۷۲۴ شهید ارتشی استان خراسان شمالی هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می درخشند. ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ استانها خراسان شمالی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ 724 شهید ارتشی استان خراسان‌شمالی هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می‌درخشند. شهدایی که از استانی بسیار دور‌تر از مناطق درگیر با جنگ تحمیلی٬ به جبهه‌ها شتافته و برای دفاع از حیثیت و آرمان نظام مقدس اسلامی٬ از جان عزیزی خویش گذشته‌اند.

شهیدی که خرمشهر را به گورستان‌های عراقی تبدیل کرد

محمدعلی صفا در سال 1328 در بجنورد چشم به جهان ‌گشود و پس از گذراندن مقطع تحصیلی ابتدایی در دبستان ابن‌سینا، دوره متوسطه را در دبیرستان همت بجنورد به پایان رساند.

شهید صفا روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری داشت و بر این اعتقاد بود که همه کسانی که ایرانی و مسلمان هستند باید به کشور خود خدمت کنند. ارتشی‌شدن محمد‌علی نیز به همان علاقه عجیب او به دفاع‌کردن و روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری او بر می‌گردد.

پس از گذشت 18‌ماه دوره‌های سخت و فشرده کماندویی در ایران که مربیان این افراد از فرماندهان پایگاه رویال مارین انگلستان بودند٬ شهید صفا به‌عنوان فرد برتر در انجام عملیات‌های ویژه انتخاب شد و برای آموزش اولیه به پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان – معروف به «پایگاه موش‌های صحرا»  برای دوره‌های تخصصی شکار تانک اعزام شد.

در خارج از ایران یک سال دوره‌های تکمیلی کماندویی از قبیل S.P.S، شکار تانک، چتربازی، دوره‌های تخصصی تارزان کورس ژاپن، دوره های رزمی جودو، کونگ فو و جنگ در خشکی، دریا و هوا، به طول کشید و محمدعلی در تمام این دوره‌ها ممتاز بود. تلاش‌های او سبب شد عنوان و مدرک متخصص شکار تانک را از پایگاه کماندویی رویال مارین دریافت کند.

image

از آن جایی که شهید صفا توانسته بود دوره‌های یاد شده را با موفقیت در انگلستان به پایان برساند و عنوان کماندویی برتر و مقام اول کماندویی ارتش‌های جهان را از آن خود کند٬ برای آموزش دوره‌های تخصصی انهدام ناوهای جنگی به پایگاه کماندویی"‌جان.‌اف‌.کندی آمریکا‌" فرستاده شد و پس از گذراندن آموزش دوره‌های مختلف در آمریکا برای نخستین‌بار در ایران توانست مدرک تخصصی کماندوی ویژه با عنوان انهدام ناوهای جنگی را دریافت کند.

هم‌چنین به دلیل شجاعت زیادی که او در عملیات‌های آموزشی از خودش نشان داده بود برای دوره‌های کماندویی زندگی در شرایط سخت به نام Long Hope (امید طولانی) در جنگل‌های آمازون برزیل نیز انتخاب شد.

از آن جایی که شهید صفا علاقه شدیدی به وطن و خدمت به مردم داشت و آرزو داشت که بتواند دوره‌های آموزش دیده خود را به هم‌وطنان آموزش دهد به کشور بازگشت و در قدم اول در پایگاه کماندویی نیروی دریایی ارتش در بوشهر به عنوان فرمانده و استاد به تعلیم و تربیت کماندوها پرداخت.

image

در روزهای اول پیروزی انقلاب که کشور شرایط خاصی داشت و افراد ضد‌انقلاب در گوشه و کنار آشوب‌گری می‌کردند محمدعلی نیز همگام با مردم انقلابی به دفاع از انقلاب پرداخت و هنگامی که در اردیبهشت 1358 که خرمشهر توسط نیروهای ضدانقلاب و آشوبگران جدایی‌طلب تهدید می‌شد شهید صفا به‌عنوان فرمانده با کماندوهای ویژه نیروی دریایی ایران به کمک محمد جهان‌آرا عازم خرمشهر شد و توانست خرمشهر را از وجود ضد‌انقلابیون مسلح به سلاح‌های پیشرفته پاک‌سازی کند، اما او در هنگام درگیری با نیروهای ضد‌انقلاب از راه دور هدف تیراندازی قرار گرفت و از ناحیه شکم به شدت مجروح شد.

پس از مجروح‌شدن وی را به بیمارستان انتقال دادند و پس از 3 بار عمل جراحی قسمتی از روده‌های محمد‌علی قطع و برداشته شد، اما با روحیه قوی که داشت دوباره توانست سلامتی خود را به دست آورد. هم زمان با شروع جنگ تحمیلی با توجه به این که محمد علی 2 سال استراحت پزشکی داشت اما خود را برای نبرد با دشمن متجاوز آماده کرد. او بر این باور بود که باید از تخصص‌اش که در چند کشور مختلف دیده ‌برای خدمت به کشور و آموزش نیروهای ارتش استفاده کند.

صفا به عنوان فرماندهی کماندویی نیروی دریایی ارتش برای نابودی رژیم عراق و بیرون راندن آنان از ایران و آزادسازی خرمشهر عازم جبهه‌ها شد. در روز 31 شهریور سال 1359 ارتش بعث عراق به ظرفیت 2 لشگر تانک و با تمام تجهیزات، به خرمشهر حمله کرد و نیمی از خرمشهر را به اشغال خود درآورد.

image

در این هنگام محمد‌علی به همراه سایر کماندوها نیروی دریایی بوشهر با رشادت و جان فشانی و در حالی که تعداد نفرات آن ها کمتر از یک دهم لشگر عراق بود، توانستند 164 عدد از تانک‌های افسانه‌ای "t72 ,‌t74" که در اختیار لشگر عراق قرار داشت را به تنهایی منهدم کند و به کمک نیروهای خود ارتش عراق را به عقب راندند و به علت خسارت سنگینی که کماندوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به لشگر تانکی صدام وارد آوردند٬ بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را گورستان لشگر تانک خود نامید.

پایمردی دلاوران کماندوهای نیروی دریایی ارتش ما و نیروهای محلی و دیگر افراد 34 روز ادامه داشت. محمدعلی با تماس به بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ایران برای در‌خواست مهمات اقدام کرد. ولی از آنجایی که بنی‌صدر خائن معتقد بود ارتش ایران باید عقب‌نشینی کند تا مذاکرات صلح آغاز شود٬ هیچ سلاح و مهماتی در اختیار کماندوها قرار نگرفت.

سرانجام با وجود مقاومت‌های بسیار کماندوهای نیروی دریایی ارتش و پس از انهدام صدها تانک و تار و مار کردن لشکر عراق، محمدعلی صفا در 4 آبان 1359 بر اثر انفجار خمپاره و اصابت ترکش به ناحیه پیشانی، پا و پهلو به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

نخستین شهید مدافع حرم ارتش کیست؟

شهید مهندس سرهنگ دوم مرتضی زرهرن در تاریخ بیست و چهارم خرداد 1358 در شهرستان شیروان به دنیا آمد تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای حسین آباد و دبیرستان را در شهرستان شیروان گذارد و بعد از اخذ دپیلم در سال 78 در دانشگاه افسری امام علی (ع) پذیرفته شده و به خدمت ارتش جمهوری اسلامی درآمد.

وی در چهار سال تحصیل در دانشکده افسری در سطح مهندسی با درجه ستوان دومی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و دوره تکاوری را نیز گذراند. به عنوان یک نیروی زبده و فعال مشغول به خدمت در لشکر شاهرود شده و بعد از مدتی به پادگان شهید پژوهنده چهل دختر منتقل شد و در سال 1383 ازدواج کرد که ثمره آن یک پسر به نام علی و دختر به نام فاطمه است.

image

شهید زرهرن در سال 1388 به‌دلیل دارا‌بودن تخصصص در پاکسازی مواد منفجره به منطقه مرزی عین خوش در استان خوزستان اعزام شده و به مدت 18 ماه به پاکسازی مواد منفجره و مین‌های به‌جا مانده از جنگ تحمیلی مشغول بود و بعد از طی این مدت به پادگان چهل دختر بازگشت و در سال 93 به شهرستان بروجرد استان لرستان منتقل شد تا دوره عالی مهندسی را در آنجا بگذراند و در تارخ ششم فروردین 1394 به درجه سرگردی نائل شد.

وی در اسفند 94 داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) و دفاع از مظلومیت و جنگ با کفار تکفیری داعشی به سوریه اعزام شده و در نیمه شب 21 فروردین سال 95 در منطقه جنوب حلب در ‌سوریه در حین درگیری مستقیم با دشمن تکفیری بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

image

انتهای پیام/ ز

R7719/P41362/S6,55/CT16

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

تصویری از حرکت عجیب باشگاه استقلال پس از نایب قهرمانی پرسپولیس!

توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۸۰۶۷۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جذاب‌ترین مرد ۲۰۱۸ را بیشتر بشناسیم+تصاویر /این عکس ها ارتباط باستانیان با آدم فضایی ها را اثبات می کند؟! ( برگزیده )
 • نخستین سالگرد شهادت شهید عسگری جمکرانی برگزار می‌شود
 • نخستین سالگرد شهادت شهید عسکری جمکرانی در قم برگزار می‌شود
 • سردار سلامی سخنران مراسم سالگرد شهدای مدافع حرم در تبریز
 • عکس/بهترین شکارچی موش درجهان!
 • مقاومت فلسطین ضربه مهلکی به یورش کماندویی اسرائیل وارد کرد
 • شکارچی متخلف در خوی دستگیر شد
 • نخستین سالگرد سومین شهید مدافع حرم در زنجان برگزار می شود
 • سرلشکر موسوی از امدادرسانان ارتشی به زلزله زدگان سرپل ذهاب تقدیر کرد
 • سالگرد سومین شهید مدافع حرم خیرالله صمدی در زنجان برگزار می شود
 • روسی که شکارچی تانک است! (+تصاویر)
 • دستگیری شکارچی متخلف شاهین در چادگان
 • شهدای مدافع حرم در راه دفاع از حریم ولایت آسمانی شدند
 • سياست تجهيز تسليحاتي آل‌سعود؛ خريد 500 تانک از اسرائيل
 • مجلس گرامی داشت شهید یزدی مدافع حرم – فردا
 • گرامیداشت اولین سالگرد شهید مدافع حرم در بروجن
 • خون شهدای مدافع حرم راه قدس را بازخواهد کرد/ دولت از ظرفیت‌های موجود کشور برای رفع بیکاری بهره ببرد
 • پیوند آسمانی در جوار مزار شهدای مدافع حرم
 • «حائل» واقعی برای کروزها، رخ‌نمایی «صیاد» ارتشی و ارتقاء مهم «طائر» سپاه +تصاویر
 • ۱۰ پیام پیدا و پنهان شلیک‌های پرحجم در «ولایت ۹۷»/ «حائل» واقعی برای کروزها، رخ‌نمایی «صیاد» ارتشی و ارتقاء مهم «طائر» سپاه +عکس