به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، متن یادداشت اینستاگرامی «محمدرضا عارف»، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به مناسبت آغاز سال تحصیلی مدارس و مراکز آموزش عالی به شرح زیر است:

آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش‌آموزان، معلمان، دانشجویان و استادان عزیز تبریک می‌گویم.

بر این باورم که اگر به دنبال شکل‌دادن جامعه‌ای سالم، عقلانی، با عطوفت و یکپارچه هستیم، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش‌آموزانی است که شکل‌دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود.  به همین دلیل نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش، بسیار مهم، حیاتی و تاثیرگذار است.

کشور ما از دیرباز به داشتن نعمت وجود معلمان شریف، متعهد، عالم و کوشا به خود می‌بالیده و این نعمتی است که باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد.

امیدوارم مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش، توجه به مطالبات، خواسته‌ها و وضعیت معلمان را با جدیت پیگیری کنند، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال کند.

و اما دانشگاه که منشا تحولات عظیم در جامعه است. دانشگاه نهادی است که در کنار نقش‌آفرینی در توسعه علمی هر کشور، جایگاهی رفیع و بی‌بدیل را در توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی، از آن خود کرده است. اما متاسفانه باید بگویم که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان به مانند گذشته نیست و باید آسیب‌شناسی شود که چرا دانشگاهی که زمانی رهبریِ تحولات را بر عهده داشت امروزه در رخوت و سکون به سر می‌برد. چرا تشکلهای دانشجویی به مانند گذشته پایگاه بالایی در بین دانشجویان ندارند. به نظر من جنبش دانشجویی در مقطع فعلی نتوانست همسو با جنبش اجتماعی نقش هدایت‌گری را داشته باشد. یکی از دلایل رکود فعالیت‌های دانشجویی متاسفانه هزینه‌دار بودن اینگونه فعالیت هاست.

هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند. هیچ نهادی حق ندارد نقد نهادهای حاکمیتی توسط دانشجویان را به عنوان براندازی تلقی کند. دست‌هایی در کار بود که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان را در جامعه کمرنگ کنند که متاسفانه تا حدودی موفق شده‌اند.

جنبش دانشجویی اگر روشن و واقع‌بین باشد، می‌تواند تا حدود زیادی نقش مرجعیت خود را مجددا احیا کند. باید بتواند هم زبان با جامعه، شرایط زمانی و مکانی را درک کند و نیازهای واقعی جامعه را دریابد و شعارهای خود را مطابق با آن نیازها تطبیق بدهد. جنبش دانشجویی معطوف به قدرت نیست. در عین حال که برای روی کار آمدن قدرتِ سالم تلاش می‌کند، همواره به عنوان نقاد قدرت باقی می‌‌ماند تا جلوی خودکامگی را بگیرد. ‌

دانشگاهیان باید به شعارها و معیارهای اصیل انقلاب پایبند باشند. دانشجو باید بتواند ضمن پیگیری مواضع انقلاب،‌‌ آرمان‌‌ها و اهداف، اگر هم نقد می‌‌کند در همین چارچوب حرکت کند.

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

از تشکیل کارگروه ویژه برخورد با رفتار غیراخلاقی در مدرسه معین تا صدور مجوز جذب ۲۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش

آموزش و پرورش در خرداد با اخباری حول رسیدگی به رفتار غیراخلاقی در مدرسه معین و جذب نیروی جدید در آموزش و پروش گذشت.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  آموزش و پرورش در سالی که گذشت با فراز و نشیب‌ها و وعده و برنامه هایی بسیاری روبه رو بود که به طور متناوب اقدامات آن را  ماه به ماه و به اجمال بررسی خواهیم کرد.

جذب ۲۰۸۰ استاد در دانشگاه فرهنگیان تا ۱۴۰۴ / رایزنی برای تخصیص ۲۵ هزار سهمیه جذب دانشجومعلم

حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره ظرفیت پذیرش در دانشگاه برای سال تحصیلی جدید گفت: ۲۵ هزار ردیف درخواست کردیم البته برای امسال هنوز هیچ ردیفی به ما داده نشده است و در حال رایزنی جدی با مراجع مربوطه برای دریافت این ردیف‌های استخدامی هستیم؛ امسال ۹۳۵۰ معلم در مهر وارد آموزش و پرورش می‌شوند.

وی درباره ساماندهی نیرو‌های هیئت علمی بیان کرد: تا سال ۱۴۰۴ باید ۲۰۸۰ نفر به عنوان هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان جذب شوند که هر سال باید حدود ۴۰۰ عضو هیأت علمی جذب کنیم.

خنیفر درباره تجمیع پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: به دنبال طرحی هستیم تا دانشگاه جامع تربیت معلم استانی داشته باشیم یعنی ۳۱ دانشگاه ۱۰۰ هکتاری در ۳۱ استان کشور ایجاد شود تا ریشه بی‌معلمی را بخشکانیم.

١٠خرداد، اعلام نتایج آ‌زمون اعزام معلمان به خارج از کشور

غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش درباره الزامات پذیرش معلمان برای اعزام به خارج از کشور اظهار کرد: امسال ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر متقاضی برای ورود به مدارس خارج از کشور بودند که از این تعداد هزار نفر برای مرحله دوم انتخاب خواهند شد، ۱۰ خرداد نتیجه این آزمون تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: مصاحبه‌های تخصصی را برای معلمان از نظر تسلط به زبان خارجی و ویژگی‌های فردی و اجتماعی در نظر گرفتیم چرا که این افراد کارگزاران فرهنگی در محیط بین المللی هستند.

کریمی تصریح کرد: انتظار داریم معلمان در مدارس خارج از کشور به عنوان آینه فرهنگی و اجتماعی ایران ظاهر شوند و ظرفیت‌های کشور را در محیط‌های بین المللی به نمایش بگذارند علاوه بر آن موظف هستند تا تجربیات خودشان را منعکس کنند.

تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی رفتار غیراخلاقی معلم مدرسه غیر دولتی

با توجه به اتفاقات ناگواری که طی چند روز گذشته در یکی از مدارس غیر دولتی شهر تهران به وقوع پیوست، سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی اعلام کرد: با تشکیل جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی کارگروه ویژه‌ای را مسئول پیگیری و بررسی موضوع کرد.

سنجش سلامت روان نیرو‌های جدید آموزش و پرورش سخت‌گیرانه دنبال می‌شود

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش درباره تمهیدات انجام شده این وزارتخانه برای گزینش و ارزیابی معلمان اظهار کرد: طرح سنجش صلاحیت حرفه‌ای در حال اجراست و اكنون این طرح به طور آزمایشی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طرح سنجش صلاحیت حرفه‌ای در سطح مدیران مدارس و بعد از آن برای تمام معلمان در نظر گرفته می شود و ادامه خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش درباره سنجش سلامت روان معلمان بیان کرد: سلامت روان یکی از بخش های سنجش صلاحیت حرفه ای است که با اجرایی شدن طرح، این مورد هم به طور جدی برای همه معلمان مورد توجه قرار می‌گیرد.

بطحایی تصریح کرد: با توجه به اهمیت سلامت روان در حرفه معلمی، این موضوع در جذب نیروهای جدید بسیار جدی تر و با قوانین سخت گیرانه تری دنبال خواهد شد.

پرداخت بخش اعظم حق الزحمه امتحانات/دریافت پول نقد در مدارس ممنوع می‌شود

علی الهیار ترکمن معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره وضعیت پرداخت معوقات حق الزحمه امتحانات اظهار کرد: حق الزحمه امتحانات در سال ۹۵ تامین اعتبار شد، اما به دلایل مشکلات در آموزش و پرورش تخصیص پیدا نکرد و این معوقات به سال ۹۶ منتقل شد که با توجه به تامین اعتبار برای پرداختی این سال بخش اعظم معوقات پرداخت شد.

وی ادامه داد: حق الزحمه امتحانات سال ۹۵، حدود ۴۷ میلیارد و برای سال ۹۶ حدود ۹۰ میلیارد بود که از مجموع این مبالغ حدود ۷۰ میلیارد تومان باقی مانده است.

وی درباره فعال‌سازی حساب یکپارچه مدارس گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی، شفافیت منابع مالی در مدارس است و حساب یکپارچه مدارس به این امر کمک می‌کند.

مجوز جذب ۲۵ هزار نیرو برای آموزش و پرورش صادر شد

سعید طاهری مدیرکل امور آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه در برنامه پرسشگر‌ در خصوص چالش‌های جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش اظهار کرد: آموزش و پرورش با توجه به اسناد بالا دستی سند تحول و برنامه ششم مسائلی در 4 دسته محتوایی، ساختار اداری و نیروی انسانی، امور مالی و تجهیزات و فضای آموزشی دارد که باید تمامی این موارد را مورد توجه قرار دهد.

مدیرکل‌ امور آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه از صدور مجوز جذب نیروی انسانی برای 25 هزار نیروی جدید آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: ساماندهی نیرو در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته است که باید با روش‌های اصلاح ساختار این چالش را برطرف کنیم و در این مسیر هرگز به خصوصی‌سازی تأکید نداریم.

شرایط ورود دانش آموزان پایه هفتم به مدارس تیزهوشان اعلام شد

مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه ای، شرایط ثبت نام دانش آموزان داوطلب تحصیل در پایه هفتم دبیرستان‌های استعداد‌های درخشان سال ۹۸-۹۷ را اعلام کرد. متن اطلاعیه به شرح زیر است:

به اطلاع دانش آموزان داوطلب تحصیل در پایه هفتم دبیرستان‌های استعداد‌های درخشان و اولیای آنان می‌رساند که انتخاب دانش آموزان پایه هفتم در این مدارس بدون آزمون‌های پیشرفت تحصیلی و صرفاً براساس سنجش استعداد و هوش داوطلبان انجام خواهد شد. بر این اساس متقاضیان می‌توانند از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۴ خرداد ماه برای ثبت نام به سامانه مربوطه مراجعه کنند.

سنجش استعداد و هوش داوطلبان همزمان در سراسر کشور در تاریخ ۵ مردادماه انجام می‌شود و اسامی پذیرفته شدگان در نیمه دوم شهریور اعلام خواهد شد.

۳ فرهنگی در شورای عالی آموزش و پرورش عضو می‌شوند

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: وجود یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته نقطه قوت برای آموزش و پرورش محسوب می شود؛ خبر امیدوارکننده در طول ایام انتخابات، انتخاب سه نفر از اعضا در همان مرحله اول بود و با ائتلاف صورت گرفته فرهنگیان شاهد هماهنگی بالای این اعضا بودیم و در کمتر انتخاباتی این موضوع قابل رویت است.

وی گفت: اکنون در حال برنامه ریزی هستیم تا سه نفر از اعضای شورای عالی آموزش و پرورش را از میان مدیران واحدهای آموزشی با همین روش انتخاب کنیم.

بطحایی تصریح کرد: بعد از ماه رمضان جلسه از را با هیئت امنا خواهیم داشت و پیش از آن با اعضای فرهنگی جلسه می گذاریم تا روند کاری برای اعضای فرهنگی تبیین شود؛ حضور فرهنگیان در هیئت امنای صندوق نقش تشریفاتی نخواهند داشت و تصمیم گیری ها با حضور آنها ادامه دارد.

انتهای پیام/

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: آموزش و پرورش آموزش و تحقیقات مجلس انقلاب دانشجو وزارت آموزش و پرورش

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۴۲۹۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشجویان جهادی دانشگاه صدا و سیما راهی استان فارس شدند
 • «اردوهای جهادی اقتصادی»؛ اولویت اول دانشجویان بجنوردی/ از نقطه صفر مرزی تا حاشیه شهر
 • بیش از ۲۰ گروه دانشجویی در ایام نوروز در مناطق محروم فارس خدمت‌رسانی می‌کنند
 • عهدشکنی دوباره مسئولان آموزش‌وپرورش/ مطالبات معلمان چه شد؟!
 • فعالیت تشکل‌های دانشجویی در سال ۹۸ متفاوت خواهد بود/ هیات نظارت کم لازم را به دانشجویان می‌کند
 • فعالیت تشکل‌های دانشجویی در سال ۹۸ متفاوت خواهد بود/هیات نظارت کمک لازم را در برگزاری برنامه‌های دانشجویان خواهد داشت
 • دانشجویان دانشگاه امام صادق برای اولین بار به اردوی جهادی در کشور عراق رفتند/ بیش از ۳۰ ملیت از «جامعه المصطفی» به خوزستان می‌روند
 • حاشیه‌هایی که حضور بازرسان آژانس در دانشگاه کاشان به همراه داشت/ وداع دانشجویان با شهدای حادثه تروریستی زاهدان
 • همراهی جنبش دانشجویی و آیت‌الله انقلابی کرج/ وقایع سیاسی اجتماعی ایران؛ زیر ذره بین دانشجویان البرزی
 • واکنش جنبش «حماس» به تصمیم ترامپ علیه جولان اشغالی
 • جنبش دانشجویی در سال ۹۷ با پیگیری مطالبات کارگران فرصت سوءاستفاده را از ضد انقلاب گرفت/ تبیین شاخص‌های مجلس تراز انقلاب، اولویت سال
 • آیا پارلمان اصلاح طلبان نهادی انتخاباتی خواهد بود
 • از تعیین تکلیف وضعیت پایه اول متوسطه سمپاد تا جزئیات آ‌زمون اعزام معلمان به خارج از کشور
 • چرا ۱۷.۵ درصد فوق‌العاده ویژه‌ به تمام معلمان نرسید؟
 • حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود
 • حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود
 • مرور مهم‌ترین اتفاقات تشکلی سال ۹۷/ از روزه تا تحصن، از تغییر تا سانسور!
 • بسیج دانشجویی واحد تهران مرکزی، مشکلات صنفی دانشجویان و استادان را پیگیری می کند
 • جنبش معنوی اعتکاف، قدرت ارتباط با خدا را تقویت می‌کند