۷۲۴ شهید ارتشی استان خراسان شمالی هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می درخشند. ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ استانها خراسان شمالی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ 724 شهید ارتشی استان خراسان‌شمالی هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می‌درخشند. شهدایی که از استانی بسیار دور‌تر از مناطق درگیر با جنگ تحمیلی٬ به جبهه‌ها شتافته و برای دفاع از حیثیت و آرمان نظام مقدس اسلامی٬ از جان عزیزی خویش گذشته‌اند.

شهیدی که خرمشهر را به گورستان‌های عراقی تبدیل کرد

محمدعلی صفا در سال 1328 در بجنورد چشم به جهان ‌گشود و پس از گذراندن مقطع تحصیلی ابتدایی در دبستان ابن‌سینا، دوره متوسطه را در دبیرستان همت بجنورد به پایان رساند.

شهید صفا روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری داشت و بر این اعتقاد بود که همه کسانی که ایرانی و مسلمان هستند باید به کشور خود خدمت کنند. ارتشی‌شدن محمد‌علی نیز به همان علاقه عجیب او به دفاع‌کردن و روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری او بر می‌گردد.

پس از گذشت 18‌ماه دوره‌های سخت و فشرده کماندویی در ایران که مربیان این افراد از فرماندهان پایگاه رویال مارین انگلستان بودند٬ شهید صفا به‌عنوان فرد برتر در انجام عملیات‌های ویژه انتخاب شد و برای آموزش اولیه به پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان – معروف به «پایگاه موش‌های صحرا»  برای دوره‌های تخصصی شکار تانک اعزام شد.

در خارج از ایران یک سال دوره‌های تکمیلی کماندویی از قبیل S.P.S، شکار تانک، چتربازی، دوره‌های تخصصی تارزان کورس ژاپن، دوره های رزمی جودو، کونگ فو و جنگ در خشکی، دریا و هوا، به طول کشید و محمدعلی در تمام این دوره‌ها ممتاز بود. تلاش‌های او سبب شد عنوان و مدرک متخصص شکار تانک را از پایگاه کماندویی رویال مارین دریافت کند.

از آن جایی که شهید صفا توانسته بود دوره‌های یاد شده را با موفقیت در انگلستان به پایان برساند و عنوان کماندویی برتر و مقام اول کماندویی ارتش‌های جهان را از آن خود کند٬ برای آموزش دوره‌های تخصصی انهدام ناوهای جنگی به پایگاه کماندویی"‌جان.‌اف‌.کندی آمریکا‌" فرستاده شد و پس از گذراندن آموزش دوره‌های مختلف در آمریکا برای نخستین‌بار در ایران توانست مدرک تخصصی کماندوی ویژه با عنوان انهدام ناوهای جنگی را دریافت کند.

هم‌چنین به دلیل شجاعت زیادی که او در عملیات‌های آموزشی از خودش نشان داده بود برای دوره‌های کماندویی زندگی در شرایط سخت به نام Long Hope (امید طولانی) در جنگل‌های آمازون برزیل نیز انتخاب شد.

از آن جایی که شهید صفا علاقه شدیدی به وطن و خدمت به مردم داشت و آرزو داشت که بتواند دوره‌های آموزش دیده خود را به هم‌وطنان آموزش دهد به کشور بازگشت و در قدم اول در پایگاه کماندویی نیروی دریایی ارتش در بوشهر به عنوان فرمانده و استاد به تعلیم و تربیت کماندوها پرداخت.

در روزهای اول پیروزی انقلاب که کشور شرایط خاصی داشت و افراد ضد‌انقلاب در گوشه و کنار آشوب‌گری می‌کردند محمدعلی نیز همگام با مردم انقلابی به دفاع از انقلاب پرداخت و هنگامی که در اردیبهشت 1358 که خرمشهر توسط نیروهای ضدانقلاب و آشوبگران جدایی‌طلب تهدید می‌شد شهید صفا به‌عنوان فرمانده با کماندوهای ویژه نیروی دریایی ایران به کمک محمد جهان‌آرا عازم خرمشهر شد و توانست خرمشهر را از وجود ضد‌انقلابیون مسلح به سلاح‌های پیشرفته پاک‌سازی کند، اما او در هنگام درگیری با نیروهای ضد‌انقلاب از راه دور هدف تیراندازی قرار گرفت و از ناحیه شکم به شدت مجروح شد.

پس از مجروح‌شدن وی را به بیمارستان انتقال دادند و پس از 3 بار عمل جراحی قسمتی از روده‌های محمد‌علی قطع و برداشته شد، اما با روحیه قوی که داشت دوباره توانست سلامتی خود را به دست آورد. هم زمان با شروع جنگ تحمیلی با توجه به این که محمد علی 2 سال استراحت پزشکی داشت اما خود را برای نبرد با دشمن متجاوز آماده کرد. او بر این باور بود که باید از تخصص‌اش که در چند کشور مختلف دیده ‌برای خدمت به کشور و آموزش نیروهای ارتش استفاده کند.

صفا به عنوان فرماندهی کماندویی نیروی دریایی ارتش برای نابودی رژیم عراق و بیرون راندن آنان از ایران و آزادسازی خرمشهر عازم جبهه‌ها شد. در روز 31 شهریور سال 1359 ارتش بعث عراق به ظرفیت 2 لشگر تانک و با تمام تجهیزات، به خرمشهر حمله کرد و نیمی از خرمشهر را به اشغال خود درآورد.

در این هنگام محمد‌علی به همراه سایر کماندوها نیروی دریایی بوشهر با رشادت و جان فشانی و در حالی که تعداد نفرات آن ها کمتر از یک دهم لشگر عراق بود، توانستند 164 عدد از تانک‌های افسانه‌ای "t72 ,‌t74" که در اختیار لشگر عراق قرار داشت را به تنهایی منهدم کند و به کمک نیروهای خود ارتش عراق را به عقب راندند و به علت خسارت سنگینی که کماندوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به لشگر تانکی صدام وارد آوردند٬ بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را گورستان لشگر تانک خود نامید.

پایمردی دلاوران کماندوهای نیروی دریایی ارتش ما و نیروهای محلی و دیگر افراد 34 روز ادامه داشت. محمدعلی با تماس به بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ایران برای در‌خواست مهمات اقدام کرد. ولی از آنجایی که بنی‌صدر خائن معتقد بود ارتش ایران باید عقب‌نشینی کند تا مذاکرات صلح آغاز شود٬ هیچ سلاح و مهماتی در اختیار کماندوها قرار نگرفت.

سرانجام با وجود مقاومت‌های بسیار کماندوهای نیروی دریایی ارتش و پس از انهدام صدها تانک و تار و مار کردن لشکر عراق، محمدعلی صفا در 4 آبان 1359 بر اثر انفجار خمپاره و اصابت ترکش به ناحیه پیشانی، پا و پهلو به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

نخستین شهید مدافع حرم ارتش کیست؟

شهید مهندس سرهنگ دوم مرتضی زرهرن در تاریخ بیست و چهارم خرداد 1358 در شهرستان شیروان به دنیا آمد تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای حسین آباد و دبیرستان را در شهرستان شیروان گذارد و بعد از اخذ دپیلم در سال 78 در دانشگاه افسری امام علی (ع) پذیرفته شده و به خدمت ارتش جمهوری اسلامی درآمد.

وی در چهار سال تحصیل در دانشکده افسری در سطح مهندسی با درجه ستوان دومی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و دوره تکاوری را نیز گذراند. به عنوان یک نیروی زبده و فعال مشغول به خدمت در لشکر شاهرود شده و بعد از مدتی به پادگان شهید پژوهنده چهل دختر منتقل شد و در سال 1383 ازدواج کرد که ثمره آن یک پسر به نام علی و دختر به نام فاطمه است.

شهید زرهرن در سال 1388 به‌دلیل دارا‌بودن تخصصص در پاکسازی مواد منفجره به منطقه مرزی عین خوش در استان خوزستان اعزام شده و به مدت 18 ماه به پاکسازی مواد منفجره و مین‌های به‌جا مانده از جنگ تحمیلی مشغول بود و بعد از طی این مدت به پادگان چهل دختر بازگشت و در سال 93 به شهرستان بروجرد استان لرستان منتقل شد تا دوره عالی مهندسی را در آنجا بگذراند و در تارخ ششم فروردین 1394 به درجه سرگردی نائل شد.

وی در اسفند 94 داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) و دفاع از مظلومیت و جنگ با کفار تکفیری داعشی به سوریه اعزام شده و در نیمه شب 21 فروردین سال 95 در منطقه جنوب حلب در ‌سوریه در حین درگیری مستقیم با دشمن تکفیری بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

انتهای پیام/ ز

R7719/P41362/S6,55/CT16

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

ما از شهدایی گفتیم که دیده بودیم و شهدای مدافع حرم به درجه آن‌ها رسیدند +فیلم

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، حاج حسین یکتا رزمنده دوران دفاع مقدس و دبیر ستاد مرکزی راهیان نور پس از تماشای مستند نفر سوم که در مورد شهدای مدافع حرم عباس دانشگر و محسن حججی است، نظر خود را بیان کرد.

حاج حسین یکتا در مورد این مستند گفت:

" فکر کنم بعد از این مستند من باید بگویم از دانشگر هم بدم می‌آید، به خاطر اینکه این‌ها پای منبر ما، پای روایت‌گری ما و پای صحبت ما نشستند، دریافت کردند، عمل کردن و رفتند شهید شدند و ما جا ماندیم. یعنی این‌ها آبروی ما را بردند، من به این دلیل می‌گویم از حججی و دانشگر بدم می‌آید.

این‌ها به خدا رسیدند و ما جا ماندیم، ما از شهدایی گفتیم که دیده بودیم و این‌ها به آن‌ها رسیدند. ما از این قافله هفتادی‌ها هم جا ماندیم. این فیلم به خاطر موضوع‌اش با خیلی از فیلم‌هایی که تاکنون دید‌ه‌ام فرق دارد. یک روح و یک نور و یک عطر درونش است که مختص شهید دانشگر است. این فیلم هم مظلومیت مردم مظلوم را خوب نشان می‌دهد و هم آرامش حرم حضرت زینب را نشان می‌دهد. "

در ادامه فیلم صحبت‌های حاج حسین یکتا را مشاهده می‌کنید:

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بیشتر بخوانید: خاطره جالب حاج حسین یکتا از شهید حججی +فیلم

انتهای پیام/

ما از شهیدان دانشگر و حججی جا ماندیم!

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۸۰۶۷۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۰ رویداد جبهه مقاومت در دی‌ماه؛ از پیشرفت عملیات تفحص شهدا تا سرانجام بیمه ایثارگران
 • چالش عکس ده سال پیش به سبک شهید مدافع حرم +تصاویر
 • کدام شهید مدافع حرم ایرانی «حافظ کل قرآن» بود؟
 • ‌رونمایی از مستندهای شهدای مدافعان حرم خراسان شمالی‌+تصاویر
 • اصغر فرهادی را بیشتر بشناسیم
 • فرماندار جدید خرمشهر منصوب شد
 • سرپرست فرمانداری خرمشهر منصوب شد/حیاتی معاون سیاسی خراسان شمالی شد
 • وداع جانسوز مادر شهید مدافع حرم با پیکر فرزندش +فیلم
 • شهادت یک جانباز ارتشی
 • «ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان/ چه گام‌هایی در طول ۴۰ سال برای تولید تانک در ایران برداشته شد؟
 • رونمایی از مستند‌های تلویزیونی شهدای مدافع حرم در خراسان شمالی
 • ۱۴۲ کتاب از خاطرات، وصیت نامه و زندگی نامه شهدای استان خراسان جنوبی تدوین شد
 • پایان مسابقات سنگ‌نوردی بانوان آذربایجان‌غربی
 • گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد
 • گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم
 • شکارچی شجاعی که با دستان خالی بلای جان مارهای پیتون شده است + فیلم
 • وداع با ۳ شهید تازه تفحص‌شده استان فارس در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد
 • «مسجد امام هادی (ع)» میزبان خانواده شهدای مدافع حرم
 • اراک| شهرستان دلیجان میزبان اجلاسیه استانی بزرگداشت شهدای مدافع حرم می‌شود