خبرگزاري آريا - پارس‌تودي- اقدامات غيرقانوني اسرائيل در حمله به اهداف متعدد در سوريه در چند سال اخير که به بهانه مقابله با حضور نظامي ايران يا جلوگيري از ارسال تجهيزات نظامي به جنبش حزب الله لبنان و با حمايت غرب صورت مي‌گيرد، تبعات پيش‌بيني نشده‌اي داشته است.
در آخرين مورد از اين حملات دوشنبه‌شب گذشته چهار فروند جنگنده اف- 16 نيروي هوايي رژيم صهيونيستي به تاسيساتي در استان لاذقيه حمله کردند اما آنچه باعث تمايز اين تهاجم شد، سرنگوني ناخواسته هواپيماي تجسس الکترونيک ايلوشين- 20 ( ايل-20 ) روسيه به وسيله پدافند هوايي سوريه بود.
هرچند تل آويو تلاش کرد تا با اعزام فرمانده نيروي هوايي خود به مسکو در صدد توجيه و بي‌گناه جلوه دادن جنگنده‌هاي اسرائيلي در اين حادثه برآيد، اما برخود سرد روس‌ها با هيات اعزامي و غيرقابل قبول دانستن دلايلي که صهيونيست‌ها طرح کردند، به بروز تنش بين روسيه و اسرائيل منجر شده است.
در آخرين تحول در اين زمينه، روسيه روز يکشنبه نتايج تحقيقات و جمع‌بندي خود را از اين حادثه اعلام کرد. ايگور کوناشنکوف سخنگوي وزارت دفاع روسيه با ارايه جزئيات بيشتر از دلايل سرنگوني هواپيماي ايل- 20 روسيه در سوريه، اعلام کرد: مسبب اين حادثه نيروي هوايي اسرائيل است. اسرائيل با نقض توافق بين المللي سال 2015 براي جلوگيري از بروز چنين حوادثي با روسيه در آسمان سوريه، باعث بروز اين حادثه شده است.
مسکو تاکيد مي‌کند اسرائيل تنها يک دقيقه قبل از شروع حمله هوايي خود به سوريه، روسيه را از اين اقدام خود آگاه کرد و خلبانان اسرائيلي با پوشش قرار دادن هواپيماي روسي، آن را در معرض حمله پدافند هوايي اس -200 سوريه قرار دادند. در اين راستا وزارت دفاع روسيه اعلام کرد خلبان‌هاي اسرائيلي از هواپيماي ايل 20 روسيه به عنوان سپر استفاده کرده‌اند. اين مساله خشم مسکو را بر انگيخته است. سرگئي شايگو وزير دفاع روسيه گفت: مسئوليت کامل سرنگوني هواپيماي نظامي روسيه و کشته شدن 15 نظامي روس با اسرائيل است، چرا که اقدامي غيرمسئولانه و خصمانه صورت گرفته است.
در مقابل، اسرائيل در دروغي آشکار اعلام کرد که وقتي موشک پدافند هوايي سوريه به هواپيماي ايل-20 اصابت کرد، جنگنده هايش به حريم سرزمين‌هاي اشغالي بازگشته بودند.
کارشناسان نظامي اعلام کرده‌اند اگرچه اسرائيل هواپيماي روسي را هدف نگرفته، اما آن را به هدفي براي پدافند هوايي سوريه تبديل کرده است. مقامات ارشد نظامي روسيه نيز معتقدند خلبانان اسراييلي با اين که مي‌دانستند ممکن است پدافند هوايي سوريه به اشتباه هواپيماي روسي را هدف بگيرد، پشت آن پنهان شدند و عامدانه به حرکت خود در اطراف اين هواپيما ادامه دادند.
اعلام نتيجه تحقيقات روسيه درباره سرنگوني هواپيماي ايل-20 نشان مي دهد روس‌ها به بي اهميت انگاشتن توافقات و تعهدات از جانب رژيم صهيونيستي و استفاده ابزاري صهيونيست‌ها از ديگران حتي روسيه پي برده‌اند. البته ارتش روسيه نيز پس از حادثه اخير مسير تردد هوايي و دريايي ميان قبرس و ساحل شرقي مديترانه را منطقه بسته نظامي اعلام و تاکيد کرد قصد دارد در اين منطقه تمرين نظامي برگزار کند. به گفته مسکو، اين رزمايش تا روز چهارشنبه هفته آينده ادامه خواهد يافت.
با اعلام منطقه بسته هوايي و دريايي براي برگزاري رزمايش در شرق مديترانه مسکو تاکنون مانع اجراي حملات مجدد نيروي هوايي اسرائيل به سوريه شده است؛ ضمن اين که کرملين در بيانيه‌اي اعلام کرد حملات اسرائيل به سوريه نقض حاکميت اين کشور به شمار مي‌رود.
روس ها پي برده‌اند که سياست قبلي آنها صرفا به جسارت هرچه بيشتر رژيم صهيونيستي منجر شده است و بايد در قبال اقدامات نظامي خصمانه آنها عليه سوريه، واکنش جدي نشان دهند. 115/120
نويسنده : سيد رضا ميرطاهر
مسکو: مسئوليت سرنگوني هواپيماي نظامي روسيه با اسرائيل است
پيام اسد به پوتين؛ مسئوليت سقوط هواپيماي روس متوجه اسرائيل است
پوتين: محافظت بيشتري از دو پايگاه هوايي روسيه در سوريه شود

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

سفر محرمانه هیئت‌های امنیتی و نظامی عربستان و امارات به سرزمین‌های اشغالی

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین در گزارشی اختصاصی نوشت: روابط برخی کشور‌های عربی با اسرائیل، به ویژه در ماه‌های اخیر با تحولات چشمگیر و مهمی همراه بود که از همه خطوط قرمزی که بیش از بیست و دو سال پیش ترسیم شده بود و در آن زمان اسرائیل را دشمن اصلی در منطقه می‌دانست، فراتر رفته است. با اینکه این کشور‌ها که به کشور‌های عادی ساز روابط (با اسرائیل) موسوم هستند، پافشاری می‌کنند تا مراحل و جزئیات پیشرفت روابط شان با اسرائیل اشغالگر فاش نشود، اما طبق دیدگاه ناظران، خبر‌های برملا شده از طریق رسانه‌ها و اظهارات مسئولان، چه در داخل اسرائیل و چه خارج آن، پیشرفت در روابط دو طرف را که به مرحله پیشرفته و حساسی رسیده است، فاش می‌کند.

برخی منابع عالی‌رتبه دیپلماتیک عربی در اظهارات اختصاصی به الخلیج آنلاین گفتند روابط کشور‌های عربی با اسرائیل و به طور ویژه عربستان و امارات از سه ماه پیش و مشخصا از ماه دسامبر گذشته با پیشرفت قابل توجهی در تاریخ روابط دوجانبه همراه بوده است. این منابع گفتند در ماه دسامبر گذشته هیئت‌های عالی‌رتبه نظامی و امنیتی عربی به تل آویو سفر کردند و این سفر از نظر سطح رده بالای شخصیت‌ها نخستین سفر در نوع خود به شمار می‌رفت.

این منابع دیپلماتیک افزودند این سفر، کاملا محرمانه و پشت در‌های بسته انجام شد و این بار هیئت عربی با هدف بررسی تقویت روابط یا حتی گسترش آن به تل آویو سفر نکرده بود و این مسئله را به سیاست واگذار کرد تا سرنوشت آن را معین کند. این منابع افزودند این سفر هدف دیگری داشت که تاثیرات مهمی بر کل منطقه و به ویژه تاریخ درگیری عرب‌ها با اسرائیل، خواهد گذاشت. به گفته منابع عربی، هدف اصلی سفر، فراگیری آموزش‌های گسترده با تجهیزات نظامی و دستگاه‌های امنیتی پیشرفته مورد استفاده در جنگ‌ها بود که با نظارت فرماندهان ارشد ارتش رژیم اشغالگر در یکی از پایگاه‌های نظامی شهر تل آویو صورت گرفت.

این منابع تصریح کردند فرماندهان ارتش‌های عربی در استفاده از برخی تجهیزات پیشرفته امنیتی که در جنگ‌ها استفاده می‌شود، تجربه نظامی ندارند و برای به دست آوردن تجربه لازم در استفاده از این نوع پیشرفت نظامی که منطقه را فراگرفته است، اسرائیل را تنها پناهگاه خود یافتند.

منابع عربی افزودند دوره‌های آموزشی که مسئولان عالی‌رتبه ارتش‌های عربی به ویژه امارات و عربستان فرا می‌گیرند به دوره (آموزشی) در داخل اسرائیل اشغالگر تبدیل شده است و سفر‌ها به تل آویو، ماهی یک بار انجام می‌شود. اما این کشور‌ها برای محرمانه نگه داشتن این موضوع تلاش می‌کنند.

این منابع به الخلیج آنلاین گفتند هیئت‌های امنیتی عربی با یک فروند هواپیمای اختصاصی از فرودگاه ابوظبی، مستقیم عازم فرودگاه بن گوریون اسرائیل شدند و هیئت عربی مستقیم به محل اقامت خود و پس از آن به مراکز ویژه آموزشی رفت که میان دو شهر تل آویو و قدس اشغالی مستقرند و نهاد‌های نظامی رژیم صهیونیستی بر آن نظارت می‌کنند.

روابط کشور‌های عربی به ویژه عربستان با اسرائیل در ماه‌های اخیر پیشرفت کرد و با سفر‌های متقابل و توافقنامه و قرارداد‌های نظامی به اوج رسید. طبق خبری که الخلیج آنلاین اخیرا فاش کرد بارزترین این قرارداد‌ها اقدام ریاض به خریدن سامانه دفاع نظامی «گنبد آهنین» از تل آویو بود.

انتهای پیام/

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۴۳۰۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیاست جدید ترامپ در سوریه چیست؟
 • روسیه جولان را برای اسرائیل برسمیت نمی شناسد
 • خطوط هوایی روسیه خرید بوئینگ ۷۳۷ مکس را تعلیق کردند
 • ایرلاین‌های روسیه خرید هواپیمای ۷۳۷ مکس را تعلیق کردند
 • پیام خطرناک سفرهای پمپئو: آمریکا در سوریه می‌ماند / ژنرال روسی حامل پیام نظامی به بشار اسد بود
 • نقش اسرائیل در آموزش ارتش‌های سعودی
 • "افغانستان" 39 سال پس از تجاوز ارتش سرخ
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند
 • روسیه و آمریکا در جستجوی حیات در سیاره زهره
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکا در سوریه می مانند
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکایی در سوریه می مانند
 • روسیه و آمریکا با هم حیات در سیاره زهره جستجو می کنند
 • بازدید هوایی وزیر دفاع روسیه از سوریه
 • عصائب اهل ‌الحق: اسرائیل از حضور نیروهای حشد شعبی در مرز با سوریه هراس دارد
 • نقش اسرائیل در آموزش ارتش‌های سعودی و امارات
 • پرواز وزیر دفاع روسیه در آسمان سوریه + فیلم
 • الخلیج آنلاین: اسرائیل فرماندهان ارتش‌های سعودی و امارات را آموزش می‌دهد
 • فرود هواپیمای حامل ۳۱ تن گوشت گرم در فرودگاه پیام کرج
 • سوریه: حمله اسرائیل به اطراف دمشق صحت ندارد