پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، این نخستین مجمع عمومی است که البته روسای جمهور ایران و امریکا نیز در آن حضور پیدا خواهند کرد و دوربین‌های بسیاری مترصد فرصتی خواهند بود که نزدیک‌ترین فاصله دو رییس‌جمهور به هم را ثبت کنند.

هفتادوسومین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در حقیقت دومین مجمع عمومی است که تحت‌تاثیر ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در نیویورک برگزار می‌شود. درحالی که تا پیش از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید، سخنرانی در مجمع عمومی و جلسات حاشیه‌ای آن برای رهبران جهان فرصتی بود تا از تضارب آرا کاسته و بر نقطه اشتراک‌ها بیفزایند اما در دو سال گذشته همزمان که کاروان‌های سیاسی از کشورهای متفاوت آماده عزیمت به نیویورک شده‌اند، موجی از تحلیل‌ها درباره سوژه‌های جدل میان امریکا با نزدیک‌ترین متحدانش در اروپا یا رقبایش در شرق یعنی چین و روسیه در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب پیدا کرده است.

پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، این نخستین مجمع عمومی است که البته روسای جمهور ایران و امریکا نیز در آن حضور پیدا خواهند کرد و دوربین‌های بسیاری مترصد فرصتی خواهند بود که نزدیک‌ترین فاصله دو رییس‌جمهور به هم را ثبت کنند. در آستانه سفر حسن روحانی، رییس‌جمهور به نیویورک، چهره‌های باند ضدایرانی دولت ترامپ یک به یک پشت تریبون قرار گرفته و در آتش تنش با تهران می‌دمند و البته همزمان که احتمال هرگونه مذاکره در هر سطح با ایران را به صفر نزدیک می‌کنند از تمایل خود برای عادی‌سازی رابطه ایران و امریکا به شرط تغییر رفتار تهران هم سخن می‌گویند.

دومین مجمع عمومی سازمان ملل در سایه ریاست‌جمهوری ترامپ درحالی برگزار می‌شود که دور نخست تحریم‌های هسته‌ای ایران بازگشته و بازماندگان در برجام در حال سر و کله زدن با تبعات آن هستند و همزمان دور دوم تحریم‌ها که حوزه بانکی و نفت را شامل می‌شود تا نخستین روزهای ماه نوامبر از راه خواهد رسید. خروج ترامپ از برجام، بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایران و شکاف میان امریکا و اروپا بر سر این مساله به یکی از اصلی‌ترین سوژه‌ها برای سخنرانی‌های هرکدام از مقام‌های ایران و 1+5 سابق در مجمع عمومی، نشست‌های حاشیه‌ای و کنفرانس‌های خبری در نیویورک بدل شده است.

درحالی که اروپا در کنار روسیه و چین به عنوان بازماندگان در توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند با منتفع نگاه داشتن ایران از برجام، مانع از هم فروپاشی این توافق شوند، اعضای کابینه ترامپ دست در دست اسراییل، امارات متحده عربی و عربستان در مسیر مقابل به دنبال تنگ‌تر کردن حلقه فشار پیرامون ایران هستند. محدود بودن زمان تعهدهای هسته‌ای ایران، فعالیت‌های منطقه‌ای و آزمایش‌های موشکی سه بهانه‌ای هستند که ترامپ و انگشت‌شمار متحدانش در منطقه با دستاویز قرار دادن آنها تلاش می‌کنند تهران را به پای میز مذاکراتی جدید بکشانند و البته پروژه به ظن خود محدود کردن نفوذ ایران در منطقه را از طریق آن دنبال کنند.

**ترامپ، تهدید است نه تهران
خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران این فضا را به سخنران‌های 1+4 در مجمع عمومی می‌دهد که از تریبون سازمان ملل حمایت خود از توافقی در حوزه منع اشاعه را برای چندمین بار تکرار و همزمان تاکید کنند که برخورداری ایران از منافع اقتصادی و سیاسی برجام، وظیفه کسانی است که این توافق را با ایران در جولای 2015 به امضا رساندند. همزمان رییس‌جمهور ایران نیز با در دست داشتن کارنامه سفید تهران در حوزه عمل به تعهدات برجامی می‌تواند از جایگاه سازمان ملل به همه آنها که در یک دهه اخیر ایران را متهم به عدم همکاری و پنهان کاری کرده بودند، بگوید که ایران با وجود همه بی‌اعتمادی‌ها به واشنگتن پای میز مذاکره نشست، محدودیت‌های هسته‌ای را به عنوان گامی اعتمادساز در قالب راهبرد برد – برد پذیرفت و تا به امروز با وجود خروج یکجانبه امریکا از توافقی چندجانبه باز هم مفاد آن را اجرا می‌کند.

درحالی که دونالد ترامپ و تیم وی تمام تلاش خود را به کارگرفته‌اند تا آرایشی ضدایرانی به مجمع عمومی امسال و نشست‌های حاشیه‌ای آن ببخشند، اما شواهد امر و نظر تحلیلگران بین‌المللی حاکی از این است که محور سعودی – صهیونیستی و امریکایی از این مسیر به آرزوهای خود نخواهد رسید. سایت پولیتیکو در این باره می‌نویسد: تریبون مجمع عمومی سازمان ملل برای دونالد ترامپ فرصتی است تا بتواند ایران را به ترویج ترور و ناآرامی در منطقه متهم کند (نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل در جلسه شامگاه پنجشنبه در شورای امنیت، برایان هوک، مسوول میز ایران در وزارت خارجه امریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در 48 ساعت گذشته در سخنرانی‌های متعدد خود همین خط تخریبی علیه ایران را در پیش گرفته‌اند.)

با وجود این نیت ترامپ به نظر می‌رسد که اکثر متحدان امریکا از فرصت سخنرانی در مجمع عمومی جهت تهدیدی برای صلح جهانی خواندن ترامپ ولو به شکل تلویحی استفاده کنند. نتیجه این تضارب اهداف و انگیزه‌ها هم می‌تواند جدل در نشست‌های مجمع عمومی باشد که اصولا در ادوار گذشته به آن به چشم فرصتی برای هماهنگی‌های بیشتر بازیگران بین‌المللی نگاه شده بود. رییس شورای روابط خارجی امریکا در این باره می‌گوید: به نظر نمی‌رسد که ما امسال شاهد گفت‌وگوهای خوشایندی از تریبون مجمع عمومی باشیم. فعالیت‌های ضدایرانی ترامپ در مجمع عمومی امسال هم ریسک و هم رضایتمندی‌های سیاسی را به دنبال خواهد داشت.

سخن گفتن علیه ایران به تقویت جایگاه ترامپ در میان جمهوریخواهان و خشنود‌سازی اسراییل و برخی متحدان عرب امریکا در منطقه منتهی خواهد شد اما عکس‌العمل وسیع‌تر منزوی شدن ترامپ در صحنه بین‌المللی به خصوص پس از خروج از برجام است. رییس شورای روابط خارجی امریکا در این باره می‌گوید: مجمع عمومی و فرصت‌های حاشیه‌ای آن، مهم‌ترین جایگاه عمومی است که ترامپ تا این تاریخ برای بیان غیرقابل مذاکره بودن استراتژی خود در برابر ایران در اختیار داشته است. با این وجود بازیگران بین‌المللی که مخالف این اقدام ترامپ بوده و هستند می‌توانند از فرصت حضور در نیویورک برای نقد اقدام یکجانبه ترامپ استفاده کرده و حتی برای دیدگاه خود در حمایت از ایران در حوزه برجام طرفداران بیشتری دست و پا کنند.

**نشست پر اما و اگر به ریاست ترامپ
یکی از حاشیه‌های ضدایرانی که نیکی هیلی تلاش کرد برای بزرگنمایی مساله ایران در مجمع عمومی سازمان ملل ایجاد کند تشکیل جلسه شورای امنیت با سوژه ایران به ریاست دونالد ترامپ بود. ماهیت این جلسه تا لحظه تنظیم این گزارش دستخوش تحولاتی شد و به زبان ساده می‌توان گفت که تیم ترامپ از حرف اولیه خود درباره جزییات تشکیل این جلسه عقب‌نشینی کرد. در نتیجه این عقب‌نشینی، نشست شورای امنیت که رییس‌جمهور امریکا دیروز در توییتر خود اعلام کرد ریاست آن را برعهده خواهد داشت، تحت عنوان بحث درباره منع اشاعه برگزار خواهد شد.

براساس گزارش‌های رسیده از نیویورک، فقط اعضای شورای امنیت در این جلسه حق صحبت خواهند داشت و در حالی که بحث‌هایی درباره حضور ایران در سطح وزیر خارجه یا نماینده‌ای دیگر در محافل رسانه‌ای مطرح است اما گفته می‌شود به این دلیل که ریاست شورا موضوع کلی منع اشاعه را انتخاب کرده و نامی از ایران نبرده، نماینده‌ای از ایران نیز نمی‌تواند صحبت کند. سوژه منع اشاعه به عنوان محور این جلسه شورای امنیت باعث می‌شود که مسائل دیگری مانند کره شمالی یا سوریه نیز مورد بحث قرار گیرند. زمزمه‌هایی که از داخل دولت ترامپ به گوش می‌رسد حاکی از این نگرانی در میان مشاوران ترامپ است که احتمالا اگر ترامپ بحث‌های تندی را علیه ایران از تریبون شورا مطرح کند با برخورد دیگر اعضای شورا روبه‌رو شود که تیرهای ترامپ را با نقد عملکرد وی در خروج از برجام به جانب وی بازگردانند. دونالد ترامپ روز گذشته در توییتر خود رسما اعلام کرد که در این جلسه درباره ایران صحبت خواهد کرد.

**اتحاد ایران و 1+4 پیش از سخنرانی‌های ترامپ
درحالی که حسن روحانی روز 23 سپتامبر (اول مهر ماه) راهی نیویورک می‌شود و مدت زمان اقامت وی نیز سه روز پیش‌بینی شده است ترامپ در روزهای 25 و 26 سپتامبر یک بار در مجمع عمومی و یک بار هم احتمالا در صحن شورای امنیت اظهارات ضد ایرانی را بر زبان خواهد راند. یک مقام کاخ سفید در گفت‌وگو با پالیتیکو تایید کرده که متن سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی امسال نیز مانند سال گذشته شامل اظهارات ضدایرانی خواهد بود. به گفته این منبع آگاه، ترامپ در سخنان خود در شورای امنیت که روز 26 سپتامبر (4 مهرماه) ایراد خواهد شد نیز به نقد رفتارهای ایران می‌پردازد.

یکی از نشانه‌های تضاد میان امریکا به عنوان عضو سابق برجام و 1+4 به عنوان بازماندگان این توافق در زمان‌بندی نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در حاشیه مجمع عمومی قابل مشاهده است. براساس اخبار منتشر شده، وزرای خارجه ایران، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز 24 سپتامبر (2 مهر ماه) باهم دیدار خواهند کرد.

به‌طور معمول خروجی این قبیل جلسات بیانیه‌ای سیاسی است که پیش‌بینی می‌شود این‌بار در حمایت از برجام لحن تند و تیزتری داشته باشد. این بیانیه پیش از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی و همچنین حضور وی در شورای امنیت منتشر خواهد شد و بی‌شک می‌تواند اظهارات ضدایرانی بعدی ترامپ را تحت‌الشعاع قرار داده و ضرباهنگ آن را بگیرد.

**ایران، سوژه لو رفته سخنرانی‌های ترامپ
یک منبع آگاه در کاخ سفید درباره آنچه باید از ترامپ در مجمع عمومی و حاشیه‌های آن درباره ایران انتظار داشت، به پولیتیکو گفت: ترامپ ایران و متحدانش را به تعقیب فعالیت‌های تروریستی در منطقه و دخالت نظامی در فراتر از مرزهایش متهم خواهدکرد. ترامپ همچنین با رد این ادعا که ایران به برجام پایبند بوده به مخاطبان خود می‌گوید که ایران هیچگاه در عرصه واقعی برنامه هسته‌ای خود را پایان نخواهد داد.

این مقام آگاه در بخش‌های دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مواجهه با ایران همواره اولویتی در دستگاه سیاست خارجی ترامپ خواهد بود، گفت: «ما تلاش خواهیم کرد در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی امسال مساله فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه را پیگیری کنیم و از هرجلسه‌ای یا نشستی در حاشیه مجمع برای پیشبرد این هدف استفاده خواهیم کرد.» یک مقام سابق دولت ترامپ نیز در گفت‌وگو با پولیتیکو تاکید می‌کند که تلاش‌های جدی و جدیدی در دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ایران در همه حوزه‌ها در حال شکل گرفتن است.

تقویت جبهه ضدایرانی در دولت ترامپ با مقاومت از سوی نزدیک‌ترین متحدان امریکا در اروپا روبه‌رو شده است. تروئیکای اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان که از حمایت غیررسمی اما مشخص چین و روسیه هم برخوردار هستند عزم خود را جزم کرده‌اند تا اجازه ندهند که در مجمع عمومی امسال میکروفن تنها در دستان ترامپ برای پیشبرد اهداف ضدایرانی‌اش به خصوص در حوزه برجام باشد. متحدان اروپایی امریکا به صراحت اعلام کرده‌اند که در برابر درخواست‌های ترامپ برای پاره کردن توافق هسته‌ای با ایران تسلیم نخواهند شد. ترامپ در حالی به امید رسیدن به توافقی جدید با ایران از برجام خارج شد که مقام‌های اروپایی بر سرعت خود برای تحقق درخواست‌های برجامی ایران افزوده‌اند و هفته گذشته تروئیکای اروپایی تاکید کردند که درحال به پایان رساندن تدوین بسته‌ای هستند که قرار است خسارت ناشی از خروج امریکا از برجام را برای ایران جبران کند.

همزمان فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با هدف قرار دادن تلاش‌های ضدایرانی ترامپ تاکید دارد که برجام به واسطه قطعنامه 2231 مورد تایید شورای امنیت است. یک دیپلمات ارشد آلمانی در این باره به دیپلمات می‌گوید: بحث‌ها بر سر ایران در حقیقت بحث‌ها بر سر حفظ نرم‌های بین‌المللی است. مقام‌های اروپایی از مقابله با امریکا بر سر ایران در محافل بین‌المللی خوشحال هستند چرا که اعتقاد دارند ترامپ نمی‌تواند با استدلال‌هایش افراد چندانی را دور خود و علیه ایران جمع کند.

با این وجود در آن‌سوی میدان مقام‌های امریکایی اعتقاد دارند که تلاش‌های اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران پرسر و صدا است اما با توجه به تحریم‌های امریکا ره به جایی نخواهد برد چرا که کمپانی‌های بزرگ اروپایی یک به یک در حال ترک ایران هستند. درحالی که ترامپ تلاش می‌کند در این دور از مجمع عمومی توجه‌ها را به سمت فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ببرد و امیدوار است که تفاهم اولیه اروپا و امریکا بر بی‌ثبات خواندن این فعالیت‌ها بتواند اجماعی علیه ایران جمع کند اما اروپایی‌ها برخلاف رییس‌جمهور امریکا اعتقاد دارند که در این مورد هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند.

اروپایی‌هایی که برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران 13 سال انتظار کشیده‌اند درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ابراز نگرانی کرده‌اند اما مسیری را که ترامپ برای پرداختن به این اختلاف با تهران رفت، مردود می‌دانند. اروپایی‌ها اعتقاد دارند که مذاکره با ایران بر سر مسائل غیرهسته‌ای باید بر بستر توافق هسته‌ای صورت می‌گرفت. پولیتیکو در این باره می‌نویسد: اروپایی‌ها این ادعای شفاهی دولت ترامپ را که به دنبال تغییر نظام در ایران نیست نمی‌پذیرند بلکه اعتقاد دارند مجموع عملکرد امریکا در قبال ایران بدون آنکه استراتژی بلندمدتی پشت آن نهفته باشد می‌تواند به تغییر نظام در ایران منتهی شود یا حداقل این کشور آرام در خاورمیانه را دچار بی‌ثباتی کند.

هرچند که دونالد ترامپ در چندماه گذشته از برجام خارج شده و تحریم‌های هسته‌ای را بازگردانده اما همزمان شخص وی پیشنهاد مذاکره مستقیم با ایران را می‌دهد و وزیرخارجه‌اش هم پیش‌شرط‌هایی را برای مذاکره تعیین می‌کند. در چنین شرایطی نگاه‌ها به حسن روحانی در مجمع عمومی امسال دوخته شده است. برخی از منابع می‌گویند که احتمالا ترامپ امسال نیز مانند سال گذشته پیشنهاد دیدار با رییس‌جمهور ایران را خواهد داد اما پاسخ همتای ایرانی به این درخواست قطعا منفی خواهد بود.

**تذکر ترامپ به بولتون: جنگ با ایران هرگز
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا حلقه‌ای از ایران‌ستیزها را دور خود جمع کرده است، مردانی چون جان بولتون، مشاور امنیت ملی یا مایک پمپئو وزیر خارجه و در درجه خفیف‌تر به نسبت این دو چهره جیمز متیس، وزیر دفاع. حضور چهره‌هایی مانند بولتون در تیم ترامپ با سابقه ولع او برای حمله نظامی به ایران از همان ابتدا حکایت از تند شدن سیاست امریکا در قبال تهران داشت. با وجود این گمانه‌زنی‌های سیاسی، سایت «دیلی بیست» در گزارشی اختصاصی روایتی از روز انتصاب جان بولتون منتشر و ادعا کرده که رییس‌جمهور امریکا به طنز به وی گفته که نمی‌گذارد جنگ علیه ایران راه بیندازد.

به گزارش انتخاب به نقل از دیلی بیست، زمانی که جان بولتون به کاخ سفید آمد، ترامپ از او با پیامی روشن استقبال کرد: «اجازه نخواهم داد علیه ایران جنگ به راه‌ اندازی.» یک مقام ارشد کاخ سفید البته این گفت‌وگوی ترامپ و بولتون را با قدری تفاوت به یاد می‌آورد و می‌گوید: ترامپ به بولتون گفت :«می‌دانم در آخرین سمتی که داشتی، می‌خواستی دو جنگ را کلید بزنی، من نمی‌گذارم چنین کاری بکنی». نزدیکان بولتون و تیم او حاضر به تایید یا رد چنین گفت‌وگویی نیستند اما چندین مقام امریکایی گفتند که کاخ سفید قصد رویارویی مسلحانه با ایران را ندارد و حتی توصیه تدی روزولت، رییس‌جمهور اسبق امریکا مبنی بر «نرم سخن گفتن همراه با حمل یک چماق بزرگ» را برعکس می‌خواهد اجرا کند.

اکنون دولت ترامپ «بلند فریاد بزن و امیدوار باش که هرگز وارد درگیری نشوی» را دنبال می‌کند و سعی دارد از اهرم اقتصادی استفاده کند. براساس این گزارش دیلی بیست، ترامپ اصلا به دنبال جنگ نیست و برایش اهمیتی ندارد که ایران در سوریه یا یمن چه می‌کند. ترامپ تنها به دنبال منحرف کردن توجهات از اوباماست.

منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397،6،31
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

سال ۹۸ سال فرصت‌ها و گشایش برای ملت ایران خواهد بود

تین‌نیوز | 

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها عملا از برجام خارج شده‌اند، به موضوع ایجاد کانال مالی میان ایران و اروپا اشاره کردند و گفتند: این کانال مالی بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد.

به گزارش ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (پنج‌شنبه) در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصتها» خواندند و با تأکید بر اینکه تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخشهای مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه ای خواهد شد، سخنان مهم و پرنکته ای را درباره «مسائل سال جاری، مواجهه دولتهای غربی با ایران و اقتصاد و رونق تولید» بیان کردند و در محور چهارم سخنان خود به تبیین وظایف جوانان در تحقق مفاد بیانیه راهبردی گام دوم پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک میلاد مبارک پیشوای عدالت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به‌عنوان نوروز حقیقی و تبریک حلول سال نو و عید نوروز، ایام اعتکاف را به دلهای نورانی معتکفین تحیت گفتند و ابراز امیدواری کردند که رحمت و تفضل الهی شامل  همه آحاد ملت ایران شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان خود در این مراسم را به چهار موضوعِ «مسائل مربوط به سال ۹۸»، «مسائل جمهوری اسلامی با دولتهای غربی»، «مسئله اقتصاد و شعار رونق تولید» و «سخنی با جوانان عزیز درباره کشور و انقلاب و آینده» اختصاص دادند.

 

ایشان در خصوص موضوع اول گفتند: برخی گویندگان و نویسندگان سال ۹۸ را «سال تهدیدها» خوانده‌اند در حالی که من مطلقاً این برداشت را قبول ندارم و معتقدم سال ۹۸ به توفیق الهی «سال فرصت‌ها» و «سال امکانات و گشایش» برای ملت ایران خواهد بود.

 

ایشان افرادی را که دائماً تهدیدها را به رخ ملت می‌کشند، دانسته یا ندانسته تحت تأثیر رجزخوانی یا جنگ روانی دشمنان ایران خواندند و با برشمردن چند نمونه از رجزخوانی‌های  دشمنان در سال ۹۷، خاطرنشان کردند: یکی از احمق‌های درجه یک آمریکایی گفته بود اگر از برجام خارج شویم، مردم ایران از خرید نان نیز ناتوان خواهند شد و در خیابانهای ایران شورش به راه خواهد افتد، همچنین یکی دیگر از آنها گفته بود که ما کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهیم گرفت، که این حرفها یا ناشی از «حماقت» است یا «خباثت و جنگ روانی»، و یا هر دوی آنها.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین این نکته که سال ۹۸ سال فرصتها است، گفتند: مشکل عمده کشور، «مشکل اقتصادی و مسئله معیشت قشرهای ضعیف» است که بخشی از این مشکل ناشی از تحریمهای اروپا و آمریکا است و بخش دیگرِ آن به نقائص درونی و ضعفهای مدیریتی بازمی‌گردد.

 

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: هم تحریم می‌تواند برای کشور به فرصت تبدیل شود و هم مشاهده ضعفها و نقایص، تجربه‌ای گرانبها برای آینده و برای مدیریت سالهای بعد کشور ایجاد خواهد کرد.

 

ایشان در پاسخ به این سؤال که «تحریم چگونه می‌تواند به فرصتی برای کشور تبدیل شود»، گفتند: بر اساس تجربه، فشار حاصل از کاهش درآمدهای نفتی برای کشور ما و هر کشور مشابه، انگیزه و تحرک چشمگیری برای اجرای اصلاحات اقتصادی و نجات کشور از وابستگی به نفت ایجاد خواهد کرد، همچنانکه اکنون در سطوح دولتی و تحقیقاتی، مطالعات وسیع و خوبی برای اداره کشور با درآمدهای غیرنفتی آغاز شده است که اگر درآمد نفتی زیادی وجود داشت این فکر و تحرک ایجاد نمی‌شد.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای از تجربه دوران دفاع مقدس و خودداری قدرتهای مادیِ شرق و غرب از دراختیار قرار دادن امکانات و تجهیزات دفاعی به ایران به‌عنوان تجربه‌ای عینی یاد، و خاطرنشان کردند: آن تجربه سخت و محدودیتها موجب شد جوانان با کار و ابتکار،  وابستگی نظامی کشور را به بیگانه تغییر دهند، به طوری که امروز امکانات دفاعی ایران از تقریباً همه کشورهای منطقه بهتر و برتر است.

 

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته دشمنان نیز به برتری دفاعی ایران اعتراف، و تلاش دارند آن را وسیله‌ی فشار قرار دهند اما این اتفاق نخواهد افتاد و جمهوری اسلامی به کوری چشم آنها تقویت بنیه دفاعی خود را ادامه خواهد داد.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم بررسی طرحهای مقابله با تحریم و اجرای آنها، گفتند: نباید از تحریمها بنالیم و از تحریم‌کننده‌ها یعنی آمریکا و اروپا توقع زیادی داشته باشیم، بلکه باید دستگاههای دولتی و تحقیقاتی و همه جوانان صاحب فکر و اندیشه با آگاهی از مسائل کشور راههای زیادی را که برای مقابله با تحریم و خنثی کردن خباثت دشمنان وجود دارد، بررسی و دنبال کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گزارش مسئولین ارشد دولتی مبنی بر در حال تدوین بودن راهکارهای مقابله با تحریمها، تأکید کردند: مسئولان باید در عمل و اجرا، به صورت جدی‌تر و فوری‌تری وارد بشوند و نباید کارها را با تأخیر انجام داد.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه تبیین فرصتهای سال ۱۳۹۸ به لزوم ایجاد بازدارندگی در جنگ اقتصادی با دشمن، اشاره کردند و گفتند: امروز بحمدالله همه مسئولین به این باور رسیده‌اند که دشمن در حال جنگ با ما است و بروز و ظهور آن در مسائل اقتصادی است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ما باید در این جنگ دشمن را شکست دهیم و به توفیق الهی، او را شکست خواهم داد اما این کافی نیست بلکه باید بازدارندگی ایجاد کنیم و به مرحله ای برسیم که دشمن احساس کند نمی تواند از معبر مسائل اقتصادی به کشور ضربه وارد کند و ملت را تحت فشار قرار دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه رسیدن به این مرحله امکان پذیر است، افزودند: ما در مسائل نظامی در شرایطی قرار داشتیم که امکان مقابله با تهاجم هوایی و یا حمله موشکی دشمن را نداشتیم اما اکنون به مرحله ای رسیده ایم که دشمنان ما در منطقه و یا دشمنانی که در منطقه نیرو دارند، می دانند که جمهوری اسلامی ایران، می تواند با موشکهای نقطه‌زن و دقیق خود با هر تهاجمی مقابله کند و پاسخ کوبنده بدهد.

 

ایشان خاطرنشان کردند: توانایی و مشت محکم جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی، در واقع قدرت بازدارندگی ایران است که در سایه تحریمها به‌دست آمد و در مسائل اقتصاد نیز می‌توان از فرصت تحریمها، به همین توانایی بازدارندگی رسید.

 

رهبر انقلاب اسلامی در محور دوم سخنانشان یعنی «مواجهه دولتهای غربی با ایران» تأکید کردند: تنها راه رسیدن به مرحله بازدارندگی اقتصادی، قطع امید از کمک و همراهی غربی‌ها است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان دلیل این موضوع گفتند: تجربه های تاریخی و مشاهدات عینی از رفتار غربی ها نشان می دهد که از آنان می توان انتظار توطئه و خیانت و از پشت خنجر زدن را داشت اما نباید انتظار کمک و صداقت و همراهی را داشت و اگر در مقطعی هم غربی ها در ظاهر، کمکی از خود نشان داده اند، در واقع برای جلو رفتن کار خودشان بوده است.

 

ایشان افزودند: این موضوع فقط مربوط به ایران نیست بلکه غربی ها، با هر کشوری که زورشان برسد، همین رفتار را می کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، سه قرن پدیده استعمار کشورهای ضعیف در آسیا، آفریقا و امریکای لاتین به‌وسیله اروپایی ها و جلوگیری از پیشرفتهای علم و فناوری در این کشورها را نمونه آشکاری از رفتار خباثت آمیز اروپایی ها برشمردند و خاطرنشان کردند: در مورد ایران نیز، خیانت و خباثت اروپایی‌ها از اواسط دوره قاجار آغاز شد که خیانت انگلیس در جنگ ایران و روس، قضیه امتیاز تنباکو، ماجرای ریخته شدن خون امیرکبیر، روی کار آمدن حکومت دیکتاتوری رضاخان، کودتای ۲۸ مرداد و ساقط کردن دولت مصدق، قضایای مختلف سیاسی و امنیتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، تحریمها و قضیه  برجام، نمونه های رفتار اروپایی ها در قبال ایران است و نباید این مسائل را از یاد برد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در قضیه برجام که قراردادی میان ایران و شش کشور بود، بعد از خروج طرف امریکایی، اروپایی ها باید در مقابل امریکا می ایستادند و ضمن پایبندی به تعهدات خود، تحریمها را برمی داشتند که تاکنون ایستادگی نکرده اند. آنها دائماً به ایران نیز توصیه می کنند که در برجام بماند ولی خودشان عملاً از برجام خارج شده اند، زیرا تحریم های جدیدی را ضد ایران وضع کردند.

 

ایشان به موضوع ایجاد کانال مالی میان ایران و اروپا نیز اشاره کردند و گفتند: این کانال مالی بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه میان وظایف اروپایی ها در برجام با آنچه انجام می‌دهند، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد، تأکید کردند: اروپایی ها در قضیه برجام نیز از پشت خنجر زدند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: براساس مطالعات انجام شده و همچنین مشاهدات عینی، سیاست و قدرت در غرب اعم از اروپا و امریکا، ظالمانه، زورگویانه، بی منطق و زیاده خواهانه است و سیاستمداران غربی برخلاف ظاهر شیک و ادکلن زده، در باطن، انسانهایی واقعاً وحشی هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی رفتار اروپایی ها در جنایت تروریستی نیوزیلند و شهادت دهها مسلمان در دو مسجد را نمونه ای از باطن وحشی آنها برشمردند و گفتند: سیاستمداران و رسانه‌های اروپا حاضر نشدند از واژه «تروریستی» برای این جنایت استفاده کنند و فقط به عبارت «حرکت مسلحانه» بسنده کردند، در حالی که در هر جای دنیا، حرکتی بر ضد یک فرد مورد علاقه اروپایی ها انجام گیرد، گروههای مدعی مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق بشر جنجال می کنند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه حکومت سعودی، «بدترین حکومت منطقه، مستبد، دیکتاتور، ظالم، فاسد و وابسته» است، خاطرنشان کردند: غربی ها برای چنین حکومتی، امکانات هسته ای و مراکز تولید موشک فراهم می کنند زیرا حکومت سعودی وابسته به آنها است.

 

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال خاطرنشان کردند: البته از ساخت مراکز هسته ای و موشکی برای حکومت سعودی ناراحت نمی شویم زیرا این مراکز در آینده نه چندان دور به فضل الهی به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه شرارت و شیطنت، طبیعت اروپا و امریکا است، گفتند: البته امریکا به دلایل مختلف شرورتر از اروپا است که البته این شرارتِ بیشتر مختص رئیس جمهور فعلی امریکا نیست.

ایشان افزودند: یک نمونه از شرارت های امریکا این است که کنگره در دو سال گذشته، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ارائه و یا تصویب کرده است که البته باید از مجلس خودمان هم گلایه و سؤال بکنیم که مجلس شورای اسلامی تاکنون چند طرح و یا لایحه علیه خباثت های امریکا ارائه یا تصویب کرده است؟

رهبر انقلاب اسلامی از برخی افراد و رسانه ها که در داخل، به دنبال بزک کردن غرب و روتوش خباثت های غربی ها هستند، گفتند: این افراد و رسانه ها که نمی خواهند افکار عمومی متوجه باطن شرارت آمیز دولتهای ظاهر الصلاحی همچون انگلیس و فرانسه شوند، در واقع همان تقی زاده دوران پهلوی هستند که می گفت باید از فرق سر تا نوک پا، غربی شد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: کسانی که امروز در داخل به‌طور پیوسته به دنبال پمپاژ سبک زندگی غربی، روشهای غربی و لغات غربی در ادبیات، دانشگاهها و مدارس هستند، در واقع تقی زاده های جدید هستند، همچنانکه مدافعان و حامیان سند ۲۰۳۰ نیز در واقع ادامه دهنده تفکر تقی زاده هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته امروز مردم انقلابی و جوانان مؤمن نخواهند گذاشت حرف تقی زاده های جدید به کرسی بنشیند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به یک نکته مهم اشاره کردند و افزودند: برخی مغالطه نکنند که سخنان بنده به معنای قطع رابطه با کشورها غربی است و من بارها تأکید کرده ام که رابطه اشکالی ندارد و در دولتهای مختلف تشویق به رابطه با کشورهای مختلف و حتی اروپایی ها کرده ام اما آنچه اشکال دارد، دنباله روی و اعتماد است.

 

ایشان خاطرنشان کردند: علت بسیاری از مشکلات ما، این است که در مذاکرات، در قراردادها و در تصمیم گیریهای سیاسی به غربی ها اعتماد کردیم.

 

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان تأکید کردند: با کشورهای مختلف ارتباط داشته باشید ولی طرف خود را بشناسید تا با لبخند و ترفند و سخن دروغ آنها، راه را اشتباه نروید.

 

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: البته مسئولان دولتی ما «امروز» به این نتیجه رسیده اند که نمی توان با غربی ها در یک مسیر حرکت کرد که امیدواریم در آینده رفتارها و برخوردهای این مسئولان با غربی ها، بر اثر این فهم جدید، تفاوت پیدا کند.

 

ایشان در ادامه به دو گرایشِ متضاد و غلط در خصوص غرب اشاره کردند و افزودند: یک گرایش که دارای تحجر و تعصب بیجا است، نکات مثبت غرب و پیشرفتهای آنها در علم و فناوری و برخی خصوصیات خوب اخلاقی آنها را نمی بیند و گرایش دوم کاملاً معتقد به وابستگی به غرب و غرب زدگی است.

 

رهبر انقلاب اسلامی، غرب زدگی را خطر بزرگی خواندند و با اشاره به طرح خطر غرب‌زدگی به‌وسیله مرحوم جلال آل احمد در سال ۱۳۴۲، تأکید کردند: از تجربه و علم غربی ها باید استفاده کرد اما به هیچ وجه نباید به آنها تکیه و اعتماد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای محور سوم سخنان خود را با این سؤال مهم آغاز کردند که اگر نمی توان به غرب اعتماد کرد برای رونق اقتصاد ایران باید چه کار کرد؟ پاسخ ایشان به این سوال در «کار مجاهدانه و عالمانه» خلاصه می شد.

 

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: با تنبلی و کم انگیزگی، مسائل اقتصادی حل نمی شود، باید ویژگی های کار جهادی یعنی تلاش خستگی ناپذیر و مخلصانه را با کار عالمانه و منطبق بر موازین دقیق علمی توأم کرد تا مدیریتهای با سواد، کارآمد و جهادی در مسائل اقتصادی، تصمیم گیری و اقدام کنند که اگر این چنین شود قطعاً اقتصاد ایران شکوفا خواهد شد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به دیدگاههای کارشناسان، ظرفیتهای کشور از جمله نیروی انسانی و منابع طبیعی و جغرافیایی را بسیار وسیع و مستعد بهره برداری برشمردند و افزودند: نقدینگی فراوان، البته به شرط مدیریت خوب و استفاده از آن در عرصه سرمایه‌گذاری، می تواند در کنار این ظرفیتهای فراوان، حل مشکلات موجود را شتاب بخشد.

 

ایشان عملکرد برخی دستگاهها از جمله در بخشهای کشاورزی، آب، خاک و مسائل زیربنایی را خوب دانستند اما افزودند: در برخی بخشها، رخوت وجود دارد و کارها با تعلل و تأخیر انجام می شود؛ به عنوان مثال چند سال است لایحه دولت برای اصلاح امور بانکی هنوز به مجلس نرفته است.

 

رهبر انقلاب اسلامی تشویق بخشهای با کارکرد مناسب و تذکر به بخشهای مبتلا به تعلل را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند بنده وقتی مسائل را در جمع های عمومی مطرح می‌کنم که قبل از آن بارها به مسئولان تذکر داده ام.

 

حضرت آیت الله خامنه ای به فعالیت های خوب بسیاری از مردم و تولید کنندگان در تحقق شعار سال گذشته یعنی حمایت از کالای ایرانی اشاره کردند و گفتند: آن شعار البته به طور کامل محقق نشده و به قوت خود باقی است اما مسئله اساسی امسال «رونق تولید» است.

 

ایشان رونق یافتن تولید را موجب «تحول در بخشهای مختلف اقتصادی»، «کاهش بیکاری و تورم و فقر»، «افزایش ارزش پول ملی» و حتی «ایجاد توازن و کاهش کسری بودجه کشور» خواندند و تأکید کردند: دولت، مجلس و همه کسانی که توانایی ورود به حیطه تولید دارند، برای تحقق شعار امسال با وظایف سنگینی روبرو هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، تلاش فعالان اقتصادی برای رونق تولید داخلی را دربردارنده اجر الهی توصیف کردند و افزودند: دستگاههای مسئول باید به تولید کننده، سرمایه گذار و فعال اقتصادیِ سالم از زوایای مختلف از جمله اصلاح قوانین و مقرراتِ فضای کسب و کار کمک کنند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای مقابله با سوءاستفاده کنندگان را از دیگر ضروریات رونق تولید برشمردند و افزودند: متأسفانه ذهن مبتکر ایرانی وقتی در کارهای شیطنت آمیز فعال می‌شود، به روشهای عجیب و غریبی برای سوءاستفاده می رسد که قوای مجریه و مقننه و دستگاههای ناظر باید در این زمینه، کاملاً مراقب باشند.

ایشان «خرید کارخانه ها»، «فروش ماشین آلات»، «اخراج کارگران و تبدیل زمین کارخانه به برج» و همچنین «سوءاستفاده از سیاست غلط توسعه مراکز بانکی و مالی برای به‌دست آوردن ثروتهای نامشروع از پولهای مردم» را از جمله سوءاستفاده هایی خواندند که باید کاملاً با آنها مقابله شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی عرصه تولید را اعم از صنایع بزرگ و کوچک، کشاورزی، دامداری و صنایع خانگی دانستند و افزودند: در این روند شرکتهای دانش بنیان باید مورد توجه کامل قرار گیرند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای جلوگیری از واردات بی رویه را از الزامات رونق تولید و اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: البته مسئولان مدام در زمینه اقتصاد مقاومتی حرف می زنند اما کالاهای خارجی در بازار همچنان به وفور وجود دارد و موجب تضعیف تولید داخل می‌شود.

 

ایشان تمرکز همه قوا و دستگاههای ذی‌ربط بر رونق بخشیدن به تولید را خواستار شدند و گفتند: امسال تولید داخلی باید رونق بگیرد.

 

بخش آخر سخنان رهبر انقلاب اسلامی در جمع زائران و مجاوران رضوی به بیان نکاتی خطاب به مردم به ویژه جوانان اختصاص داشت.

 

ایشان با ابراز خرسندی از تجاوب و پاسخ مثبت نخبگان، جوانان، دانشجویان، روحانیان و طلاب به مفاد بیانیه گام دوم (که اواخر بهمن ماه صادر کردند) افزودند: این مسئله نشان می‌دهد در کشور به خصوص در میان جوانان آمادگی برای تلاش در زمینه تحقق این بیانیه وجود دارد و مسئولان باید از این ظرفیت استفاده کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در گام دوم انقلاب، جوانان باید شانه خود را زیر کارهای بزرگ و کوچک قرار دهند، همچنانکه در گام اول نیز با هدایت های امام، جوانان، کشور را به پیش می بردند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: جوانان کشور روزی هزینه مبارزه با رژیم طاغوت را پرداخت کردند تا انقلاب به پیروزی برسد و نظام طاغوتی ویران شود، در دوران دفاع مقدس نیز خانواده ها و جوانان هزینه دفاع از کشور را قبول کردند تا نسل امروز از دستاورد آن یعنی امنیت بهره مند شود، و امروز نوبت جوانان عزیز میهن است که هزینه ایستادگی در مقابل دشمن را بپردازند تا نسل های آینده از نتایج و دستاوردهای درخشان این ایستادگی استفاده کنند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای روح و جوهره بیانیه گام دوم را از یک سو شناخت داشته ها و استفاده از مزیت ها و ظرفیتهای فراوان کشور و از سوی دیگر شناخت و مقابله جدی با آفتها، فسادها و راههای رخنه دشمن خواندند و افزودند: جوانان در پرتو این دو شناخت باید برای حل مشکلات سینه سپر کنند.

 

ایشان با اشاره به جمع بندی غربی ها درباره ناممکن بودن مبارزه با اراده ملی مردم ایران افزودند: این شناخت، دشمنان را بر تضعیف اراده ملت متمرکز کرده به‌گونه‌ای که میلیاردها پول خرج می کنند تا با ایجاد رخنه در اعتقادات سیاسی و دینی جوانان ایران، اراده و انگیزه حرکت و تلاش در آنها ضعیف شود.

رهبر انقلاب افزودند: دشمنان ایران و ملت ایران می خواهند از شکل گیری اراده ملت برای پیشرفت ایرانی- اسلامی و ایجاد جامعه و تمدن اسلامی جلوگیری کنند اما به فضل الهی قادر نخواهند بود.

حضرت آیت الله خامنه ای «القای ضرورت کنار گذاشتن دین برای رسیدن به پیشرفت» را توطئه دیگر مستکبران برشمردند و افزودند: با وجود این تلاشها، امروز بهترین و پیشرفته‌ترین صنایع ایران همچون موشکی، هسته ای و فناوری های زیستی، غالباً به برکت تلاشها جوانان مؤمن و متدین شکل گرفته است.

حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه مؤکد به جوانان برای وحدت و پرهیز از پرداختن به مسائل حاشیه ای و اختلاف انگیز و نیز مرزبندی پررنگ با دشمن در عین پرهیز از مرزبندی در میان نیروهای داخلی افزودند: جوانان عزیز همانگونه که امام می گفت هرچه فریاد دارند بر سر امریکا بکشند و در میدان علم و فکر و معرفت و سیاست و کار، تلاش خود را مضاعف کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با فراخوان سه قوه برای کمک به جوانان در روند پیشرفت کشور تأکید کردند: به فضل الهی فردای ایران عزیز بسیار بسیار بهتر از امروز خواهد بود.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی با بیان گزارشی، از «تشرف بیش از یک میلیون زائر اولی»، «افزایش دو برابری نذورات و افزایش چشمگیر موقوفات»، «استفاده از ظرفیتهای تخصصی جوانان مؤمن و انقلابی»، «اصالت دادن به فعالیتهای مورد نیاز مردم به‌ویژه در بخش سلامت و درمان و پرهیز از رویکرد تجاریِ صرف در طرحهای اقتصادی»، «رسیدگی به محرومان با تأکید بر توانمندسازی آنان» و «استفاده از فضاهای متعلق به آستان برای تأسیس مراکز فرهنگی و تربیتی مختص جوانان» به‌عنوان مهمترین رویکردها و فعالیتهای آستان قدس در طول سه سال گذشته یاد کرد.

 

تولیت آستان قدس رضوی گفت: یکی از مهمترین وظایف همه دستگاهها، طراحی سازوکارهایی برای افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به نظام است، بر این اساس از امروز «سامانه شفافیت رضوی» آغاز به کار خواهد کرد تا اطلاعات همه شرکتهای اقتصادی آستان قدس به صورت شفاف در معرض دید و قضاوت مردم قرار بگیرد.

 

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: سياسي اعتماد ديپلماسي سياسي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۱۴۰۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ به دنبال تشنج جدید در منطقه است
 • چرا ایران در سال ۹۸ فضای بین‌المللی مساعدتری خواهد داشت؟
 • ترامپ به دنبال تشنج جدید در منطقه است/ حضور مقاومت اسلامی چسبیده به دیوارهای بتنی رژیم صهیونیستی
 • از شورای عالی کار بابت تعیین حداقل دستمزد مناسب تشکر می‌کنم/ انتقادها باید منطبق بر واقعیت‌ها باشد
 • چهار محوطه و بنای تاریخی استان کردستان تعیین حریم شدند
 • روابط مخفیانه اسرائیل با اعراب| چرا اسرائیل بی‌سر و صدا به پادشاهی‌های عربی خلیج فارس نزدیک می‌شود؟
 • چرا ترامپ جولان را بخشی از اسراییل دانست؟
 • هرگونه اقدام امریکا در خصوص جولان اشغالی غیر قانونی است
 • ترامپ تحریم‌های جدید کره شمالی را باطل کرد
 • ترامپ: دستور دادم تحریم‌های جدید کره شمالی باطل شوند
 • تاکید شخصیت های لبنانی بر مواضع واحد درقبال سفر پمپئو
 • می‌توانستیم آب، برق و سوخت مجانی به مردم بدهیم/ تا 4 ماه دیگر گزارش اصلاح ساختار کشور و بودجه ارائه می‌شود/ 79میلیارد دلار یارانه پنهان می‌دهیم که عمدتا سهم ثروتمندان است/ زندگی پولدارها در ایران، توسط فقرا تامین می‌شود/ چرا مجلس می‌خواهد به هر ایرانی روز
 • همه باید برای تحقق شعار سال و حمایت از تولید به میدان بیاییم/ با صبر و مقاومت در صحنه تحریم هم امریکا را شکست می‌دهیم
 • از تعیین تکلیف وضعیت پایه اول متوسطه سمپاد تا جزئیات آ‌زمون اعزام معلمان به خارج از کشور
 • اعضای مجمع عمومی سازمان ملل اقدامی جمعی علیه تصمیم آمریکا در مورد جولان انجام دهند
 • کواکبیان: احتمال تصویب دو لایحه پالرمو و CFT در مجمع وجود دارد
 • کواکبیان: پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت تصویب می شوند
 • به تصویب پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت خوش بین هستم
 • کواکبیان: به تصویب پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت خوش بین هستم