به گزارش پارس نیوز، 

رئیس رسانه ملی در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) بر ضرورت توجه کمیته امداد به موضوع اشتغال و کارآفرینی در کشور تاکید و تصریح کرد: سازمان صداوسیما با تمام توان در مسیر سخت خدمت رسانی به قشر محروم و مستضعف در کنار کمیته امداد امام خمینی (ره) خواهد بود.

دکتر علی عسکری در این نشست روحیه کار خیر و انفاق را برخاسته از ایمان و اعتقاد واقعی به خداوند متعال توصیف کرد و افزود: ما به عنوان رسانه ملی باید تلاش کنیم تا این روحیه در جامعه بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به کار‌های جدید صورت گرفته در کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: الحمدلله در این سالیان اخیر کمیته امداد توانسته است اعتبار ویژه‌ای نسبت به گذشته میان مردم کسب کند و این یک موفقیت بزرگ برای کشور به شمار می‌رود.

وی افزود: اعتبار این کمیته و اعتمادی که مردم به رسانه ملی دارند، می‌تواند برای هم افزایی در زمینه تشویق مردم به انفاق کمک کند.

رئیس رسانه ملی تلاش‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) در ایجاد اشتغال را قابل تقدیر دانست و افزود: هر چقدر در زمینه ایجاد اشتغال و کارآفرینی کار شود، نتایج بسیار مفیدتری را برای جامعه شاهد خواهیم بود و ما در این مسیر یار و یاور کمیته امام خمینی (ره) و با تمام توان کنار شما خواهیم بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) هم در سخنانی با قدردانی از همکاری نزدیک رسانه ملی با این نهاد گفت: در این همکاری نزدیک ما به عنوان کمیته امداد هیچ بهانه‌ای نداریم؛ چون سازمان صداوسیما به معنای واقعی مسیر‌ها را برای خدمت ما به مردم هموار کرده است.

پرویز فتاح به تلاش‌هایی که برای امداد به قشر محروم جامعه شده اشاره و تصریح کرد: وضع اقتصادی کنونی، کار ما را در خدمت به این قشر بزرگوار بسیار سخت کرده است، اما ما با تمام توان و با همکاری دیگر مسئولان همچنان تلاش می‌کنیم تا بهترین خدمت را به آنان ارائه کنیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه در حال حاضر دشمن تمرکز ویژه‌ای برقشر محروم و ضعیف جامعه برای ایجاد نارضایتی دارد، افزود: در این عرصه سخت اقتصادی کار ما به عنوان نهاد حمایتی دقیقاً مقابله با دشمن است و برای همین با هجمه‌های مختلف دشمن مواجهیم.

وی به بیان امام خمینی (ره) درخصوص قشر ضعیف و مستضعف جامعه اشاره و تاکید کرد: همان‌طور که بنیانگذار جمهوری اسلامی فرمودند: این قشر ضعیف ولی‌نعمتان ما مسئولان هستند و هر چقدر که به آن‌ها خدمت کنیم کم است.

پرویز فتاح با تاکید بر این که صبر و استقامت مردم ایران در دنیا مثال‌زدنی و غیرقابل توصیف است، افزود: در این شش ماه سخت به فضل خداوند متعال کمک‌های مردم به کمیته امداد امام خمینی (ره) ۵۰ درصد افزایش یافته است و این حکایت از تیزبینی و هوشیاری ملت فهیم ایران اسلامی دارد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کمک‌های رسانه ملی در ترغیب مردم برای کمک به قشر محروم جامعه را غیرقابل انکار و بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: اول سال ۹۶ میزان کمک به طرح اکرام امداد ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، اما با کمک شما برادران صداوسیما امسال این رقم به بالای ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید و قطعاً به عنوان رسانه ملی ثواب این کار بزرگ را خواهد برد.

سید پرویز فتاح شیوه همکاری سازمان صداوسیما با کمیته امداد امام خمینی (ره) را شیوه‌ای موفق و تاثیرگذار دانست و گفت: امیدوارم این همکاری موثر روز به روز گسترش یابد و بتوانیم با کار‌هایی موفق و نمایش خدمات صورت گرفته روح امید و روحیه کار خیر را در جامعه تقویت کنیم.

انتهای پیام/

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

ویژه‌نامه نوروزی‌ــ۷|روایت‌ اختصاصی ۵ شاگرد امام از حمله به فیضیه؛ از حضور بهائی‌ها بین مهاجمان تا حفاظت از آیت‌الله گلپایگانی

دوم فروردین سال ۱۳۴۲ مأموران رژیم شاه به مدرسه فیضیه حمله کردند و در سالروز شهادت امام صادق(ع) طلاب علوم دینی را مورد ضرب‌وشتم قرار دادند و بسیاری را مجروح کردند و عده‌ای را هم به شهادت رساندند. ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰ سیاسی مجلس و دولت ایران سیاست ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم، 56 سال از حمله مأموران ارتش شاهنشاهی به مدرسه فیضیه می‌گذرد. دوم فروردین سال 1342 به‌مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) مجلس عزایی از سوی آیت الله العظمی گلپایگانی در مدرسه فیضیه برپا شد. بین مراسم صلوات‌های گاه‌و‌بی‌گاه و بی‌مورد فرستاده می‌شد. نظم مراسم به هم ریخته بود. دقایقی بعد همان‌هایی که صلوات‌های بی‌مورد سر می‌دادند با سلاح سرد (چاقو و چوب) با طلاب درگیر شدند و برای همه معلوم شد که آنان مأموران رژیم و ساواک بودند.

حمله مأموران رژیم شدت پیدا کرد و مأموران مسلحی هم که بیرون از مدرسه فیضیه در حالت آماده‌باش بودند به داخل آمدند. آنان به‌سوی طلاب هجوم بردند. آن‌ها را کتک زدند. تعدادی از طلاب را مجروح کردند و عده‌ای را هم به شهادت رساندند. برخی از طلاب هم که به طبقه بالای مدرسه رفته بودند، با مأموران شاه در آنجا درگیر شدند که مأموران رژیم شاه آن‌ها را به پایین پرتاب کردند و در آخر مأموران شاه، قرآن کریم، کتب دینی و وسایل طلاب را از حجره‌ها بیرون آوردند، پاره کردند و به وسط حیاط مدرسه فیضیه پرت کردند.

حادثه فیضیه، نهضت انقلاب اسلامی را وارد مرحله تازه‌ای کرد و سرآغاز شکل‌گیری قیام 15 خرداد سال 1342 شد.

بازماندگان حادثه فیضیه به‌عنوان تاریخ زنده انقلاب تکریم شوندخاطراتی از شاهد فاجعه مدرسه فیضیه در سال 42 منتشر شدفیضیه سند مجاهدت‌های روحانیت در دفاع از اسلام است

در ادامه به بازخوانی روایت‌هایی از شاهدان عینی حادثه مدرسه فیضیه در روز دوم فروردین سال 1342 می‌پردازیم که آن را می‌خوانید:

آیت الله سیدعلی مقدم قوچانی از شاگردان امام خمینی درباره آن روز می‌گوید: «شهادت امام صادق همه‌ساله مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی که یکی از اساتید درس خارج ما بود، در مدرسه فیضیه مراسم داشتند. سال 42 بود و نهضت تازه شروع شده بود و رژیم به هر عنوانی طلاب انقلابی را سرکوب می‌کرد و فرصتی پیش آمد که رژیم از تهران عده‌ای از ساواکی‌ها را فرستاده بودند که این مجالس را به هم بزنند.

مرحوم حاجی‌انصاری قمی که از واعظان معروف قم بود تا شروع به خطبه خواندن کرد، این ساواکی‌ها شروع می‌کنند به صلوات فرستادن. ایشان می‌گفت "ساکت باشید"، دوباره صلوات می‌فرستند، یک‌مرتبه شروع می‌کنند به "جاوید شاه" گفتن که مجلس به هم می‌خورد. طلبه‌ها بلند می‌شوند و به این‌ها حمله می‌کنند و اینها هم به طلبه‌ها حمله می‌کنند. اول طلاب پیروز می‌شوند و ساواکی‌ها را از مدرسه بیرون می‌کنند. مرحوم آیت‌الله گلپایگانی را هم طلبه‌ها مخفی می‌کنند. طلبه‌ها هم خودشان را سپر قرار می‌دهند تا آنها نتوانند به آنجا نفوذ کنند. بعد نیروهای رژیم به پشتیبانی می‌آیند و با اسلحه شروع می‌کنند به شلیک و جنگ و درگیری برپا می‌شود.

+ گفتگوی تسنیم با آیت‌الله مقدم قوچانی درباره نهضت امام خمینی(ره) و مدیریت سیاسی امام خامنه‌ای

آیت‌‌الله سیدحسین مطهری یزدی از دیگر شاگردان امام خمینی(ره) نیز درباره آن روز می‌گوید: «آن روز کماندوها لباس طلبگی پوشیده بودند و لابه‌لای جمعیت نشسته بودند. ما که پشت سر آنها نشسته بودیم از طرز مو و حتی سیگار دستشان فهمیدیم اینها طلبه نیستند و در حین مراسم با ایجاد سروصدا قصد بر هم زدن مراسم شهادت امام صادق(ع) را داشتند، تا اینکه مراسم تمام شد. بنده به حجره‌ام که در نزدیکی مدرسه فیضیه و در دارالشفا بود رفتم و متوجه درگیری در مدرسه شدم. شاهد بودم که کماندوها در حال کتک‌زدن طلاب بودند و طلاب نیز به داخل حجره‌ها پناه می‌بردند.

بنده یک وسیله دفاع از خود داشتم و به‌همراه دکتر مهرپور (عضو حقوقدان شورای نگهبان) در اتاق ماندیم. چند نفر از رفقای دیگر نیز با ابزار دیگر خود را آماده کردیم تا در صورت درگیری از خودمان دفاع کنیم. حجره ما کمی پیچ‌در‌پیچ بود و کماندوها دیگر به حجره ما نرسیدند و غائله ختم شد».

+ روایت آیت‌الله مطهری یزدی از کمک آیت‌الله خامنه‌ای به قحطی‌زدگان زاهدان

آیت‌الله شیخ احمد منتظری موحد (قمی) که علاوه بر شاگردی حضرت امام، عضو دفتر ایشان در نجف و قم هم بوده است، آن روز در منزل امام بوده و ماجرا را چنین روایت می‌کند: «آن زمان ما منزل حضرت امام بودیم که یک جوانی آمد و گفت "من می‌خواهم خدمت آقا برسم". قیافه او شبیه یک آدم رفتگر بود. ما گفتیم "نمی‌شود."، گفت "من باید حتماً خدمت آقا برسم"، که ما با امام این موضوع را مطرح کردیم و امام گفتند "بیاید". به امام گفت که "ما یک عده هستیم به ما چوب و چماق دادند تا طلاب را بزنیم و بکشیم". امام هم شیخ مرتضی توسلی را فرستاد مدرسه فیضیه که حاج آقا روح‌الله می‌گوید "شما در مدرسه فیضیه نمانید و به خانه‌هایتان بروید. اگر می‌خواهید بمانید بروید طبقه بالا که کمتر در خطر باشید". مرحوم آقای آل‌طه منبر رفتند و نصیحت می‌کردند که مجلس شلوغ شد و دید حریف نمی‌شود که آقای آل‌طه آمدند پایین و مرحوم انصاری بالای منبر رفت.

ما منزل امام خمینی بودیم که طلبه‌ها با سر شکسته و لباس پاره‌شده و یک وضع رقت‌باری می‌آمدند. حتی آقا گفت اینها را در بیمارستان بستری کنند اما آنها را راه ندادند.

 

ناگهان دید اینها مجلس را به هم زدند و حرفهای ناجور می‌زنند و چوب و چماق دارند. انصاری آمد پایین و حتی می‌خواستند به آقای گلپایگانی حمله کنند چون فکر می‌کردند ایشان امام خمینی است که در این حین به پهلوی داماد ایشان آسیب رسید و مدتی مریض شده بود. آقای گلپایگانی را به اتاقی بردند و در را به‌روی او بستند. یادم هست امام گفته بودند که ایشان اشتباه کرده بیرون نیامده است. بر فرض شهید می‌شد که افتخاری برای اسلام است که یک مرجع این طور شجاعت به خرج داده است.

ما منزل امام خمینی بودیم که طلبه‌ها با سر شکسته و لباس پاره‌شده و یک وضع رقت‌باری می‌آمدند. حتی آقا گفت اینها را در بیمارستان بستری کنند اما آنها را راه ندادند. یک خانه گرفتند و دکتر را به آن خانه بردند. خدا رحمت کند حاج میرزا ابوالفضل زاهدی را که از فضلا بود. وقتی ایشان مرحوم شد جنازه‌شان را آوردند و گفتند "در حوزه علمیه قم را باز کنید". جنازه ایشان باعث شد درب مدرسه باز شود و کما فی السابق برنامه برقرار شد».

+ گفتگوی تسنیم درباره مدرسه "خُمینیست‌ها" در قم و انقلاب اسلامی با آیت‌الله منتظری قمی

آیت الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان که عضو مجلس خبرگان رهبری هم است، یکی از حاضران آن مراسم بود که درباره شروع درگیری می‌گوید: «بعد از وفات مرحوم آقای بروجردی جلسه‌ای 25 شوال مصادف با شهادت حضرت امام صادق(ع) بود که به واقعه فیضیه معروف است و من خودم آنجا بودم. جلسه را مرحوم آقای گلپایگانی گرفته بودند و بعضی به امام گفته بودند "شما هم شرکت کنید" و بعضی گفته بودند "شرکت نکنید". مرحوم آقای انصاری قمی منبری بود و بسیار هم آن زمان مشتری داشت، خیلی شیرین حرف می‌زد. ایشان منبر رفته بود و ما هم کنار ایستاده بودیم. دیدیم وسط جمعیت هرچه آقا می‌خواهد صحبت کند یکی صلوات می‌فرستاد و بقیه می‌فرستادند. آقای انصاری می‌گفت "هر که می‌خواهد صلوات بفرستد اجازه دهد خودم بگویم".

پسر همشیره ما حاج آقا رضا موسوی که 4، 5 سال قبل فوت کردند و از من 5، 6 ماه کوچک‌تر بود با این آقای حمید روحانی که ما به او زیارتی می‌گفتیم، این دو نفر خیلی داغ بودند. پسر همشیره ما عصبانی شده بود و از پشت سر زده بود توی گوش آن شخص که صلوات می‌فرستاد. یک‌دفعه دیدیم ریختند سر کسی و او را می‌زنند، خیلی هم کتک خورد.

به‌نظر می‌رسید {حمله‌کنندگان} بهایی‌ها هستند چون اخوی به من می‌گفت که "ما را در ایوان جمع کردند و گفته بودند که باید به امام زمانتان لعن کنید!"

 

خلاصه مجلس به‌هم خورد و آقای انصاری هم از منبر آمد پایین. یک‌دفعه ریختند داخل مدرسه و چوب‌های درختان انار دستشان بود. شیشه‌ها را می‌شکستند و به سر طلبه‌ها می‌زدند. ما و یک تعدادی از دیوار مدرسه فیضیه رفتیم مدرسه دارالشفا و فرار کردیم. اخوی ما که در انفجار حزب جمهوری اسلامی شهید شدند، داخل فیضیه مانده بود و جزو کسانی بود که داخل حجره‌ها رفته بودند. این‌ها آمده بودند در حجره‌ها را باز می‌کردند و می‌گفتند "بیایید بیرون"، و هر طلبه‌ای که می‌خواست بیاید بیرون با چوب به سرش می‌زدند».

او در پاسخ به این سؤال که "افرادی که هجوم آوردند عوامل ساواک بودند؟" عنوان می‌کند:  «بله؛ اما به‌نظر می‌رسید بهایی‌ها هستند چون اخوی به من می‌گفت که "ما را در ایوان جمع کردند و گفته بودند که باید به امام زمانتان لعن کنید!"، متأسفانه طلبه‌ها خیلی بابت این مسئله گریه کرده بودند. یک طلبه را انداخته بودند که شهید شد و بعد امام خیلی به وی پرداخت. بین مدرسه فیضیه و مدرسه دارالشفا اگر رفته باشید یک راهروی آب بود که خیلی خون در آن ریخته شده بود یعنی معلوم نبود چه کرده بودند و انگار کسی را سر بریده باشند خون جاری شده بود».

+ متن گفت‌وگوی تسنیم با آیت‌الله طباطبایی‌نژاد به‌همراه روایتی دست‌اول از ساده‌زیستی امام در نجف

مرحوم آیت الله احمد صابری همدانی نیز که اردیبهشت سال 96 درگذشت، روایت مشابهی از حادثه فیضیه دارد و گفته است: «در فیضیه طلاب زیادی بودند و منبری هم شیخی بود که جزو منبری‌های معروف بود. پای منبر عده‌ای شروع کردند به حرف‌های ناخوشایند زدن و مجلس را به‌هم ریختند و ناگهان عده‌ای از بیرون به داخل مدرسه هجوم آوردند.

طلبه‌ها مرحوم گلپایگانی را هم که مراسم را برگزار کرده بود، در حجره سمت راست کتابخانه مخفی کردند. شیشه‌های مدرسه را شکستند و گفتند طلبه‌ای مازندرانی را از بالای بام به پایین انداختند. موقع نماز مغرب مرحوم گلپایگانی را از این حجره درآوردند و مردم هم آمدند فیضیه و ما هم از مدرسه فرار کردیم و رفتیم خانه یکی از دوستان پنهان شدیم تا چند ساعتی از شب گذشت. فردا به مدرسه آمدیم و دیدیم فیضیه به چه روزی افتاده است».

+ متن کامل گفت‌وگوی تسنیم با مرحوم آیت‌الله صابری همدانی

انتهای پیام/*

R1536/P/S1,15,1412/CT1 واژه های کاربردی مرتبط پرونده"نهضت؛نگاهی‌ نو"

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: رسانه کمیته امداد امام خمینی کمیته امداد خدمت رسانی کمیته امداد امام رسانه ملی جامعه امام خمینی اشتغال ایجاد اشتغال جمهوری اسلامی مردم ایران ایران اسلامی پرویز فتاح اشتغال ایجاد اشتغال پرویز فتاح رسانه ملی کمیته امداد امام خمینی پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۸۷۱۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان استان های شمالی کشور
 • تنها عکس یادگاری امام خمینی(س)
 • کمک کمیته امداد به کمک مددجویان سیل زده
 • کمیته امداد استان کرمان آماده دریافت کمک های مردمی برای ارسال به شمال کشور است
 • تصویری منحصر به فرد از اصلاح موى امام توسط سید احمد خمینی
 • علم به مثابه موتور پیشران انقلاب/ انقلاب و شکستن مرزهای دانش
 • کمک 10 میلیارد ریالی کمیته امداد گلستان به مددجویان سیل زده
 • پذیرش ۱۸۲هزار نفر در هفته اول سفرهای نوروزی در فرودگاه امام(ره)
 • ۱۸۲ هزار نفر مسافر هوایی در هفته اول سفرهای نوروزی در فرودگاه امام (ره)
 • خسارت سیل اخیر به ۳۴۱ خانوار مددجویی
 • اعزام و پذیرش بیش از ۱۸۲ هزار و ۶۸۶ مسافر در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)
 • منازل ۲۷۵۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد در سیل تخریب شد
 • کمک یک میلیارد تومانی کمیته امداد به مددجویان سیل‌زده گلستانی
 • کمک یک میلیارد تومانی کمیته امداد به مددجویان سیل‌زدگان گلستانی
 • کمک یک میلیاردی کمیته امداد کشور به مددجویان سیل زده
 • تخریب منازل ۲۷۵۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد در سیل/ اختصاص سبد غذایی و کمک نقدی به مددجویان سیل‌زده
 • امدادرسانی کمیته امداد خراسان‌شمالی به مناطق سیل‌زده راز و جرگلان
 • امداد رسانی کمیته امداد خراسان‌شمالی به مناطق سیل زده راز و جرگلان
 • آغاز فعالیت شبانه‌روزی دفتر حقوق شهروندی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)