محمد قمی (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص لو رفتن سوالات امتحانی در یکی از دانشگاه‌های دولتی مشهد گفت: در همه صنف‌ها حتی در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هم امکان دارد، انحراف و خطا رخ دهد، لو رفتن سوالات امتحانی در مدارس اتفاق افتاده و گاه در دانشگاه‌ها نیز اتفاق می‌افتد، اما خیلی کم است.

او با اشاره به دلایل لو رفتن سوالات امتحان آن هم در فضای حساس دانشگاه بیان کرد: این کار می‌تواند چند دلیل داشته باشد، به طور مثال شخصی که سوالات را فروخته  شاید به خاطر اینکه یکی از دوستان یا آشنایانش در آن دانشگاه درس می‌خواند، اقدام به این کار کرده باشد. یک دلیل دیگر هم این است که شخص در ازای اخذ پول از یک یا چند دانشجو سوالات را فروخته باشد. همچنین غفلت، بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی هم می‌تواند باعث لو رفتن سوالات امتحان در دانشگاه شود.‌

قمی افزود: وزارت علوم، دانشگاه و مدارس باید برای جلوگیری از لو رفتن و فروش سوالات امتحانی نظارت بیشتری کنند تا زمینه‌ تکرار این اتفاق فراهم نشود و باید در عین حال مراقبت‌های ویژه‌ای صورت بگیرد، گرچه یک سری مراقبت‌ها برای این کار انجام می‌شود، اما کم است. در این راستا استفاده از دوربین‌های مدار بسته در تمام نقاط دانشگاه ضرورت دارد تا شخص خائن و افرادی که بی‌مبالاتی کردند، شناسایی شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بروز کردن شیوه تکثیر و حفاظت از سوالات گفت: برای جلوگیری از این اتفاق باید هرچه سریع‌تر شیوه‌های تکثیر سوالات و حتی اتاق قرنطینه تغییر کنند و به‌روز شوند تا کسی نتواند با لو دادن سوالات، کاسبی سیاسی، اقتصادی و حتی فامیلی کند.

وی با اشاره به نقش حراست دانشگاه‌ها در جلوگیری از لو رفتن سوالات گفت: وظیفه ذاتی حراست توجه به همه اعضای دانشگاه اعم از دانشجویان، کارکنان، اساتید و همچنین اتاق قرنطینه، کارهای ثبت نام و... است و ممانعت از لورفتن سوالات در ایام امتحانات نیز معمولا یکی از وظایف اصلی آن‌‎ است.

قمی با تاکید بر اینکه لورفتن سوالات باعث بی‌آبرویی علمی یک دانشگاه می‌شود، توضیح داد: با لورفتن سوالات در واقع آبروی علمی یک دانشگاه دولتی از بین می‌رود. این هم برای دانشگاه و هم برای وزارت علوم بد است و اگر بابی در این زمینه باز شود، برخی دانشجویان خرسند می‌شوند که سوالات به دستشان می‌رسد، بنابراین درس نمی‌خوانند. همین مساله ضربه بدی به علم، دانش و پژوهش  خواهد زد و این حتی خلاف نظرات مقام معظم رهبری است.

او افزود: رهبری همیشه به گسترش علم و دانش تاکید می‌کنند و در واقع کسانی که این کار را انجام می‌دهند، خلاف نظر ایشان عمل کرده‌اند و از نظر شرعی هم دچار خسران بسیار بزرگی خواهند شد. بنابراین باید نظارت و دقت بیشتری از سوی مسئولان دانشگاه در زمینه تخلفات به خصوص در حوزه امتحانات صورت بگیرد.

این نماینده مجلس خطاب به دانشجویان و دانش‌آموزان در آستانه سال تحصیلی جدید گفت: در سال تحصیلی جدید از همه دانش‌آموزان و دانشجویان می‌خواهم که به علم آموزی، تحقیق و پژوهش توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود:‌ دانشجویان و اساتید باید در وضعیت اقتصادی نامطلوب امروز برای برون رفت از این وضعیت دولت و مردم را یاری کنند. علاوه بر این شرکت‌های دانش بنیان را فعال نگه دارند و بیشتر از این به تحقیقات و پژوهش بها دهند تا اقتصاد مقاوتی تحقق پیدا کند.

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

از صدور ۲ هزار و ۲۰۰ ویزا برای دانشجویان خارجی تا جزئیات معامله ساختمان میلیاردی کمیته امداد

وزارت علوم در خرداد سال گذشته با اخبار پر فراز و نشیب بسیاری همراه بود که در این بسته خبری قابل مشاهده است.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت علم در خرداد سال گذشته  با اخباری حول  صدور ۲ هزار ۲۰۰ ویزا برای دانشجویان خارجی، جزئیات از معامله ساختمان میلیاردی کمیته امداد  و بازگشت ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد سپری شد.

آخرین جزئیات از معامله ساختمان میلیاردی کمیته امداد

ضیایی سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این فعالیت با توافق طرفین و با هدف توسعه فضا‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه انجام شده است.

وی درباره اعتبار خرید این واحد ساختمانی، گفت: اعتبار خرید در کمیسیون خاصی و با توجه به مشارکت واحدها، موجودی دانشگاه و نظر نهایی رئیس دانشگاه اعلام شده است.

ضیایی درباره فعالیت آموزشی این واحد، اظهار کرد: باید وضع کالای واحد بررسی شود و پس از محاسبه زمان بهره‌برداری، تاریخ دقیق فعالیت این ساختمان به عنوان یکی از واحد‌های آموزشی دانشگاه آزاد مشخص شود.

حضور ۲۳ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی لایدن

دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت:در رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۶، ۱۴ دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی و اصفهان  قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد دانشگاه‌های کشور در این رتبه‌بندی به ۱۳ دانشگاه رسید. دانشگاه صنعتی اصفهان، امیرکبیر، شریف، تبریز، علم و صنعت ایران، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۲۰۱۵ میلادی در این رتبه بندی حاضر شدند.

دهقانی بیان کرد: در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی به ۱۲ دانشگاه رسید که شامل دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، تبریز، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شیراز، علوم پزشکی تهران و دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود؛ البته در سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از کشور در بیندانشگا‌های برتر دنیا حضور نداشت و در سال ۲۰۱۳ پنج دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شریف، تربیت مدرس، تهران و علوم پزشکی تهران در این نظام برای اولین بار جای گرفتند.

ساختمان جدید دانشگاه آزاد تحویل گرفته شد

رهبر گفت گفت:توافق مسئولان در جلسات دانشگاه آزاد و کمیته امداد باعث شد که  حراست کمیته امداد ساختمان را تخلیه کند و حراست دانشگاه آزاد در مجتمع مستقر شوند. البته در این بازدید  نام مجتمع به مجتمع دانشگاهی امام خمینی (ره) تغییر یافت.

رهبر تصریح کرد اضافه کرد: ۳۰ هزار دانشجوی واحد تهران مرکز دانشگاه تهران  از مهرماه به این مجتمع منتقل می‌شوند، این افراد در ۶ دانشکده و ۱۲ ساختمان مسکونی و اداری فعال بودند البته به دلیل نبود برخی تجهیزات دانشجویان سال‌های دوم، سوم و چهارم مقطع کارشناسی دانشکده هنر  به این ساختمان منتقل نمی شوند و آینده انتقال آنها پیگیری می‌شود.

 ۱۰۰ سهمیه برای جذب نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌ها

رئیس مرکز جذب هئیت علمی وزارت علوم گفت: امسال هم با هماهنگی سازمان امور استخدامی و بنیاد ملی نخبگان، موافقت به عمل آمد که 100 سهمیه برای جذب نخبگان به عنوان هئیت علمی اختصاص داده شود؛ به طوری که دانشگاه های مختلف حدود 76 سهمیه را توانستند استفاده کنند.
رئیس مرکز جذب هئیت علمی  وزارت علوم در ادامه در خصوص شرایط سنی برای متقاضیان جذب هیئت علمی اضافه کرد: شرط سنی شرکت متقاضیان در فراخوان جذب برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 30 سال و برای دارندگان مدرک دکترای تخصصی 40 سال است.

وی ادامه داد: در صورت وجود موارد خاص در مورد دارندگان مدرک دکتری پرونده از طریق هیئت اجرایی و با مشورت هیئت اجرایی و هیئت ممیزه بررسی می‌شود.

بازگشت ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد

اسفندیاری گفت:در اصلاحیه پنجم دفترچه کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۷، سه رشته دانشگاه صدا و سیما که باقی مانده بود به دفترچه بازگشت.

وی ادامه داد: پیش از این معاون وزیر علوم هم در مصاحبه ای از حذف تعدادی از رشته های این دانشگاه خبر داده بود که باهماهنگی صورت گرفته به دفترچه بازگردانده شد.

کاهش چشمگیر مصرف گل در میان دانشجویان

پیروی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: مرکز مشاوره دانشگاه تهران در راستای تحقق رسالت تهیه مستندات معتبر برای مسئولین ذیربط اجرایی، اولویت‌های فرهنگی در زمینه ارائه خدمات درمانی ترک دخانیات و شیوه های نوین طراحی کرده است.

پیروی به بحث مصرف مواد مخدر گل در میان دانشجویان  پرداخت و افزود: از زمان اجرای طرح سیمای زندگی، مصرف مواد به خصوص گل  نسبت به سال 95 کاهش چشمگیری داشته است و وضعیت بهتری پیدا کرد و در مجموع در بین دانشگاه‌های منطقه یک و دانشگاه‌های تهران متوسط به پایین است.

آیین نامه سنوات دانشجویی به زودی ابلاغ می‌شود

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: براساس آئین‌نامه وزارت علوم، دانشگاه می‌تواند اجازه ادامه تحصیل نیم سال ۹ و ۱۰ را به دانشجویان دهد، اما دانشجویان باید بابت ادامه تحصیل در این نیمسال شهریه پرداخت کنند، البته تدوین آئین‌نامه مبلغ شهریه دریافتی از دانشجویان بر عهده هیئت امنای دانشگاهاست و آن‌ها میزان شهریه سنوات دانشجویان ورودی ۹۳ به بعد را تعیین و از مهر امسال نیز اجرایی می‌کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تصریح کرد: هیئت امنای دانشگاه‌ها پیرو سیاست‌های کلان وزارت علوم تصمیم می‌گیرند و دانشجویان دوره کارشناسی ترم ۹ را بدون پرداخت هزینه تحصیل می‌کنند، اما برای تحصیل در ترم دهم باید شهریه پرداخت کنند.

ابلاغ سند اسلامی دانشگاه‌ها به همه واحدهای دانشگاه آزاد

حجت الاسلام والمسلمین کلانتری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بحث سند راهبردی فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد از مدت ها پیش تدوین شده است، خوشبختانه مراحل مختلفی را طی و قرار است این سند به عنوان یک محور حرکت در حوزه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه باشد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی فرهنگی در سال گذشته دانشگاه آزاد را بر اساس راهبردهای سند اسلامی دانشگاه‌ها تنظیم کردیم به طوری که در سال‌های گذشته این سند رونمایی و به متن آن به همه شعبات دانشگاه‌های آزاد ابلاغ شد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: دانشگاه آزاد با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اسلامی کردن دانشگاه‌ها، عزم خود را برای تحقق سند اسلامی کردن دانشگاه‌‌ها به کار گرفته است.

انتهای پیام/

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۰۴۲۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از اشتغالزایی بیش از ۶۰۰ نفر با بررسی موانع و مشکلات احداث پایانه صادراتی جنوب کرمان تا جلوگیری از تعطیلی ۲۱ واحد تولیدی با حمایت‌های قضایی استان اصفهان
 • دانشجویان جهادی دانشگاه صدا و سیما راهی استان فارس شدند
 • «اردوهای جهادی اقتصادی»؛ اولویت اول دانشجویان بجنوردی/ از نقطه صفر مرزی تا حاشیه شهر
 • تجهیز البسه پلیس استان به دوربین های ثبت رخدادها
 • نصب تابلو سرداران شهید استان در بوشهر+ تصاویر
 • حاشیه‌هایی که حضور بازرسان آژانس در دانشگاه کاشان به همراه داشت/ وداع دانشجویان با شهدای حادثه تروریستی زاهدان
 • تجهیز پاسگاه‌های محیط زیست به کوادکوپتر و دوربین مداربسته
 • مهمترین رویدادهای 2 فروردین 98 از نگاه دوربین ها
 • نصب ۲۵۶ بنر علائم هشداری در جاده‌های جنوب کرمان
 • نصب بیش از ۲۵۶ علائم اخباری و هشدار در نقاط پر خطر و حادثه خیز جاده های جنوب کرمان
 • بیش از ۵۰۰ هزار نیرو امنیت نوروز را تامین می‌کنند/ ۶۰۰۰ پلیس به لباس دوربین‌دار مجهز شدند
 • یگانه دانشگاه و صنعت؛ تعاملی برای حل مشکل اشتغال
 • مکان های نصب چادر و اسکان مسافر در رشت اعلام شد
 • لباس پلیس کیش به دوربین مجهز شد
 • اجرای گشت‌های حفاظت از اراضی کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری در تعطیلات نوروز
 • سال پیچ‌های خطرناک در جاده دانشگاه/ وداع با درگذشتگان دانشگاهی۹۷
 • سال پیچهای خطرناک در جاده دانشگاه/ وداع با درگذشتگان دانشگاهی۹۷
 • نصب ۳۰ دستگاه دوربین ثبت تخلف در محورهای استان کرمانشاه
 • جشنواره فیلم و عکس دانشجویان اردیبهشت‌ماه در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود