تهران- ایرنا- مصطفی صدرزاده، جوان دهه شصتی است که با اعزام به سوریه و دفاع از حرم اهل بیت عصمت و طهارت، به عنوان یکی از شهدای شاخص انتخاب و الگویی صالح برای جوانان امروز در انتخاب مسیر به سوی تعالی شد.

شهید سید مصطفی صدر زاده با نام جهادی سید ابراهیم که از سوی سازمان بسیج اصناف، بازاریان و تجار کشور به عنوان شهید شاخص سال 1397 انتخاب شد، در روز 19 شهریور 1365 در شهرستان شوشتر استان خوزستان در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد.

پدر او پاسدار و جانباز جنگ تحمیلی و مادرش از خاندان جلیله سادات هستند. مصطفی در یازدهمین سال زندگی خود از اهواز به همراه خانواده به استان مازندران و سپس به شهرستان شهریار نقل مکان کرد و در آنجا سکونت گزید.

* فراگیری علوم دینی و دانشگاه
این شهید حرم، دوران نوجوانی خود را با شرکت در مساجد و هیئت‌های مذهبی، انجام کارهای فرهنگی و عضویت در بسیج و یادگیری فنون نظامی سپری کرد. در دوران جوانی در حوزه علمیه به فراگیری علوم دینی پرداخت، سپس در دانشگاه دانشجوی رشته ادیان و عرفان شد، همزمان مشغول جذب نوجوانان و جوانان مناطق اطراف شهریار و برپایی کلاس‌ها و اردوهای فرهنگی و نظامی و جلسات سخنرانی برای آنان بودند.

*شهادت در روز تاسوعا
مصطفی صدر زاده در سال 92 برای دفاع از دین و حرم بی‌بی زینب (س) با نام جهادی سید ابراهیم، داوطلبانه به سوریه عزیمت و به علت رشادت در جنگ با دشمنان دین، فرمانده گردان عمار شد، سرانجام پس از چندین بار زخمی شدن در درگیری با داعش، ظهر روز تاسوعا مقارن با اول آبان 94 در عملیات محرم در حومه حلب سوریه به آرزوی خود، یعنی شهادت در راه خدا رسید و به دیدار معبود شتافت و در گلزار شهدای بهشت رضوان شهریار آرام گرفت.
نتیجه ازدواج شهید در سال 86، دختری به نام فاطمه و پسری به نام محمدعلی است.

* حضور جوانان در سوریه و دفاع از حرم
علی اصغر منتظری یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و هم رزم شهید صدر زاده در سوریه به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از جنگ و حوادثی که در منطقه و کشورهایی همچون عراق و سوریه اتفاق افتاد، جوانان بسیاری برای دفاع از مقدسات و جلوگیری از هجوم دشمن به کشور در این مناطق حضور یافتند.
وی افزود: یکی از این جوانان شهید مصطفی صدرزاده جوانی جویای نام و یک دهه‌شصتی بود که هیچ‌کدام از حوادث دوران دفاع مقدس را ندیده بود اما این جوان طوری با حوادث دوران دفاع مقدس گره خورده بود که وقتی با رزمندگان گردان عمار آشنا شد و واقعه تنگه ابوقریب را شنید به سوریه رفت تا انتقام این شهدا را بگیرد.

* تاسیس گردان عمار در سوریه
این مدافع حرم اهل بیت ادامه داد: در همین راستا شهید صدرزاده در سوریه گردان عمار را تأسیس کرد و بعد از شهادتش نیز ابوعلی ادامه‌ دهنده راه او شد و این گردان را به تیپ عمار تبدیل کرد.
این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: دوران دفاع مقدس برای ما قطعه ای از عاشورا بود که فرزندان ایران حسین ‌وار جنگیدند و مظلومانه به شهادت رسیدند. ما هیچ وقت این پرچم حسینی(ع) را به هیچ قیمتی پایین نمی‌آوریم و هر کسی که برود این پرچم به نفر بعدی تحویل داده خواهد شد.

* گزیده ای از وصیتنامه شهید
بسم رب الشهدای و الصدیقین؛ خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست‌. سپاس خدایی را که بر سر ما منت نهاد و از میان این همه مخلوق ما را انسان خلق کرد. شکر خدایی را که از میان این‌همه انسان ما را خاکی مقدس به نام ایران قرار داد. شکر خدایی را که به بنده پدر و مادر و همسر صالح عطا کرد. شکر بی‌پایان خدایی را که محبت شهدا و امام شهدا را در دلم انداخت و به بنده توفیق داد تا در بسیج خادم باشم.
خدایا از تو ممنونم بی‌اندازه که در دل ما محبت سید علی‌خامنه‌ای را انداختی تا درس ایستادگی در مقابل یزید‌های دوران را بشناسیم و جلوی آنها سر خم نکنیم. از تمام دوستان و آشنایان در ابتدای وصیتنامه خویش تقاضا دارم به فرامین مقام معظم رهبری گوش‌ دهند تا گمراه نشوند؛ زیرا ایشان بهترین دوست‌شناس و دشمن‌شناس هستند.
از پدر و خانواده عزیزم تقاضا دارم برای بنده بی‌تابی و ناراحتی بیش‌ از حد نکنند و اشک‌ها و گریه‌های خود را نثار اباعبدالله و فرزندان آن بزرگوار کنند.

* اجازه نمی دهیم به سلاله حسین (ع) بی احترامی کنند
شهید صدر زاده در پایان وصیتنامه خود نوشت: بی‌بی زینب (س) آن زمانی که شما در شام‌، غریب بودید گذشت دیگر به احدی اجازه نمی‌دهیم به شما و به سلاله حسین (ع) بی‌احترامی کند. دیگر دوران مظلومیت شیعه تمام شده. بی‌بی‌جان انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم. بی‌بی عزیزم مرا قاسم خطاب کن.
از: رضا رضایی مجد
اجتمام * 1095 * 3063

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

ادبیات انقلاب فررزند دفاع مقدس است

شاکری معتقد است، دهه ۶۰ نه تنها مهمترین مقطع زمانی در تاریخ ادبیات داستانی دفاع مقدس در چهل سال گذشته، بلکه جزو مهمترین مقطع در ادبیات داستانی پس از انقلاب است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «احمد شاکری» عصر دیروز(شنبه،29 دی) در نشست« بررسی آثار داستانی دفاع مقدس دهه 60 »که در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، گفت: این سوال مطرح است که چرا ادبیات داستانی دفاع مقدس دهه 60 را بررسی کردیم. ادبیات داستانی دهه 60 مهمترین مقطع زمانی در تاریخ ادبیات داستانی دفاع مقدس در 40 سال گذشته بلکه جزو مهمترین مقطع در تاریخ ادبیات داستانی پس از انقلاب است.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مورد برخی از دلایل اهمیت ادبیات داستانی دفاع مقدس دهه 60 اظهار داشت: هویت مندی ادبیات داستانی دفاع مقدس در این مقطع تقلیل جریان ادبیات داستانی متعهد و روشنفکری در این دوره، صیرورت معنادار ادبیات داستانی در این مقطع و جابجایی جریانی در آن، ظهور برخی مولفه های مکتب ادبیات داستانی انقلاب در این مقطع، ظهور جریان های نو در دوره جدید در ادبیات داستانی دفاع مقدس برخی از دلایل اهمیت ادبیات داستانی دفاع مقدس در دهه 60 است.

 

وی با بیان اینکه ادبیات انقلاب از رحم دفاع مقدس متولد شد، عنوان کرد: ‌جریان شناسی ادبیات داستانی دفاع مقدس در دو بخش مطرح است. بخش اول حوزه نظری و تئوری و بخش دوم تولید آفرینشی است که بخش دوم شامل داستان کوتاه و داستان بلند است. بخش اول نیز شامل دو بخش مکتب شناسی و سبک شناسی ادبیات انقلاب و دفاع مقدس می شود. داستان های کوتاه دهه 60 بیشتر بودند و از نظر کمیت هم قوت آنها بیشتر بود. در حال حاضر هم وضعیت داستان های کوتاه ما بهتر است به هر حال ما از داستان بلند پژوهش را شروع کردیم.

 

این نویسنده و پژوهشگر اظهار داشت: ادبیات در دهه 60 و دفاع مقدس نوع آثار تولید شده تحت شرایط جنگ بودند که اقتضای خود را داشتند. یک سری آثار داستانی بلند برای این پژوهش بررسی شد که 34 اثر هستند مانند کتاب های باغ بلور، عروج و صابر که کتابها از طیف های فکری متعدد انتخاب شدند. رویکردهای پژوهش 50 گونه ای درباره ادبیات داستانی دفاع مقدس دهه 60 شامل مسایلی مانندادبیات مهاجرت، زمان در ادبیات دفاع مقدس، پیرنگ در ادبیات داستانی دفاع مقدس، وطن گرایی، ادبیات نوجوان، مردم در ادبیات داستانی دفاع مقدس، انسان گرایی در ادبیات داستانی دفاع مقدس و دشمن شناسی در ادبیات داستانی دفاع مقدس است.

 

وی با طرح این سوال که ادبیات دهه 60 چه تاثیری روی دهه های بعد دارد، بیان کرد: رویکرد پژوهشی ما تطبیقی، مقایسه ای و تاریخی است. ادبیات دهه 60 چرا شکل گرفت؟ چون تجربه اش شکل گرفت. ادبیات دستخوش زندگی است. زندگی دچار تغییر شود، ادبیات هم تغییر می کند. انقلاب و دفاع مقدس هم بعد جمعی دارند و هم بعد فردی و زندگی را در شرایط افق جدید تعریف می کنند و ضرورتا منتهی به روایت می شوند. تجربه منتهی به داستان دو بعد دارد؛ داستانی و فرا داستانی.

 

شاکری تصریح کرد: در داستان با دو زاویه دید، دو تصویر متفاوت از جهان ترسیم می کنند. ارزش های حاکم بر این دو جهان با هم متفاوت است. آیا این دو تفاوت بدان معنا است که با دو جهان یا دو رویکرد مواجه هستیم؟ لذا تضاد یا تناقض روایت ها از جهان واحد مطرح می شود. واقعیت واحد مطلق حکم می کند که تضاد و تناقضی در آن جای نداشته باشد. روایت هایی که از یک واقعیت حکایت می کنند و هم را نفی می کنند نمی توانند توامان صادق باشند. هر روایتی در درون خود جهانی را بنیان می نهد که در آن شخصیت هایی در تقابل و تعامل یکدیگر عمل می کنند و این رفتارها بر اساس نظام ارزشی حاکم بر داستان قضاوت می شود و همدردی و نفرت را پدید می آورد. این جهان های مکثر از سویی خصوصیت استقلالی داشته و از سوی دیگر خصوصیت ارتباطی دارند.

 

این نویسنده و پژوهشگر خاطرنشان کرد: سه خصوصیت برای جهان داستانی قایل هستیم؛ استقلالی، ارتباطی و اعتمادی که به ترتیب در قیاس با خود، در قیاس با دیگری و در قیاس با واقعیت خارجی مطرح می شوند. مراتب تضاد بین روایتی شامل فراگونه ای یعنی تضاد عام و بیناگونه ای یعنی تضاد خاص است. هر روایت داستانی در هر نوعی ملازم با مرتبه ای از نقص است. در داستان بلند نقص کمتر و در داستان کوتاه نقص بیشتر است. زایش ادبیات ناقض از ادبیات ناقص در ادبیات داستانی و قالب داستان بلند از اولویت برخوردار است. 

پایان پیام/31

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: اجتماعي شهيد حرم ما و شهدا مدافع حرم

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۸۹۳۷۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تشییع پیکر شهید دفاع مقدس در شهر مرزی سرخس
 • وداع جانسوز مادر شهید مدافع حرم با پیکر فرزندش +فیلم
 • تشییع پیکر سه شهید دفاع مقدس در شیراز
 • تدوین اسناد و مدارک پزشکی دفاع مقدس در بیمارستان گلستان اهواز
 • رونمایی از مستند‌های تلویزیونی شهدای مدافع حرم در خراسان شمالی
 • دوران دفاع مقدس درخشان ترین مقطع تاریخ بعد از اسلام است
 • تدوین اسناد و مدارک پزشکی دوران دفاع مقدس در بیمارستان گلستان اهواز
 • همایش عمار یاسر در سمنان برگزار می‌شود
 • برگزاری همایش عمار یاسر در سمنان
 • تشییع پیکر پاک ۱۰ شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد مقدس
 • دیدار فعالان بسیجی با خانواده چهار شهید دفاع مقدس + تصاویر
 • مردم همدان از فیلم‌های جشنواره عمار استقبال کردند
 • «مسجد امام هادی (ع)» میزبان خانواده شهدای مدافع حرم
 • اراک| شهرستان دلیجان میزبان اجلاسیه استانی بزرگداشت شهدای مدافع حرم می‌شود
 • جشنواره مردمی فیلم عمار در ۴۵۰ نقطه گیلان اکران می شود
 • شناسایی هویت پیکر مطهر ۵ شهید دفاع مقدس
 • ۵ شهید دوران دفاع مقدس شناسایی شد + اسامی
 • سالگرد شهید مدافع حرم در بهاباد برگزار شد
 • کنگره ۶۵۰۰ شهید استان کرمان| نخستین موزه دفاع مقدس کشور در کرمان بهسازی و مرمت می‌شود