خبرگزاری میزان- تابستان را می‌توان پس از اکران نوروزی پررونق‌ترین فصل سینمای ایران دانست، فصلی که به دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها مردم با فراغ‌بال بیشتری به سینما می‌روند و صاحبان فیلم‌ها تمایل زیادی برای اکران فیلم‌هایشان در این فصل دارند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، برا اساس آمار ارائه شده توسط سایت سینما تیکت به عنوان مرجع بلیت فروشی سینماها، امسال سینما‌ها موفق شدند در تابستان ۹۷ با جذب بیش از ۷ میلیون مخاطب، به مجموع فروش بیش از ۶۲،۵ میلیارد تومان دست یابند و نسبت به تابستان سال گذشته ۳۸ درصد رشد فروش و ۱۵ درصد رشد مخاطب را تجربه کنند.

با این وجود مقایسه آمار نشان می‌دهد فیلم‌های اکران شده در بهار ۹۷ نسبت به تابستان ۹۷ با استقبال بیشتری روبرو شده بودند. در بهار ۹۷ مجموع فروش سینما‌ها به رقم فوق‌العاده ۸۲،۴ میلیارد تومان رسیده بود که این رقم در تابستان ۹۷ با کاهش ۲۴ درصدی مجموع فروش و کاهش ۲۷ درصدی مخاطبان مواجه شد.

روز‌های ابتدایی فصل تابستان با جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ همزمان بود و باوجود آنکه گمان می‌رفت فروش سینما‌ها در تیرماه سال ۹۷ با توجه به حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام‌جهانی با کاهش قابل توجهی مواجه شود، اما موافقت شورای صنفی با پخش بازی‌های ایران در سینماها، معادلات را بهم ریخت. طبق آمار برای بازی ایران و پرتغال حدود ۶۰۰ میلیون تومان بلیت فروش رفت که سود مطلوبی را نصیب سینما‌ها کرد که به رقم مجموع فروش سینما‌ها که بالا ذکر شد اضافه می‌شود.

اما مهمترین عامل رونق گیشه در فصل تابستان را باید اکران فیلم کمدی "هزارپا" دانست. همانطور که پیش‌بینی می‌شد "هزارپا" از همان ابتدا اکرانش را طوفانی آغاز کرد و با فروش افتاحیه ۱،۵ میلیارد تومانی، رکوردشکنی‌های خود را آغاز کرد. رکورد‌هایی مانند بیشترین فروش روزانه با ۱.۲ میلیارد تومان در روز جمعه ۲۹ تیر، رکورد بیشترین تماشاگر در یک روز با ۱۶۰ هزار بیننده در روز سه شنبه ۱۶ مرداد و در نهایت تبدیل شدن به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران با ۴ میلیون مخاطب و فروشی معادل ۳۵.۵ میلیارد تومان.

با توجه به این آمار باید "هزارپا" را پیروز گیشه تابستان نامید چرا که این فیلم به تنهایی ۵۷ درصد از مجموع فروش تابستان را به خود اختصاص داده است و بخش اعظمی از رشد فروش تابستان امسال نسبت به تابستان گذشته مدیون این فیلم است. پس از "هزارپا" با فاصله زیادی، فیلم سینمایی "تنگه ابوقریب" تنها نماینده دفاع مقدس در فصل تابستان با فروش بیش از ۴ میلیارد و «دشمن زن» با فروش حدود ۳ میلیارد تومان در رده دوم و سوم پرفروش‌ترین فیلم‌های تابستان قرار گرفتند.

نکته جالبی که از مقایسه آمار شهریور امسال و سال گذشته به آن رسیدیم، افزایش فروش ۴ درصدی شهریور ۹۷ نسبت به شهریور ۹۶ بود، در حالی که تعداد مخاطبان شهریور امسال نسبت به شهریور سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته است.

از دیگر نکات قابل توجه در اکران تابستان ۹۷ تنوع ژانر فیلم‌های اکران شده بود. پس از «هزارپا» و «دشمن زن» فیلم‌هایی نظیر «کاتیوشا» و «دم سرخ‌ها» با فروشی بالای ۲ میلیارد تومان از کمدی‌های پرطرفدار فصل بودند. فیلم «خاله قورباغه» بعنوان تنها نماینده سینمای کودک حدود ۲،۵ میلیارد تومان فروش داشت. فیلم‌های «دارکوب» و «به وقت خماری» و «شعله ور» نیز پرطرفدارترین درام‌هایی اجتماعی فصل بودند که به ترتیب ۲.۱ میلیارد تومان، ۱ میلیارد تومان و حدود ۹۸۰ میلیون تومان فروش داشتند.

همچنین سینما‌ها موفق شدند در شش ماهه نخست سال ۹۷ نسبت به شش ماه نخست سال ۹۶ به رشد فروش ۴۲ درصدی و رشد مخاطب ۳۰ درصدی برسند. رشدی که بیشتر مدیون فیلم‌های کمدی بود. طبق آمار ۶۳ درصد از فروش کل سینما‌ها در شش ماهه نخست سال ۹۷، سهم فیلم‌های کمدی بوده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

استقبال از ادغام موسسه رسانه‌های تصویری

تهران - ایرنا - شورایعالی تهیه‌کنندگان سینما با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال از دستور سرپرست سازمان سینمایی برای ادغام موسسه رسانه‌های تصویری، بر لزوم ادامه این روند تأکید کردند.

به گزارش عصر شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در پی صدور حکم ادغام وظایف موسسه رسانه‌های تصویری در زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی از سوی حسین انتظامی خطاب به مهدی یزدانی مدیرعامل این موسسه، شورایعالی تهیه‌کنندگان بیانیه‌ای صادر کرد.
در متن این بیانیه آمده است؛ تغییر ساختار سینمای ایران و انقلاب دیجیتال در تولید، نیاز به مسئله چابک‌سازی سیستم اداری سازمان سینمایی را دو چندان کرده است. در ادوار مختلف و با مدیریت‌های متعدد که عهده‌دار مسئولیت سازمان سینمایی بودند، صحبت از کوچک شدن مجموعه سازمان سینمایی بود و در جلسات مختلفی با حضور اهالی سینما به این مهم تاکید داشتند.
همیشه کوچک‌سازی با ممانعت‌ها و مقاومت در برابر این عقل جمعی وجود داشته اما ادامه دادن این مسیر پرهزینه و ناکارآمد امکان‌پذیر نخواهد بود.
بهترین تصمیم، ادغام مسئولیت‌ها، کاهش تصدی‌گری و محدود کردن وظایف سازمان سینمایی در طرح نظارت و پشتیبانی است.
سرپرست سازمان سینمایی با درایت و شجاعت قدم اولیه را جهت این امر مهم برداشت و با کمک مهدی یزدانی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری این مدیر جسور که پیشقدم شد تا در جهت رسیدن به نقطه مطلوب حرکت کنیم.
شورایعالی تهیه کنندگان تشکر و تقدیر خود را از اقدام شجاعانه دکتر انتظامی که با این حرکت انقلابی، منافع جمعی را در صدر کارهای خود قرار دادند اعلام می‌کند. ضمناً اهالی سینما در انتظار اقدام بعدی نسبت به اصلاح ساختار دیگر زیرمجموعه های سازمان سینمایی هستند.
به گزارش ایرنا، روز سه شنبه 25 دی ماه حسین انتظامی در راستای سیاست‌های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برنامه جامع این سازمان، در حکمی به مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری ماموریت داد ظرف 6 ماه نسبت به انجام تشریفات قانونی ادغام وظایف موسسه رسانه‌های تصویری در یک یا دو موسسه دیگر وابسته به سازمان اقدام کند.
در راستای سیاست‌های کلان وزارت متبوع و سازمان و به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای شکل‌گیری ساختاری چابک، منعطف و متناسب با رویکرد جامعه مدارانه و هم راستا با استقرار مناسبات حرفه‌ای و صنفی در سینمای کشور و برای ایجاد هماهنگی و هم افزایی بیشتر بین بخش‌های مختلف سینما؛ از آنجا که خوشبختانه ظرفیت و توان بخش خصوصی فعال در شبکه نمایش خانگی و بازارهای نوپدید به حد قابل قبولی رسیده است و زیرساخت لازم برای جذب و استقرار فناوری‌های نوین و حضور موثر در بازارهای داخلی و خارجی فراهم شده است و مصرف محصولات سینمایی و سمعی بصری شکل تازه ای به خود گرفته است و از طرفی بر اساس برنامه جامع سینما، ورود موثرتر در بازار نیازمند تمرکز بیشتر و اتکای به نیروی‌های جوان و خلاق و طرح های نو و دوری از تصدی و امور اجرایی غیرضرور در این بخش مهم است.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: اخبار سینما گیشه سینما سینما تیکت سینمای ایران

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۸۰۹۱۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هزار ميليارد تومان درآمد نفتي با رشد 39 درصدي وصول شد
 • جهانبخش در جمع خریدهای«فراموش شده» سال گذشته لیگ برتر جزیره
 • پول و پورن در ایستگاه سوم فصل جدید سینما روایت
 • «برسد به دست لیلا حاتمی» سال ۹۸ منتشر می شود / مخاطبان رمان فرهیخته تر هستند
 • وصول 89 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی
 • قاچاق دام زنده با ۲ نرخ به کام قاچاقچیان/ برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا/ بانک مرکزی ترکیه: نرخ بهره ۲۴ درصد/ پراید به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد!
 • افزایش چشمگیر سالن‌سازی سینما بعد از انقلاب اسلامی
 • فروش ۳ میلیارد ریال بن خرید در ششمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی جنوب کرمان
 • آمار فروش مرسدس بنز و بی ام و در سال ۲۰۱۸
 • آمار فروش شرکت خودروسازی پورشه در سال ۲۰۱۸
 • آمار فروش شرکت خودروسازی رنو فرانسه در سال ۲۰۱۸
 • «بمب؛ یک عاشقانه» از مرز ۶ میلیارد گذشت/قانون مورفی ۳میلیاردی شد
 • سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بود
 • آ.اس: هفت بازیکنی که در تابستان 2019 می توانند رئال مادرید را ترک کنند
 • استقبال مخاطبان از «نگهبانان» خیلی خوب نبوده است
 • تابستان بزرگترین قمر زحل در راه است
 • واکنش وزیر جهاد کشاورزی نسبت به افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز/ تورم بی‌سابقه روسیه؛ ۳.۷ درصد تا پایان ماه دسامبر/ حجم تجارت قطر و ترکیه به ٢میلیارد دلار رسید/ جدیدترین آمار از فروش ارز حاصل از صادرات در نیما
 • قطع فروش نفت، با کاهش 5 درصدی هزینه‌های دولت و قطع یک سوم یارانه بنزین حاصل می‌شود/ سالی 180 هزار میلیارد تومان در کشور یارانه پنهان بنزین می‌دهیم
 • فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از ۷ میلیارد یورو رسید