ارومیه- ایرنا- مسوول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین آذربایجان غربی با اشاره به اینکه موکب های عراق میزبان اصلی شرکت کنندگان در آیین اربعین هستند، گفت: موکب داران ایرانی باید نقش کمکی داشته باشند و در کنار آنان به عنوان ید واحد به ارادتمندان امام حسین (ع) خدمت رسانی کنند.

حجت الاسلام اسد میرزایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر رفتار مودبانه موکب داران و زائران ایرانی با محبان سیدالشهدا (ع) در کشور عراق، بیان کرد: شرکت کنندگان در پیاده روی اربعین باید تابع قوانین کشور میزبان باشند و با نگرش همکاری با موکب های آنان به این سفر زیارتی اعزام شوند.


وی موکب داران را به استفاده نکردن از عنوان های ایرانی توصیه کرد و افزود: عناوینی چون «امام حسین (ع)»، «حضرت زینب (س)»، «حضرت ابوالفضل (ع)»، «حضرت علی اکبر (ع)» و «حضرت قاسم (ع)» برای نامگذاری موکب ها استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه نباید با تبلیغ مراجع دینی ایرانی در تقابل با مراجع عراقی برآمد، اضافه کرد: زائران کشور نباید به تحریک احساسات زائران عراقی بپردازند زیرا این تله دشمنان اسلام برای اختلاف افکنی بین مسلمانان است.
وی ادامه داد: عده معدودی در سال های گذشته فیلم های جنگ ایران و عراق مربوط به دهه 1360 را برای زائران پخش کرده و نسبت به اختلاف افکنی اقدام کردند اما دیگر نباید در این دام دشمنان گرفتار شوند.
مسوول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین آذربایجان غربی زائران را به پرهیز از بیان این طرز تفکر که «اگر ایران نبود حکومت عراق سقوط می کرد» توصیه کرد.
حجت الاسلام میرزایی افزود: فراخوان عمومی در حدود 15 روز قبل از شروع پیاده روی اعلام می شود تا در مصلی های شهرستان های آذربایجان غربی آداب زیارت آموزش داده شود.
وی اضافه کرد: سعی می شود پیاده روی اربعین حداقل در داخل ایران به صورت گروهی و کاروانی باشد و از وجود چهره های روحانی بهره برده شود.
وی با بیان اینکه پیاده روی اربعین قدرت اسلام را در دنیا نشان می دهد، ادامه داد: زائران باید با این دیدگاه که «در زمان واقعه کربلا برای همراهی امام حسین (ع) حضور نداشتند»، به ترویج اهداف قیام سومین امام شیعیان کمر همت ببندند.
به گزارش ایرنا کمیته های «امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی»،« فرهنگی و آموزشی»،« اطلاع رسانی»، «حمل و نقل»، «اعزام»، «زیرساخت»، «مشارکت های مردمی»، «امداد و نجات»، «بهداشت و درمان» و«اسکان» در قالب ستاد اربعین آذربایجان غربی به فعالیت می پردازند.
هشت آبان 1397 مصادف با روز اربعین سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است و زائران حسینی از هم اکنون در شوق زیارت آن حضرت به سر می برند.
شماره حساب های 1225812717851 بانک انصار و 6041111 بانک رسالت پذیرای کمک های مردمی به ستاد اربعین است.
همچنین شماره حساب های 122542717851 بانک انصار و 010303353500 بانک ملی نیز پذیرای کمک های مردمی جهت بازسازی عتبات عالیات می باشد.
7129/3072

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

دولت در پرداخت بودجه زیارت و حاشیه شهر به خراسان رضوی تعلل می کند

نمایندگان استان خراسان رضوی از عدم اختصاص بودجه زیارت ، بافت فرسوده و حاشیه شهر مشهد علی رغم نزدیک شدن به پایان سال انتقاد کردند.

به گزارش قدس آنلاین، علی رغم اینکه سال ۹۷ در حال پایان می باشد اما بودجه زیارت، بافت فرسوده و حاشیه شهر در سال جاری هنوز به استان خراسان رضوی  پرداخت نشده است که این موضوع جای تامل دارد. رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در این باره  به قدس آنلاین اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی و در بررسی  بودجه سال آینده با همراهی سایر نمایندگان استان به دنبال این هستیم  در حوزه مسائل مختلف از جمله سرانه استان در بودجه و مسائل کلان همچون حوزه آب که هنوز برخی روستاهای استان از طریق تانکر آب رسانی می شوند ودولت باید در این زمینه اقدام جدی انجام دهد  ، پروژه های عمرانی و حوزه بهداشت و درمان بودجه مناسبی به استان تخصیص پیدا کند. از طرفی متاسفانه روند اجرای مصوبات پروژه های کلان سفر ریاست جمهوری به استان بسیار کند است که این موضوع از طریق مجمع نمایندگان استان به  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اطلاع داده شده است. حمید بنایی  با بیان اینکه ۷۳هزار و پانصد پروژه نیمه کاره استانی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: از جمله پروژه های نیمه کاره،  پروژه حرم تا حرم است که متاسفانه روند اجرای آن بسیار کند است  و متاسفانه اعتبارات آن در سال جاری نیز هنوز اختصاص پیدا نکرده است . عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: همچنین در دیداری با وزیر راه وشهرسازی از تاخیر دولت در اجرای پروژه قطار برقی تهران-مشهد انتقاد کرده  و براین موضوع تاکید شد که  وزارت راه و شهرسازی باید هر چه سریع تر نسبت به اجرای این پروژه اقدامات لازم را انجام دهد زیرا این  قطار برقی به کاهش ۷ ساعته زمان سفر می انجامد و با توجه به اینکه سالانه حجم زیادی از مسافران و زائران به شهر مقدس مشهد سفر می کنند اجرای هر چه سریع تر این پروژه ضرورت دارد و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود. وی با بیان اینکه دولت پس از گذشت یازده ماه از سال هنوز در اختصاص بودجه برخی موارد تعلل می کند، ادامه داد: بازآفرینی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی نیز یک پروژه ملی است و طبق رایزنی هایی که مجمع نمایندگان استان، مجموعه استانداری و شهرداری مشهد با دولت داشته اند دولت متعهد به پرداخت ۱۴ هزار میلیارد ریال طی سه سال ۹۸،۹۷ و ۹۹برای نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی شده است .

*انتقاد به بودجه اندک

نماینده مردم تربت جام و تایباد نیز در این باره به قدس آنلاین اظهار داشت: دولت برای بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) نیز بودجه استانی را برای سال آینده اختصاص داده است که نمایندگان استان خراسان رضوی ضمن انتقاد به بودجه اندک اختصاص داده شده خواستار افزایش این بودجه شدند . جلیل رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: زیرا این پروژه صرفا یک پروژه استانی نیست و به جهت تسهیل در امر زیارت و حضور زائران در شهر مقدس مشهد ، یک پروژه ملی است و باید دولت بودجه متناسب با آن را در نظر بگیرد. وی تصریح کرد: این درحالی است که دولت هنوز بودجه مواردی نظیر بودجه زیارت در سال ۹۷ را به استان خراسان رضوی پرداخت نکرده است .

*رقم بودجه زیارت برای سه استان زیبنده دولت نیست

نماینده فریمان و سرخس نیز در این باره اظهار داشت:  اختصاص ۱۵ میلیارد تومان برای موضوع زیارت برای سه استان زیبنده دولت نیست .  سید احسان قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال ۹۸ سهم بودجه زیارت بدون تغییر نسبت به سال جاری و همان ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که اعتقاد ما براین است که این مبلغ به هیچ وجه کافی نبوده و بودجه زیارت باید به گونه ای باشد که در شان سه استان خراسان رضوی، قم و فارس با این حجم از زائران باشد. وی ادامه داد: از طرفی شرایط استان خراسان رضوی در موضوع زیارت به مراتب نسبت به دو استان دیگر حساس و متمایز تر است زیرا علاوه بر حضور زائران از سراسر کشور زائران خارجی زیادی نیز سالانه به این استان سفر می کنند که باید بسترها و زیر ساخت های آن فراهم شود. از طرفی در حال حاضر تنها در یک مورد جاده زائران پیاده به سمت شهر مقدس مشهد بدهکاری های زیادی به پیمانکاران وجود دارد که لازم است درباره انها اقدام مناسبی صورت بگیرد. قاضی زاده افزود: از طرفی در حالی که سال جاری در حال پایان است هنوز بودجه زیارت امسال به استان اختصاص پیدا نکرده است و بر اساس آخرین پیگیری هایی که با سازمان برنامه و بودجه داشته ایم اعلام کرده اند که تا قبل از پایان سال ،بودجه زیارت سال ۹۷ را تخصیص خواهند داد که امیدواریم این صحبت انها عملیاتی شود و صرفا در حد وعده نباشد.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: فرهنگي پياده روي اربعين موكب آذربايجان غربي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۸۱۴۵۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موکب رسانه‌ای فجر، از معجزات مردم سمنان است/ به ولایت فقیه معتقدیم اما از آن محروم هستیم
 • خدمات به زائران امام رضا(ع) در قالب بسته خدماتی انجام شود
 • موکب اتحادیه قرآنی لرستان در جوار حرم حضرت زینب(س) برپا می‌شود
 • روحانیت به عنوان وارث انبیا باید در جبهه فقر و غنا بجنگد/ هفت سال است که رهبر انقلاب از حوزه و دانشگاه تأسیس رشته عدالت‌پژوهی را مطالبه کرده‌اند، پاسخ‌ها سکوت و بی‌تفاوتی بوده است
 • آمار زائران و گردشگران مشهد در سال جاری رشد ۲۰ درصدی داشته است
 • روحانیت متعهد، به خون سرمایه‌داران زالوصفت تشنه است و هرگز با آنان سر آشتی نداشته و نخواهد داشت
 • نمایشگاه بین المللی جایگاه داران سوخت و صنایع وابسته افتتاح شد
 • نیمی از گلخانه‌داران یزد اتباع بیگانه هستند/ 96 درصد گلخانه‌ها فاقد مسئول فنی هستند
 • تفاوت دیدگاه اسلام با نظام سرمایه‌داری درباره حقوق کارگران
 • لابی نمایشگاه‌داران برای دریافت خودروی صفر
 • لابی نمایشگاه‌داران با خودورسازان برای دریافت خودروی صفر کیلومتر!
 • علمای اصیل اسلام هرگز زیر بار سرمایه‌داران و پول‌پرستان و خوانین نرفته‌اند
 • ‌زیرساخت‌های خدماتی برای 150 هزار زائر و مسافر نوروزی در قم ‌کافی نیست
 • ناکافی بودن زیرساخت‌های خدماتی برای 150 هزار زائر و مسافر نوروزی در قم ‌
 • لابی نمایشگاه‌داران با خودورسازان برای دریافت خودروی صفر کیلومتر!/ کدام فرمول در بازار خودرو تاثیرگذار است؟
 • روح اربعین را زنده کنیم / نیازمند عمق بخشی به همه برنامه ها هستیم
 • عشایر الگوی اقتصادی مقاومتی/ لزوم حمایت مسئولان از شبانان و گله‌داران
 • استاندار خوزستان:خدمت به زائران اربعین یک توفیق الهی است
 • صداقت در کار موجب عاقبت بخیری انسان می شود/ بخشی از اقتصاد جامعه حاصل تلاش گله داران است/ با به همراه داشتن یک رادیوی کوچک حتی در دشت و کوه‌ها نیز می‌توانید از صدای دلنشین اذان بهره‌مند شوید