تهران- ایرنا- در روزهای پایانی هفته گذشته که به دلیل تقارن با ایام سوگواری محرم بازار تعطیل بود و دادوستدها در حداقل ممکن قرار داشت، شبکه های مجازی اعلام نرخ ارز، بیکار ننشستند و در تاسوعا و عاشورای حسینی نرخ دلار را حدود 100 تومان گران کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اینکه برخی تلاش می کنند از طریق اعلام نرخ در فضای مجازی در بازار واقعی ارز اثرگذاری کنند، داستان جدیدی نیست؛ از زمان بروز نوسان های ارزی این موضوع بارها از سوی مسئولان از جمله بانک مرکزی مطرح شد و حتی برخی نهادهای امنیتی نیز در گزارش های خود تاکید داشتند که کانال هایی که از خارج از کشور هدایت می شود، تلاش می کنند بازار را ملتهب نگهدارند و با اعلام نرخ های غیرواقعی، نرخ ها را به سمت رشد بیشتر سوق دهند.
نمونه بارز این اقدام هفته گذشته رخ داد؛ در شرایطی که بازار تعطیل بود و معاملات در حداقل ممکن خود قرار داشت، برخی کانال ها هر نیم ساعت یکبار اعلام نرخ می کردند و این روند را در هر سه روز تعطیلی ادامه دادند؛ در یکی از این کانال ها، بهای هر دلار در شب تاسوعا یعنی شامگاه 27 شهریور 14 هزار و 450 تومان و هر یورو 16 هزار و 950 تومان اعلام شده بود اما این رقم را تا عصر روز عاشورا به 14 هزار و 550 تومان برای هر دلار و 17 هزار و 100 تومان برای هر یورو افزایش دادند.
اصغر سمیعی رئیس اسبق کانون صرافان ایران درباره اثرگذاری تعیین نرخ در فضای مجازی بر بازار واقعی ارز به خبرنگار ایرنا می گوید: این کانال ها در صورتی می توانند اثرگذار باشند که بانک مرکزی به وظایف خود که همان کنترل بازار و متعادل نگه داشتن آن است، به خوبی عمل نکند.
وی کنترل بازار ارز را به معنی پایین نگه داشتن قیمت ها ندانست و اظهار داشت: بانک مرکزی باید نرخ ها را با کمترین نوسان و تلاطم تعدیل کند تا اقتصاد آسیب نبیند.
وی با بیان اینکه در چند روز گذشته به دلیل تعطیلات محرم، معاملات در حداقل ممکن و در حد تامین ارز برخی مسافران بوده است، گفت: نباید این موضوع را نادیده گرفت که دست هایی در کار است تا اقتصاد ایران را زمین بزند.
سمیعی اظهار داشت: «بارها گفته ام عربستانی که وارد کشمکش با ایران شده، فقط به دنبال جدال لفظی نیست بلکه از قدرت اقتصادی خود برای ضربه زدن به کشورمان استفاده می کند و حتما صراف های دست نشانده ای در دوبی و دیگر مراکز تامین ارز ایران دارد که برنامه های خود را پیاده کند.»

** نمی شود یک شبه نرخ ها چند برابر کاهش یا افزایش یابد
رئیس هیات موسس کانون صرافان یادآور شد: در سال 1368 که قطعنامه پایان جنگ پذیرفته شد، چهار صراف در دوبی وجود داشتند که به «صراف اربعه» شهرت یافتند؛ اینها پالت های بزرگ ریال ایران را می خریدند و در انبارهای خود نگه می داشتند؛ نمی دانم چرا مسئولان وقت زمانی دلار از 140 تومان به زیر 50 تومان رسید حتی از این موضوع استقبال کردند در حالی که امری حیرت انگیز و واهی بود زیرا نمی شود قیمت این همه نوسان شدید باشد مگر اینکه دست هایی در کار باشد که بخواهند از این جریان سوءاستفاده کنند.
سمیعی اظهار داشت: به هر حال آن دوره گذشت و در مدت کوتاهی دلاری که به زیر 50 تومان رسیده بود، یکسال بعد به بالای 130 تومان بازگشت؛ یعنی عده ای با اقتصاد کشور بازی کردند در حالی که دولت وقت می توانست با تزریق معکوس، جلوی تلاطم ها تغییرات و تقویت اسمی ریال را بگیرد زیرا مگر چه اتفاقی در اقتصاد ایران پس از جنگ رخ داده بود که یکباره ریال تا سه برابر تقویت شود.
این کارشناس ارزی تاکید کرد: در سال 1392 که عموم جامعه نسبت به توافق هسته ای خوشبین شده بود، نرخ دلار به دلایل روانی کاهش یافت و حتی رئیس کل وقت بانک مرکزی نرخ حدود 3200 تومانی دلار را معقول دانست.
وی افزود: در پایان همان سال تورم 45 درصدی به حدود 25 درصد کاهش یافت که با توجه به نرخ کمتر از پنج درصدی تورم در آمریکا، بهای هر دلار باید حداقل 15 درصد تعدیل می شد اما بانک مرکزی با خوشبینی مردم نسبت به برجام همراه شد و از واقعی کردن نرخ ریال و ارز پرهیز کرد.
«معتقدم هنوز صرافان اربعه دست به کار هستند البته آنها وظیفه خود را انجام می دهند و از دشمن جز دشمنی انتظار نمی رود اما از مسئولان انتظار داریم که کار خود را درست انجام دهند و درباره ارزش واقعی ریال و دلار نه تنها به مردم دروغ نگویند بلکه با ذکر دلایل فنی و اقتصادی، واقعیت ها را بیان کنند.»

** تخصیص ارز ارزان حتی به نیت کمک به مردم فسادآور است
این کارشناس ارزی اظهار داشت: کاری که بانک مرکزی باید انجام دهد این است که از لشکر کارشناسان خبره خود استفاده کند؛ ابتدا با بررسی وضعیت اقتصادی کشور نرخ معمول و منطقی ارز را تعیین کرده و سپس به سراغ مدیریت تلاطم ها در بازار برود.
وی اختصاص ارز 4200 تومانی به بخش هایی از اقتصاد را نیز مناسب ندانست و گفت: حتی اگر تخصیص ارز به این نرخ از روی خیرخواهی و کمک به اقشار جامعه باشد، باز هم در میان مدت بلا سر اقتصاد می آورد.
سمیعی افزود: از آنجا که منابع ارزی کشور مشخص است، وقتی دولت قبول می کند که با یک نرخ مشخصی ولو کمتر از نرخ واقعی آن، ارز به بخش هایی از اقتصاد بدهد، معنای آن این است که بخش های دیگر اقتصاد باید ارز را گرانتر از نرخ حقیقی آن تهیه کنند.
«در چنین شرایطی حتی واردکننده ای که با ارز 4200 تومانی کالا وارد می کند، در شرایطی که در بازار نرخ دلار حدود 14 هزار تومان باشد، احساس زیان می کند زیرا معتقد است که اگر به نرخ بازار ارز می خرید و کالا خود را به نرخ آزاد می فروخت، عایدی بیشتری داشت.»
وی گفت: برای کمک به اقشار ضعیف جامعه راه های متعددی پیش روی دولت ها وجود دارد اما اینکه بخواهیم با نرخ ارز به این بخش کم کنیم، روشی است که فقطا راه رانت و فساد را در جامعه باز می کند.
اقتصام*2025 ** 2023

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی!

به گزارش جهان نيوز، حسام‌الدین آشنا، نامی که شاید قبل از انتخابات ۹۲ کمتر کسی آن را شنیده بود، اما بعد از رئیس جمهور شدن حسن روحانی نام وی بیشتر شنیده و بر سر زبان‌ها افتاد تا جایی که وی در حال حاضر یکی از اعضای اصلی تیم حسن روحانی است.
  آشنا در جریان انتخابات ریاست جمهوری، عضو هسته مرکزی ستاد انتخاباتی روحانی و تحلیلگر مناظرات بود و به وی مشاوره می‌داد. درباره وی برخی گفته‌اند و مدعی شدند او طراح رنگ انتخاباتی و نماد «کلید» بوده (که نمی‌توان بر آن صحه گذاشت و افراد دیگر هم در این مورد ادعا‌هایی دارند و این موضوع  تایید نشده است)؛ ولی آقای مشاور نقش قابل توجهی برای روحانی در زمان انتخابات و مناظره‌ها ایفا کرده است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از جمله دولت مردانی است که حضور فعالی در توئیتر دارد و در چند ماه اخیر بیشتر به عنوان یک مبارز و سخنگو در فضای مجازی حاضر شده است. آشنا که یکی از خبرسازترین چهره‌های دولت بوده، با انتشار توئیت‌های جنجالی با مخالفان و منتقدان دولت تقابل کرده و به نوعی نقش سخنگو را اجرا کرده است! نگاهی به توئیتر آشنا نشان می‌دهد که او به صورت دقیق و حساب شده طیفی از منتقدان دولت را با تویئت می‌زند. البته وی عنوان می‌کند: «من به عنوان مشاور کسی توئیت نمی‌کنم، بلکه صرفا نظرات خودم را منتشر می‌کنم!» حرفی که به نظر کمی غیرقابل قبول است.

او در دفاع از عملکرد دولتمردان خصوصا روحانی آنقدر جانانه عمل می‌کند که باعث شده تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس او را "مشایی روحانی" خطاب کند و بگوید: «هر رئیس جمهوری گویا باید یک مشایی داشته باشد.»

*** جدال‌های آشنا در سال ۹۷
توئیت‌ها و جدال‌های حسام‌الدین آشنا، از سردار نقدی بود تا ضرغامی و این اواخر به عادل فردوسی‌پور رسید.
آشنا درباره اظهارات سردار نقدی که علیه کوروش فرمانده هخامنشی صحبت کرده و گفته بود: «کوروش جایگاهی نداشته و عددی نبوده. بلکه شاهی بوده که با یهودی‌ها رابطه خوبی داشت... اسم کوروش را هیچ‌کجا پیدا نمیکنیم...» نوشت: «ای کاش سردار نقدی فرصت می‌کردند و آخرین کتاب‌ها و مقالاتی را که درباره کوروش مطالعه کرده اند به پژوهشگران معرفی می‌کردند.»

آشنای سال ۹۷ با ضرغامی نیز چندین مرتبه جدال توئیتری کرد.
یکی از اولین نفراتی که نسبت به لایحه بودجه ۹۸ واکنش نشان داد، سید عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما بود. او در توئیتر خود به نحوه و چگونگی سیاست‌های اقتصادی دولت در تنظیم بودجه انتقاد کرد که این نقد با واکنش حسام‌الدین آشنا همراه بود.

ضرغامی در حساب توییتری خود نوشت: «پس از بررسی مقدماتی، دریافتم ‎بودجه ۹۸ با بودجه سال‌های گذشته تفاوت چندانی ندارد. اگر آقای روحانی مردم را به ‎مقاومت می‌خواند باید روح این فراخوان در بودجه دولت هم منعکس شود. گویا آقای رئیس جمهور و تیم اقتصادی شان هنوز شرایط ‎جنگ اقتصادی را باور ندارند!»
در ادامه آشنا با کنایه نوشت: «شما آن‌را در شورای انقلاب فرهنگی دیدی یا در شورای فضای مجازی یا جای دیگر؟ آیا نسخه‌ای که به شما تقدیم شد امضای رئیس جمهور را داشت؟ پیشنهاد شما برای ‎شرایط جنگ‌اقتصادی به خصوص بودجه صداوسیما چیست؟»

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و ضرغامی در توئیتر نوشت: «کارنامه دولت در پروژه ملی پیام‌رسان داخلی، بسیار منفی است. اگر این دولت، در زمان جنگ تحمیلی سر کار بود، هرگز صنایع خودکفایی در مقابل دشمن شکل نمی‌گرفت». که آشنا در پاسخ نوشت: «آقای ضرغامی! زمان جنگ کدام دولت در راس کار بود؟»

در آخر ضرغامی در پاسخ به این توئیت آشنا، عبارتی که روحانی در جمع همشهریانش به زبان سرخه‌ای به کار برده بود را نوشت: زنونابین! (به معنی می‌دانم، اما نمی‌گویم)
این تنها یکی از چند بحث مجازی آشنا - ضرغامی بود و این دو در موارد دیگری نیز به صحبت‌های یکدیگر واکنش نشان داده بودند.

مشاور رئیس جمهوری با سعید جلیلی نیز مشابه همین رویه را تکرار کرده و در پاسخ به جلیلی که گفته بود: «دوره‌ای وعده هلو دادند و دوره‌ای هم از لولو ترساندند هم آن وعده و هم این ترساندن، توهمی نبود و نیست.» با کنایه نوشت: «نه لولو و نه هلو، همان طور که فرمودید هیچ کدام این‌ها مشکل ما نیست. مشکل همان است که فرمودید: توهم!»
حسام‌الدین آشنا روزنامه کیهان را هم از کنایه و انتقاد‌های خود بی‌نصیب نگذاشت. او در توئیتی درباره این روزنامه نوشت: «من روزنامه کیهان را نه اصلاح‌طلب می‌دانم و نه اصول‌گرا، کیهان سالهاست که کیهان‌گرا است نه چیز دیگر!»

در کنار این‌ها، در موردی دیگر وقتی که بحث ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی مطرح شد، آشنا بدون اشاره مستقیم از محسن رضایی دبیر مجمع انتقاد کرد و نوشت: «گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را - در غیاب رئیسش - در جایگاه مجلس سنا قرار دهند. عجله نکنید! این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی.»

مشاور رئیس جمهور روحانی در موردی دیگر بازهم محسن رضایی را نیز بی‌نصیب نگذاشت و در واکنش به وی که گفته بود عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد نوشت: «فرمانده کل، سلام بر شما، ده‌ها هزار رزمنده و خانواده هزاران شهید هیچگاه از شما نپرسیدند چرا از چند شب قبل از عملیات کربلای چهار آسمان از منورهای چلچراقی دشمن مانند روز روشن شده بود.

بچه‌های توپخانه لشکر ۲۷ هیچگاه از شما نپرسیدند چرا تنها ۴۵ دقیقه پس از آغاز عملیات، تقریبا تمام قبضه‌ها مورد اصابت توپ‌های دشمن قرار گرفت. هیچ‌یک از هزاران مجروح عملیات نپرسیدند چرا وقتی اولین موج مجروحان به بیمارستان صحرایی علی‌بن ابی‌طالب رسید هنوز پزشکان و پرستاران از وقوع عملیات آگاهی درستی نداشتند ولی رادیوی منافقین و رادیو بغداد هر لحظه وضعیت عملیات را اعلام می‌کرد. برادر محسن بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است. تحلیلهای پسینی مشکلی را حل نمی‌کند. ما شایدخطاکاران را ببخشیم اما خودشیفتگان را هرگز.»

البته بعد از گذشت چند روز از حواشی ایجاد شده درباره عملیات کربلای ۴، محسن رضایی با حضور در برنامه حالا خورشید شبکه سه سیما، به تمامی حواشی و اظهارات مطرح شده علیه خودش پاسخ داد و درباره نوع عملیات کربلای ۴ روشنگری کرد و این موضوع هم پایان یافت. بعد از آن بود که آشنا در واکنش به حضور محسن رضایی و گفت‌وگوی تلفنی سردار قاسم سلیمانی در این برنامه نوشت: از سرداران عزیز رضایی و سلیمانی و... برای تلاش موفق در ابهام زدایی از توئیت قبلی و شرح تفصیلی کیفیت تصمیم‌گیری و اقدام در جریان دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵ قدردانی می‌کنم.

آشنا که سعی کرده در جدال‌های وزیر خارجه با منتقدان از ظریف دفاع کند در یک مورد پس از جنجال صحبت‌های ظریف درباره وجود پولشویی در کشور نوشت: «به اصولگرایان قدیم و جدید پیشنهاد می‌کنم تلاش نکنند عجولانه به سخنان دکتر ظریف واکنش نشان دهند. کمی صبر کنید ضمیر مرجعش را خواهد یافت.»

و یا در یک مورد دیگر مشاور رئیس جمهوری در واکنش به استعفای ظریف از سِمت وزیر خارجه ایران، در توئیتر نوشت: «امان از ناهماهنگی‌ها!»

توییت‌های آشنا در سال ۹۷ حواشی دیگری هم داشت. مشاور رئیس جمهور در واکنش به حادثه تروریستی زاهدان نوشت: «مرزبانان ما به شهادت رسیدند. اما ما در دام چرخه خونین و باطل انتقام نخواهیم افتاد. مسئولیت بر عهده آمران و دیه بر عهده عاقله است.»  این اظهار نظر عجیب درباره شهادت مرزبانان با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد و انتقادات بسیاری را روانه مشاور روحانی کرد که حتی وی را مجبور کرد با انتشار یک توئیت تغییر موضع بدهد و چند ساعت بعد در نوشتاری دیگر آورد: «مرزبانان ما به شهادت رسیدند. یا همسایگان به تعهدات خویش عمل می کنند یا آب به لانه موریانه ها سرازیر خواهد شد. امنیت یا برای هر دو یا برای هیچیک!»

در آخرین مورد از توئیتر مشاور رئیس جمهور به واکنش وی در کنار رفتن عادل فردوسی‌پور از شبکه سه می‌رسیم. آشنا با کنایه به فروغی مدیر شبکه سوم سیما و در دفاع از مجری برنامه نود نوشت: «فروغ هم شاعر است اما با فردوسی قابل قیاس نیست. فردوسی شاعری ملی و فروغ شاعری میلی است.»

حسام‌الدین آشنا شاید همچون وزیر خارجه به روش‌های موثر در فضای مجازی آشنا نباشد و فقط برای اظهارات بحث برانگیز و زدن منتقدان با توئیت حضور داشته باشد، اما در چند ماه اخیر نشان داده که اهمیت ویژه‌ای برای این فضا قائل بوده و با وجود اینکه سخنگوی دولت نیست و مدعی ایست توئیت‌هایش نظرات شخصی است اما تلاش می‌کند در قامت یک محافظ حرفه‌ای و مدافع تمام قد دولت از واکنش‌ها و انتقادات تند مخالفان در فضای مجازی دفاع کند.

رویکرد توئیت‌های رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نشان می‌دهد که او سعی می‌کند بیشتر اصولگراها را هدف قرار دهد. البته این انتظار از مشاور رئیس جمهوری است که در کنار پاسخ‌های توئیتری و حمله به مخالفان دولت و سیاسی‌کاری، کمی هم درباره وضعیت اقتصادی، برجام، قیمت گوشت و خودرو و مسکن و بیکاری جوانان و دغدغه اصلی جامعه اظهار نظر کند و چند توئیت هم به دولتی‌ها بزند و عملکردشان را نقد کند. چیزی که کمتر در دولتمردان می‌بینیم.

منبع:الف

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

کلیدواژه: اقتصاد قيمت ارز تعطيلات تحريم 97

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۲۰۵۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟
 • کشف ۷۱ درصدی جرایم فضای مجازی از سوی پلیس فتا/ دستگیری ۱۲ نفر از اخلالگران بازار ارز/ صرافی غیر مجاز پلمپ و ۳۹ دلال ارز دستگیر شدند
 • دلار در برابر همتایانش کم ارزش شد/ خروج ارز از کشور برای واردات ۱۸ تن کلاه ایمنی از چین/ تورم نقطه به نقطه اسفند ۹۷ به ۴۷.۵ درصد رسید/ میوه فراوان است اما با قیمت‌های عجیب و غریب
 • اقتصاد مقاومتی؛ پادزهر تحریم/ اشکالات مدیریت بازار ارز به روایت لاریجانی/ ۵ پیام‌رسان داخلی در آستانه فعالیت/ سرنوشت حج تمتع۹۷/ شخصی که با دو سایت قیمت دلار را تعیین می‌کند
 • پیش‌بینی آرامش بهاری در بازار طلا و ارز
 • هیچکس فکر نمی‌کرد دلار 13 هزار تومان بشود؛ پیش‌بینی حداکثر روی 6500 بود/ ناگفته‌هایی از روابط خانوادگی رهبر انقلاب با فامیل‌ها/ در دفتر رئیس جمهوری چه می‌گذرد؟/ نامه‌نگاری درباره رویارویی با حریفان اسرائیلی!
 • عدم افزايش نرخ بهره توسط فدرال رزرو براي اقتصاد جهاني خوب است
 • تلخ و شیرین اقتصاد مینودری در سالی که گذشت
 • #داغ_های_مجازی | داغ‌ترین هشتگ‌های فضای مجازی در سالی که گذشت
 • چرا سال ۹۸ سال تولید ملی شد؟ / چرایی تکرار اولویت اقتصاد در نگاه مقام معظم رهبری
 • دلار روی ۱۲هزار و ۸۹۰ تومان ماند/ نرخ انواع ارز در بازار آزاد
 • چرا نااطمینانی اقتصادی در دور دوم دولت ها افزایش می یابد؟ / بازگرداندن اطمینان و ثبات به اقتصاد فراتر از سیاستگذاری اقتصادی است
 • دلار روی ۱۲ و ۸۹۰ ماند؛ نرخ انواع ارز در بازار آزاد
 • قیمت آزاد ارز در بازار تهران
 • چرایی اعزام نیروهای نظامی اتحادیه میهنی کردستان عراق به الباغوز سوریه
 • پیش‌بینی قیمت ارز در تعطیلات نوروز
 • تاثیر افزایش قیمت دلار بر ارزش سهام شرکت‌های بورسی
 • افزایش ۱۵ درصدی حق بیمه شخص ثالث برای سال آینده/ مرغ در بهمن ۱۰۵۰۰ تومان شد/ گران‌ترین و ارزان‌ترین شهر‌های جهان/ سنا: سال ۹۷ با دلار ۱۲۸۹۰ تومانی بسته شد
 • صالحی اصفهانی : دلار 4200 تومانی غیرکارشناسی بود/کنترل تورم در اوایل دولت روحانی موفقیت آمیز بود