بانکها را می طلبد.

این اقتصاد دان خاطرنشان کرد: همچنین اگر نظارت بر قیمت ها پلیسی نشود و عملا به هر میزان ارز دولتی تخصیص یابد و تامین مالی ارزان قیمت برای تولید کننده انجام شود تولید کننده با آخرین قیمتها آن را مقایسه می کند و نرخ را کاهش نمی دهد.

بغزیان گفت: این ها از اختیارات دولت است که در کوتاه مدت پاسخگو خواهد بود در غیر این صورت باید برنامه ای بلندمدت تر تدوین شود.
وی با تاکید بر اینکه باید از فرصتها استفاده شود، افزود: اینکه تولید کننده کاهو که ارزبری هم ندارد قیمت ها را افزایش داده ناشی از نظارت ضعیف مسئولان و کاهش انصاف تولید کنندگان است.

انتهای پیام/

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: دلار قیمت دلار ارز

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۸۵۰۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۲۴۵درصدی نرخ ارز در سال ۹۷/ افزایش ۳۴۰ درصدی قیمت سکه در یک سال گذشته
 • نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۵ فروردین ۹۸/ قیمت یورو ۴۷۴۱ تومان + جدول
 • بررسی موانع و راهکارهای رونق تولید از نگاه یک کارآفرین
 • ثبات نرخ زعفران در بازار/ رشد صادرات در سال ۹۸ ادامه خواهد داشت
 • آلمان در لحظات پایانی هلند را شکست داد
 • پیش بینی یک بانک آمریکایی از قیمت نفت/ کشور‌هایی که با ایران مراوده نفتی دارند، به جای ارز کالای بُنجل می‌دهند/ ۱۹ هزار و۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد/ واردات گندم و ذرت تنها به یک فرد واگذار شده است
 • سرقت ٢٠ خودروی نمایندگان مجلس تکذیب شد/ چکش‌کاری تقاضای استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس/ قولی که بوی نفت می‌دهد/ هشدار به اقدام متقابل/ آب به خرمشهر رسید
 • کاهش قیمت نفت و افزایش نرخ طلا در بازار‌های جهانی
 • نرخ ارز صرافی‌های بانکی در ۴ فروردین ۹۷ / کاهش ۵۰ تومانی نرخ دلار در دومین روز سال جدید
 • از سیف تا همتی؛ تفاوت را احساس کنید/ نقشه راه سخت بانک مرکزی برای سال ۹۸
 • نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد
 • چرا نرخ سبزی و صیفی نجومی شد؟/ رئیس اتحادیه: به خاطر صادرات است!
 • صادرات صیفی‌جات زیاد شد، قیمت‌ها بالا رفت
 • افزایش صادرات سبزی و صیفی قیمت‌ها را بالا برد
 • توانایی و اقتدار ایران آمریکا را به وحشت انداخته است
 • همدان| صادرات بی رویه قیمت پیاز را به ۷ هزار تومان رساند
 • دهقان:صادرات موجب رونق تولید خواهد شد
 • صادرات، عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت پیاز در بازار
 • جایگاه ویژه ایران در صادرات بین الملل/ تثبیت در بازار ارز مهم‌ترین حمایت دولت از تولید کننده